نرم‌افزار جاسوسی اسرائیلی در پشت ماجرای هک پیام‌رسان واتساپ

واتساپ یکی از محبوب‌ترین برنامه‌های پیام‌رسان در جهان به حساب می‌آید که یک بار دیگر نیز هک شده و مورد سوءاستفاده هکرها قرار گرفته است. اما این بار به نظر می‌رسد که پای یک جاسوسی در سطح دولتی در میان باشد. اگرچه اطلاعات موثقی در این رابطه وجود ندارد که بتوانید تأیید کنیم چه کسی در پشت ماجرای این حمله بوده است، اما برنامه جاسوسی که مورد استفاده قرار گرفته، معمولاً به دولت‌ها فروخته می‌شود.

وبسایت TechCrunch در گزارش خود اعلام کرده است که این ضعف امنیتی در واتساپ، چند هفته پیش کشف شده است. ضعفی که به تماس گیرنده اجازه می‌دهد یک برنامه جاسوسی بر روی دستگاه شخصی که با آن تماس گرفته می‌شود نصب کند. این نفوذ فارغ از این موضوع است که دریافت کننده به تماس ورودی پاسخ بدهد یا خیر.

نرم‌افزار جاسوسی که بر روی گوشی هک‌شدگان نصب شده، پگاسوس (Pegasus) است که توسط شرکت اسرائیلی NSO ساخته شده و معمولاً مجوز استفاده از آنها به دولت‌هایی داده می‌شود که قصد دارند اهداف خود را مورد تحقیق و بازرسی قراردهند و به صورت چندجانبه دستگاه‌های آنها اطلاعات بدست بیاورند.

در حال مشخص نیست که چه تعداد از دستگاه‌های اندرویدی و iOS تحت تأثیر این نقض امنیتی قرار گرفته‌اند، اما ‌می‌توان تصور کرد که هر شخصی که این برنامه جاسوسی را در اختیار داشته توانایی این را داشته که هر کاربر واتساپ را هک کند. اما اگر بخواهیم نیمه پر لیوان را ببینیم، واتساپ اعلام کرده است که به کمتر از 10 روز زمان به کشف این ضعف امنیتی و برطرف کردن آن نیاز داشته است. علاوه‌براین واتساپ معتقد است که تنها گروه کوچکی از افراد در معرض این حمله قرار گرفته‌اند.

آخرین نسخه از واتساپ را نصب کنید

اگر شما بر روی گوشی خود واتساپ را نصب کرده‌اید، آخرین به‌روزرسانی آن را از فروشگاه گوگلی پلی دریافت کنید. در آخرین نسخه از واتساپ حمله پگاسوس غیرفعال خواهد بود، حتی اگر دولتی در پشت ماجرای این نرم‌افزار جاسوسی باشد.

(3 رای‌ها)

کاربرانی که در این گفتگو شرکت کرده اند

 • چیزی که مالکش فیسبوک باشه، خدا بخیر بگذرونه. همین الانش اینستاگرام هم در دست های فیسبوک هستش. معلوم نیست فردا چه خبری درباره اینستاگرام منتشر بشه

  0 پاسخ
 • آقا چرا چرت و پرت مینویسی آخه اصلا این مطلب چه ربطی به فیسبوک داره

  1 پاسخ
 • آقا اینا همش حرفه معلوم نیست اصلا کی هک کرده هرچی که بلد نباشن کی انجام داده به اسرائیل می بندند و از قول واتساپ چیز می نویسند والا به خدا غیبت مگه اسرائیل چکار کرده غیر اینه که بهترین کارخانه های مواد غدایی دنیا رو داره یا بهترین کمپانی های قطعات الکترونیکی:smiley7وقتی این مطالب رو می خونم تاسف می خورم:smiley7

  0 پاسخ
 • عباس

  در پاسخ به: هادی جعفرزاده

  اره محصولاتش طعم خوبی داره ولی پشت پرده مواد اولیه اش همه محصولات تراریخته هستند ولی خودشون محصولات ارگانیک مصرف میکنند. بهتون پیشنهاد میکنم کتاب تلمود اینها رو مطالعه بکنی بعد ازشون تعریف کنی.
  اسرائیل= نژاد پرستان کثیف

  0 پاسخ
 • در پاسخ به: عباس

  پندار و گفتار و کردار شما عرزشیا بیشتر شبیه آموزه های تلمووووده:-)):-)):-))

  1 پاسخ
 • آخه دنبال چی بودن که زاکربرگ نمیفروخته بهشون :-؟

  2 پاسخ
 • محمد

  در پاسخ به: محمدمهدی حمزه

  خیلی خوب بود =))

  1 پاسخ
 • گرون می داده :)

  1 پاسخ

دیدگاه خود را اضافه کنید.

ارسال دیدگاه به عنوان مهمان

0
دیدگاه شما پس از بررسی منتشر خواهد شد.

تصاویر نویسندگان دیدگاه از Gravatar گرفته می‌شود.