تماشا کنید: ظهور و سقوط سیستم عامل‌های موبایلی در 20 سال اخیر

 اگرچه مدت زیادی از زمانیکه گوشی‌های هوشمند به عنوان کامپیوترهای همراه روزمره بشر مورد استفاده قرار گرفته‌اند نمیگذرد، اما باید قبول کنیم که بیش از 2 دهه از ظهور این گجت‌ها در دنیای تکنولوژی گذشته است و در این دوره جدا از پیشرفت‌های گوناگون رقابت‌های فراوانی نیز در عرصه سیستم‌عامل‌های این دستگاه وجود داشته. این رقابت جذاب خاطراتی 20 ساله در ذهن تعداد بیشماری از افراد در سرتاسر جهان ایجاد کرده است و در ویدئوی این مطلب نگاهی اجمالی به سیر تحولات رقابت سیستم‌عامل‌های موبایل خواهیم داشت.

آنچه که در این ویدئو بیش از همه برجسته بود تسلط مطلق اندروید و iOS در طی سال اخیر بود، جاییکه رقیبان آنها به سرعت از میدان حذف شده بودند. نکته قابل توجه دیگر سرنوشت ناخوشایند گوشی‌های ویندوز فون بود که علیرغم توجه ویژه‌ای که رسانه‌ها به آنها داشتند، نتوانستند آنگونه که باید در بازار بدرخشند. اگرچه از منظر سودآوری هیچکدام از سیستم‌عامل‌های موبایلی قادر به رقابت با اپل نیستند، اما در این مقایسه که مربوط به محبوبیت آنها است می‌بینیم که حتی iOS اپل هم توانایی عرضه اندام در مقابل اندروید گوگل را ندارد.

رشد چشمگیر سیستم عامل KaiOS

اما جدا از راقابت بزرگان این عرصه، حضور سیستم عامل KaiOS که مختص گوشی‌های پایین‌رده می‌باشد در این نمودارها بسیار قابل توجه است. رشد قابل توجه سیستم عامل KaiOS نشان دهنده اینست که همچنان گوشی‌های ساده و پایین‌رده هنوز در میان کاربران مورد استقبال قرار می‌گیرند. بد نیست به این نکته اشاره داشته باشیم که نمودارهای این ویدئو براساس گزارشات سه ماهه موسسه تحقیقاتی گارتنر (Gartner) ایجاد شده‌اند و به‌هیچ وجه بیانگر میزان فروش و سودآوری سیستم عامل‌ها نیستند.

بدون شک شما هم با دیدن این ویدئو خاطرات گوشی‌های قبلی خود را به یاد آورده‌اید. برای طیف زیادی از افراد این خاطرات به گوشی‌های متنوع و نوآورانه‌ای که با سیستم عامل سیمبین ارائه می‌شدند برمیگردد. این گوشی‌ها در به‌دلیل اینکه با سیستم عامل یکسانی عرضه شده بودند برای رقابت در جنبه‌های دیگری مانند کارایی بهتر با یکدیگر به رقابت می‌پرداختند. موضوعی که امروز در دنیای گوشی‌های هوشمند مدرن به ندرت با آن روبه‎رو هستیم.

آیا شما هم در گذشته از گوشی‌هایی که با سیستم عامل‌های به نمایش درآمده در این ویدئو تولید شده بودند، استفاده می‌کردید؟ به نظر شما اگر تمامی سیستم عامل‌ها در حال حاضر در دسترس باشند، استفاده از کدامیک از آنها انتخاب بهتری می‌باشد؟

(5 رای‌ها)
  • هیچ دیدگاهی یافت نشد

دیدگاه خود را اضافه کنید.

ارسال دیدگاه به عنوان مهمان

0
دیدگاه شما پس از بررسی منتشر خواهد شد.

تصاویر نویسندگان دیدگاه از Gravatar گرفته می‌شود.