جايگزيني براي لنز؟

ممكن است در خريد و تهيه‌ي انواع لنزها مشكل داشته باشيد و بخواهيد عكس‌هاي خلاقانه تري نيز ثبت كنيد. خب، در اين مقاله به شما ابزاري معرفي مي‌شود كه بتوانيد به كمك ‌آن‌ها هم عكس‌هاي خلاقانه‌اي ثبت كنيد هم آن چنان براي ابزار عكاسي، خرج نكنيد.

در اين مقاله مجددا دروسي از تجارب سايمون باند نوشته شده و مي‌خواهيم به كمك آن‌ها، به شما نحوه‌ي عكاسي با گوي شيشه‌اي يا كريستال بال را بياموزيم.

حتما راجع به بازتاب نور در عكاسي چيزي به گوشتان خورده است، اما آيا تا به حال، از شكست نور در عكاسي استفاده كرده ايد؟‌ اگر از شكست نور به خوبي استفاده كنيد، مي‌توانيد مخاطبان خود را شگفت زده و كنجكاو سازيد. من بارها از شكست نور در عكس‌هايم استفاده كرده ام و آن ها را به مخاطبانم نشان داده‌ام. همگي حسابي تعجب كردند كه چگونه از داخل يك گوي شيشه‌اي، عكاسي كردم. اما نگران نباشيد، اگر شما نيز با شكست نور و به كمك همين گوي عكاسي كنيد، به شما قول ميدهم مخاطبانتان همين واكنش را به عكس‌ها نشان ‌دهند. در مطلب زير، چند نكته به شما آموزش داده‌ام كه به كمك آن‌ها مي‌توانيد از شكست نور براي عكاسي با گوي شيشه‌اي استفاده كنيد.

خب شكست نور چيست؟‌

شكست نور زماني اتفاق ميفتد كه نور از يك شيء شفاف عبور كند. مثل آب روان،‌ منشور يا همان گوي شيشه‌اي مان. با عبور نور از اين جسم شفاف، نور شكسته مي‌شود و اعوجاج پديد مي‌آيد. بعد از شكست نور، تقريبا يك اتفاق جادويي رخ مي‌دهد. يك تصوير برعكس روي ديواره‌ي پشتي جسم ثبت مي‌شود. ساختار لنز درون دوربينتان تقريبا همينگونه كار مي‌كند. شما مي‌توانيد از يك توپ شيشه‌اي مثل يك لنز استفاده كنيد و آن را با خود به همراه داشته باشيد. به همين دليل هم گفتم، اگر توانايي خريد لنز نداريد، از همين گوي شيشه‌اي استفاده كنيد.

چگونه از شكست نور در عكاسي استفاده كنيم

حالا شما مي دانيد كه شكست نور چيست، زمان آن فرا رسيده كه از آن، در عكاسي خود استفاده كنيد. اگر راهنمايي هاي زير را دنبال كنيد، به ندرت ممكن است در اين شاخه از عكاسي، دچار اشتباه شويد يا به مشكل بربخوريد.

1- سروكله زدن با عكس‌هاي وارونه

ممكن است بارها عكسي كه از داخل گوي شيشه اي ثبت مي‌كنيد، برعكس و وارونه بيفتد. بهترين راه براي حل مشكل تصاوير وارونه در پس زمينه، استفاده از بوكه ها است. به اين ترتيب شما مي‌توانيد پس زمينه را تار نماييد. البته راه ديگري نيز وجود دارد؛ و آن هم استفاده از بازتاب نور است. چون عكسي توسط بازتاب نور پديد آمده وارونه ثبت نمي‌شود.

2- گوي را بالاي سوژه قرار دهيد.

بهتر است كه گوي را در بخش بالاتري از سوژه قرار دهيد. اگر سوژه را هم تراز با گوي شيشه‌اي قرار دهيد، اعوجاج كمتري توليد مي‌شود و كادر مورد نظر، فشرده تر به نظر مي‌رسد.

البته هميشه استثنا نيز وجود دارد. مثلا اگر توپ را روي يك برگ يا در گودال كوچكي قرار دهيد، تصوير بهتري ثبت مي‌كنيد.

3- گوي شيشه‌اي را از سوژه‌ پر كنيد.

شما بايد به سوژه نزديك شويد. در غير اين صورت، سوژه در گوي بسيار كوچك ثبت مي‌شود.

4- لنز مناسبي را انتخاب كنيد

بهترين گزينه در اينجا، استفاده از يك لنز ماكرو يا لنز تله فوتويي است كه قابليت ماكرو را نيز داشته باشد. لنزهاي ماكرو به شما اين اجازه را مي دهند تا به گوي نزديك شويد و ايجاد بوكه در اطراف آن را بهتر و راحت تر مي‌سازد. البته اگر امكانش را داشتيد، مي‌توانيد از لنز وايدتري نيز استفاده كنيد.

5- ديافراگم مناسبي انتخاب كنيد

براي عكاسي از داخل گوي شيشه‌اي، بايد ديافراگم مناسبي را انتخاب كنيد. ديافراگمي كه زيادي كم باشد پس زمينه را تار نمي‌كند. براي ايجاد عمق ميدان كم بايد مقادير بالايي براي ديافراگم انتخاب كنيد. البته اگر زيادي مقدارش را بالا ببريد، عكس داخل گوي نيز تار ثبت مي‌شود. به شخصه ديافراگمم را روي مقدار f/4 تنظيم مي‌كنم. البته اين به سوژه و صحنه اي كه از آن عكاسي مي‌كنيد نيز بستگي دارد.

6- براي گوي خود، مكان امني پيدا كنيد

اين نكته‌ي بسيار مهمي است. خصوصا اگر از نقطه‌ي مرتفعي عكاسي مي‌كنيد. گوي بايد روي يك سطح صاف قرار بگيرد. اگر گوي را در يك تو رفتگي قرار دهيد، بهتر است. وقتي كه مطمئن شديد ديگر نيازي نيست كه دستانتان را براي حفاظ، دور گوي قرار دهيد، يعني جاي امني براي آن پيدا كرده ايد.

اگر هيچ جاي امني براي قرار دادن گوي پيدا نكرديد، از دوستي بخواهيد آن را برايتان نگه دارد. مراقب روزهاي بادي نيز باشيد. يك وزش قوي مي‌تواند گوي را حركت دهد.

7- نحوه‌ي نوردهي به سوژه‌ي روبه‌روي گوي

شما بايد به خوبي به سوژه‌ي روبه‌روي گوي نوردهي كنيد. اين نكته حتي از شكست نور در عكس نيز مهم تر است. سوژه‌اي كه به خوبي نوردهي شده باشد، انعكاس كمتري در گوي ايجاد مي‌كند. زماني كه نور از پشت به شما مي‌تابد، از داخل گوي عكاسي كنيد و به آن نگاه كنيد. در آن زمان مطمئنا  متوجه منظورم خواهيد شد.

8- عکاسی با شکست نور در مقابل عکاسی استاندارد

در موارد زیادی، عکاسی از چشم اندازها به کمک گوی شیشه  ای نیز امکان پذیر است و از  طریق آن میتوانید به عکس های منظره خلاقیت ببخشید. ممکن است از خودتان بپرسید که چرا باید از شکست نور در عکاسی از منظره استفاده کنم، وقتی میتوانم به کمک یک لنز واید، از همان صحنه عکس بگیرم؟ بیایید به نقاط قوت و ضعف استفاده از شکست نور در عکاسی نگاهی بیندازیم و آن ها را بررسی کنیم.

نقاط قوت عکاسی با شکست نور

 • یک گوی شیشه ای ارزان تر از لنز واید یا هر لنزی است که قصد عکاسی با آن را دارید. ضمنا جالب است بدانید که گوی شیشه ای ، همانند یک لنز فیش آی عمل میکند.
 • شما میتوانید گوی را در هر موقعیتي که میخواهید قرار دهید.
 • اگر به همراه یک گوی شیشه ای قصد ايجاد بوكه با مقادیر بالای دیافراگم را داشته باشيد، میتوانید عکس های مینیمالیسم خارق العاده ای پدید آورید.
 • عکس هایی که با گوی شیشه ای ثبت میشوند، حس و حال هنری تری دارند.
 • گوی شیشه ای یک کادر طبیعی برای عکس های شما پدید می آورد.

نقاط ضعف استفاده از شکست نور

 • هر چه گوی شیشه ای بزرگ تر باشد سنگین تر و حمل آن سخت تر میشود. خصوصا که دوربینتان نیز بزرگ و سنگين باشد.
 • برای استفاده از گوی شیشه ای ، به لنز ماکرو نیاز دارید. چیزی که عکاسان منظره به ندرت لازمشان می شود.
 • در لبه های گوی اعوجاج تشکیل میشود.
 • به سختی میتوان تصوير شارپی را از داخل گوی ثبت کرد.
 • عکس داخل گوی برعکس و وارونه است.

هرچند، با این همه، عکاسی از داخل گوی تجربه ی جالبی است و از شما نیز میخواهم که آن را امتحان کنید.، البته بستگی به انتخاب خودتان دارد. نقات قوت عکاسی با گوی های شیشه ای، بیشتر از نقاط منفی اش است و به آن ها ارجهیت دارند. البته استفاده از نکات گفته شده در این مقاله نیز به شما کمک شایانی خواهد کرد. هرچند باید وزنی که تحملش را داريد بيابيد و يك گوي به همان سنگینی تهیه کنید. به شما توصیه میکنم قبل از عکاسی با گوی، از مکانی که قصد عکاسی از آن را دارید دیدن کنید و فاصله را نيز بسنجید.

با یک گوی شیشه ای تجربه کسب کنید

اولین چیزی که برای عکاسی با شکست نور نیاز دارید، یک گوی شیشه ای است. تهیه ی آن نیز بسیار آسان است، میتوانید آن را از سایت های اینترنتی یا فروشگاه های عکاسی، تهیه کنید. البته میتوانید از لیوان های بستنی خوری و پایه دار نیز استفاده کنید.

حالا به حد کافی آمادگی لازم برای عکاسی با گوی شیشه ای را پیدا کرده اید، پس به سمت منظره یا چشم اندازی راه بیفتید و شروع به عکاسی و تجربه اندوزی کنید. موضوعاتی که شما میتوانید از آن ها عکاسی کنید بسیارند. میتوانید از یک منظره، مسجد، کلیسا یا درختی عکاسی کنید. اگر شما نیز عکسی ثبت کرده اید که در آن شکست نور هویداست، آن ها را آپلود کرده و از طریق باکس نظرات زیر با ما در اشتراک بگذارید.

https://digital-photography-school.com/7-steps-refraction-photography/

(3 رای‌ها)
 • هیچ دیدگاهی یافت نشد

دیدگاه خود را اضافه کنید.

ارسال دیدگاه به عنوان مهمان

0
دیدگاه شما پس از تایید مدیریت منتشر خواهد شد.

تصاویر نویسندگان دیدگاه از Gravatar گرفته می‌شود.