قبل از تمام شدن بهار، دست بجنبانيد و عكاسي كنيد

 سايمون باند، در  عكاسی خود خلاقيت‌های فراواني به كار مي‌برد و كارهاي او را مي‌توان در روزنامه‌ها و مجله‌هاي نشنال جئوگرافيك پيدا نمود. او به خاطر عكاسي از داخل قطرات آب يا عكاسي كريستال بال معروف است و نكات زيادي در اين باره مي‌داند. سايمون باند در اين مطلب، نكاتي كاربردي و مفيد راجع به عكاسي بيان مي‌كند كه به كمك آن مي‌توانيد بهار امسال را به زيباترين نحو ممكن، به كادر عكاسي خود بكشانيد. بهار، فصلي جادويي براي عكاسي است. مي‌توانيد از فرصت‌ها استفاده كنيد و با به كارگيري از طبيعت سرسبزش، عكس‌هايي خارق‌العاده خلق كنيد.

1- روی جزئيات بهتری فوكوس كنيد

براي عكاسي از فصل بهار، علاوه بر رعايت نكات عكاسي از طبيعت، بايد نكات عكاسي از گل‌ها را نيز بلد باشيد. چون در اين فصل مي‌توانيد از گل‌هاي استكاني، نرگس‌هاي زرد يا شكوفه‌هاي گيلاس عكاسي كنيد. البته قرار نيست فقط از گل‌ها عكاسي كنيد، در بهار، جشن‌هاي بهاري زيادي برپا مي‌شود و شايد بخواهيد از آن‌ها عكس بگيريد. اما نكته‌اي كه بايد آن را در اينجا در نظر بگيريد اين‌ است، كه بايد جزئيات مهم سوژه را در نظر بگيريد.

در اين بخش ، ايده‌هايي براي جزئيات بخشيدن به عكس‌هاي بهاري مطرح مي‌كنم كه به پيشرفت عكاسي بهاري شما كمك مي‌كند.

 • بوكه - زماني كه از گل‌ها عكاسي مي‌كنيد، بوكه مي‌تواند جزئيات خارق‌العاده‌اي به تصويرتان ببخشد. براي ايجاد بوكه در عكاسي از گل‌هاي بهاري، مي‌توانيد از خود گل‌ها در پس زمينه استفاده كنيد. به كمك مقادير بالاي ديافراگم ( يعني دهانه‌ي ديافراگم تنگ باشد) مي‌توانيد به اين بوكه‌هاي زيبا در پس زمينه، دست پيدا كنيد. بهتر است براي ايجاد بوكه، از لنز‌هاي پرايم و ماكرو استفاده كنيد و مقادير بالايي براي ديافراگم تنظيم كنيد.
 • الگو‌ها-طبيعت بهار، پر از الگوهايي است كه مي‌توانيد از آن‌ها حسابي استفاده كنيد. براي مثال، ترتيب گل‌ها كنار هم يا برگ‌هاي پهني كه روي زمين روييده ، الگوي خوبي براي عكاسي است.
 • پس زمينه-در تمام شاخه‌هاي عكاسي، پس زمينه بسيار مهم است. با عكاسي از زواياي مناسب، مي‌توانيد پس زمينه‌اي تميز و بسيار مناسب براي سوژه‌ي خود ايجاد كنيد. اگر در روز روشن و هوايي تميز عكاسي مي‌كنيد، بك گراندي با تم آبي خواهيد داشت، يا شايد هم به خاطر چمن‌هاي تروتازه‌ي بهاري، پس زمينه‌اي با تم سبز داشته باشيد. با همين پس زمينه‌ها نيز مي‌توانيد بوكه‌ي جالبي ايجاد كنيد.
 • نور-نورپردازي مهم‌ترين بخش در هر عكاسي است. براي مثال، هنگام طلوع خورشيد، تمام بافت‌هاي گل نمايان مي‌شود و شما مي‌توانيد عكس بسيار زيباتري از گل‌هاي بهاري‌، ثبت كنيد. پس هنگام عكاسي در اين فصل، حتما به زواياي تابش نور دقت كنيد.

2- در عكاسی بهاری، صحنه‌های وسيع‌تر را بيابيد

در فصل بهار و خصوصا هنگام عكاسي از گل‌ها، ممكن است ترجيح دهيد هميشه از زواياي نزديك عكاسي كنيد و از چشم‌اندازها و فواصل دور، اجتناب كنيد. اما شما مي‌توانيد از چشم‌اندازهاي زيبايي مثل درختان پر شكوفه يا باغچه‌هاي گل، عكس‌هاي منظره‌ي بسيار زيبايي ثبت كنيد. 

اگر مي‌خواهيد عكس‌هاي حرفه‌اي تر و ناب‌تري از گل‌هاي بهاري ثبت كنيد، مي‌توانيد از نكات زير نيز استفاده كنيد تا در كارتان، موفق‌تر باشيد.

 • پيش بيني كنيد- پيش بيني فقط براي وضعيت آب و هوايي نيست. شما مي‌توانيد زمان شكوفه زدن درختان گيلاس را در ژاپن، آمريكا يا هرجاي ديگري از دنيا كه هستيد، پيش بيني كرده و به عكاسي از‌ آن ها بشتابيد.
 • تركيب بندي را فراموش نكنيد-در تمام عكس‌هاي منظره، تركيب بندي بايد به خوبي رعايت شود تا به نتايجي بي نظير، منتهي شود. پس حتما از اصول تركيب بندي در عكس هاي بهاري خود استفاده كنيد تا بتوانيد بهترين عكس ها را از طبيعت اين فصل زيبا، بگيريد.
 • محتواي بيشتر-هيچ‌وقت از توجه به ساير عناصر نيز غافل نشويد. شايد عكاسي از يك ساختمان نيز كه كنار پنجره‌هايش، گلدان‌هايي با گل‌هاي ريز بهاري قرار دارد، ايده‌ي جالبي باشد و به عكستان محتواي بيشتري ببخشد. به هر حال، عكاسي از فصل بهار، فقط عكاسي از گل‌ها نيست.

3- عكس‌های پرتره،‌ بيشتر ثبت كنيد!

فصل بهار شايد فصلي واقعا مناسب براي عكاسي پرتره باشد. اين فصل نماد زندگي دوباره است و با وجود پس زمينه‌هاي حيرت انگيز، مي‌تواند زمان بسيار مناسبي براي ثبت عكس‌هاي پرتره باشد.

 • فوتوشات-مدل‌ها و زوج‌هاي جوان نيز همانند عكاس‌ها، در اين فصل زيبا به مناطق مختلفي سفر مي‌كنند تا بتوانند از اين طبيعت بهاري عكس بگيرند. مثلا عكاسي از رديف درختان پر شكوفه با عمق ميدان كم، مي‌تواند عكس بسيار بي نظيري شود. اگر مدلي براي عكاسي داريد، حتما او را در تماس با گل‌هاي زيباي بهاري قرار دهيد تا عكس‌ها مفهوم جالب‌تري پيدا كنند.
 • ساير مردم-عكاسي از مردمي كه از اين فصل زيبا لذت مي‌برند نيز يكي ديگر از ايده‌هاي جالب عكاسي در فصل بهار است. رفته رفته كه هوا گرم تر مي‌شود، پارك‌ها نيز شلوغ تر مي‌شوند و شانس عكاسي در خيابان نيز افزايش ميابد. براي مثال، مي‌تواند به افرادي اشاره كرد كه كنار درختان توت يا ديوارهاي پوشيده از گل‌هاي رونده‌ي بهاري، سلفي مي‌گيرند.
 • سلفي-آخرين نكته اينجا همين است. هيچ گاه فراموش نكنيد كه از خودتان در اين فصل زيبا عكس بگيريد و از آن در پروفايل خود استفاده كنيد. به اين ترتيب بقيه‌ي همكارانتان را نيز تشويق به عكاسي در اين فصل خواهيد كرد.

4- خلاقيت به كار ببريد

عكاسي در فصل بهار شاخه‌هاي متنوعي دارد. حقيقتا، هر شاخه از عكاسي كه فكرش را بكنيد را مي‌توانيد در اين فصل اجرا كنيد.

براي اينكه بتوانيد از خلاقيت بيشتري در عكاسي خود استفاده كنيد، مي‌توانيد از نكات زير بهره ببريد:

 • عكاسي از در نورها-بله، اصلا عجيب نيست كه در فصل بهار، شاخه‌هاي پر شكوفه‌ي درختان تا نيمي از كوچه و جاده كشيده شوند. شما مي‌توانيد از اين درختان به جاي نور استفاده كنيد و از رد آن‌ها عكاسي كنيد! الحق كه عكس‌هاي ناب و جالبي مي شوند. به ياد داشته باشيد كه عكاسي از رد ستارگان، نكات خاصي دارد كه با مطالعه‌ي مقاله‌هاي مربوط به آن مي‌توانيد عكس‌هاي خارق‌العاده‌اي ثبت كنيد.
 • تاري حركات-در يك روز بادي در بهار، اگر دوربين خود را روي سه‌پايه تنظيم كنيد مي توانيد عكس‌هايي جالب، زيبا و ابستركت خلق كنيد. چون به خاطر تكان‌هاي دوربين توسط باد، عكسي تار ولي هنري و جالب از بهار ثبت مي‌كنيد. براي اينكه بتوانيد حرفه‌اي تر عكاسي كنيد و به نظر نيايد كه صرفا لرزش دست داريد، نوردهي را چند ثانيه طولاني تر كنيد و حركات را ثبت كنيد.

5-فستيوال‌های بهاری

يكي ديگر از اتفاقات خوبي كه در فصل بهار ميفتد، اين است كه فستيوال‌ها و نمايشگاه‌هاي زيادي در اين فصل برگزار مي‌شود كه همگي، فرصتي مناسب براي عكاسي هستند. شما مي‌توانيد از اين سوژه ها در شاخه‌هاي زيادي براي عكاسي استفاده كنيد.

در اواخر فصل زمستان، جشن خاصي در ژاپن برگزار مي‌شود كه ستسوبان نام دارد. اين جشن آغاز بهار در اين كشور است. البته كه شما در فروردين تعطيلات Easter  را نيز داريد و اگر در جايي جز كشور خودمان به سر مي‌بريد، فرصت عكاسي را از دست نمي‌دهيد. اين جشن‌ها هر دو تولدي دوباره و طروات فصل بهار را نشان مي‌دهد.

پس بهار، فقط به نوروزش نيست كه خوش است. اين را هرگز فراموش نكنيد.

بهار، فصلی برای خوش گذرانی و هوای تازه

شما چه ايده‌اي براي عكاسي در بهار داريد؟‌ فقط گل و طبيعتش؟ يا ايده‌هاي ناب تري براي عكاسي از اين فصل زيبا در سر داريد؟‌در گذشته چه استايلي را براي عكاسي از بهار انتخاب مي‌كرديد؟‌

خوشحال مي‌شويم تا آن‌ها را از طريق باكس نظرات زير، با ما در ارتباط بگذاريد.

https://digital-photography-school.com/five-ideas-spring-photography/

(2 رای‌ها)
 • هیچ دیدگاهی یافت نشد

دیدگاه خود را اضافه کنید.

ارسال دیدگاه به عنوان مهمان

0
دیدگاه شما پس از تایید مدیریت منتشر خواهد شد.

تصاویر نویسندگان دیدگاه از Gravatar گرفته می‌شود.