امنیت Face ID، ویژگی جدید آیفون X

کمپانی اپل در آیفون X  وارد مرحله ی جدیدی از امنیت شده و تکنولوژی Face ID یا تشخیص چهره را برای باز کردن قفل گوشی ارائه کرده است. iPhone X با استفاده از شناسایی بیومتریک صورت ادعا میکند که پیشرفته ترین تکنولوژی امنیتی را در اختیار کاربران قرار داده است.

یک دوربین به نام TrueDepth به صورت مخفی در بالای صفحه نمایش قرار گرفته است که دارای پروژکتور نقطه ای، دوربین مادون قرمز و یک چراغ عمیق است و برای رسم صورت کاربر ارائه شده است. این پروژه بیش از 30000 نقطه ی نامرئی در چهره ی کاربر ایجاد میکند و الگوی بدست آمده به وسیله ی شبکه ی عصبی به یک مدل ریاضی تبدیل میشود. هدف از این طرح این است که تغییر ظاهر کاربر مانند قرار دادن عینک، تغییر دادن مو یا رشد ریش در روند تشخیص چهره مشکل ایجاد نکند و نقاط کافی برای شناخت مالک وجود داشته باشد. این تکنولوژی به قدری دقیق است که در طول زمان با تغییر چهره ی فرد سازگار خواهد شد و دارای سرعت بالایی در تشخیص چهره است.

آیا Face ID قابل هک شدن است؟

اپل ادعا میکند که برای بالا بردن امنیت، قفل صفحه فقط و فقط به وسیله Face ID باز شود تا هیچ راه نفوذی برای سو استفاده ی هکر های وجود نداشته باشد. آکادمی آیفون X برای تست امنیت  Face ID از ماسک های چهره های واقعی استفاده کرده تا میزان خطای این تکنولوژی را بررسی کند، ولی هیچ راهی برای گول زدن این تکنولوژی وجود ندارد. این شرکت همچنین اعلام کرده است که تشخیص چهره به مراتب امنیت بالاتری نسبت به اثر انگشت دارد و احتمال خطای آن یک در میلیون است در حالی که تکنولوژی اثر انگشت دارای احتمال خطای 1 در 50,000 است.

داده های مربوط به چهره در کجا ذخیره خواهند شد؟

برای کاربران نگران کننده است که این تصاویر و داده های مربوط به چهره در کجا ذخیره خواهد شد. اپل اطلاعات را درون یک مکان مطمئن به نام Secure enclave نگهداری میکند و تمام تلاش خود را برای محافظت از اطلاعات شخصی کاربران خواهد کرد. این داده ها مانند اثر انگشت به سرور اپل منتقل نخواهند شد و در سیستم گوشی ذخیره میشوند پس جای نگرانی برای کاربران وجود نخواهد داشت.

(2 رای‌ها)

کاربرانی که در این گفتگو شرکت کرده اند

 • خوشم می اد که تو مراسم معرفی اش هم مشکل داشت ... یک در میلیون :/

  0 پاسخ
 • مهمان

  mohamad

  یهو یکی خاب باشی گوشیو بگیره تو صورتت ک باز میشه :|

  0 پاسخ
 • مهمان

  کاربر

  چت کردین رو آیفون یکم بکش بیرون

  0 پاسخ

دیدگاه خود را اضافه کنید.

ارسال دیدگاه به عنوان مهمان

0
دیدگاه شما پس از تایید مدیریت منتشر خواهد شد.