بررسی مودم روتر TOTOLINK ND150

با وجود افزایش استقبال از مودم های 4G و همچنین فراگیر شدن استفاده از اینترنت سیم کارت روی گوشی و تبلت ها، همچنان شاهد فروش سرویس اینترنت ADSL هستیم. در یک سال گذشته برند های جدید و صاحب نامی وارد بازار تجهیزات شبکه کشور شدند که واکنش های متفاوتی از سوی کاربران و برند های رقیب به همراه داشت. برنده کره ای TOTOLINK که مجموعه ای از تجهیزات شبکه شامل مودم، روتر، سوئیچ و اکسس پوینت را در سبد محصولات خود گردآوردی کرده، عضو تازه وارد بازار شبکه در کشور است و زمان بسیار کوتاهی از شروع عرضه رسمی محصولات توتولینک می گذرد. به تازگی فرصتی دست داد تا با پر فروش ترین مودم TOTOLINK ملاقاتی دوستانه داشته باشیم.

تاریخچه و معرفی برند

کمپانی ZionCom در سال ۱۹۹۸ در کشور کره جنوبی تاسیس شد و پس از کسب مجوز های لازم و همچنین تکمیل بخش های مختلف کمپانی، در سال ۲۰۱۱ با برند IPTIME به عرضه تجهیزات شبکه در کشور کره جنوبی پرداخت. در سال ۲۰۱۱ با توجه به تصمیم گیری کلان در این کمپانی، برند جهانی آنها با نام TOTLINK شکل گرفت. در حقیقت نام TOTOLINK به عنوان برند بین المللی شناخته می شود و هم اکنون در 55 کشور جهان حضور فعال و مستمر دارد. در سال های گذشته و به صورت متوالی، برند IPTIME پر فروش ترین برند تولید کننده تجهیزات شبکه در کشور کره جنوبی برگزیده شد و استقبال کاربران در این کشور به گونه ای بوده که سایر تولید کنندگان برای رقابت با IPTIME شرایط بسیار دشواری را تجربه کنند. محصولات توتولینک به صورت اختصاصی برای کاربران SOHO طراحی و تولید می شوند و به نظر می رسد این برند برنامه ای برای ورود به بازار تجهیزات Enterprise ندارد. مهم ترین نکته در خصوص توتولینک، تنوع بسیار کم محصولات است و در حالت کلی برای نوع نیاز و کاربرد شما فقط یک محصول ارائه می شود. شاید این مورد سبب انتخاب بی دردسر و آسان کاربران شود، اما ممکن است آن محصول تمام نیازهای کاربر را تحت پوشش قرار ندهد.

بررسی مودم روتر TOTOLINK ND150

 محصولات توتولینک به صورت اختصاصی برای کاربران SOHO طراحی و تولید می شوند و به نظر می رسد این برند برنامه ای برای ورود به بازار تجهیزات Enterprise ندارد. مهم ترین نکته در خصوص توتولینک، تنوع بسیار کم محصولات است و در حالت کلی برای نوع نیاز و کاربرد شما فقط یک محصول ارائه می شود. شاید این مورد سبب انتخاب بی دردسر و آسان کاربران شود، اما ممکن است آن محصول تمام نیازهای کاربر را تحت پوشش قرار ندهد.

بررسی مودم روتر TOTOLINK ND150 

  جعبه و بسته بندی

جعبه مودم توتولینک با استفاده از سه رنگ اصلی مشکی، سفید و آبی طراحی شده و اطلاعاتی در خصوص محصول مورد بررسی، فناوری ها و همچنین سایر محصولات مورد نیاز کاربران روی آن مشاهده می شود. برخی از ویژگی های کلیدی TOTOLINK ND-150 به زبان های مختلف روی جعبه درج شده و با توجه به حضور نه چندان طولانی این برند در ایران، می توان امیدوار بود که در صورت استقبال کاربران، این توضیحات به زبان فارسی درج شود.

بررسی مودم روتر TOTOLINK ND150

 طبق اطلاعات درج شده روی جعبه، مودم روتر ND150، یک عدد اسپلیتر، آداپتور برق، کابل شبکه سفید رنگ، دو عدد کابل تلفن و راهنمای نصب سریع در اختیار کاربران قرار می گیرد. عدم حضور دیسک راه انداز برای نصب مودم به خوبی نشان می دهد که برند توتولینک تمام توجه خود را روی نصب از طریق پنل مدیریت متمرکز نموده ولی ارائه دیسک راه انداز می تواند برای برخی از افراد مفید واقع شود. با این حال راهنمای نصب و راه اندازی مودم به صورت تصویری و توضیحات کوتاه فارسی به شدت کاربردی خواهد بود و می تواند جای خالی دیسک راه انداز را پر کند. پر فروش بودن برند محصولات برند توتولینک و کسب عنوان اول در این زمینه در کشور کره جنوبی توسط یک برچسب به اطلاع کاربران می رسد. همچنین برچسب دیگری برای اعلام زمان گارانتی و شرکت خدمات دهنده آن روی جعبه وجود دارد.

بررسی مودم روتر TOTOLINK ND150

 

طراحی

سبک و فلسفه طراحی مودم های توتولینک بسیار متفاوت از سایر تولید کنندگان است. در شرایطی که بسیاری از برند های فعال، مودم هایی با رنگ مشکی و فرم خوابیده روی سطح را عرضه می کنند، توتولینک از رنگ سفید و فرم ایستاده در مودم های خود بهره می برد. به این صورت وجه تمایز بسیار مناسبی در مودم روتر های این برند مشاهده می شود. وجود روزنه های متعدد در چهار گوشه بدنه به ورود و خروج جریان هوا از مودم کمک شایان توجهی خواهد کرد و در شرایط دانلود و آپلود طولانی مدت، حرارت مودم برخلاف بسیاری از محصولات موجود در بازار، در سطح بسیار مناسبی قرار دارد و به هیچ وجه دمای نگران کننده برخی مودم روتر ها را احساس نمی کنید. سبک طراحی زیبای ND150 با ترکیب رنگ سفید، ظاهر قابل قبولی به این مودم روتر بخشیده و به طور حتم از قرار دادن آن روی میز کار خود خرسند خواهید بود. یکی از مشکلاتی که مودم های سفید رنگ در گذشته با آن دست و پنجه نرم می کردند، تغییر رنگ بدنه به دلیل حرارت بالا و عدم تهویه هوای مناسب بود که به دلیل برطرف سازی مشکل حرارت در مودم توتولینک، در دراز مدت با چنین مشکلی مواجه نمی شوید. توتولینک تمام تلاش خود را برای ایجاد استایل طراحی ساده و شیک به کار گرفته و می توان گفت که در این زمینه با موفقیت عمل کرده است.

بررسی مودم روتر TOTOLINK ND150

 پایه مستطیلی مودم ND150 در نگاه اول به صورت دو تکه و قابل جدا سازی به نظر می آید، اما این پایه به صورت یک تکه و بدون قابلیت جداسازی به بدنه متصل شده است. نکته قابل توجهی که برای برخی از کاربران آزار دهنده خواهد بود، مشکل در جداسازی کابل های RJ45 و RJ11 به مودم است. به دلیل عمق بیشتر کانکتور های LAN و DSL برای جداسازی کابل ها باید کمی بیش از حد معمول برای رها سازی جک نگهدارنده کابل ها تلاش کنید. البته در صورتی که علاقه ای به اعمال تغییرات مداوم روی مودم یا محل قرار گیری آن ندارید، با این موضوع مشکلی نخواهید داشت.

بررسی مودم روتر TOTOLINK ND150

 کیفیت بدنه و همچنین پایه مستطیلی شکل مودم TOTOLINK ND150 در سطح قابل قبولی ارزیابی می شود و در مقابل فشار های وارده در حالات مختلف، مقاومت خوبی از خود نشان داد. حتی با افزایش شدت فشار از زوایای مختلف، شاهد تغییر فرم بدنه نبودیم. چنین کیفیت و سبک طراحی برای یک برند تازه وارد به بازار داخل یک امتیاز مثبت به شمار می آید، اما همه چیز در یک محصول به طراحی و کیفیت ساخت ختم نمی شود. کارایی و عملکرد در شرایط مختلف، پورت ها و اتصالات، امکانات نرم افزاری و مواردی دیگر از ویژگی های تاثیر گذار به شمار می روند که در ادامه به این موارد خواهیم پرداخت.

بررسی مودم روتر TOTOLINK ND150

 

نصب و راه اندازی

نصب آسان و راه اندازی بدون دردسر از مهم ترین ویژگی های تجهیزات شبکه است که شرکت های تولید کننده روی آن به شدت مانور می دهند. توتولینک نیز تبلیغات قابل توجهی روی نصب آسان انجام داده و برای تست این مورد وارد پنل تنظیمات مودم شدیم. در صفحه اول پنل نصب و راه اندازی مودم با اطلاعات اولیه دستگاه و تنظیمات پیش فرض ADSL روبرو شدیم.

بررسی مودم روتر TOTOLINK ND150

 تم گرافیکی پنل با وجود سادگی، جذابیت و زیبایی قابل قبولی دارد و حس خشک پنل های دیگر به شما دست نمی دهد. برای نصب آسان دستگاه باید به بخش Easy Setup مراجعه کنید که ابتدا از شما زبان مورد نظر را درخواست می کند که در این کادر می توانید 5 زبان مختلف مانند اسپانیایی، پرتغالی و انگلیسی را برای ادامه مراحل نصب انتخاب کنید.

بررسی مودم روتر TOTOLINK ND150

 در صفحه بعدی باید اطلاعات ISP شامل کشور، VCI و VPI ارائه دهنده اینترنت، نام کاربری و رمز عبور را وارد کنید. تنظیمات و امنیت شبکه بی سیم در صفحه بعدی گنجانده شده است. در این بخش مراحل نصب آسان مودم به پایان می رسد و مودم به اینترنت متصل می شود.

بررسی مودم روتر TOTOLINK ND150

 بخش مهم دیگری که در تنظیمات مودم برای کاربران کاربردی خواهد بود، بخش MAC Filtering است تا کنترل سخت گیرانه ای روی تجهیزاتی که قصد اتصال به اینترنت دارند، اعمال کنید. به روز رسانی میان افزار، تهیه نسخه پشتیبان و بارگزاری آن در بخش Maintenance قرار دارد که با توجه به تمرکز ویژه توتولینک روی ارائه به روز رسانی، یک بخش کاربردی در تنظیمات مودم به شمار می رود. این در حالیست که بسیاری از شرکت های تولید کننده مودم علاقه ای نسبت به بهینه سازی عملکرد در محصولات خود از طریق ارائه میان افزار ندارند.

بررسی مودم روتر TOTOLINK ND150

 

آنتن و قطعات داخلی

آنتن به کار رفته در مودم ND150 از نوع 5 دسی بل است که بنا بر ادعای این برند به طور کامل در کارخانه توتولینک طراحی و تولید می شود. آنتن مودم غیر قابل جداسازی است و توتولینک نیز مانند سایر تولید کنندگان از آنتن ثابت در مودم های خود استفاده می کند. آنتن قابلیت چرخش به زوایه های مختلف جهت انتقال امواج به محدوده خاص را دارد و از این طریق قادر به رفع مشکل آنتن دهی در مناطق کور منزل یا محل کار را تا حدودی برطرف خواهید کرد.

بررسی مودم روتر TOTOLINK ND150

 

چیپ ست Realtek RTL8676S

فناوری ساخت کمپانی امریکایی Lexra سبب تولید چیپ ست RTL8676S گردیده و هم اکنون تجهیزات شبکه متعددی از این چیپ ست بهره می برند. پردازنده تک هسته ای به کار رفته در RTL 8676S با فرکانس 450 مگاهرتز فعالیت می کند و در کنار آن یک چیپ حافظه SDRAM با ظرفیت 32 مبی بایت (MiB)  وظیفه سرعت بخشیدن به پردازش دستورات را بر عهده دارند. میان افزار مودم به همراه تنظیمات اعمال شده نیز روی حافظه 4 مبی بایتی ذخیره می شود. پشتیبانی از حداکثر دو آنتن و پروتکل بی سیم bgn از دیگر ویژگی های RTL 8676S به شمار می رود. با وجود گذشت بیش از 3 سال از تولید اولین نمونه از 8676S، همچنان تجهیزات شبکه اقتصادی و خوش قیمت از آن بهره می برند. توتولینک برای کنترل حرارت چیپ ست Realtek در استفاده طولانی مدت از یک هیت سینک آلومینیومی کوچک استفاده کرده که در کنار شیار های متعدد روی بدنه در ایجاد شرایط بهینه از نظر دما بسیار موثر عمل می کند.

بررسی مودم روتر TOTOLINK ND150

 

مبدل خط ADSL

مبدل در نظر گرفته شده برای مودم ND150 ساخت کمپانی MNC Tech است و به صورت اختصاصی برای چیپ ست های Realtek طراحی و تولید می شود. این مبدل از محصولات سازگار RoHS به شمار می رود و با توجه به تائیدیه اتحادیه اروپا، مبدل خط MNC EP-132DG فاقد موارد خطرناک است. تائیدیه استاندارد ITU-T K21 در مبدل خط MNC نشان دهنده مقاومت بالا در مقابل افزایش ولتاژ و جریان ناگهانی است. به این ترتیب نگرانی نسبت به نوسانات جریان و ولتاژ برق برطرف می شود و اطمینان خاطر بیشتری به کاربران می دهد. محدوده دمای قابل پشتیبانی توسط مبدل خط ADSL بین منفی 40 تا مثبت 85 درجه سانتی گراد اعلام شده است.

بررسی مودم روتر TOTOLINK ND150

 کنترلر TNK BD20B12

مودم TOTOLINK ND150 به چهار پورت شبکه LAN با حداکثر سرعت 100 مگابیت در ثانیه مجهز است که وظیفه کنترل و مدیریت پورت های اترنت بر عهده کنترلر TNK BD20B12 قرار دارد تا مودم توتولینک از این طریق چهار پورت را روی دو چیپ ست قرار دهد و به صورت دو کاناله به مدیریت آنها بپردازد. پورت های RJ45 در مودم توتولینک ND150 قابلیت کارکرد در محدوده دمای 0 تا 70 درجه سانتی گراد را دارند ولی شرایط استفاده بهینه از آنها در دمای 25 درجه سانتی گراد اشاره شده است.

بررسی مودم روتر TOTOLINK ND150

 

کلید های WPS و WiFi

توتولینک در حرکتی جالب توجه از کلید هایی به شکل جوی استیک برای این دو ویژگی بهره گرفته تا ریسک آسیب پذیری آنها در صورت فشار از زوایای مخالف یا فشار بیش از حد کاهش یابد. در صورتی که شما از طریق کلید های پشت دستگاه نسبت به خاموش یا روشن کردن شبکه بی سیم اقدام کرده و فشار بیش از حد یا از زاویه مخالف به آن وارد کنید، حرکت آزادانه کلید سبب دفع فشار می شود. از سوی دیگر می توانید با کمترین میزان فشار و دقت، از کلید های WPS و WiFi استفاده کنید.

بررسی مودم روتر TOTOLINK ND150

 

سیستم تست

پردازنده Intel Core i7-6700K:  یکی از بهترین گزینه ها برای انجام تست ها و بازی ها این پردازنده است. از ویژگی های این پردازنده می توان به معماری ساخت 14 نانومتری، 4 هسته و 8 رشته موازی، فرکانس کاری 4 گیگاهرتز و مقدار 8 مگابایت برای کش اشاره کرد. عملکرد بی نظیر این پردازنده آدرنالین خون کاربر را به بالاترین حد خود می رساند.

مادربورد GIGABYTE Z170X-Gaming GT:  مادربرد گیمینگ از گیگابایت با کیفیت ساخت بالا و امکانات مناسب برای راه اندازی یک سیستم قدرتمند. استفاده از سوکت 1151 و چیپ ست Z170 به همراه فرکانس حافظه 3866 مگاهرتز در حالت اورکلاک، سینک های حرارتی کارآمد، مولتی گرافیک SLI و CrossFire، وجود USB 3.1Type-A و  USB 3.1 Type-C، خروجی ها و ورودی های کامل، نرم افزارهای جانبی کامل برای مدیریت بهتر سیستم، نظارت کامل بروی قطعات و بسیاری از موارد دیگر که ممکن است بروی عملکرد قطعات تاثیری نداشته باشد اما کاربر را از وجودشان خرسند سازد.

حافظه رم G.Skill Ripjaws V:  این سری از حافظه های جی اسکیل برای چیپ ست Z170  بهینه شده است. از ویژگی های حافظه استفاده شده می توان به 2 ماژول 4 گیگابایتی از نوع DDR4، فرکانس پایه 2133 مگاهرتز و نهایت فرکانس 2666 مگاهرتز، پشتیبانی از پروفایل XMP 2.0 و زمان تاخیر 15  اشاره کرد.

کارت گرافیک GIGABYTE GTX 950 XTREME Edition: مدتی است که از این کارت گرافیک استفاده می کنیم و بر این اعتقادیم که نسبت به مبلغ پرداختی عملکرد خوبی را از آن شاهد هستیم. استفاده از رابط 128 بیتی، فرکانس کاری بین 1203 مگاهرتز تا 1431 مگاهرتز، 2 گیگابایت حافظه از نوع GDDR5، فرکانس حافظه 7000 مگاهرتز، معماری ساخت 28 نانومتری، حداکثر رزولوشن 21060×4096 پیکسل و پشتیبانی از DirectX 12 را می توان از ویژگی های این کارت عنوان کرد.

منبع تغذیه GREEN GP1350B-OC: محصولی با استاندارد 80PLUS SILVER و عملکردی مناسب. منبع تغذیه مورد نظر از زیر مجمو عه های کمپانی نام آشنای CWT است. از ویژگی های این منبع تغذیه می توان به 2 مدار مجزا 750 وات، مصرف بهینه انرژی در حالت آماده به کار، استفاده از خازن های جامد ژاپنی در مدار DC-DC، استفاده از خازن های الکترولیت ژاپنی Nippon Chemi Con با تحمل حرارت 105 درجه سانتی گراد، استفاده از قطعات صنعتی برای افزایش طول عمر، فن خنک کننده با عملکرد بهینه و نویز کم و بسیاری از موارد دیگر که می تواند برای کاربران سخت گیر انتخاب خوبی را به همراه داشته باشد.

منبع ذخیره سازی ADATA XPG SX900:  مدل مورد استفاده با ظرفیت 128 گیگابایت است که برای استفاده 119 گیگابایت را در اختیار کاربر قرار می دهد. این حافظه سالید دارای سرعت نوشتن 520 مگابایت در ثانیه و سرعت خواندن 550 مگابایت در ثانیه است.

 

نرم افزار تست سیگنال

Wi-Fi Analyzer

برای بررسی میزان قدرت سیگنال مودم و تجهیزات شبکه از اپلیکیشن بسیار کاربردی بهره گرفتیم که در فواصل و با وجود موانع مختلف، قدرت سیگنال دهی مودم را مورد بررسی قرار می دهد. با توجه به حضور یک آنتن 5 دسی بل، انتظار پوشش دهی مناسب در فضای موجود به متراژ 50 متر را داریم و پس از تست در فضای داخلی، ادامه تست را در فضای خارج از محدوده مورد نظر ادامه می دهیم تا حداکثر متراژ تحت پوشش را اندازه گیری کنیم. البته در این تست فقط قدرت سیگنال به تنهایی مد نظر نیست و اتصال کامل و راه اندازی اپلیکیشن ها در کنار جستجو در وب انجام می شود تا از اتصال به شبکه اطمینان حاصل شود.

فاصله

موانع

قدرت سیگنال

10 متر مربع

-

55- دسی بل

10 متر مربع

یک درب چوبی

62- دسی بل

10 متر مربع

یک دیوار و یک درب چوبی

65- دسی بل

20 متر مربع

یک دیوار و یک درب چوبی

70- دسی بل

30 متر مربع

دو دیوار و دو درب (یک درب فلزی و یک درب چوبی)

80- دسی بل

 

بررسی مودم روتر TOTOLINK ND150

 

رقبا

TP-Link  TD-W8151N 150: مودم روتر محبوب و نام آشنای تی پی لینک که به دلیل طراحی متفاوت و حضور شیار های متعدد روی بدنه به شدت مورد توجه کاربران قرار گرفته است. رنگ سفید و کیفیت قابل قبول بدنه از دیگر ویژگی های ظاهری قابل ذکر در خصوص این محصول به شمار می روند.

 

بررسی مودم روتر TOTOLINK ND150

 

D-Link DSL-2730U: یک محصول پر فروش از برند دی لینک که همانند بسیاری از محصولات این برند از طراحی ساده و یکنواخت بهره می برد. رنگ سفید بدنه بدون خطوط شکسته یا زاویه تند به عنوان ویژگی های ظاهری D-Link 2730U مشاهده می شوند.

8.88.5راندمان8امکانات9طراحی9.5ارزش

جمع‌بندی

مزایا:
بدنه با کیفیت، آنتن 5 دسی بل با آنتن دهی مناسب، ظاهر جذاب و شیک، طراحی کلید های WPS و WIFI به صورت جوی استیکی جهت جلوگیری از بروز آسیب، عملکرد دمای بسیار مناسب به دلیل بهره گیری از هیت سینک آلومینیومی و شیار های متعدد روی بدنه
معایب:
جداسازی سخت کابل شبکه و تلفن از پورت های مودم، نوشته و برچسب های متعدد روی بدنه، عدم ارائه پروفایل VCI و VPI پیش فرض ISP های داخلی
امتیاز:
{REVIEW} label=امتیاز decimal=1 max=10 راندمان=8.5 امکانات=8 طراحی=9 ارزش=9.5 {/REVIEW}
پیشنهاد سخت‌افزار:
یک مودم روتر با طراحی متفاوت و عملکرد قابل قبول برای افرادی که تاکنون مودم های مختلفی را تست کردند و به یک گزینه مطمئن نیاز دارند.
(5 رای‌ها)

کاربرانی که در این گفتگو شرکت کرده اند

  • من تو مرحله 4 اتصال بی سیم به مودم مشکل دارم اخه چیزی به اسم my network places تو ویندوز 7 وجود نداره باید چیکار کنم؟

    1 پاسخ
  • مرسی بسیار عالی حقیقتش دیدم دربارش مثل کالای چینی بود اما واقعا خوبه اما یکم محیط OS یکم ساده و احساس میکنم مثل Cisco یا TP-Link دستو باز نگه نمیداره که بتونی از امکاناتش استفاده کنی

    2 پاسخ
  • بسیار عالی =smile

    2 پاسخ

دیدگاه خود را اضافه کنید.

ارسال دیدگاه به عنوان مهمان

0
دیدگاه شما پس از بررسی منتشر خواهد شد.

تصاویر نویسندگان دیدگاه از Gravatar گرفته می‌شود.