لایت روم: آشنایی با تکنیک های عکاسی حیات وحش (بخش نهم)

در بخش های قبلی لایت روم شما را با تکنیک های عکاسی پرتره، منظره و ماکرو آشنا کردیم. در این قسمت در نظر داریم تا ترفندهای عکاسی در حیات وحش را برای شما همراهان عزیز سخت افزار مطرح کنیم. با ما همراه باشید.

1. ترفندهای استتار را یاد بگیرید

برای عکاسی حیات وحش شما به یک لنز تله فوتو با حداقل فاصله کانونی 300 میلیمتر نیاز دارید. علاوه براین یادگیری تکنیک های استتار میتواند تأثیر چشمگیری در عکاسی شما داشته باشد. آشنایی با عادات و رفتار حیوان یا پرنده ای که قصد دارید از آن عکاسی کنید به شما کمک میکند. حتما میدانید که در عکاسی حیات وحش هیچگاه عکس یهویی و بدون برنامه ریزی عکس جالبی نخواهد شد. بهتر است که قبل از عکاسی در مورد گونه جانوری مورد نظر تحقیق کنید و بهترین مکان و زمان از سال و روز را که میتوانید و یا مجاز هستید به آنها نزدیک شوید برای عکاسی انتخاب کنید. لباس هایی همرنگ با طبیعت و بدون سروصدا در موقع حرکت تهیه کنید و خودتان را در عطر و ادکلن غرق نکنید. بهترین زمان برای عکاسی از حیوانات هنگام طلوع و یا غروب آفتاب است.

2. از ماشین خود برای پنهان شدن استفاده کنید

نزدیک شدن به حیوانات وحشی و پرندگان سخت ترین بخش عکاسی حیات وحش است به همین دلیل داشتن مکان مناسب برای مخفی شدن بسیار مهم است. خوردو میتواند ساده ترین راه باشد. حیوانات وحشی به طرز جالبی نسبت به خودروهای بی تفاوت عمل میکنند، اگرچه بهتر است که شما هم ار حرکت های ناگهانی پرهیز کنید. بهتر است که لنز و دوربین را به جایی تکیه دهید تا ثابت بمانند، تثبت کننده ی دوربین را فعال کنید و ماشین را خاموش کنید تا از هر لغزشی هنگام عکاسی جلوگیری شود.

3. از پرندگان باغ عکس بگیرید

آنقدر تمرین کنید تا بهترین عکس را خلق کنید. قطعا عکاسی حیات وحش سخت تر از پرتره و منظره است ولی عکاسی از پرندگان به شما درک درستی از عکاسی حیات وحش میدهد. بهتر است که در باغچه خانه خود، مکانی با پس زمینه طبیعی مناسب پیدا کنید و ظرف غذایی آویزان کنید تا پرنده های کوچک و گنجشگ ها برای خوردن غذا سربرسند. آن موقع است که شما نباید فرصت را از دست بدهید.

4. در باغ وحش عکاسی کنید

باغ وحش فرصت مناسبی برای تمرین تکنیک های عکاسی است اگرچه شرایط کامل مساعد نیست و باید از پشت شیشه و یا حصار و نرده عکاسی کنید. اما برای رفع این مشکل تا حد ممکن به حصار نزدیک شوید سپس برروی دورترین حیوانات فوکس کنید و با استفاده از یک دیافراگم بزرگ، عمق میدان کمی ایجاد کنید تا در حد امکان حصار محو شود. در عکاسی از پشت شیشه برای جلوگیری از بازتاب نور، لنز را تا حد امکان به شیشه نزدیک کنید. میتوانید از هود لنز برای چسباندن دوربین به شیشه استفاده کنید.

5. پرتره چشم تو چشم از حیوان بگیرید

دوربین را تا حد امکان در راستای چشم حیوانات قرار دهید تا پرتره صمیمیانه ای خلق شود. نقطه فوکس خودکاری که با چشم حیوان مربوط است انتخاب کنید. اگر فوکس خودکار را دوربین انتخاب کنید معمولا آن نقطه نزدیک ترین عضو نسبت به دوربین است که معمولا پوزه، منقار و یا پنچه حیوان است. پس مانند پرتره از انسان ها روی چشم ها فوکس کنید.

6. با مونوپاد عکس واضح تری بگیرید

یک لنز بزرگ و سنگین تله فوتو برای شکار عکس های واضح نیاز به یک سه پایه بزرگ دارد اما حمل سه پایه سخت و طاقت فرسا است و سرعت شما در عکاسی میگیرد. شما میتوانید برای حل این مشکل مانند عکاسان ورزشی از مونوپاد استفاده کنید. نه تنها حمل آن آسان تر است و میتوانید سوژه را بهتر دنبال کنید بلکه برای زمانیکه امکان برپا کردن سه پایه وجود ندارد گزینه خیلی خوبی میتواند باشد.

7. دوربین را با حیوانات و پرندگان حرکت دهید

در این تکنیک که Panning نام دارد، دوربین و لنز به دنبال حیوان در حرکت است. سوژه تقریبا در مکان ثابتی از کادر  قرار میگیرد، بطوریکه عکس کاملا واضح بنظر بیاید و پس زمینه تار باشد. سرعت شاتر باید به اندازه کافی پایین باشد. این یک تکنیک ضروری و ماهرانه و بسیار جذاب برای عکاسی از پرندگان است که نیاز به تمرین دارد. استفاده از سه پایه در این نوع عکاسی توصیه میشود اما اگر بدون سه پایه عکاسی میکنید از لنزهای لرزش گیر که حالتی به نام Panning Mode دارند استفاده کنید.

8. درست کادربندی کنید

در عکاسی حیات وحش زمان زیادی هیچ اتفاقی نمی افتد اما ناگهان همه سوژه های عکس ظاهر میشوند. در این حالت ترکیب بندی مشکل است اما رعایت چند نکته به شما در این زمینه کمک میکند. بهتر است که سوژه در وسط کادر نباشد، بخصوص زمانی که حیوان به سمت چپ یا راست نگاه میکند. کادربندی به گونه ای باشد که پشت سر حیوان فضای کمتری نسبت به جلوی آن و یا سمتی که در حرکت است باشد. همچنین میتوانید از نقاط فوکس خودکار منظره یاب دوربین نیز استفاده کنید. راه دیگر استفاده از Live View و Grid 3×3 است حیوان و یا بخش مهمتر آن را در مکان تقاطع خطوط قراردهید. شما میتوانید با نرم افزارهای ادیت عکس با تکنیک Crop  به کادر ایده ال برسید اما چون این روش مانع یادگیری کادربندی صحیح میشود، توصیه نمیکنیم.

9. دستی نوردهی کنید

بدن بسیاری از حیوانات بیش از حد تیره و یا بیش از حد روشن است و اگر از نوردهی خودکار استفاده کنید سوژه های تاریک، بیش از حد روشن و سوژه های روشن، بیش از حد تاریک میشوند. برای نوردهی ایده ال ابتدا Manual Metering را فعال کنید، سپس لنز را برروی جسمی با طیف رنگی مشابه با سوژه بگیرید و آنقد دیافراگم و سرعت شاتر را تغییر دهید تا نشان exposure رو عدد 0 قرار بگیرد. حالا میتوانید از سوژه ی خود بدون نگرانی نسبت به نوردهی عکاسی کنید.

10. از تلسکوپ Spotting Scope استفاده کنید

لنزهای بزرگ بسیار گران هستند به عنوان مثال یک لنز 600 میلیمتری قیمتی معادل یک خودروی پایین رده دارد. شما میتوانید به جای صرف این هزینه از تلسکوپهای "اسپات اسکوپ" استفاده کنید. با یک تبدیل میتوانید دوربین DSLR و حتی کامپکت خود را به اسپات اسکوپ وصل کنید و از حیوانات و پرندگان دور عکس بگیرید. البته این روش به نسبت عکاسی با لنز تله فوتو اشکالاتی نیز دارد؛ مثلاً از فوکس خودکار خبری نیست و نمیتوانید دیافراگم را تغییر دهید و باید همه چیز را دستی تنظیم کنید. همچنین گرفتن عکس های واضح با این تلسکوپ بسیار سخت است، بزرگنمایی بسیار زیاد آن باعث میشود که کوچکترین لغزش ها چندین برابر بر روی کیفیت عکس اثر بگذارد. نکته آخر اینکه چون دیافراگم کوچک است و سرعت شاتر پایین، برای عکاسی نیاز به نور زیاد است.

11. برای عکاسی با دست سرعت شاتر مناسبی استفاده کنید

برای عکس دستی و بدن سه پایه شما نیاز به سرعت شاتری متناسب با فاصله کانونی لنز مورد استفاده دارید و به این صورت ریسک تار شدن عکستان از بین میرود. مثلا اگر شما از لنز 300 میلیمتری استفاده میکنید، حدقل سرعت شاتر برای یک تصویر واضح 300/1 ثانیه خواهد بود. برای سنسورهای APS-C باید نسبت 1.5 یا 1.6 در نظربگیرید، یعنی بهتر است سرعت شاتر برای لنز 300 میلیمتری، 500/1 ثانیه باشد. البته اینها فقط قواعد کلی کار است و بسته به ثابت یا متحرک بودن سوژه و توانایی های خودتان در ثابت نگه داشتن لنز و دوربین میتواند تغییر کند.

در بخش بعد لایت روم تکنیک های عکاسی در شب را آموزش میدهیم. نظرات، پیشنهادات و انتقادهای سازنده ی خود را با ما در میان بگذارید.

 

برای اطلاع از جدیدترین اخبار دنیای دیجیتال، قیمت انواع قطعات سخت افزاری و تجهیزات الکترونیکی، آگاهی از اخبار مرتبط با تکنولوژی از جمله نوسان قیمت ارز، تصاویر، ویدئوها و مطالب آموزشی اختصاصی به کانال تلگرام وب سایت سخت افزار بپیوندید: telegram.me/sakhtafzarmag

وب سایت سخت افزار

(4 رای‌ها)
  • هیچ دیدگاهی یافت نشد

دیدگاه خود را اضافه کنید.

ارسال دیدگاه به عنوان مهمان

0
دیدگاه شما پس از بررسی منتشر خواهد شد.

تصاویر نویسندگان دیدگاه از Gravatar گرفته می‌شود.