قدرت نمایی اینتل با معرفی شتاب دهنده PAC D5005؛ ترکیبی از قدرت و فناوری

شرکت "اینتل" در روز گذشته، یک کارت شتاب دهنده قابل برنامه ریزی (Programmable Accelerator Card) به اختصار PAC را برای سیستم های تخصصی سرور معرفی کرد. کارت شتاب دهنده قابل برنامه ریزی جدید Intel با نام D5005، بر اساس و پایه Stratix 10 FPGA تولید شده و برای نخستین بار در سرور HPE ProLiant DL3809 Gen10 مورد استفاده قرار خواهد گرفت.

اینتل در خلال سال های 2017 تا 2018، اعلام کرد که یک PAC مبتنی بر تکنیک FPGA را با لیتوگرافی 14 نانومتری وارد بازار خواهد کرد. اینتل در سال 2017 اولین محصول این زمینه با نام Arria 10 GX را در لیتوگرافی 20 نانومتری وارد بازار کرد که از تقاضای مناسبی برخوردار بود. حال این شرکت که سهم بزرگی در سخت افزارهای سرور دارد، اولین شتاب دهنده PAC خود را با لیتوگرافی 14 نانومتری و همکاری Hewlett Packard Enterprise معرفی کرده است.

شتاب دهنده جدید Intel FPGA PAC D5005 دومین کارت PAC است که مبتنی بر Stratix 10 SX FPGA تولید شده است. این محصول به همراه یک بانک کامل نرم افزاری (Intel Acceleration Stack) و همراه با رابط های کاربری برنامه نویسی، درایور و FPGA interface عرضه می گردد. PAC D5005 دارای 32 گیگابایت حافظه DDR4 است که از فناوری ردیابی و تصحیح خطا (ECC) بهره می برند. همچنین دو رابط QSFP با پهنای باند 100 گیگابیت نیز برای آن تعبیه شده است.

شتاب دهنده جدید Intel FPGA PAC D5005

این کارت با گذرگاه PCIe 3.0 x16 سازگار بوده و دارای توان حرارتی حداکثر 215 وات است. در مقایسه با نمونه نخست (Arria 10 PAC) مدل جدید یعنی PAC D5005 با پیشرفت های بسیاری همراه است؛ به عنوان مثال حافظه DRR4 در آن به دو برابر افزایش یافته و پهنای باند اترنت از 40 گیگابیت به 100 گیگابیت افزایش یافته است. همانطور که گفته شد، این شتاب دهنده بسیار قدرتمند برای سرورهایی مانند HPE ProLiant DL380 Gen10، سخت افزاری حیاتی و مدرن است.

(8 رای‌ها)

کاربرانی که در این گفتگو شرکت کرده اند

 • BijanMortazavi

  اینتل به معنای واقعی کلمه فوق العادست ...
  فقط ای کاش میزان دقیق قدرت گرافیکیش (بر اساس ترافلاپ) هم مشخص میشد.

  #JustIntel
  #AlwaysIntel

  0 پاسخ

دیدگاه خود را اضافه کنید.

ارسال دیدگاه به عنوان مهمان

0
دیدگاه شما پس از بررسی منتشر خواهد شد.

تصاویر نویسندگان دیدگاه از Gravatar گرفته می‌شود.