ابرکامپیوتر انویدیا با قدرت خیره کننده!

غول سبز پردازش و گرافیک جهان، انویدیا، در جریان کنفرانس Supercomputing 2017 پرده از سوپر کامپیوتر جدید خود برداشت. ابرکامپیوتر SaturnV محصولی بر اساس پردازش های سنگین و مداوم هوش مصنوعی (AI) است که محور پردازش آن مبتنی بر GPU خواهد بود. انویدیا که هنوز در حال کار بر روی زوایای این محصول است، اعلام کرده است که در صورت پایان کار و راه اندازی SaturnV، این محصول قدرتمند ترین عملکرد را تا به امروز نمایش خواهد داد و افزون بر آن در لیست 10 ابرکامپیوتر برتر جهان در این حوزه قرار می گیرد.

 این محصول از الگوی خوشه به خوشه استفاده می کند و تعداد 660 کامپیوتر NVIDIA DGX-1 در آن به خدمت گرفته شده است. به این علت NVIDIA DGX-1 را یک کامپیوتر خطاب می کنیم که تمامی ملزومات سخت افزاری یک کامپیوتر را در خود حمل می کند. در هر DGX-1 از پردازنده های گرافیکی NVIDIA GV100 استفاده شده است که بر اساس معماری نوین Volta طراحی و تولید شده اند. معماری ولتا نسل بعد از معماری Pascal است. هر گره دارای 8 پردازنده ی NVIDIA GV100 است که به عبارت ساده تر هر کامپیوتر DGX-1 دارای 8 کارت گرافیک GV100 است. کل تراشه های GPU نیز به 5280 عدد (CUDA نیست) خواهند رسید.

توان این ابر کامپیوتر بر اساس پردازش هایی به طول 64 بیت (FP64) برابر با 40 پتافلاپ است و در پردازش هایی به طور 16 بیت نیز یک اگزافلاپ یا 1000 پتافلاپ خواهد بود. ایالات متحده آمریکا در 2 سال پیش نخستین ابر کامپیوتر اگزافلاپ جهان را معرفی کرد. این محصول هنوز وارد چرخه استفاده نشده است. کامپیوتر Summit محصولی مشترک بین IBM و NVIDIA است که SaturnV آن را نیز پشت سر خواهد گذاشت. انویدیا اعلام کرده است که ابر کامپیوتر جدید آن حتی می تواند Sunway TaihuLight را نیز پشت سر نهد.

 

(7 رای‌ها)

کاربرانی که در این گفتگو شرکت کرده اند

 • انویدیا این ابر رایانه رو با عجله ساخته،
  از تیرچه بلوک درجه 3 استفاده کرده. خودم اونجا بودم بتنش 50 درصد سنگ ریزه بود.

  مصرف سبزیجات = افزایش طول عمر

  0 پاسخ
 • ali

  توی آمار جدید سوپرکامپیوترها هم که اینتل بالای 95 درصد و انویدیا بالای 80 درصد رو گرفتن واسه خودشون که رکورد زدن توی زمینه HPC و سوپرکامپیوتر.
  هزاران کارت از همین کارت های ولتا که الآن دیگه توی بیشتر سوپرکامپیوترها مثل همین سامیت و سیرا استفاده میشن.
  بعد طرف بیسواد میگفت ساخت کارت های ولتا خیلی پیچیده ست پس انویدیا نمیتونه زیاد تولید کنه.

  الآن هم که خود انویدیا داره با کارت V100 سوپرکامپیوتر میسازه.
  (حالا این کجا و اون P47 داغون تک پتافلاپی که به درد هیچ کاری نمیخورد کجا)

  1 پاسخ

دیدگاه خود را اضافه کنید.

ارسال دیدگاه به عنوان مهمان

0
دیدگاه شما پس از تایید مدیریت منتشر خواهد شد.

تصاویر نویسندگان دیدگاه از Gravatar گرفته می‌شود.