لایت روم: تکنیک های عکاسی در شب (بخش دهم)

بدون شک یکی از جالبترین سوژه های طبیعت برای عکاسان، شب است. عکاسی در شب میتواند عکس های زیبا و دیدنی را برایتان به ارمغان بیاورد. عکاسی از ماه، ستارگان، خیابان ها، نور چراغ ها، رعد و برق و.. در صورت رعایت کردن اصول درست عکاسی میتوانند تبدیل به شاهکار هنری ماندگاری برای شما شوند. در این قسمت از لایت روم با هم نگاهی میاندازیم به تکنیک های عکاسی در شب.

1. از سه پایه استفاده کنید

نخستین اصل در عکاسی در جاهای کم نور را هرگز فراموش نکنید! از سه پایه استفاده کنید. از آنجاکه برای نورگیری بیشتر، سرعت شاتر معمولاً بسیار پایین است و دیافراگم روی بزرگترین حد خودش تنظیم میشود با کوچکترین لرزشی عکس شما تار میشود. البته میتوانید با بالابردن مقدار ISO سرعت شاتر را بیشتر کنید، استفاده این تکنیک در مناطق درخشان از شهر در طول شب امکانپذیر است. اگرچه برای از بین بردن نویزها و طبیعی تر شدن عکس و رنگ آن و همچنین برای نهایت استفاده از محدوده دینامیکی سنسور دوربین هیچ جایگزینی برای سه پایه، ISO پایین و سرعت شاتر پایین وجود ندارد.

2. زودتر آماده شوید

بهتر است که سه پایه و دوربین و تجهیزات خود را کمی قبل از تاریک شدن کامل هوا آماده کنید. اینکار نه تنها باعث میشود که دقت و تمرکز بیشتری در عکاسی داشته باشید، بلکه میتوانید جزئیات و رنگ های خاص آسمان را شکار کنید. عکاسی در شب زمانی جذاب تر است که آسمان به رنگ آبی سیر باشد نه سیاه خالص. همچنین تضاد رنگی زیبایی بین رنگ های مصنوعی و آسمان آبی ایجاد خواهد شد که این ایجاد بالانس نوردهی را آسانتر میکند.

3. از White Balance اشتباه استفاده کنید

نیازی نیست تعادل سفیدی همیشه درست و صحیح استفاده شود. گاهی استفاده از حالت تنگستن (Tungsten) میتواند عکس خاص و بی مثالی را خلق کند. نور لامپ ها به تصاویر بیش از اندازه گرمی میدهند و استفاده از نور تنگستن مه رنگ آبی به تصویر اضافه میکند تا حدی این گرمی نورهای مصنوعی را خنثی میکند. با عکاسی در نوردهی کم و استفاده از تکنیک تنگستن میتواند عکسهای روز را مانند عکس های گرفته شده در نیمه شب کنید. البته اگر عکس ها را با فرمت RAW ذخیره میکنید نیاز به هیچکدام ازین کارها ندارید. میتوانید با نرم افزارهای ادیت عکس به راحتی عکس خود را به صورت دلخواه ادیت کنید.

4. ثبت دنباله های نور

عکاسی در شب بیش از ابزارهای گرانقیمت و حرفه ای نیاز به صبر و پشتکار دارد. با نوردهی کم، سرعت شاتر  و ISO پایین  به یک منبع نوری در حال حرکت، مانند چراغ اتومبیل در حال حرکت، عکسی با دنباله نور خلق کنید. دوربین را بر روی سه پایه قفل کنید تا عکستان تا حد امکان شفاف و شارپ باشد. هنگام عکاسی از دنباله های نور ماشین یا آتش بازی با Exposure های مختلف عکاسی کنید، سپس آنها را در فتوشاپ با هم ترکیب کنید. با این ترفند عکس شما بسیار کاملتر و زنده خواهد بود.

5. عکاسی از مسیر حرکت ستارگان

اگر شما عکاس صبوری نیستید از این تکنیک عکاسی صرف نظر کنید. عکاسی از آسمان در شب، هنگام چرخش زمین ممکن است ساعت ها طول بکشد. دوربین خود را در حالت تنظیمات دستی قرار دهید و فوکس لنز را بر روی بی نهایت تنظیم کنید. با استفاده از Bulb Mode مقدار ISO را تا حد امکان برای کاهش نویز کم کنید و یک مقدار بالا برای دیافراگم مثلا f/2.8 انتخاب کنید تا بیشترین مقدار نور وارد سنسور شود. شاتر دوربین را برای دقایقی باز بگذارید تا بتوانیدحرکت ستارگان را ثبت کنید. ممکن است نیاز باشد که 30 دقیقه یا حتی بیشتر منتظر بمانید تا حرکت های قابل توجهی را ثبت کنید. اما راه حل آسانتر این است که  نودهی کوتاه مدت تصاویری ار ثبت کنید و آنها را در نرم افزار فتوشاپ با هم ترکیب کنید. با این تکنیک عکس ها در مقایسه با عکاسی با نوردهی طولانی نویز کمتری دارند.

6. با نور نقاشی کنید

تکنیک نقاشی با نور یک تکنیک محبوب در عکاسی شب است که میتوانید با یک چراغ قوه و یا مشعل به آن برسید. ابتدا باید دوربین را در حالت Bulb Mode گذاشته و با استفاده از یک ریموت شاتر را برای مدت زمان کافی باز نگه دارید. سپس پراغ قوه را رو به دوربین حرکت دهید، تصور کنید که روی هوا نقاشی میکنید. حرکت شما باید سرعت ثابتی داشته باشد تا نور در همه جا یکسان باشد و نقطه ای روشن تر از بقیه نباشد.

7. با تکنیک Zoom Burst عکس بگیرید

این تکنیک بیشتر در عکاسی از سوژه های متحرک در روز استفاده میشود اما استفاده از آن در شب نیز جذابیت خاص خود را دارد. در شب هنگامی که نورهای مصنوعی در قاب تصویر ایجاد روشنایی میکنند، تکنیک زوم کردن به دورن یا بیرون تصویر جلوه بسیار زییا و تأثیر گذاری به عکس میدهد. بهتر است که در هنگام عکاسی در این حالت از سه پایه استفاده کنید و مطمئن شوید که نقطه کانونی در مرکز تصویر قرار دارد. شما همچنین میتوانید با استفاده از فلش به سوژه های ثابت عکس وضوح بیشتری دهید.

8. عکاسی از ماه

یکی از قابل پیش بینی ترین اتفاق ها در طبیعت، ظهور ماه کامل است. با دقت به وضعیت پیش بینی هوا میتوانید بهتریم عکس را از ماه کامل شکار کنید. برای گرفتن عکسی که در آن ماه به اندازه کافی بزرگ بنظر آید نیاز به یک لنز تله فوتو دارید و دقت داشته باشید که لنز هرچه بزرگتر بهتر. لنزهای 400 میلیمتری در دوربین های DSLR نوع APS-C عملکردی مشابه لنزهای 600 تا 640 میلیمتری دارند. برای شروع یک عکس آزمایشی بگیرید و در هیستوگرام نگاه کنید، ممکن است که تصویر بیش از حد روشن باشد و نیاز باشد مقدار نوردهی را کمتر کنید.

9. فیلتر فرابنفش را حذف کنید

اگر برای محافظت از لنز دوربین خود از فیلتر UV و یا Skylight استفاده میکنید، وقت آن را رسیده که برای عکاسی در شب آنرا بردارید. این فیلترها در نور ماه و نورهای مصنوعی باعث ایجاد بازتاب داخلی شده و عکس را خراب میکند. به حای فیلتر از هودِ لنز استفاده کنید تا هم از ضربه و خش جلوگیری کند و هم از ورود نور شدید به داخل لنز. مانند روز که نور خورشید میتواند باعث ایجاد زبانه کشیدن نور (Flare) شود، در شب هم نور چراغ های خیابان باعث همین عارضه میشود. برای جلوگیری از این اتفاق شما میتوانید بصورت دستی یا یک تکه مقوای مشکی و چسب یک شعله شکن برای لنز بسازید (Lense Flame Buster). این میتواند تفاوت چشمگیری در عکاسی زیر نور مصنوعی در شب ایجاد کند.

10. عکاسی از شهر

عکاسی از ساختمان های شهر در شب ترکیبی است از عکاسی با نوردهی بالا، دوربینی همراه با سه پایه و یک ریموت شاتر. استفاده از هیستوگرام و توجه به یکنواخت بودن نور ساختمانها بسیار در این نوع عکاسی مهم است. توجه داشته باشید که اگر دوربین شما به هشداردهنده نور زیاد مجهز باشد میتواند شما را بهتر راهنمایی کند. همچنین عکاسی از بازتاب ساختمان ها در رودخانه ها و کانال های آب میتواند تکنیک خاصی در عکاسی باشد.

11. عکاسی از سوژه های داخل ساختمان

عکاسی در داخل خانه و در تاریکی میتواند پاداش عکاسی در شب خارج از خانه باشد. عکاسی با نوره کم بسیار جالب و سرگرم کننده است. آویزان کردن چراغ قوه از سقف توسط یک نخ و چرخاندن آن و پس از آن عکاسی با تکنیک نوردهی بالا میتواند ایده جالبی باشد. عکاسی از دود، از ریزش قطره های آب با فلش سرعت بالا و نقاشی با نور میتوانند پروژه های دیگر عکاسی شما در محیط خانه باشند.

تا اینجای کار تکنیک های عکاسی از پرتره، منظره، تله فوتو، حیات وحش و شب را آموزش داده ایم. در قسمت بعدی لایت با تکنیک های عکاسی از خیابان در خدمت شما دوستداران عکس و عکاسی هستیم. نظرات، انتقادات و پیشنهادات سازنده خود را با ما در میان بگذارید.

 

برای اطلاع از جدیدترین اخبار دنیای دیجیتال، قیمت انواع قطعات سخت افزاری و تجهیزات الکترونیکی، آگاهی از اخبار مرتبط با تکنولوژی از جمله نوسان قیمت ارز، تصاویر، ویدئوها و مطالب آموزشی اختصاصی به کانال تلگرام وب سایت سخت افزار بپیوندید: telegram.me/sakhtafzarmag

وب سایت سخت افزار

(2 رای‌ها)
  • هیچ دیدگاهی یافت نشد

دیدگاه خود را اضافه کنید.

ارسال دیدگاه به عنوان مهمان

0
دیدگاه شما پس از بررسی منتشر خواهد شد.

تصاویر نویسندگان دیدگاه از Gravatar گرفته می‌شود.