بررسی اختصاصی دوربین 360 درجه Insta360 OneX

در سال های نچندان دور ضبط تصاویر و ویدیوهای 360 درجه جز مواردی بود که کمتر کسی در مورد آن فکر می کرد. اما با توسعه فناوری های ضبط تصویر، این موضوع اکنون جز موارد پرطرفدار در بین کاربران است و می توان در گوشه و کنار وب سایت مرتبط به عکاسی و فیلمبردای و حتی در نقشه گوگل و یوتیوب تصاویری جذاب و یا ویدیوهای دیدنی 360 درجه را دید. تصاویر و ویدیوهای 360 درجه از آن جهت محبوبیت بیشتری پیدا کرده است که فرد می توان براحتی مکان هایی که تاکنون به آنجا مسافرت نکرده است را ببیند و بتواند برنامه ریزی بهتر قبل از رفتن به آن مکان داشته باشدو همچنین فناوری تصاویر 360 این امکان را برای علاقه مندان به ورزش های مهیج مانند دوچرخه سواری کوهستان، پرش از هواپیما و اسکی در ارتفاعات کوهستانی فراهم کرده است که حس بودن در آن شرایط را بهتر و بیشتر تجربه کنند. با توجه به این موضوع شرکت های زیادی دست به کار شده اند و اقدام به ساخت محصولات با قابلیت ضبط تصاویر 360 درجه کرده اند. یکی از این شرکت ها که شاید مدتی است اسم آن بر سر زبان ها افتاده است شرکت Insta360 است. این شرکت مدل های مختلفی از دوربین 360  را به بازار ارائه کرده است. اما یکی از محصولاتی که به علت نوع کاربردش محبوبیت بیشتری در بین کاربران دارد دوربین Insta360 One X است که در سری دوربین Action  این شرکت قرار می گیرد. در این بررسی سعی داریم نگاهی به این دوربین داشته باشیم و با امکانات و قابلیت های این محصول بیشتر آشنا شویم.

 بسته بندی، طراحی و امکانات

دوربین 360 درجه Insta360 One X بسته بندی خوبی دارد که می تواند در نگاه اول نظر شما را در مورد محصول تا حدودی زیادی عوض کند. بسته بندی مقوایی مستطیلی شکل که در بخش جلویی آن برای نمایش بهتر دوربین بدون باز کردن جعبه از پلاستیک شفاف استفاده شده است که دوربین دقیقا از زیر آن به شما سلام می کند! در اطراف بسته بندی هم اطلاعات فنی در مورد دوربین دیده می شود.  در بخش پشتی بسته بندی ثابت ساز تصویر Flowstate درج شده است که در اصل فناوری ثابت کننده تصویر این شرکت است که در این دوربین استفاده شده است و این امکان را فراهم می کند که در هنگام دوچرخه سواری یا مصارف ماجراجویی دیگر تصاویر لرز کمتری داشته باشد. در داخل جعبه علاوه بر دوربین، باتری، کیف محافظ حمل دوربین، دفترچه راهنما و یک سری امکانات جانبی دیگر تعبیه شده است. در زمینه طراحی می توان به Insta360 One X امتیاز به نسبت بالایی داد. این دوربین طراحی جمع و جوری دارد و از طرفی همه امکانات به خوبی روی دوربین در نظر گرفته شده است. جنس بدنه هم از نوع پلاستیک مات است با بافت نرم است که باعث می شود وقتی آن را در دست می گیرید حس بهتری به شما بدهد و هم امکان لیز خوردن و ماندن اثر انگشت کم بشود. از آنجایی که با یک دوربین 360 درجه طرف هستید پس روی بدنه آن دو لنز که هر کدام 180 درجه را پوشش می دهد، تعبیه شده است. این لنزها در قسمت بالایی قرار دارند و درست در بالایی آنها منافد مربوط به میکروفون وجود دارد که برای ضبط صدای محیط به کار می رود.

بررسی اختصاصی دوربین 360 درجه Insta360 OneX

درست در زیر لنز در یک طرف دوربین دیود نمایش تعیین وضعیت و عبارت Insta360 One X درج شده است. 

بررسی اختصاصی دوربین 360 درجه Insta360 OneX

اما در طرف دیگر شاهد یک صفحه نمایش دایره ای ساده هستیم که برای نمایش یک سری اطلاعات به کار می رود. در زیر صفحه نمایش یک دکمه دایره ای بزرگتر و یک دکمه دایره ای کوچکتر دیده می شود. که دکمه بزرگتر که در قسمت بالایی قرار دارد برای شروع فیلمبرداری یا گرفتن عکس کاربرد دارد و دکمه کوچک برای خاموش و روشن کرد و کاربردهای دیگر. 

بررسی اختصاصی دوربین 360 درجه Insta360 OneX

بررسی اختصاصی دوربین 360 درجه Insta360 OneX

در زیر دکمه دایره ای کوچک هم مانند طرف دیگر یک دیود تعیین وضعیت در نظر گرفته شده است که به عنوان مثال در زمانی که شارژ باتری دستگاه کم است و دستگاه به شارژر نصب است این دو دیود تعیین وضعیت به رنگ قرمز هستند. همچنین این دیودها در حالتی که دستگاه روشن است به رنگ آبی است. 

بررسی اختصاصی دوربین 360 درجه Insta360 OneX

اگر صفحه نمایش رو به شما باشد باتری دستگاه در سمت راست در زیر درب که دارای یک لایه فومی ناز است قرار دارد. شما براحتی می توانید با استفاده از دسته کوچیک درب را باز کنید و باتری را با استفاده از با استفاده از یک زبانه پلاستیکی تعبیه شده بیرون بیاورید. 

بررسی اختصاصی دوربین 360 درجه Insta360 OneX

بررسی اختصاصی دوربین 360 درجه Insta360 OneX

درست در کناره دیگر دستگاه هم پورت USB در نظر گرفته است که برای شارژ دستگاه به کار می رود. 

بررسی اختصاصی دوربین 360 درجه Insta360 OneX

در سمت پایینی دوربین هم بخشی برای نصب پیچ پایه نگه دارنده و شکاف تعبیه کارت حافظه Micro SD دیده می شود. 

بررسی اختصاصی دوربین 360 درجه Insta360 OneX

این دوربینی ابعادی برابر با 28×48×115 میلی متر و وزنی در حدود 90.9 بدون باتری و 115 گرم با باتری دارد. Insta360 در داخل جعبه دوربین یک ابزار قرار داده است که می توان از آن به عنوان سه پایه و همچنین برای قابلیت Bullet Time استفاده کرد. 

بررسی اختصاصی دوربین 360 درجه Insta360 OneX

این بخش دارای دو پیچ است که پیچ بالایی برای نصب دوربین و پیچ کناری برای اتصال به میله ای تلسکوپی برای گرفتن ویدیو در حالت Bullet Time است.

بررسی اختصاصی دوربین 360 درجه Insta360 OneX

 این میله ای تلسکوپی را می توان به صورت مجزا هم استفاده کرد و یکی از قابلیت های خوب آن این است که در هنگام ضبط ویدیو یا عکس در تصویر دیده نمی شود. این موضوع باعث می شود که در ویدیوی نهایی میله یا پایه ای در وسط فیلم یا عکس دیده نشود و جذابیت بصری بهتری داشته باشد.

بررسی اختصاصی دوربین 360 درجه Insta360 OneX

بررسی اختصاصی دوربین 360 درجه Insta360 OneX

با اتصال میله تلسکوپی به سه پایه این امکان وجود دارد دوربین را بالای سر خودتان به گردش در اورید و از آن برای ثبت ویدیوهای جالب استفاده کنید.

بررسی اختصاصی دوربین 360 درجه Insta360 OneX

این پایه امکان ثابت یا متحرک بودن را دارد که به واسطه یک قفل که نزدیک بخش گردنی ان است امکان پذیر خواهد بود.

بررسی اختصاصی دوربین 360 درجه Insta360 OneX

 

مشخصات فنی

Insta360 One X دارای دو لنز Fisheye با زاویه پوشش 200 درجه است. این لنزها دارای دهانه دیافراگم دو است و در پشت آن سنسورهای سونی با ابعاد1/2.3 اینچ تعبیه شده است. در زمینه عکاسی این دوربین قادر است تصاویر 360  درجه را با حداکثر دقت 18 مگاپیکسل ضبط کند (البته به نظر ما می توانست دقت تصویری کمتر بالاتر باشد). در زمینه ضبط ویدیو 360 درجه این دوربین دست شما را تا حدود زیادی باز می گذارد. در این دوربین شما قادر به ضبط تصاویر با دقت 5.7K (2880×5760 پیکسل) با میزان 30 فریم در ثانیه، 4K (1920×3840 پیکسل) با میزان 30 و 50 فریم در ثانیه و 3K (1504×3008 پیکسل) با میزان 100 فریم در ثانیه را دارد. البته مبنای استفاده از گزینه 5.7K، 4k و 3K در این دوربین دقت تصویر افقی است. Insta360 One X از کدک H.264 برای ضبط ویدیو استفاده می کند و حداکثر میزان Bitrate به 120 مگابیت در ثانیه می رسد. در زمینه فرمت تصویری این دوربین از فرمت های Insp ،Jpeg و Raw (dng) پشتیبانی می کند (البته دو فرمت با استفاده از اپلیکیشن در موبایل و کامپیوتر قابل دسترسی است). همچنین برای فرمت ویدیویی فرمت های Insv ،Mp4 و Log پشتیبانی می شود که مانند فرمت تصویری دو مورد اخر باید خروجی گرفته شود. ثابت ساز داخل دوربین از نوع ژیروسکوپیک شش محوری است. البته این همه داستان نیست، چون در حالت عکاسی و فیلم برداری شما حالت های مختلفی را در اختیار دارید که در جدول زیر این حالت را برای شما آورده ایم.

حالت عکاسی

حالت فیلم برداری

عکس های استاندارد 360، 360 درجه Timed، HDR، Interval و RAW

ویدیو استاندارد، تایم لپس، Bullet Time، HDR و Log

 

اشاره: در حالت Log ویدیو دارای نور و رنگ بهتر با نویز کمتر است که این موضوع باعث می شود نتیجه کار بهتر شود.

دیگر مشخصات فنی Insta360 One X در زمینه عکاسی و فیلمبرداری را می توانید در جدول شماره دو مشاهده کنید.

حالت های Exposure

حالت خودکار، دستی (سرعت شاتر بین یک هشت هزار تا 55 ثانیه) و ایزو بین 100 تا 3200، تقدم شاتر ( یک هشت هزارم تا دو ثانیه) و تقدم حساسیت ( ایزو بین 100 تا 3200)

حالت توازن سفیدی

خودکار، ابری، افتابی، فلورسنت و لامپ رشته ای

امکانات ارتباطی این دستگاه شامل بلوتوث نسخه چهار و رابط بی سیم 5G با محدود پوشش 20 متر است. کارت حافظه پیشنهادی برای این دوربین نوع UHS-I V30 و فرمت آن FAT 64 است. حداکثر میزان حافظه ای که این دستگاه پشتیبانی می کند 128 گیگابایت است که برای ضبط تصاویر و ویدیو با کیفیت بالا کفایت می کند. باتری 1200 میلی آمپر ساعتی در نظر گرفته برای Insta360 One X قادر است حدود یک ساعت توان مورد نیاز دوربین را تامین کند. مدت زمان مورد نیاز برای شارژ کامل باتری با استفاده از شارژری با شدت جریان دو آمپر حدود یک ساعت چهل دقیقه است. البته اگر بخواهید می توانید از Dock شارژ این برند که به صورت جدا به فروش میرسد استفاده کنید. در این حالت باتری در مدت زمان یک ساعت به طور کامل شارژ می شود.

 

تست دوربین

از آنجایی که Insta360 One X در رده Action Camera این شرکت رده بندی می شود سعی کردیم از آن برای ضبط ویدیو در زمان دوچرخه سواری در کوهستان و همین طور اسکیت سواری استفاده کنیم. برای این موضوع یکی از دوستان که تجربه بیشتری در زمینه دوچرخه سواری کوهستان داشت، چند ویدیو کوتاه با استفاده از این دوربین ضبط کرد(برای راحتی در ویرایش سعی کردیم ویدیوها کوتاه باشد). همچنین یک ویدیو کوتاه در زمان اسکیت سواری هم توسط این دوربین ضبط کردیم که می توانید در ادامه ویدیوها را مشاهده کنید.

ویدیوها با دقت 3K و میزان صد فریم در ثانیه ضبط شده است تا کارایی این دوربین در زمان ضبط ویدیو 360 با سرعت بالا مشخص شود. برای ضبط ویدیوها از گوشی آیفون 7 پلاس استفاده شده است. (البته در بعضی از بخش ها هم از گوشی Pixel 2 Xl استفاده کردیم) اما درکل براساس تست های ما هماهنگی نرم افزار این دوربین با محصولات اپل بیشتر از محصولات مبتنی بر اندروید است. نرم افزار امکان خوبی را در اختیار شما قرار می دهد و می توانید براحتی به تنظیمات و حالت های مختلف عکاسی و فیلمبرداری در گوشی دسترسی داشته باشید. در کل نرم افزار ارائه شده به خوبی نیاز شما را براورده می کند و در مشکلی خاصی نخواهید داشت (البته موارد کوچکی در گوشی های اندرویدی دیده شد). علاوه بر ویدیوهای Action نمونه هایی هم با دقت 5.7K و در زمان فعال بودن حالت HDR هم ضبط کردیم. در این حالت میزان فریم ویدیوها 30 فریم در ثانیه بود که برای ویدیو 360 روی پایه ثابت کاملا مناسب بود. برای تست بهتر یک حالت Time Lapse را هم روی این دوربین تست کردیم که خروجی 5 دقیقه ویدیو ضبط شده در این حالت 10 ثانیه بود.

ویدیویی کوتاه از چند ویدیو ضبط شده توسط دوربین Insta360 One X

ویدیویی ضبط شده با دقت 5.7K و فعال بودن حالت HDR

ویدیویی ضبط شده شده در حالت Time Lapse

همچنین برای بخش تصویر تصاویر را با حالت HDR فعال و غیرفعال ثبت کردیم که می توانید تفاوت آن را در عکس های زیر مشاهده کنید. در حالت HDR نور کمتر است اما اگر دقت کنید خورشید بهتر دیده می شود.

نمونه های عکس ها در حالت بدون و با HDR

بررسی اختصاصی دوربین 360 درجه Insta360 OneX

حالت HDR فعال

بررسی اختصاصی دوربین 360 درجه Insta360 OneX

 حالت HDR غیر فعال 

بررسی اختصاصی دوربین 360 درجه Insta360 OneX

حالت HDR فعال

بررسی اختصاصی دوربین 360 درجه Insta360 OneX

 حالت HDR غیر فعال 

بررسی اختصاصی دوربین 360 درجه Insta360 OneX

 حالت HDR فعال 

بررسی اختصاصی دوربین 360 درجه Insta360 OneX

 حالت HDR غیر فعال 

8.68.7کارایی9امکانات8.7طراحی8ارزش8.7نرم افزار

جمع‌بندی

مزایا:
طراحی جمع و جور و سبک، قابلیت فیلمبرداری در کیفیت ها و میزان فریم های مختلف، نرم افزار ساده و کاربردی (امکان دسترسی به کاربردهای مختلف را براحتی فراهم می کند)، امکانات کاربردی دوربین، تجهیزات جانبی مختلف برای مصارف مختلف، امکان عکاسی و فیلمبرداری HDR، کیفیت خوب ویدیوهای 360 درجه، پشتیبانی از حالت Slow Motion، قیمت مناسب با توجه به کارایی و امکانات، هماهنگی با مدل های مختلف گوشی های اندرویدی و آیفون
معایب:
عمر باتری به نسبت پایین ( یک ساعت در بعضی از موارد دردسر خواهد بود)، کیفیت نچندان بالای تصاویر 360 درجه، وجود بعضی از مشکلات در اتصال به گوشی اندرویدی (تست شده با گوشی Google Pixel 2 XL)، کارایی نچندان خوب در نور کم
امتیاز:
8.68.7کارایی9امکانات8.7طراحی8ارزش8.7نرم افزار
(17 رای‌ها)

کاربرانی که در این گفتگو شرکت کرده اند

  • البرز

    مرسی بررسی جالبی بود:-bd:-bd

    0 پاسخ

دیدگاه خود را اضافه کنید.

ارسال دیدگاه به عنوان مهمان

0
دیدگاه شما پس از بررسی منتشر خواهد شد.

تصاویر نویسندگان دیدگاه از Gravatar گرفته می‌شود.