چگونه مشکل فوکوس دوربین‌ها در گوشی‌های هوشمند را برطرف کنیم؟

احتمالاً این مشکل برای شما هم پیش آمده است که دوربین موبایل‌تان در زمانی به‌درستی فوکوس نمی‌کند و تصویری تار از سوژه مورد نظر را به شما تحویل می‌دهد. این مشکل ممکن است بر روی دوربین اصلی یا دوربین سلفی گوشی اثر بگذارد و یا در بدترین حالت بر روی هر دوی آنها. اما نیاز نیست نگران باشید، این ایراد معمولاً با راه‌حل‌های ساده‌ای برطرف می‌شود.

مشکل عدم فوکوس درست بر روی سوژه و تار شدن تصویر ممکن است با دلیل و یا اصلاً بدون دلیل برای دوربین هر گوشی‌ای فارغ از برند آن پیش آید، از همین رو بد نیست که چند نکته بر رفع آن مد نظر داشته باشید. اگر برای این مشکل کمی تحقیق کرده باشید بنابراین راهکارهایی مانند ری‎استارت کردن دستگاه، Force close کردن برنامه دوربین، پاک کردن حافظه کش و ... را امتحان کرده‌اید. از آنجاییکه احتمال کمی وجود دارد که مشکل فوکوس از سخت‌افزار داخلی دستگاه باشد، ما این موضوع را در نظر نمی‌گیریم و البته به به شما توصیه می‌کنیم که اول از همه راهکارهای مرسوم را تست کنید.

اما پیشنهاد ما چیست؟

دوربین‌ها می‎توانند با تغییر فاصله بین لنزها و سنسورها فوکوس کنند. گوشی شما مجموعه‌ای از لنزهای کوچک دارد که به عقب و جلو حرکت می‌کنند. بنابراین تغییر جاییکه همگرایی نور بر سنسور ثبت می‌شود، تعیین می‌کند که چه چیزی فوکوس است و چه چیزی نیست. نیازی نیست که وارد سیستم پیچیده دوربین و ساختار آن شوید. تمام چیزی که نیاز است بدانید اینست که چیزهای کوچکی در گوشی شما حرکت می‌کنند و بعضی وقت‌ها بعضی چیزها گیر می‌کنند.

بعد از گذراندن تمامی مراحل عیب‌یابی ابتدایی مانند Force close کردن برنامه دوربین و خاموش، روشن کردن دستگاه، ممکن است بخواهید راه دیگری را امتحان کنید. اگر گوشی شما حالتی برای تنظیمات دستی دوربین دارد، آن را فعال کنید و به دنبال تنظیم دستی فوکوس بگردید. حالا  با بالا-پایین یا چپ-راست کردن اسلایدر، ببینید که آیا تغییری در فوکوس تصویر ایجاد می‌شود یا خیر. احتمال اینکه تغییری ایجاد شود بالا است، در هرحال ارزش امتحان کردن را دارد.

خوب، تا اینجا همه چیز را امتحان کرده‌اید و وقت آن رسیده که ساده‌ترین راه را تست کنید که احتمال موفقیت بالایی هم دارد. گوشی خود را بچرخانید و با انگشت خودتان یک ضربه نسبتاً محکم به دوربین بزنید. کاملاً جدی! یک ضربه به دوربین بزنید. در بسیاری از مواقع این کار به فوکوس دوباره دوربین کمک می‌کند. اگر این راه هم جواب نداد، از تکنیک سنتی که بر روی کنترل تلویزیون خود پیاده می‌کنید برای دوربین موبایل خود نیز استفاده کنید. گوشی را چند بار در دست تکان کنید یا چند بار با آن به کف دست خود ضربه بزنید. ممکن است راضی کردن خودتان برای انجام این کار برروی گوشی گرانقیمتتان کمی سخت باشد، اما این روش امتحان خود را پس داده است.

چه زمانی باید نگران باشیم؟

دلایلی که باعث ایجاد مشکل فوکس دوربین گوشی می‌شوند بسیار زیاد و متنوع‌اند. ممکن است این اتفاق فقط یک بار بیفتد، چرا که همانطور که پیش‌تر گفتیم چیزهای کوچکی در حال حرکتند که ممکن است برای لحظه‌ای گیر کنند. با این حال احتمال آسیب فیزیکی یا ناشی از مایع در درون دستگاه نیز وجود دارد. اگر اخیراً گوشی خود را انداخته‌اید یا در معرض آب قرار داده‌اید ممکن است آسیب فیزیکی به دستگاه وارد شده باشد. در غیراینصورت ممکن است یک ایراد تصادفی پیدا کرده باشد، اما اگر این مشکل به دفعات برای دستگاه شما ایجاد شد، بهتر است که آن را به یک متخصص نشان دهید.

(4 رای‌ها)

کاربرانی که در این گفتگو شرکت کرده اند

 • Masoud

  گوشی من فقط روی چهره فوکوس میکنه... نمیشه روی اشیایی ک خودم مشخص میکنم فوکوس کنه؟؟؟؟؟؟

  0 پاسخ
 • در پاسخ به: Masoud

  روی هر قسمتی که میخواهید فوکوس کنه ضربه بزنید

  0 پاسخ
 • گوشی خود را بچرخانید و با انگشت خودتان یک ضربه نسبتاً محکم به دوربین بزنید. کاملاً جدی! یک ضربه به دوربین بزنید. در بسیاری از مواقع این کار به فوکوس دوباره دوربین کمک می‌کند. اگر این راه هم جواب نداد، از تکنیک سنتی که بر روی کنترل تلویزیون خود پیاده می‌کنید برای دوربین موبایل خود نیز استفاده کنید. گوشی را چند بار در دست تکان کنید یا چند بار با آن به کف دست خود ضربه بزنید. ممکن است راضی کردن خودتان برای انجام این کار برروی گوشی گرانقیمتتان کمی سخت باشد، اما این روش امتحان خود را پس داده است.  فقط این یه تیکه‌ش =))=))=))

  0 پاسخ
 • مشت و لگدم جواب نداده بره من تا الان خخ :D:D

  0 پاسخ

دیدگاه خود را اضافه کنید.

ارسال دیدگاه به عنوان مهمان

0
دیدگاه شما پس از بررسی منتشر خواهد شد.

تصاویر نویسندگان دیدگاه از Gravatar گرفته می‌شود.