اجرای بازی در حالت های 24 فریم در ثانیه و60 فریم در ثانیه چقدر تفاوت دارد؟

یکی از بحث های همیشگی بین کاربران رایانه و طرفداران بازی های ویدیویی، موضوع نرخ اجرای بازی بر حسب fps (فریم در ثانیه) است. بسیاری از گیمرها و حتی کاربران عادی رایانه های شخصی برای اجرای بازی ها تلاش می کنند سیستم خود را به گونه ای تنظیم کنند که خروجی دستگاه آنها فریم های بیشتری در واحد ثانیه تولید کند. این کار حتی به درگیری های لفظی هم کشیده می شود و ممکن است طرفداران برندهای مختلف بر سر 5 فریم با هم به مجادله بپردازند. اما این عددها واقعا چقدر با هم تفاوت دارند؟ در ابتدا باید با مثالی واضح مشخص کنیم تفاوت تولید فریم ها در ثانیه چقدر در تجربه بازیکنان موثر است. برای این کار در 8 بازی مختلف و پر طرفدار از سیستم هایی که خروجی آنها 30 و 60 فریم در ثانیه است استفاده کرده ایم. این تفاوت به اندازی ای فاحش است که اهمیت fps برای بازیکنان را به خوبی مشخص خواهد کرد. مرحله بعدی آزمایش ما در روزهای آینده به مقایسه خروجی های نزدیک تر خواهد پرداخت تا بتوان مشخص کرد آیا هزینه بیشتر برای ارتقای سخت افزاری و تولید چند فریم بیشتر برای گیمرها واقعا ضروری و به صرفه است یا خیر. بازی های مورد اشاره در این بررسی مقایسه ای عبارت اند از Fallout 4، Hearthstone، Need for Speed Payback، Overwatch، Player Unknown Battleground، The Witcher 3 و GTA 5.

(14 رای‌ها)

کاربرانی که در این گفتگو شرکت کرده اند

 • 40 تا 60 فرقش خیلی زیاده. 24 که جای خود داره. پیش بسوی 144.

  0 پاسخ
 • این ویدئو که اصلا نمیتون قابل استناد باشه
  چون با 60 فریم اجرا شده ، ظبط شده بعدش اومدن ویدئورو تبدیل کردن با فریم 24

  0 پاسخ
 • محمد

  تفاوت خیلی محسوس نیست تنها تو بازیهایی مثل ویچر که جزئیات خیلی زیاده و بازیهای اول شخص تا حدی محسوسه...پس ما چطور کرایسیس رو زیر 20 فریم بازی میکردیم؟!??

  0 پاسخ
 • WOLVERINE

  اگه واقعا این 24 فریم باشه خوبه والا.من این ویدیو رو که دیدم فهمیدم تو این چند سال بالای 30 فریم تو بازیا نگرفتم=))=))=))
  تازه انلاینم که بازی میکنم همین حدود 20 فریم میده:emoji1

  0 پاسخ
 • اصلا معروفه کسی با 144 هرتز بازی کنه دیگه نمیتونه بیاد پایین تر.

  0 پاسخ
 • خود ویدیو رو 30 فریم گذاشتید بعد میخاید تفاوت 60 فریم با 24 فریم رو تشخیص بدیم؟؟ واقعا فازتون چیه؟

  0 پاسخ
 • زیر 60تا کاملا محسوسه.
  در ضمن به عادت کردن هم مربوطه یه مدت فریم بالا بازی کنی بعد بیای پایین اون موقع تقاوتش رو بهتر متوجه میشی.

  0 پاسخ
 • تفاوتشون کاملا معلومه و یه نکته ای وجود داره اونم اینه که شک نکنید با fps پایین بازی کنید سر درد و چشم درد و خستگی رو به همراه داره تصویر توی 24 fps میپره و یه لگ ریزی ممتدی داره شاید توی عملکرد بازی زیاد خودشو نشون نده ولی سر درد و چشم درد و خستگی رو به همراه داره اینو شک نکنید

  0 پاسخ
 • رضا

  در کامپیوتر با کنسول خیلی متفاوته در کنسول اغلب بازی 30 فریم هست و حقیقتا نرم تر از 30 فریم کامپیوتر است و اون هم دلیل داره در کامپیوتر تا 60 فریم نباشه بازی روان نیست و کاربران کامپیوتر تا 144 هرتز را هم پیشنهاد می کنند ( فریم بالاتر از 144 قابل احساس نیست تجربه ثابت کرده ) اما دلیل اصلی چیزی به نام فریم تایم است یعنی فاصله بین فریم ایجاد شده و فریم مانیتور در کنسلول یک بازی مثل order در 25 فریم رندر میشه و کاملا روانه البته این به خود نوع بازی که سرعتی هستش هم بستگی داره لگ کنترلر و افکتهایی مثل بلر و فریم تایم از عوامل دیگر هستند خوب چه کار کنیم در کامپیوتر هم 30 فریم روان بازی کنیم از کنترلر با لگ استفاده بکنیم از افکت بلر استفاده بکنیم و فریم تایم را کم بکنم در اینترنت یک راهنمایی پیدا کردم که با باز گذاشتن فریم در بازی و محدود کردن فریم ریت مانیتور به 30 فریم فریم تایم هم کم میشه ( یک نرم افزار است ) البته از مانیتور جی سینک و فری سینک باشه هم موثر چون سرعت فریم تایم را یکسان میکند و لگ را کم امیدوارم مفید بوده باشه .

  0 پاسخ
 • این ویدیو خودش زیر 30 فریمه
  شما میخوای تفاوت 24 و 60 رو نشون بده؟؟؟؟؟؟؟؟

  بین 40 و 60 خیلی فرق قابل احساسی هست
  24 که جای خود دارد :smiley0

  2 پاسخ
 • در پاسخ به: K

  سلام
  بیشتر از 37 فریم دیگه قابل احساس نیست فرقی نمی کنه 37 فریم باشه 337 فریم

  0 پاسخ
 • در پاسخ به: pacolida

  شما خودت تست کردید تز میدید؟!
  37 چه عددی! یعنی نه 36 نه 38 مطمئن باشیم خیالمون راحت؟
  بستگی به شخص و نوع بازی داره.
  ولی هر چی بالاتر بریم تفاوت کمتر محسوس هستش. مثلا بین 144 تا 185.

  0 پاسخ

دیدگاه خود را اضافه کنید.

ارسال دیدگاه به عنوان مهمان

0
دیدگاه شما پس از بررسی منتشر خواهد شد.

تصاویر نویسندگان دیدگاه از Gravatar گرفته می‌شود.