نگاهی گذرا به کیت پاورلاین توتولینک TOTOLINK PLW350

در عصر حاضر، شبکه‌های اینترنتی به حدی گسترش یافته که از آن می‌توان به عنوان شاهراه اصلی ارتباط داخلی و خارجی کشورها یاد کرد. امروزه شبکه‌های کابلی و وایرلس، اساس و پایه تمامی صنایع بزرگ و کوچک را تشکیل می‌دهند و مجموعه گردهمایی و ارتباط میلیون‌ها تجهیز شبکه، بستر مناسبی را برای رشد کسب‌و‌کارهای بزرگ و کوچک فراهم کرده است. بنابراین نیاز است تا همگام با رشد صنایع، زیرساخت‌های شبکه‌های ارتباطی دیجیتالی نیز گسترش یابد تا رشد تجاری کشورها نیز با محدودیت مواجه نگردد؛ به همین دلیل اهمیت این شبکه‌ها باید بیشتر مورد توجه قرار گیرد. گسترش شبکه‌ها همواره برای شرکت‌ها و سازمان‌‌ها اهمیت زیادی دارد، اما در برخی مواقع برای توسعه یک شبکه محلی، امکان کابل‌کشی مجدد وجود ندارد. از همین روی فناوری انتقال داده‌ها از طریق کابل برق یکی از ایمن‌ترین و کم‌هزینه‌ترین روش‌های ایجاد یا توسعه یک شبکه محلی در خانه یا محیط کار بشمار می‌رود. پاورلاین‌ها گروهی از تجهیزات شبکه هستند که پس از قرارگرفتن در پریز برق، می‌توانند یک شبکه کابلی/بی‌سیم را ایجاد کرده و به کاربر این امکان را می‌دهند تا اینترنت را از طریق خطوط سیم‌کشی برق به دیگر طبقات ساختمان انتقال دهند. پاورلاین توتولینک راهکاری هوشمندانه و کم‌هزینه برای ارتباط شبکه‌ای در مکان‌هایی است که با موانع متعدد و محدودیت کابل‌کشی روبه‌رو هستند. در ادامه با کیت آداپتور پاورلاین مدل PLW350KIT کمپانی توتولینک آشنا می‌شویم.

بررسی پاورلاین TOTOLINK PLW350


طراحی و امکانات


در طراحی کیت پاورلاین PLW350KIT، نصب و راه‌اندازی آسان و به دور از پیچیدگی‌ها و تنظیمات اختصاصی مد نظر طراحان کمپانی توتولینک بوده است. یکی از نکات قابل توجه در این مدل، برخورداری از کلید روشن/خاموش است که علاوه بر صرفه‌جویی در مصرف انرژی، استفاده از پاورلاین را نیز آسان‌تر می‌سازد.

این محصول به صورت کیت طراحی شده و شامل دو پاورلاین است که روی آداپتور اصلی، دو کلید WPS و Power قرار دارد و بر روی آداپتور دوم نیز فقط کلید Power تعبیه شده است. همچنین در انتهای هر دو آداپتور، کلید فشاری RST برای راه‌اندازی مجدد پاورلاین تعبیه شده که در صورت استفاده، فریم‌ور به تنظیمات کارخانه باز می‌گردد. هر دو آداپتور پاورلاین این کیت از چهار نشانگر LED‌ شامل Sys، Ethernet، Pair و WiFi برخوردارند تا وضعیت فعالیت هر بخش را به صورت مستمر به کاربر گزارش دهند. اولین آداپتور این کیت با لیبل PLW350A شناخته می‌شود که به‌عنوان آداپتور پایه مورد استفاده قرار می‌گیرد. این بدان معنا است که مودم یا روتر باید به این آداپتور وصل شده و سپس، آداپتور به پریز برق متصل شود. دومین آداپتور نیز برچسب PLW350 دارد و باید در مکانی به پریز برق متصل شود که نیاز است تا اینترنت یا شبکه برای مصرف‌کننده‌های کابلی چون کامپیوتر و لپ‌تاپ یا دستگاه‌های وایرلس نظیر اسمارت‌فون‌ و تبلت تامین گردد. همچنین در بسته‌بندی این محصول دو کیت آداپتور پاورلاین، راهنمای نصب آسان به زبان فارسی، کارت گارانتی تعویض 36 ماهه گرین و کاتالوگ توتولینگ به چشم می‌خورد.

بررسی پاورلاین TOTOLINK PLW350کیت پاورلاین توتولینک این قابلیت را دارد که در دو حالت «تکرارکننده امواج» و «اکسس‌پوینت» پیکربندی و مورد استفاده قرار گیرد. در حالت تکرارکننده، پاورلاین می‌تواند امواج وایرلس را از یک منبع نظیر روتر دریافت کرده و پس از تقویت، آن را در اختیار دیگر مصرف‌کننده‌های بی‌سیم قرار دهد. اما در حالت اکسس‌پوینت، پاورلاین در حکم یک گسترش‌دهنده اینترنت و شبکه بر بستر کابل برق یک ساختمان ایفای نقش می‌کند.

 

سخت‌افزار

کیت پاورلاین PLW350KIT با استاندارد کابلی HomePlug AV و استاندارد وایرلس 802.11b/g/n فعالیت می‌کند، بنابراین می‌تواند در اتصال کابلی و بر بستر برق، اطلاعات را با سرعت‌ 200 مگابیت‌برثانیه و به‌صورت وایرلس با سرعت 150 مگابیت‌بر‌ثانیه انتقال دهد. هر دو آداپتور این کیت پاورلاین توتولینک به یک پورت شبکه مجهز شده‌اند تا کاربر بتواند علاوه بر دریافت اینترنت از شبکه کابلی، برای تنظیمات بیشتر به محیط فریم‌ور پاورلاین نیز دسترسی داشته باشد. این محصول می‌تواند در حالت اتصال کابلی، داده‌ها را تا فاصله 300 متر بر روی کابل‌کشی برق ساختمان انتقال دهد و برای توسعه یک شبکه، کاربر را از کابل‌‌کشی یا افزایش آن بی‌نیاز می‌سازد. پردازنده مرکزی هر دو آداپتور پاورلاین Totolink ساخت کمپانی معظم کوالکام است و چیپ‌ست وایرلس آن نیز بشماره 8188ER توسط کمپانی Realtek تولید شده است. شایان ذکر است برای گسترش شبکه در سالن‌های بزرگ و سوله‌ها‌، می‌توان تا 8 عدد از این پاورلاین را در یک مدار سیم‌کشی برق بکار گرفت. این مزیت باعث می‌شود تا بخش‌های بیشتری از یک ساختمان بزرگ بدون نیاز به هرگونه کابل‌کشی، از اینترنت و مزایای یک شبکه محلی ایمن و پایدار برخوردار شوند.

بررسی پاورلاین TOTOLINK PLW350

 

محیط فریم‌ور

راه‌اندازی و توسعه شبکه توسط آداپتورهای پاورلاین به سادگی صورت می‌پذیرد. اما برخی مواقع نیاز است تا تنظیمات بیشتری را بر روی دستگاه پاورلاین خود اعمال کنید. برای ورود به محیط فریم‌ور پاورلاین، کافی است تا آی‌پی 192.168.1.1 را در آدرس‌بار یک صفحه مرورگر تایپ کنید. سپس نام کاربری و رمز‌عبور که هر دو عبارت «admin» است را تایپ نموده تا به محیط فریم‌ور وارد ‌شوید. در صفحه اول می‌توانید از تنظیمات جاری پاورلاین آگاه شوید. اما در منوی Wireless و Management امکان تنظیم بخش‌های متعددی در اختیار شما قرار می‌گیرد. قابلیت پیکربندی پاورلاین به عنوان توسعه‌دهنده امواج سیگنال (Repeater) یا اکسس‌پوینت، دو حالت قابل تنظیم در فریم‌ور برای انتخاب نوع عملکرد پاورلاین PLW350KIT توتولینک است.

در جدول زیر عملکرد و تنظیمات بخش‌های مختلف پاورلاین به همراه عملکرد آنها آورده شده است:

 

بررسی پاورلاین TOTOLINK PLW350

 

جمع‌بندی

گسترش شبکه و رساندن اینترنت به طبقات دیگر یک ساختمان، چالشی است که ممکن است هر کاربر یا مدیر شبکه‌ای با آن رو‌به‌رو شود. ایجاد و توسعه شبکه‌های جدید در برخی مواقع با کابل‌کشی امکان‌پذیر است؛ اما گاهی به دلایل مختلف، امکان کابل‌کشی مجدد وجود ندارد. در این مواقع، پاورلاین‌ها می‌توانند محدودیت شبکه‌سازی در یک ساختمان، سوله یا هر مکان دیگر را مرتفع کنند. عملی شدن شبکه‌سازی توسط پاورلاین‌ها به دلیل ظرفیت بالای کابل‌های برق است؛ چراکه جریان برق برای عبور از کابل‌ها تنها از یک فرکانس خاص استفاده می‌کنند و به صورت عملی، امکان انتقال اطلاعات بر روی دیگر فرکانس‌های آزاد موجود بر بستر کابل‌های برق وجود دارد.  پاورلاین‌ها را می‌توان به عنوان یکی از بهترین راهکار‌های فناورانه برای ایجاد و توسعه شبکه‌های دیجیتالی برشمرد.

بررسی پاورلاین TOTOLINK PLW350


بسیاری از شرکت‌ها، سازمان‌ها، هتل‌ها، مراکز پزشکی، ترمینال‌های مسافربری، سالن‌های همایش، رستوران‌ها، دفاتر خدماتی و بسیاری از مکان‌های دیگر نیاز دارند تا در مقاطعی، شبکه‌های خود را توسعه داده یا نسبت به رفع نقاط کور که از دریافت امواج WiFi محروم هستند، اقدام کنند. در این مواقع پاورلاین می‌تواند راهکاری کم‌هزینه، آسان و به دور از چالش‌های کابل‌کشی برای شبکه‌‌سازی باشد. کمپانی کُره‌ای توتولینک نیز با شناخت صحیح از نیاز و دغدغه‌های صاحبان مشاغل در سازمان‌ها، صنایع و شرکت‌ها به ایجاد شبکه‌هایی پایدار و پویا، چند مدل پاورلاین را برای مصارف مختلف طراحی کرده‌ که توسط شرکت پردیس صنعت سیاره سبز (نماینده انحصاری محصولات توتولینک در ایران) به بازار تجهیزات شبکه کشور عرضه شده است. کیت ‌PLW350KIT یک نمونه از پاورلاین‌های کمپانی توتولینک است که با 3 سال گارانتی تعویض GREEN در بازار تجهیزات شبکه کشور توزیع شده است.


جدول مشخصات فنی کیت پاورلاین
PLW350KIT توتولینک

 

کیت آداپتور پاورلاین توتولینک

PLW350KIT

تعداد

دو دستگاه آداپتور پاورلاین PLW350A و PLW350

استاندارد‌ها

HomePlug AV, IEEE 802.3, IEEE 802.3uT IEEE 802.11n/g/b

فرکانس وایرلس

2.4 GHz

پورت اترنت

1* 10/100 Mbps

منبع تغذیه

AC 100V~240V

سرعت انتقال دیتا بر بستر کابل برق

200 Mbps

سرعت انتقال دیتا بصورت وایرلس

150 Mbps

نشانگر LED

1* Power, 1* LAN, 1* Link, 1* Wi-Fi

کلیدهای عملیاتی

Power, WPS, RST

الگوریتم رمزنگاری

128-bit WEP, WPA/WPA2, WPA-PSK/WPA2-PSK

حالت‌های کاربری

AP, Repeater

گارانتی

36 ماه تعویض GREEN

9.510راندمان9امکانات9طراحی10ارزش

اطلاعات تکميلي

امتیاز:
9.510راندمان9امکانات9طراحی10ارزش
(7 رای‌ها)
  • هیچ دیدگاهی یافت نشد

دیدگاه خود را اضافه کنید.

ارسال دیدگاه به عنوان مهمان

0
دیدگاه شما پس از تایید مدیریت منتشر خواهد شد.

تصاویر نویسندگان دیدگاه از Gravatar گرفته می‌شود.