آموزش: تمیز کردن خنک کننده CPU و ماوس پد ها

دوستان و همراهان سخت افزاری، با دو آموزش سخت افزار در خدمت شما هستیم. با ما همراه باشید.

سطح تماس IHS و هیت سینک کولرهای بادی (Air Cooler) را چگونه تمیز کنیم؟

کولرهای غیر استوک به دلیل وزن بالا و گردش دورانی فن که بر فیزیک هیت سینک نیز تاثیر میگذارد، عموما در پریودهای زمانی کمتر به نسبت کولرهای رفرنس، نیاز به تمیز کاری خواهند داشت. پره های آلمینیومی در بخش هیت سینک را می توانید به وسیله پمپ های باد و یا قلموی نقاشی تمیز کرده و یا در صورتی که احساس می کنید که تکه های گردوغبار به این سادگی از هیت سینک جدا نمی شوند، می توانید از محلول آب و الکل نیز استفاده نمایید. محلول آب سرد و الکل طبی به خوبی از پس این تکه ها بر آمده و کولر شما را مانند روز اول تمیز خواهد کرد.

اما در بخش سطح مسی متصل به IHS پردازنده، خمیر سیلیکون خشک و یا سفت شده را داریم؛ برای پاک سازی آن تنها به الکل نیاز خواهید داشت. دستمال های خشک و استفاده از ابزار آلات فلزی نیز خطر آسیب رساندن به سوکت و یا پردزانده را تشدید می کند. همچنین استفاده از هر گونه ابزار می تواند برش های بسیار ریز و کوچکی را در سطح IHS ایجاد کند که در نهایت بر روی دفع حرارت تاثیر خواهد گذاشت. الکل را به وسیله دستمال های حوله ای، حوله و یا دستمال توالت به سطح IHS مالیده و خمیر قبلی را از روی آن پاک نمائید. شایان ذکر است که الکل به دو علت رسانایی کمتر و پریدن، از اتصال کوتاه جلوگیری کرده و بیشترین اطمینان را در بین ماده های مشابه برای این عملیات داراست.

ماوس پد گران قیمت یا گیمینگ شما کثیف شده است؟

ماوس پدهای امروزی دیگر جزء لاینفک یک سیستم کامپیوتری به شمار می روند و از آنجایی که بسیار نزدیک به کاربران و در معرض ریختن مایعات و یا کثیف شدن های زود هنگام هستند، یادگیری عملیات تمیز کاری آنها نیز می تواند بسیار مفید باشد. در صورتی که از ماوس پد های میان قیمت و یا ارزان قیمت لاستیک-پلاستیکی بهره می برید، پارچه و دستمال های مرطوب، می توانید به سادگی آنها را تمیز نماید.

اما در صورتی که از ماوس پد های گران قیمتی استفاده می کنید که لکه های به جا مانده از آنها به این سادگی محو نمی شوند، نیاز به یک عملیات اساسی خواهید داشت! یک سینک و یا ظرف با اندازه مناسب را با محلول آب ولرم و صابون ساده پر نمائید. سپس پد را درون آن قرار داده و چند دقیقه بعد اقدام به شسشتوی آن نمائید. شایان ذکر است که به هیچ وجه از آب گرم استفاده نکرده و حتی آنها در خشک کن های برقی نیز قرار ندهید. به یاد داشته باشید که برخی از ماوس پد ها با ماشین لباسشویی نیز قابل شستشو هستند.

(5 رای‌ها)
  • هیچ دیدگاهی یافت نشد

دیدگاه خود را اضافه کنید.

ارسال دیدگاه به عنوان مهمان

0
دیدگاه شما پس از بررسی منتشر خواهد شد.

تصاویر نویسندگان دیدگاه از Gravatar گرفته می‌شود.