پرواز بر فراز استادیوم: تاریخ انتشار بازی Kick Off Revival مشخص شد

در پاییز هر سال علاقه مندان به ورزش فوتبال شاهد انتشار نسخه های تازه ای از دو شبیه ساز مهم موجود در این رشته یعنی مجموعه بازی های FIFA و Pro Evolution Soccer و برگزاری رقابتی تنگاتنگ در میان آن ها هستند. تب و تابی که معمولاً تا چندین ماه پس از انتشار این بازی ها همچنان به قوت خود باقی است و به محکم ترین شکل ممکن ادامه دارد. البته پس از تعطیل شدن لیگ های فوتبال در اواسط فصل بهار و فروکش کردن نسبی تب فوتبال در جهان، شیب انجام بازی های FIFA و PES توسط مخاطبان این آثار نیز اندکی رو به نزول می گذارد و فوتبال دوستان اندک اندک خود را برای ملاقات با نسخه های بعدی این دو مجموعه پس از شروع رسمی فصل بعدی لیگ های فوتبال در اقصی نقاط جهان آماده می کنند. بنا بر این فرصت چند ماهه ی مذکور زمان بسیار مناسبی است برای این که بازی های کوچک تر مبتنی بر ورزش فوتبال بتوانند خودی در میان رقبای قدرتمند شان نشان دهند و مخاطبانی هر چند اندک را در میان فوتبال دوستان برای خود دست و پا نمایند.

 

 

در کنار دو مجموعه ی قدیمی FIFA و PES (که اکنون بیش از بازی های ورزشی دیگر در میان مخاطبان بازی های کامپیوتری شناخته می شوند) مجموعه ی Kick Off را هم می توان از جمله مجموعه های بسیار قدیمی مبتنی بر ورزش فوتبال به شمار آورد که در طول دهه ی 90 میلادی مخاطبان قابل توجهی را در میان فوتبال دوستان بر گرد خود جمع کرده بود و در میان آنان برو بیایی داشت. اگر چه شاید اکنون کمتر کسی مجموعه بازی های Kick Off را به یاد داشته باشد، اما خالق انگلیسی این مجموعه یعنی آقای Dino Dini ظرف یک سال گذشته به سراغ ساخت نسخه ای جدید از این سری قدیمی شبیه ساز فوتبال رفته است. بازی جدیدی که با نام  Kick Off Revival شناخته می شود و بر طبق اعلام اخیر سازنده ی این بازی قرار است در تاریخ 17 ژوئن سال جاری میلادی یعنی کمتر از یک ماه دیگر برای دو کنسول پلی استیشن 4 و پلی استیشن ویتا عرضه گردد. در واقع بازی Kick Off Revival قرار است چه از لحاظ ظاهر (شکل و شمایل گرافیک فنی و سبک و سیاق گرافیک هنری) و چه از لحاظ گیم پلی (زاویه ی دوربین، نحوه ی پاس کاری و سایر ریزه کاری های مربوط به انجام مسابقات فوتبال) بسیار به نسخه های کلاسیک این مجموعه شبیه باشد. عناوینی که در میان مخاطبان ورزش فوتبال طرفداران پر و پا قرصی در زمان خود داشتند. به عبارت بهتر در بازی Kick Off Revival نیز همانند شاخص ترین عناوین این مجموعه نظیر بازی Kick Off بازیبازان از نمای بالا شاهد تجربه ی مسابقات سریع و هیجان انگیز فوتبال خواهند بود و در عین حال تمامی ریزه کاری های مربوط به این ورزش پر طرفدار از جمله تکل ، شوت ، پاس ، خطا (همراه با کارت های زرد و قرمز) ، مصدومیت و سایر موارد مشابه نیز در جریان برگزاری این مسابقات به خوبی پیاده سازی شده است.

 revival

نخستین عنوان از سری Kick Off در سال 1989 میلادی توسط آقای Dino Dini (که اکنون بیش از امر بازی سازی به تدریس فوت و فن این کار در یکی از دانشگاه های علمی کاربردی کشور هلند مشغول است) خلق شد و در گام نخست بر روی پلتفرم Atari ST عرضه گردید. موفقیت این بازی بر روی پلتفرم مقصد آن خیلی زود جای پای Kick Off را بر روی پلتفرم های دیگر شاخص آن زمان نظیر Amiga نیز محکم کرد و پس از آن زمینه ساز انتشار نسخه های بعدی این مجموعه بر روی پلتفرم های مشابه دیگر آن زمان (که اکثراً پلتفرم های مربوط به کامپیوتر های خانگی را در بر می گرفتند) گردید. البته علاوه بر کامپیوتر های خانگی آن زمان ، سری Kick Off بر روی کنسول های خانگی و دستی نیز مخاطبان فراوانی برای خود دست و پا کرد و به موجب آن علاقه مندان کنسولی ورزش فوتبال در قالب نسخه ی سوم این مجموعه یعنی بازی Super Kick Off به تجربه کردن یکی از موفق ترین بازی های کنسول های خانگی آن زمان نظیر سوپر نینتندو و سگا مگا درایو و همچنین کنسول دستی گیم بوی پرداختند. پس از ساخت این بازی موفق خالق مجموعه ی Kick Off یعنی آقای Dino Dini استودیوی سازنده ی مجموعه بازی های Kick Off (استودیو Anco Software) را به مقصد استودیو Virgin Games ترک کرد و به این ترتیب نسخه های بعدی از سری Kick Off اندکی از آن حال و هوای اصیل نسخه های کلاسیک این مجموعه خارج شده و در بخش گیم پلی خود پذیرای المان های متعددی از سایر عناوین مشابه و هم سبک گردیدند. پس از آن هیچ کدام از نسخه های بعدی سری Kick Off (که بدون حضور خالق اصلی این مجموعه یعنی Dino Dini ساخته شدند) نتوانستند از لحاظ محبوبیت و فروش به موفقیت سه نسخه ی ابتدایی این بازی دست یابند.

 kick-off

به تدریج و با نزدیک شدن به سال های پایانی دهه ی نود میلادی مجموعه بازی های FIFA و PES (که البته در آن زمان به این نام شناخته نمی شد) با ساختاری جوان تر و سر حال تر از مجموعه ی پیشکسوت Kick Off و با تمرکز بر روی شبیه سازی دقیق ریزه کاری های موجود در مسابقات فوتبال اندک اندک گوی سبقت را از این مجموعه ی قدیمی ربودند و پس از آغاز قرن جدید میلادی سری Kick Off  به تدریج رو به فراموشی رفت. در واقع در طول بیش از یک دهه ی اخیر و به عبارت در طول چهارده سال گذشته هیچ خبری از مجموعه بازی های Kick Off در دنیای بازی های کامپیوتری نبود و تمام ابتکار عمل در بازی های شبیه ساز فوتبال را دو مجموعه ی FIFA و PES در اختیار داشتند. حال پس از سپری شدن زمانی نزدیک به بیست و چهار سال از دوری Dino Dini از سری بازی های Kick Off او بار دیگر باز گشته تا در قالب بازی Kick Off Revival این مجموعه ی قدیمی را دوباره به روز های خوب گذشته باز گرداند. اگر چه در حضور عناوین مطرحی نظیر نسخه های جدید از سری بازی های FIFA و PES بازی Kick Off Revival شانس چندانی برای تبدیل شدن به یک شبیه ساز فوتبال مطرح در دنیای بازی های کامپیوتری را ندارد، اما در عین حال این بازی می تواند در صورت بهره بردن از گیم پلی جذاب و سرگرم کننده خاطرات قدیمی بازی دوستان را برای آن ها تکرار کرده و تجربه ای مفرح و دوست داشتنی را برایشان رقم بزند. در واقع بازی Kick Off Revival هیچ ادعایی در زمینه ی تسخیر بازار عناوین شبیه ساز فوتبال ندارد و تنها قصد باز گرداندن بازیبازان به روز هایی را دارد که محبوب ترین بازی های آن ها در میان عناوین شبیه ساز فوتبال بازی هایی بودند که بازیباز را در قامت دوربین عنکبوتی استادیوم های فوتبال قرار می دادند.   

(4 رای‌ها)

کاربرانی که در این گفتگو شرکت کرده اند

  • عین فوتبال سگا.

    0 پاسخ
  • مرسی:-bd

    0 پاسخ
  • یادش بخیر فوتبال سگا تق تق پشت سر هم توپ رو برگردون میزدن نه از خطا خبری بود نه از داور نه از پنالتی.فقط بزن برو بود زاویه دوربین هم که از بالا بود واقعا خیلی باحال بود.

    0 پاسخ

دیدگاه خود را اضافه کنید.

ارسال دیدگاه به عنوان مهمان

0
دیدگاه شما پس از بررسی منتشر خواهد شد.

تصاویر نویسندگان دیدگاه از Gravatar گرفته می‌شود.