تنها 4 درصد کاربران فضای مجازی از پیام‌رسان سروش استفاده می‌کنند

بیش از یک سال از فیلترشدن پیام‌رسان تلگرام با هدف حمایت از نسخه‌های داخلی می‌گذرد. پس از آنکه دسترسی به تلگرام برای کاربران داخلی مسدود شد، 5 پیام‌رسان داخلی منتخب اعلام شدند تا در کنار حمایت دولت، وام 5 میلیارد تومانی به آنها تعلق بگیرد. پیام‌رسان سروش یکی از دریافت‌کنندگان این وام بود. حتی در آبان ماه 97 نیز اعلام شد که از این به بعد فقط سروش و گپ جزء پیام‌رسان‌های مورد حمایت خواهند بود. اما آیا این حمایت‌ها ثمربخش بوده است؟

امیدعلی مسعودی، عضو هیات علمی دانشگاه سوره در نشست سواد رسانه‌ای تولید محتوا و آموزش عمومی درخصوص وضعیت استفاده کاربران از پیام‌رسان‌های داخلی و دیگر شبکه‌های اجتماعی توضیحاتی ارائه داد. او در صحبت‌های خود عنوان کرد:

طبق آمار ارائه‌شده کاربران فضای مجازی 71 درصد از تلگرام و 42 درصد از اینستاگرام استفاده می‌کنند و تنها 4 درصد از سروش استفاده می‌کنند که نشان می‌دهد که در زمین دشمن بازی می‌کنیم.

مسعودی معتقد است که عموم مردم بدون اینکه منافع فرستنده پیام را درک کنند، آن را می‌پذیرند و وظیفه اصحاب رسانه اینست که نیازها را شناسایی و دسته‌بندی کرده و به مخاطب اطلاعات مورد نیاز را بدهد.

دلیل عدم استقبال از سروش چه بود؟

در ابتدای کار مسئولین پیام‌رسان سروش عدم همکاری وزارت ارتباطات در ارائه زیرساخت‌ها را دلیل عدم موفقیت این برنامه عنوان کردند. هرچند که مدتی بعد گفته شد که به دلیل فعالیت پوسته‌های داخلی تلگرام مانند هاتگرام و تلگرام طلایی، پیام‌رسان‌های بومی نتوانسته‌اند آنگونه که باید در میان کاربران جای باز کنند. با گذشت بیش از یک سال از مسدود شدن تلگرام، به لطف نسخه‌های داخلی غیرفیلتر و روش‌های دور زدن فیلترینگ، تلگرام همچنان محبوب‌ترین برنامه پیام‌رسان به حساب می‌آید و طبق آمار ارائه شده 71 درصد از کاربران فضای مجازی از این برنامه استفاده می‌کنند.

آیا از دیدگاه شما هم طرح حمایت از پیام‌رسان‌های داخلی با شکست مواجه شده است؟ اگر پاسخ شما مثبت است دلیل آن را چه می‌دانید؟ اجبار مردم به استفاده از نسخه داخلی، عدم ارائه کیفیت لازم برای جذب مخاطب، عدم حمایت همه‌جانبه دولت از آنها و یا ... ؟

(4 رای‌ها)

کاربرانی که در این گفتگو شرکت کرده اند

 • reza

  چیزی که دشمن طراحی کرده باشه معلومه کسی استفاده نمیکنه:smiley3
  اون 4 درصد که مثلا استفاده میکنن هم مطمئن باشین فقط برای دادن آمار و گرفتن بودجه هست وگرنه 4 درصدی هم وجود نداره

  1 پاسخ
 • تلگرام مثل دکتر میمونه، محرمه!!!:smiley1
  ...

  2 پاسخ
 • در پاسخ به: drjackool

  اینها توهمه و خیال باطل. حتی اگر خودشون رسما جاسوس نباشند یا اطلاعات کاربران را نفروشند، ممکن است مورد حملات هکری قرار بگیرند و اطلاعات کاربران افشا شود. درست مثل این است که دار و ندارت را داخل گاو صندوق یه خارجی بسپری. همچین عاقلانه نیست. البته به گاو صندوق داخلی ها هم خیلی اعتبار نیست بلکه کلا باید بدونی چی رو می خوای نگه داری که بعدا نگران از دست دادنش نباشی.

  0 پاسخ
 • بعضی کامنت های اعتراضی یکی یکی داره میپره
  این باعث دلسردی کاربرای سایت خواهد شد قطعا:smiley0:smiley0

  3 پاسخ
 • در پاسخ به: فسیل

  سخت نگیر واس من هنوز نپریده.ولی انشاا... جمیع معترضان مشهدی میشیم به زودی.مارو میکنن نو گونی میرنمون مشهد آدممون میکنن دوباره با بسته بندی گونی تحویل خانواده میدن.

  5 پاسخ
 • در پاسخ به: XEniX

  =))=))=))=))=))

  1 پاسخ
 • در پاسخ به: فسیل

  طرح مسنجرای داخلی با قاطعیت 100 درصدی با شکست مواجه شدهB-)
  دلایلش هم مشخصه که مهم ترینشون اجبار و زور کردن مردم هست که به عقل و شعورشون توهین میشه به نوعی و همچنین عدم اعتماد مردم به جهت جاسوسی این پیام رسان ها یا هرگونه سواستفاده احتمالی از اطلاعات کاربران هست/-)
  تو کامنت قبلیم توضیح کاملتری داده بودم که متاسفانه حذف شد:l:l

  4 پاسخ
 • بیچاره ها سورس تلگرام رو کش رفتن رفتن روش پیاده کنن متاسفانه ر.ی.د.ن و... البته از خودشون هم خلاقیت داشتن مثلا یه سری کد به پیام رسان دادن تا کانتکت های طرف که روحشون هم خبر نداره سروش چی هست توش عضو بشن:smiley3:smiley3از همه اینا بگذریم پیام رسان نبود بیچاره بلکه وسیله شنود بود.اون ۴درصد هم همون ۴درصدی های مملکتن که آقایx زمانی که کاندید انتخابات بود و تیکه کلامش این بود 《لوله میکنیم》ازشون خیلی تعریف میکرد.

  4 پاسخ
 • jackson

  4 درصد هم براش زیاده. کسی ازش استفاده نمیکنه

  4 پاسخ
 • راست میگه دیگه هر کس از تلگرام و اینستاگرام استفاده کنه دژمن به حساب میاد حتی اگر با رژیم باشه. دیگه تحلیل از این واضح تر و روشن تر کجا میشه پیدا کرد. کلا هر کس از اینترنت استفاده بکنه غربی محصوب میشه و پرچم آمریکا رو به اهتزاز درآورده (همچنین در بقیه زمینه ها). خطابم به اونهایی هست که میان اینجا شعار های خنده دار رژیم رو سر میدن. باور کنید حرف من تنها نیست خیلی ها از داخل خودشون هم گفتن.

  5 پاسخ
 • در پاسخ به: Alireza

  دست خودشون نیس که/-)
  شست شوی مغزیشون دادن رفته پی کارش=))
  شاید آمریکا قرصی دوایی چیزی واسشون بسازه تا از هپروت و توهم دربیان یه ذره:-))

  5 پاسخ
 • aliR

  امکان نداره یه محصول ایرانی بتونه به حیات در ایران ادامه بده اونم بدون مشکل سازی لیبرال های داخلی
  این پیام رسانم خوب تحمل کرده تا اینجا

  0 پاسخ
 • رضا

  دلیل اصلی شکست پیام رسان های داخلی این بود که نتونستن اعتماد مردمو جلب کنن

  2 پاسخ
 • در پاسخ به: رضا

  یه زمانی گوشی های چینی مسخره عام و خاص بود. ولی همین ها اعتماد کاربران را جلب کردند. پیام رسان های داخلی هم مشکلاتی دارند ولی نمیشه رهاشون کرد. باید مدام بروز شوند تا بتونند از نگرانی های کاربران بکاهند. بیشتر از هر چیز باید به خواست کاربران داخلی توجه کنند. چه بخواهیم و چه نخواهیم پیام رسانی های خارجی زیاد تکیه گاه مطمئنی نیست. اگر نگران حریم خصوصی باشیم همین فیسبوک که صاحب واتس اپ و ایسنتاگرام هم هست سابقه روشنی در فروش اطلاعات کاربران دارد. حتی در جایی مثل واتس اپ که در ظاهر تن به فروش اطلاعات کاربران نداد، رفقای اسراییل رسما بدافزار جاسوسی و هک واتس اپ به مشتریان خود فروخت. همچنین جای تعجب است در جاییکه امریکا و دوستان مدام مردم ایران را تحریم می کنند و حتی خدمات رایگان را بروی کاربر ایرانی می بندند، پذیرای ایرانی ها در اینستاگرام و واتس اپ و فیسبوک و توییتر و ... هستند.

  0 پاسخ
 • سروش دچار شکست شده اما اگه واقعا یه پیام رسان خوب و عالی داخلی ساخته بشه و حمایت هم بشه و با این استعداد ها تو کشور ما حتی میتونه جهانی شه اما متاسفانه حمایت وجود نداره در ضمن شما هم خانوم نور بخش خیلی دنباله جو دادن هستین منظورم آخر مطلبی هست که نوشتید من چند بار به بعضی از کاربرا و نویسنده ها هشدار دادم که برخورد میشه با آدم ، آدم میندازن تو گونی میبرن من خودم دیدم که میگما (من آنچه شرط بلاغ است به تو میگویم تو خواهی گوش کن خواهی گوش نکن) ما که گفتنیا رو گفتیم

  0 پاسخ
 • یعنی تو سال 2019 هم هنوز یه عده رو میندازن تو گونی میبرن :o:o:o
  چون نظر و عقیده ی متفاوت و مخالفی داره؟ :emoji0/-):emoji0
  پس این چیه؟؟؟؟؟
  "سردار نقدی: امروز آزادترین کشور دنیا هستیم چون؛ مردم حق انتقاد دارند،
  از چیزی هراس ندارند، به هیچ وجه هم تهدید نمی شوند.
  قبل از انقلاب به خاطر انتقاد کلامی افراد را دستگیر و شکنجه می دادند"

  4 پاسخ
 • هههههه دوست عزیز من اهل همون شهری ام که تو اختشاشات سال ۹۶ شرکت داشت یه شهر کوچیک اما پر سر وصدا احتمالا باید اسمشو شندیده باشی شهری که مردمش برای اعتراض به جلوی بسیج و پاسگاه شهر رفتند و بسیج به آنها شلیک کردند و۹ نفر کشته شدند بله تو سال ۲۰۱۹ هم نه تنها آدم رو تو گونی می کنند بلکه آدم رو حتی میکشند اگه نمیدونستی بدون شهر من همون شهری که آدماش اور کوت می پوشند (اورکت:کت آمریکایی)

  3 پاسخ
 • اونجا مشهده؟؟‌؟:)

  1 پاسخ
 • نه عزیزم اونجا نیویورک سیتی مشهد آدم رو میبرند آآآآدم تحویل میدند اینجایی که من میگم به خاطر سگ ها و سبک عروسی هاشون معروف اند

  1
 • واقعا متاسفم واسه پر پر شدن همشهریای عزیزت:smiley5
  تسلیت میگم بهت و روحشون شاد باشه:smiley0
  ولی مطمئن باش که هدر نمیره فداکاری و از خودگذشتگی شون:-s

  2 پاسخ
 • ممنون چاکرتم داداش

  0

دیدگاه خود را اضافه کنید.

ارسال دیدگاه به عنوان مهمان

0
دیدگاه شما پس از بررسی منتشر خواهد شد.

تصاویر نویسندگان دیدگاه از Gravatar گرفته می‌شود.