آموزش: چگونه یک شبکه خانگی ساده جهت به اشتراک‌گذاری فایل‌ها ایجاد کنیم

امروزه در هر خانه‌ای یک مودم ADSL برای اتصال به اینترنت وجود دارد. در بازار امروز مودم‌ها یا به‌صورت کابلی یا به‌صورت وایرلس موجود هستند. با استفاده از مودم وایرلس، ما می‌توانیم از طریق لپ‌تاپ، تبلت، گوشی یا هر دستگاه دیگری که دارای اتصال وایرلس است به مودم متصل شده و از اینترنت موجود استفاده کنیم. چندین دستگاه می‌توانند به دو طریق بی‌سیم (که مبحث آموزشی ما است) و سیمی با یک مودم ADSL ارتباط برقرار کرده و بین آنها شبکه‌ای برای به اشتراک‌گذاری فایل‌ها و اطلاعات ایجاد شود. شبکه‌های سیمی به دلیل محدودیت‌های مکانی، محدودیت در طول کابل و عدم امکان جابهجایی استفاده‌کنندگان، زیاد به‌صرفه نیست و به همین خاطر ایجاد یک شبکه بی‌سیم بین دستگاه‌های مختلف به دلیل نداشتن محدودیت‌های مکانی و بهره‌بردن از جابه‌جایی استفاده‌کنندگان علاوه بر به‌صرفه بودن نیز راحت‌تر است.در این مبحث قرار است ایجاد یک شبکه بی‌سیم بین یک لپ‌تاپ، سیستم دسکتاپ و یک گوشی آندرویدی برای به اشتراک‌گذاری فایل‌ها و اطلاعات بین آنها به کمک یک مودم ADSL مجهز به روتر بی‌سیم یا روتر بی‌سیم، آموزش داده شود. لپ‌تاپ مورداستفاده ما دارای سیستم‌عامل ویندوز 8,1 و دسکتاپ مجهز به سیستم‌عامل ویندوز 7 است. همچنین در این مقاله سعی کردیم به شکل قدم‌به‌قدم تمامی مواردی که طی مراحل راه‌اندازی ممکن است با آن روبهرو شوید را توضیح داده و بررسی کنیم تا انجام این کار به‌سادگی و بدون ایراد صورت گیرد.

پیکربندی

در نخستین مرحله مودم باید به‌درستی پیکربندی شود. به‌این منظور با زدن آدرس IP مربوط به مودم وارد تنظیمات مودم شوید. هر مودم ممکن است دارای آدرس IP متفاوتی باشد و در اینجا آدرس IP مربوط به مودم TP-Link 8901G برابر با 192.168.1.1 است. در صورت ندانستن آدرس مودم، می‌توانید برچسب زیر مودم را مشاهده کرده یا با روشن کردن مودم و واردکردن دستور Ipconfig در محیط CMD، آن را در مفاد نوشته‌شده در برابر عبارت Default Gateway Address به دست آورید (تصویر 1).

اشتراک گذاری فایل

حال که توانستیم IP مودم را به دست آوریم با زدن این IP در پنل مرورگر، وارد تنظیمات مودم شوید (تصویر2).

 اشتراک گذاری فایل

 نام کاربری و کلمه عبور پیش‌فرض برای بسیاری از دستگاه‌ها admin است که البته امکان تغییر آن نیز وجود دارد. اغلب مودم‌ها و روتر‌ها دارای قابلیتی برای راه‌اندازی سریع و آسان دستگاه هستند که در دستگاه مورداستفاده که از طریق گزینه Quick Start در دسترس است (انجام این مراحل تنها برای زمانی لازم است که دستگاه شما به اینترنت متصل نیست و تازه می‌خواهید تنظیمات اتصال به اینترنت را در مودم خود وارد کنید). گزینه Run wizard را انتخاب کرده و روی Next کلیک کنید ( تصویر 3).

اشتراک گذاری فایل

 در این مرحله Time Zone را تهران انتخاب کرده و گزینه Next را بزنید (تصویر 4).

اشتراک گذاری فایل

سپس در قسمت ISP connection Type، گزینه PPPOA/PPPOE را انتخاب کنید (تصویر 5).

 اشتراک گذاری فایل

 در مرحله بعد باید نام کاربری و کلمه عبور که ISP برای شما در نظر گرفته به همراه مقدار VPI وVCI (که به ISP و شهر شما بستگی دارد) را وارد کرده و پارامتر Connection Type را PPPOE LLC انتخاب کنید (تصویر 6).

اشتراک گذاری فایل

 همچنین باید اتصال بی‌سیم دستگاه را نیز فعال کنید که شامل تعیین یک SSID (همان نامی که در زمان جستوجو برای شبکه بی‌سیم روی دستگاه خود مشاهده خواهید کرد) و همچنین فعال کردن گزینه Broadcast SSID برای امکان نمایش نام شبکه بی‌سیم در دستگاه‌های مختلف است. درصورتی‌که بخواهید امنیت اتصال بی‌سیم را افزایش دهید تا هر کاربری نتواند به‌راحتی به مودم متصل شود باید یک کلمه عبور برای این اتصال در نظر گرفت. به‌این منظور پارامتر Authentication Type را مقدار WPA2/PSK نوع الگوریتم رمزنگاری را AES و یک کلمه عبور با حداقل هشت کاراکتر که ترکیبی از حروف و اعداد باشد انتخاب کنید (تصویر 7).

اشتراک گذاری فایل

 در آخر درصورتی‌که اطلاعات مورد تأیید است گزینه Next را بزنید و درنهایت با انتخاب گزینه Finish کار پیکربندی اولیه را به پایان برسانید (تصویر 8).

اشتراک گذاری فایل

 برای امنیت بیشتر حتماً پسورد ورودی مودم را تغییر دهید. به‌این منظور در تب Maintenance رفته و یک پسورد جدید برای ورود به مودم انتخاب کنید (تصویر 9).

اشتراک گذاری فایل

 حال که مودم به‌طور کامل پیکربندی شد می‌توانیم به مودم از طریق شبکه بی‌سیم متصل شده و شبکه خود را پیکربندی کنیم.

 

پیکربندی و تنظیمات Home group

جهت اشتراک‌گذاری اطلاعات و فایل‌ها بین لپ‌تاپ (PC1) و دسکتاپ (PC2)، باید تنظیمات Home group در هر دو سیستم به‌درستی اعمال شود درصورتی‌که پیکربندی به‌درستی انجام نشود، شبکه به‌درستی کارنکرده و حتی ممکن است به‌صورت یک‌طرفه عمل کند. همچنین قبل از هر چیز دستگاه‌های مورداستفاده خود را به شبکه متصل کنید تا مشکلی در شناسایی و اتصال به دستگاه‌های دیگر وجود نداشته باشد. برای وارد شدن به تنظیمات Home Group وارد کنترل پنل شده و گزینه Home Group را انتخاب ‌کنید. درصورتی‌که هنوز Home Group در سیستم ایجاد نشده است، گزینه Create Home Group زده شود (تصویر10).

اشتراک گذاری فایل

 در صفحه‌نمایش داده‌شده گزینه Next را بزنید (تصویر 11) و در صفحه بعد مواردی که می‌خواهید روی شبکه به اشتراک گذاشته شوند را در حالت Shared قرار داده و سپس روی Next کلیک کنید (تصویر 12).

اشتراک گذاری فایل

 اشتراک گذاری فایل

 سپس Home Group یک کلمه عبور به‌صورت تصادفی در اختیار شما قرار می‌دهد که بهتر است آن را درجایی یادداشت و سپس گزینه Finish را انتخاب کنید. با استفاده از این کلمه عبور می‌توان Home Group سیستم‌های دیگر را که در شبکه حضور دارند به این سیستم (PC1) است متصل کرد. (تصویر 13).

اشتراک گذاری فایل

 حال باید Home Group سیستم دیگر را که در شبکه است (PC2) به سیستم (PC1) متصل کنید. به‌این منظور در سیستم PC2 وارد کنترل پنل شده و گزینه Home Group را انتخاب کنید (تصویر 14).

اشتراک گذاری فایل

 همان‌طور که در تصویر مشاهده می‌شود، در اینجا اعلام می‌شود که سیستم PC1 به شبکه‌ای متصل شده است و با انتخاب دکمه Join Now امکان اتصال به Home Group که پیش‌تر ساخته‌اید فراهم خواهد شد. در مرحله بعد باید نوع اطلاعاتی که قرار است در شبکه به اشتراک گذاشته شود را مشخص کنید (تصویر 15).

اشتراک گذاری فایل

 در این مرحله کلمه عبوری که در بخش قبل و در زمان راه‌اندازی Home Group در PC1 ارائه شد را در این قسمت کپی کرده یا به‌طور دستی تایپ کنید. سپس گزینه Next را زده و سپس گزینه Finish را بزنید تا Home Group سیستم PC2 به سیستم PC1، متصل شود و بتوان اطلاعات را بین سیستم‌ها به اشتراک گذاشت (تصویر 16و 17).

اشتراک گذاری فایل

اشتراک گذاری فایل

 حالا زمان آن رسیده تا تنظیمات لازم در Home Group دو سیستم انجام شود. برای این کار، گزینه Change Advanced Sharing Setting را انتخاب کنید (تصویر 18).

اشتراک گذاری فایل

 هم در قسمت Current Profile و همGuest or Public پارامترNetwork Discovery فعال است (البته برای امنیت بیشتر می‌توانید قسمت Guest or Public را فعال نکنید). گزینه Turn on File and Printer Sharing جهت به اشتراک‌گذاری فایل‌ها و پرینتر و پارامتر Home Group Connections طبق تصویر تنظیم شود.در بخش All Networks، درصورتی‌که نخواهید با هر بار دسترسی به موارد به اشتراک گذاشته‌شده به واردکردن کلمه عبور نیاز پیدا کنید، در قسمت Password Protected Sharing، گزینه Turn off Password Protected Sharing را انتخاب کنید. در سیستم دسکتاپ نیز دقیقاً همین تنظیمات در Home group اعمال می‌شود (تصویر 19).

اشتراک گذاری فایل

 

به اشتراک‌گذاری فولدرها و فایل‌ها

حال باید جهت انتقال فایل‌ها و اطلاعات بین دو سیستم، فولدرهایی که فایل‌های مورد نظر ما در آنها قرار دارند را در هر سیستم به اشتراک بگذاریم. به‌این منظور در سیستم PC1 یک فولدر ایجاد کرده و یک نام دلخواه برای آن انتخاب کنید (ما در این سیستم فولدری به نام Share انتخاب کردیم). جهت به اشتراک‌گذاری فولدر موردنظر، روی فولدر راست کلیک کرده گزینه Properties را انتخاب کنید. سپس تب Sharing و گزینه Advanced Sharing را انتخاب کرده و گزینه Share This folder را تیک زده تا بتوانید فولدر را به اشتراک بگذارید (تصویر20).

اشتراک گذاری فایل

سپس گزینه Permissions را برای تعیین مجوزهای دسترسی به فولدر انتخاب و گزینه Full Control را روی Everyone تنظیم کنید (تصویر 21).

اشتراک گذاری فایل

 حال باید روی فولدری که ساخته‌اید راست کلیک کرده Properties را زده و به تب Security رفته گزینه Edit را انتخاب کنید. گزینه Add را کلیک کرده سپس گزینه Advance و بعد از آن گزینه Find now را انتخاب کنید. از بین موارد نمایش داده‌شده در بخش Users، Every One را انتخاب کرده و Full control را به آن اختصاص دهید. در این قسمت برای امنیت بیشتر می‌توانید کاربر Guest یا کاربران دیگر را با میزان دسترسی کمتر انتخاب کنید یا می‌توانید میزان دسترسی‌های Every One را محدودتر کنید (تصویر 22 و 23).

اشتراک گذاری فایل

اشتراک گذاری فایل

 در سیستم PC2 نیز برای به اشتراک گذاشتن فولدر دقیقاً باید همین مراحل طی شود (ما برای نمونه فولدر Share2 را در سیستم PC2 ایجاد کردیم).

 

تعیین آدرس IP سیستم‌ها و تست Ping

جهت ارتباط بین سیستم‌ها و وارد شدن به سیستم دیگر لازم است IP سیستم‌های متصل به شبکه را بدانیم که مودم به آنها اختصاص داده است. ازآنجاکه DHCP مودم فعال است، مودم خود با دریافت آدرس فیزیکی هر دستگاه جهت به دست آوردن یک آدرس IP، یک IP یکتا به آن اختصاص می‌دهد و لازم نیست به‌طور دستی به دستگاه‌های متصل به مودم IP بدهیم. به‌منظور مشاهده IP هر دستگاه در بخش Search ویندوز هشت یا Run ویندوز هفت عبارت CMD را تایپ کرده و دستور Ipconfig را بنویسید (تصویر 24).

اشتراک گذاری فایل

 در سیستم‌های مورد آزمایش ما، IP که مودم به PC1 و PC2 اختصاص داده است به ترتیب برابر 192.168.1.5 و 192.168.1.2 است. (تصویر 25).

اشتراک گذاری فایل

 قبل از آنکه قصد داشته باشیم که اطلاعات را بین سیستم‌های مختلف انتقال دهیم باید اطمینان حاصل کنید که با تنظیماتی که در سیستم‌ها انجام‌شده است، آیا باهم در شبکه ارتباط دارند یا خیر. به‌اینمنظور باید از تست پینگ استفاده کنیم و از اتصال سیستم‌ها به یکدیگر اطمینان حاصل کنید. در بخش Search (در ویندوز هشت) یا Run (در ویندوز هفت) عبارت CMD را نوشته و دستور “ping ip address” را تایپ کنید. به‌جای عبارت ip address مقدار IP هر سیستم را وارد کنید. برای مثال زمانی که روی سیستم PC2 مقدار IP سیستم PC1 را Ping کنید، در صورت برقراری ارتباط پیغامی نمایش داده خواهد شد (تصویر 26).

اشتراک گذاری فایل

انتقال اطلاعات بین سیستم‌ها

یکی از مزیت‌های شبکه‌های کامپیوتری، امکان انتقال اطلاعات بین سیستم‌های مختلف در شبکه است. این کار باعث می‌شود که ما از اطلاعات به‌صورت محلی استفاده کنیم و برای دسترسی به اطلاعاتی که در یک سیستم دیگر وجود دارد، نیازی نداشته باشیم که پشت آن سیستم نشسته و اطلاعات لازم را در یک وسیله ذخیره‌سازی انتقال دهیم. در اینجا قرار است یک فایل PDF با اسم 1 را از PC1 به PC2 از طریق شبکه انتقال دهیم. به‌این منظور ابتدا فایل پی‌دی‌اف موردنظر را در فولدری که در PC1 بانام Share ایجاد کرده بودیم انتقال می‌دهیم. کاربر PC2 از دو طریق می‌تواند به فایل‌های به اشتراک گذاشته‌شده دسترسی داشته باشد. این کار هم با نوشتن IP سیستم PC1 در نوار Search یا Run به‌صورت \\192.168.1.5 (تصویر 27)

 اشتراک گذاری فایل

 و هم از طریق گزینه Network در نوار عمودی سمت چپ صفحه My Computer (تصویر 28)

اشتراک گذاری فایل

 به سیستم PC1 دسترسی پیدا کند. همچنین کاربر PC1 می‌تواند از طریق دو روش ذکرشده فولدر Share2 در سیستم PC2 را بازکرده و فایل موردنظر را در آن فولدر قرار دهد تا کاربر PC2 بتواند به آن دسترسی داشته باشد. (درصورتی‌که نتوان اطلاعات را از فولدر به اشتراک گذاشته‌شده توسط سیستم دیگر استخراج کرد، روی فایل موردنظر راست کلیک کرده گزینه Share with را زده و گزینه Specific people را انتخاب کنید. کاربر Every One را به لیست اضافه کرده و مجوز Read/Write را به آن بدهید (تصویر 29).

اشتراک گذاری فایل

 

Remote Desktop

گاهی ممکن است کاربر PC2 در حال استفاده از سیستم نباشد و بخواهد اطلاعاتی را از سیستم PC2 به سیستم خودش منتقل کند. در این مواقع بهترین راه استفاده از قابلیت Remote Desktop در یک شبکه محلی است و قبل از هر چیز باید تنظیماتی را روی این سیستم اعمال کرد. برای دسترسی به این بخش از کنترل پانل گزینه System را انتخاب کرده از ستون سمت چپ گزینه Remote Setting را انتخاب کنید (تصویر 30). 

اشتراک گذاری فایل

 سپس از گزینه Select users نام کاربری که قصد داریم به آن ریموت کنیم را اضافه کنید برای این منظور، گزینه Add را زده سپس گزینه Advanced و درنهایت گزینه Find now را انتخاب کنید. از لیست مورد نظر کاربری که قرار است با آن عملیات Remote Desktop انجام شود انتخاب کرده و گزینه Ok را بزنید (تصویر 31).

اشتراک گذاری فایل

 حال برای دستیابی به سیستم PC2 از سیستم PC1، در قسمت Search یا Run (برحسب سیستم‌عامل) عبارت Remote Desktop را وارد کنید. از لیست موجود کاربر موردنظر را انتخاب کرده و با زدن دکمه Connect به سیستم PC2 متصل خواهید شد (البته ممکن است از شما نام کاربری و کلمه عبور نیز درخواست شود). با این کار وارد سیستم PC2 شده و بر اساس میزان دسترسی که در اختیاردارید، می‌توانید به اطلاعات موردنیاز در این سیستم دسترسی پیدا کنید (32 و 33).

اشتراک گذاری فایل

اشتراک گذاری فایل

 اشتراک با دستگاه‌های اندرویدی

در صورتی که بخواهیم اطلاعات اشتراکی بین سیستم‌ها در شبکه را توسط یک دستگاه اندرویدی مشاهده کنیم، به یک نرم‌افزار مناسب برای این کار نیاز داریم. یکی از بهترین نرم‌افزارها برای به اشتراک‌گذاری اطلاعات در دستگاه‌های اندرویدی، نرم‌افزار ES file Explorer است. بعد از نصب نرم‌افزار و در حالی که به شبکه Wi-Fi متصل هستید، داخل محیط نرم‌افزار از سربرگ بالا گزینه LAN و سپس گزینه Scan را انتخاب کنید. دستگاه سیستم‌هایی که در شبکه موجود هستند را جست وجو می‌کند و بعد از مدت‌زمانی دستگاه‌ها همراه با آدرس IP شناسایی می‌شوند (تصویر 34). 

اشتراک گذاری فایل

 حال وارد سیستم PC1 یعنی 192.168.1.5 می‌شویم. با وارد شدن به این سیستم می‌توان فایل PDF به اسم 1 که قبلاً در فولدر Share انتقال داده‌شده بود را مشاهده کرد (تصویر 35).

اشتراک گذاری فایل

 

نتیجه‌گیری

درصورتی‌که در منزل یا محل کار چندین سیستم متصل به اینترنت دارید با استفاده از پیکربندی شبکه به‌خصوص شبکه‌های بی‌سیم، می‌توان در وقت و زمان صرفه‌جویی کرد. درصورتی‌که به فایلی در یک سیستم دیگر نیاز دارید بدون مراجعه به آن سیستم می‌توانید به آن فایل به‌صورت محلی دسترسی داشته باشید. می‌توانید به آن سیستم با کمک Remote Desktop وصل شوید یا پیامی برای آن سیستم ارسال کنید. یا از فولدرهای اشتراکی جهت انتقال اطلاعات بهره برده یا دستگاه‌هایی که در شبکه به اشتراک گذاشته‌شده است مانند پرینتر، اسکنر و هارددیسک‌های اکسترنال به‌راحتی استفاده کنید. در شبکه‌های کامپیوتری به‌خصوص شبکه‌های بی‌سیم بحث امنیت امری مهم و ضروری است و باید به نوع کلمه عبوری که برای مودم یا اکسس پوینت در نظر گرفته می‌شود یا میزان دسترسی‌هایی که برای دسترسی به فولدرهای اشتراکی تعیین‌شده توجه شود.

(42 رای‌ها)
 • Omid

  ببخشید میشه از این طریق تو خونه کامپیوترو به دوربین های مدار بسته وصل کنی و بشه از گوشی بدون اتصال به اینترنت اونا رو چک کرد اگه میشه لطفا بزارین

  0 پاسخ
 • در پاسخ به: Omid

  به صورت آفلاین نمیشه چک کرد دوست عزیز

  0 پاسخ
 • محمد رمضانی

  سلام ممنون بابت آموزش خوبتنون، ولی مایکروسافت در آپدیت شماره ۹ بیلد ۱۷۰۶۳ رد استون ۳ قابلیت homegroup را حذف کرده است و کاربران دیگر قادر به استفاده از آن نیستند. اگر قابلیت جایگزینی را معرفی کنید سپاسگذار خواهم بود.

  0 پاسخ
 • الهه

  سلام
  واقعااااااا فوق العاده کامل و خوب :-bd
  دمتون خیلی گرم
  نجاتم دادید
  ممنون از همگی و خسته نباشید
  چرخ این سایت براتون بچرخه :xسایه تون مستدام

  0 پاسخ
 • محمود

  سلام. من الان حدود 20 ساله که وبگردی میکنم و در کل تاحالا توی دوتا سایت کامنت تشکر گذاشتم. اینجا الن سومیه. واااااقعا واقعا مطلبتون جامع و کامل بوود. من برای اتصال اندروید استفاده کردم. واقعا عالی توضیح دادید. در ضمن یه نکته به اموزشون اگه اضافه کنیئ تکمیل میشه. اونم اینه که در انتها وقتی یوزر پسورد خواست باید یوزر پسرد ویندوز رو بدیم. حتی اگه ویندوز پسورد نداره فکر کنم باید اول پسورد بسازیم برای ویندوز بعدش نصب بشیم. دمتووون گرم بخاطر این آموزش مفید

  0 پاسخ
 • amir

  سلام من چرا هرچی این رمز عبور میزنم گوشیم قبول نمیکنه تر خدا جواب بدید خیلی اعصابم خراب شده

  0 پاسخ
 • در پاسخ به: amir

  سلام دوست عزیز. لطفا بیشتر توضیح بدید در کدوم مرحله و به چه شکلی به مشکل برخورد کردید

  0 پاسخ
 • کیارش

  مرسی از پست مفیدتون
  سرعت این روش خیلی پایینه در خدی که با سرعت 355 کیلو بایت بر سانیه میفرسته روشی که سرعت بیشتری داشته باشه وجود نداره؟
  با تشکر

  0 پاسخ
 • سلام. استفاده از روش های مشابه خیر معمولا سرعت در همین محدوده است

  0 پاسخ
 • emad hoseinimehr

  سلام
  من تو دستگاه اندرويدي اي اس فايل منيجر رو نصب كردم
  لپ تاپ هم پيدا كرد اما يوزر پس ميخاد
  چيكار كنم!؟ اين كدوم يوزر پسه كه تو گوشي ازم ميخاد!؟

  0 پاسخ
 • سلام دوست عزیز
  رمز عبور ویندوز خود را وارد نمائید.

  0 پاسخ
 • پیمان

  سلام ممنون از آموزش خوبتون؛ فقط من یک مشکلی دارم و اون هم اینه که از طریق وارد کردن ip در run نمیتونم فایل ها رو ببینم و error میده که همچین IP وجود نداره, این درصورتی که من میتونم پینگ بگیرم. البته من از طریق نوار عمودی و نت ورک دسترسی دارم و فقط میخوام بدونم که دلیل وجود این مشکل چیه؟ ممنون

  0 پاسخ
 • سلام
  آی پی رو دقیقا یه همان صورتی که در تصویر مشخص است وارد میکنید؟

  0 پاسخ
 • پیمان

  در پاسخ به: حسام پورخلیل

  بله دقیقا همون رو وارد میکردم
  البته تنظیمات رو دوباره انجام دادم و مشکل حل شد
  ممنون

  0 پاسخ
 • مریم

  با سلام
  من هم گروپ رو ایجاد کردم میخواستم بدونم میشه از همین روش موبایل اندرویدی رو هم به لپتاپ وصل کرد؟ ممنون میشم راهنماییم کنید و به ایمیلم پاسخ دهید.
  با تشکر

  1 پاسخ
 • سلام به شما دوست عزیز

  بله این امکان وجود دارد سرور گرامی.

  0 پاسخ
 • ali

  در پاسخ به: محمدرضا پناهی

  سلام اگه میشه اموزشش را بگذارید یا بفرستید برای ایمیلم، ممنون

  0 پاسخ
 • mgh.faruji

  خدایی یه هفته بود تمام سایت ها رو داشتم می گشتم تا بتونم دو تا سیستم رو با هم شبکه کنم
  اطلاعات شما خیلی کمکک کرد
  واقعا ممنون و سپاسگزارم از شما

  0 پاسخ
 • محممد رضا 83

  با سلام
  ممنون از مقاله جالبتون که خیلی کار آمد و عالی نوشته شده بود به طوریکه توی چندین مقاله که خوندم هیچ کدوم به این شیوایی نوشته نشده بود و به من خیلی کمک کرد. در خواستی که دارم نحوه اشتراک گذاری پرینتر هم به این مقاله اضافه کنید.

  0 پاسخ
 • esmail

  سلام و خسته نباشد...
  آیا میشود با استفاده از هارد تحت شبکه بدون استفاده از اینترنت در محدوده ی وای فای دیتا رو به کامپیوتر انتقال داد؟
  آیا هارد تحت شبکه درمای کامپیوتر به صورت یک درایو ظاهر میشه؟
  من یک مغازه دارم که فیلمهای روز خارجی رو با زیر نویس فارسی میفروشم...ولی چون بهم گیر میدن...میخوام هارد رو تو مغازه همچراغم بگذارم بعد فیلمها رو به صورت بی سیم دریافت کنم...و روی کول دیسک مشتری بریزم...:smiley6

  0 پاسخ
 • سلام
  بله میتونید از طریق وای فای بدون اینترنت انتقال فایل بدین ، بعد از اینکه شبکه کردین دو سیستم رو پوشه مورد نظر رو میتونید به اشتراک بذارین و در network آنرا مشاهده کنید

  0 پاسخ
 • mahdi

  سلام ممنون از آموزش خوب و کاربردیتون.

  0 پاسخ
 • فلاح

  سلام
  من تنظیمات Home Group رو روی لپ تاپ که ویندوز 8.1 روش نصبه انجام دادم و password رو هم دریافت کردم اما وقتی میخوام از pc که ویندوز 7 نصبه به homeGroup ایجاد شده وصل شم اصلا گزینه join رو نمیاره و ازم میخواد که یه homeGroup دیگه ایجاد کنم... مشکل از کجاست؟؟

  0 پاسخ
 • امیر

  حاجی دمت گرم خدا خیرت بده نصف عمرم حدر رفت سر این موضوع بسیار عالی کاربردی:-bd=smile

  0 پاسخ
 • علی

  سلام
  من سوالم اینه که من وقتی میخوام از طریق PC2وارد بشم رمز رو که میزنم میزنه که اشتباهه حتی رمزرو خودم هم عوض کردم ولی بازم میگه اشتباهه اگه میشه راهنماییم کنید

  0 پاسخ
 • سلام
  دقت کنید حروف کوچک و بزرگ رو اشتباه نزنید

  0 پاسخ
 • abolfazl.n

  :-bdخوب بود اما من می خوام با دوستم که خونمون حدود 80 متر با هم فاصله داره lan بازی کنیم یه چیزایی جست و جو کردم دیدم میشه با v.p.n و اینترنت اما آموزششو نذاشته میشه راهنماییم کنید خواهش میکنم. :-((
  اگه بزرگواری کردید و پیدا کردید لطفا برام ایمیل بفرستید.
  ممنون :)

  0 پاسخ
 • Amir

  در پاسخ به: abolfazl.n

  دوست عزیز
  با توجه به تجربم در شبکه این راهنمایی رو به شما انجام میدم
  میتونید برای اتصال از شبکه بیسیم یا همون وای فای استفاده کنید
  فقط به دلیل فاصله 80 متری باید این اقداماتو انجام بدین:
  1.باید یه مودم فرستنده و یه مودم گیرنده وجود داشته باشه که مودم فرستنده از همین adsl معمولی و مودم گیرنده میتونه دانگل usb وای فای یا کارت express باشه
  نکته:هرچه فرستنده و گیرنده قوی تر و بهتر باشن،کیفیت بهتری رو تجربه میکنین.دقت کنین مودم و کارت 20 تومنی اندازه 20 تومن بهتون سرویس میدن و انتظار بازی بدون لگ و تاخیر و حتی قطعی یا کانکت نشدن داشته باشید.پس تجهیزاتو حتما خوب انتخاب کنین
  2.هر دوی فرستنده و گیرنده باید انتن خارجی بهشون متصل بشه
  3.سعی کنین فرستنده وگیرنده رو بالاترین جای ممکنه قرار بدین و ترجیح خیلی بالاتر انتناشونو با کابل به بالای پشت بوم جوری که 2 تا انتن بتونن همدیگرو ببینن قرار بدین که خیلی ایده آل میشه
  نکته:برای اینکه انتنا امواج رو بدون تلفات و به بهترین شکل امواج رو انتقال بدن،با کابل های مخصوص خودشون که دارای ورودی و خروجی انتن هستن استفاده کنین (sma) و از انتن حداقل 5db تا حداکثر 8db استفاده کنین و رو به روی هم با کمترین فاصله قرار بدین.اگرم خواستین میتونین اموزش های point to point رو در این رابطه مطالعه کنید تا بهترین شکل رو یافت کنین
  4.بعد از اینکه انتنا رو تنظیم کردین،فرستنده و گیرندرو به دو تا کامپیوتر مبدا و مقصد وصل کنین و با گیرنده شبکه فرستنده رو سرچ کنین
  نکته:خیلی بهتره که فرستنده دارای رمز باشه.یعنی رو شبکه وای فایش رمز بزارین
  5.اگه گیرنده تونست فرستنده رو پیدا کنه و بهش متصل شد،شما موفق شدین که دوتا کامپیوتر رو شبکه کنین.حالا میتونین خیلی راحت رو lan بازی کنین
  نکته:مودمو و گیرندرو به هیچ عنوان رو پشت بوم نزارین و اگه مجبورین بزارین،حتما براش سایه بوم و حفاظ که از افتاب و باد و به خصوص بارون حفظش کنه بسازین.اگه انتن بزارین که خود به خود همش حله
  هزینه کل هم اگه مودم فرستنرو داشته باشین حدود 120-140 و اگه نداشته باشن حدود 200-220 میشه.

  0 پاسخ
 • پرویز

  با سلام.میخواستم بپرسم برای بازی کردن تحت شبکه LAN اگه یه لب تاب ویندوز 32bit و یکیش 64bit هر دوتاشونم ویندوز 7 آیا مشکلی پیش مباد؟

  0 پاسخ
 • سلام
  نه مشکلی پیش نمیاد دوست عزیز

  0 پاسخ
 • hesam

  سلام وخسته نباشید، مطلبتون واقعا جامع و کاربردی بود و فقط من یک سوال دارم: هنگام استفاده از شبکه homegroup و انتقال فایل، آیا از حجم اینترنت هم کم میکنه یا نه؟ بطور مثال اگر حجم فایلی 10MB باشد هنگام انتقال به فولدر 10MB ،SHARE از حجم اینترنت کم میشود یا نه؟ آیا اینترنت قطع باشد یا حجم آن تموم شده باشد آیا باز میتوان از HOMEGROUP و SHARING استفاده کرد؟
  با تشکر از شما دوستان

  0 پاسخ
 • سلام
  خیر نیازی به اینترنت نیست.

  0 پاسخ
 • مسعود

  درود و سپاس از نوشته های خوبتون

  ما یک کامپیوتر با ویندوز XP و یک لپ تاپ با ویندوز 7 و یک مودم روتر TP-Link 8951ND و یک پرینتر چهارکاره داریم که کامپیوتر و پرینتر با کابل و لپ تاپ به صورت وایرلس به مودم متصل هستند.

  آیا امکان شبکه کردن پرینتر با ویندوزهای متفاوت وجود داره و بهترین روش چی هست؟
  اگر چهار پورت مودم اشغال باشه آیا switch هم نیاز هست؟ یا در کل وجود switch نیاز و الزامی هست؟

  من مقاله آموزش آشنایی با استانداردها و سخت‌افزارهای مهم در ساخت شبکه خانگی رو هم در تارنمای شما خوندام و بسیار مفید بود. پیروز باشید

  0 پاسخ
 • مریم

  سلام، وقتتون بخیر
  من وقتی آدرسIP مودم رو وارد مرورگر می کنم، از من نام کاربری و کلمه ی عبور می خواد, چی باید وارد کنم که وارد صفحه ی TP-INK بشه؟

  0 پاسخ
 • سلام
  اگر قبلا عوض نکرده اید باید به جای هر دو عبارت admin رو وارد کنید.

  0 پاسخ
 • مریم

  در پاسخ به: حسام پورخلیل

  ممنونم از راهنماییتون

  0 پاسخ
 • Hosein

  خیلی مچکرم مطلبتون کاملا به دردم خورد ممنون از کمکتون

  0 پاسخ
 • ali

  سلام
  بنده یه مودم دی لینک 2750u درام که یک پورت usb برای اشتراک گذاشتن هارد یا فلش یا دانگل موم های سیم کارت خور داره
  همین ور یک پرینت hp مدل 127fn دارم که از طریق کابل lan میشه داخل شبکه استفاده کرد حالا

  من مودم رو به پورت usb مودم و پرینتر رو به lan مودم نصب کردم
  میخوام هارد و پرینتر رو هم در دستکتاپ ویندوز 7 و هم در دستگاه های اندویدی داشته باشم
  همینطور از طریق دستگاه اندرویدی در زمان روشن بودن دسکتاپ به فایل ها یا درایو هایی که قبلا گزینه share رو براشون فعال کردم دسترسی داشته باشم
  همه اینها رو قبلا داشتم ولی بنا بر اتفاقی همه تنظیمات از دست رفت و حالا هر کاری میکنم دوباره نمیشه
  مودم رو ریست کردم ، ویندوز عوض کردم ، خلاصه هرکاری که فکرشو کنید کردم اما جواب نمیده
  نه تو اندروید و نه تو ویندوز هارد رو پیدا نمیکنه
  مشکل تو پیدا کردن هارد هستش فقط
  ممنون میشم راهنمایی کامل و جامع کنید

  0 پاسخ
 • Ali

  در پاسخ به: ali

  سلام دوباره
  دوست خوبم مشکل حل شد فقط الان یه مشکل دارم
  اینکه با وجود اینکه پورت usb مودم از نوع نخه سوم هست ام وقتی هارد یا هر چی که از طریق پورت به اشتراک گذاشته شده رو با اتصال نسخه 1.1 از باز میکنه که این باعث میشه سرعت انتقال الاعات حداکثر بین 2 تا 3 مگابایت باشه

  0 پاسخ
 • سلام
  هارد یا وسیله شما که متصل میکنید هم usb3 هست؟

  0 پاسخ
بارگذاری بیشتر ...

دیدگاه خود را اضافه کنید.

ارسال دیدگاه به عنوان مهمان

0
دیدگاه شما پس از تایید مدیریت منتشر خواهد شد.

تصاویر نویسندگان دیدگاه از Gravatar گرفته می‌شود.