چرا کنسول فامیکام نینتندو یا NES در ایران به میکرو معروف بود؟

شرکت نینتندو در سال 1983 با عرضه ی کنسول خانگی خود به نام فامیکام (مخفف عبارت Family Computer) در بازار گیم، خدمت بزرگی به دنیای بازی های کامپیوتری کرد و صنعتی که می رفت تا با نابخردی ها و سیاست های غلط شرکت آتاری به شکل کامل رو به زوال رود را دوباره احیا نمود. در واقع کنسول فامیکام توانست با بازی های جذاب، خوش ساخت و سرگرم کننده ی خود، سر و سامانی اساسی به بازاری بدهد که دیگر هیچ کششی برای گیمرها نداشت و فرای آن با حضور قدرتمند خود در بازار رقابت، موفق شد کنسول های انحصاری بی مصرف و خسته کننده ای که همچون قارچ سر از زمین بیرون آورده بودند را، ظرف تنها یکی دو سال جارو کرده و تمامی شان روانه ی سطل زباله نماید! با این حال فامیکام همچنان نامی نا آشنا در میان گیمرهای ایرانی به شمار می رود؛ اما اگر به جای آن نام کنسول میکرو را به میان آوریم، نیش همه تا بناگوش باز می شود و عبارت "یادش بخیر!" از سر زبانشان نمی افتد! حال پرسش اینجاست که چرا کنسول فامیکام در ایران با نام میکرو شناخته می شود و اصولاً این نام از کجا آمده و ریشه های آن در کجاست؟ اگر دوست دارید پاسخ این پرسش را بدانید، خواندن ادامه ی مطلب را از دست ندهید؛ چون در ادامه ی متن قصد داریم تمام خاطرات کودکی تان را ویران کنیم!

کنسول فامیکام نینتندو در سال 1985 و پس از کسب موفقیت های فراوان در ژاپن پای خود را به ینگه دنیا هم باز کرد و توانست با عزمی راسخ، بازار امریکای شمالی را نیز همچون بازار ژاپن یکسره قبضه نماید. البته فامیکام در امریکا به NES (Nintendo Entertainment System) مشهور بود و در واقع از قامت یک سامورایی به قالب یک گاوچران در آمده بود. حال که کمی از تاریخچه ی این کنسول محبوب را به اتفاق هم از نظر گذراندیم، بگذارید پرسش اصلی مان را یک بار دیگر هم مطرح کنیم: چرا در ایران هیچ کسی کنسول فامیکام را نمی شناسد؟ پاسخ این پرسش بسیار ساده است: چون هیچ گیمری در ایران با کنسول فامیکام یا NES بازی نکرده است! حال پرسش دیگری به میان می آید: پس ما بازی های خاطره انگیزی نظیر سوپر ماریو، دانکی کنگ یا شکار اردک را با چه کنسولی بازی کرده ایم؟ پاسخ این پرسش هم آن چنان سخت نیست: با نسخه ای شبیه سازی شده و تایوانی از کنسول فامیکام که Micro Genius نام داشت. به نظر می رسد که پاسخ پرسش اصلی مان را یافته باشیم و اکنون می دانیم که چرا کنسول فامیکام را با نام اصلی آن نمی شناسیم. چون در دوران کودکی ما اصلاً با فامیکام بازی نمی کردیم و با نسخه ی جعلی آن یعنی کنسول میکرو جنیوس یا همان میکرو سرگرم بودیم!

 1

اگر میکرو باز باشید حتماً این لوگو را خوب به خاطر می آورید. لوگوی اصلی برند میکرو جنیوس که بر روی جعبه ی کنسولتان خودنمایی می کرد

 

شرکت نینتندو به جز ژاپن و امریکای شمالی، کنسول انحصاری خود یعنی فامیکام یا NES را در هیچ نقطه ی دیگری از جهان (حتی اروپا) عرضه نکرد. به همین دلیل خیلی زود راه برای کپی کننده های ایده های بکر باز شد تا شانس خود را این بار در این بازار درندشت و پر سود آزمایش کنند. هر چه باشد در دهه های پیشن، شرکت های چینی یا تایوانی معروفی نظیر هوآوی، اچ تی سی یا شیائومی وجود خارجی نداشته یا لااقل فعالیت چندانی در زمینه ی تولید محصولات رقابتی درجه یک نداشتند. بنابراین کار اکثر شرکت های چینی حاضر در عرصه ی تکنولوژی، مهندسی معکوس محصولات پر شهرت و محبوب موجود در بازار و کپی کردن مو به مو از تولیدات برندهای معروف جهان بود. شاید عده ای از شما هنوز هم ویدیو های VHS چینی را به یاد داشته باشید که محصولات شرکت AIWA در این عرصه را با نام aiwa کپی می کردند. به هر حال پس از موفقیت و محبوبیت کنسول بازی فامیکام در بین هواداران، شرکت های کپی کار دست به کار شدند و شروع به طراحی نسخه های جعلی این محصول تحت برندهای مختلف کردند. در این آشفته بازار مسلماً برند میکرو جنیوس تایوانی یکی از بهترین کپی های موجود در بازار از کنسول فامیکام محسوب می شد و گیمرهایی که از سایر برندها خصوصاً از برندهای چینی نسخه ی کپی شده ی فامیکام استفاده می کردند چندان از کیفیت این محصولات راضی نبودند (شخصاً یکی از آن ها را در اختیار داشتم که تنها پس از یک شب استفاده، ریق رحمت را سر کشید!). در واقع اعضای شرکت میکرو با مهندسی معکوس دقیق از فامیکام، محصولی را طراحی کرده بودند که از لحاظ معماری و کارایی با فامیکام اصل مو نمی زد و حتی قابلیت استفاده از تفنگ معروف این کنسول یعنی NES Zapper را نیز دارا بود.

 2

همان گونه که شاید بدانید، در کشور کره ی شمالی حتی نفس کشیدن نیز ممنوع است! با این حال کودکان این کشور از سال 2008 اجازه یافته اند که در کمپ های مخصوص به کودکان (چیزی نظیر کلوپ های بازی خودمان) به انجام عناوین مختلف کنسول فامیکام از طریق بازی با نسخه ی جعلی آن یعنی میکرو بپردازند! همان گونه که در تصویر می بینید این کودکان بی نوا اکنون مشغول تجربه ی یکی از خاطره انگیز ترین عناوین NES یعنی بازی دابل دراگون 2 هستند.

   

کنسول میکرو جنیوس با توجه به معماری و دوام بسیار خوبی که داشت توانست در بسیاری از نقاط جهان به محبوبیت فراوانی دست یابد ؛ خصوصاً این که دارندگان این کنسول می توانستند علاوه بر کارتریج های 60 پینی بازی های فامیکام، از کارتریج های 72 پینی نسخه ی امریکایی این کنسول یعنی NES نیز استفاده کنند (البته با کمک تبدیلی که همراه با کارتریج موجود عرضه می شد) با این حال در بازار ایران ما بیشتر شاهد حضور نسخه های ژاپنی و 60 پینی بازی ها بودیم که اتفاقاً بازی های بهتری هم بودند؛ چرا که در آن زمان بازی های ژاپنی 8 و 16 بیتی کنسول های مختلف، معمولاً در امریکا (بنا بر مواردی نظیر خشونت) سانسور شده و با برخی تغییرات (در قالب نسخه هایی تعدیل شده) به دست گیمرها می رسیدند. در این میان باید به این نکته نیز اشاره کرد که پس از گذشت چند سال از انتشار فامیکام و با نزدیک شدن به دهه ی 90 میلادی، کنسول میکرو بیشتر در بازار آسیا محبوب بود و در دیگر نقاط جهان برندهای دیگری ظهور کرده بودند که البته هیچ کدام از آن ها کارشان از اعضای شرکت تایوانی میکرو جنیوس در طراحی مو به موی معماری فامیکام بهتر نبود! البته برخی از این محصولات علاوه بر دارا بودن شیار مربوط به کارتریج، از حافظه ی داخلی نیز بهره می بردند که تعداد فراوانی بازی درون آن وجود داشت و همچنین افزون بر این قابلیت، قیمت پایین ترشان نسبت به میکرو نیز آن ها را در بین هواداران گیم، محبوب تر از میکرو می ساخت. در ادامه ی متن می توانید نسخه های مختلف میکرو را همراه با تصاویر و توضیحات مربوط به هر کدام مشاهده کنید.

201 

IQ-201 : نخستین نسخه از کنسول میکرو جنیوس با این نام شناخته می شد که از لحاظ ظاهر و کارایی شباهت فراوانی به فامیکام داشت (کارتریج دابل دراگون 3 را عشق است!)

301 

IQ-301: نسخه ی بعدی از میکرو که تنها تفاوتش با نسخه ی 201 این بود که از دکمه های توربو در کنترلر خود بهره می برد. البته در این تصویر نسخه ی غیر توربوی این محصول را مشاهده می کنید و در تصویر بالا نسخه ی 201 را با کنترلر توربو می بینید. در واقع کنترلرهای نسخه های متفاوت میکرو از قابلیت کاربرد مشترک برخوردار بودند

501 

IQ-501: این نسخه از میکرو را شاید بتوان محبوب ترین نسخه از آن بر شمرد که در کشور خودمان نیز هواداران فراوانی داشت. امیدوارم با دیدن این تصویر، در کنار خود دستمال کاغذی به مقدار لازم داشته باشید تا بتوانید اشک هایتان را پاک کنید!

501-1

نسخه ی IQ-501 در کشور شوروی (روسیه فعلی) و همچنین کشورهای مشترک المنافع (نظیر لهستان امروزی) با نام Dendy شناخته می شد و محبوبیت فراوانی در میان گیمرها داشت (شباهت ظاهری این نسخه از میکرو به نسخه ی اصلی کنسول نینتندو یعنی فامیکام شاید بیش از سایر نسخه ها باشد)

 502

IQ-502: این نسخه از میکرو سوای تفاوت ظاهری، تفاوت خاصی با نسخه ی قبل از خود یعنی 501 نداشت. ضمن این که همانند نسخه ی 501 نسخه ی 502 نیز در ایران فراوان یافت می شد. ضمن اینکه نسخه ی 502 در روسیه با نام دندی 2 و در سایر کشورهای مشترک المنافع با نام پگاسوس شناخته می شد. در این تصویر شما مدل پگاسوس را مشاهده می کنید

 701

IQ-701: این نسخه از میکرو نیز سوای برخی تغییرات ظاهری و همچنین شباهت یافتنش به نسخه ی دوم عرضه شده از فامیکام توسط نینتندو، تغییر ساختاری چندان محسوسی نداشت

 901

IQ-901: یکی از متفاوت ترین نسخه های میکرو که به شکل یک کنسول دستی در آمده بود. شما کارتریج را در بخش بالایی این محصول قرار می دادید و از طریق تلویزیون بازی را دنبال می کردید. از حق نگذریم این نسخه از میکرو شباهت های فراوانی به کنترلر فعلی و لمسی کنسول خانگی نینتندو یعنی WiiU دارد!

 1000

IQ-1000: خلاقیتی جالب توسط اعضای میکرو جنیوس که ما پس از گذشت چندین سال، عاقبت در نسل پیشین بازی های کامپیوتری شاهد به کارگیری نمونه ی مشابه آن در دو کنسول خانگی سونی و مایکروسافت بودیم. در این نسخه از میکرو، یکی از کنترلرها توسط اینفرارد و به شکل بی سیم به کنسول متصل می شد!

2000

IQ-2000: معماری این نسخه نیز کاملاً به مدل 1000 شباهت داشت؛ با این تفاوت که در این نسخه از میکرو، هر دو کنترلر بی سیم بودند. ضمن این که با توجه به محبوبیت کنسول 16 بیتی شرکت سگا یعنی جنسیس در میان گیمرها، طراحی ظاهری دو نسخه ی اخیر میکرو به جای شباهت داشتن به فامیکام، به کنسول انحصاری سگا شباهت یافته بود!

 4555

کنسول میکرو در امریکای جنوبی با برند Nichi-Man در میان گیمرها شناخته می شد

 4512

شاید یکی از جالب ترین نکات مربوط به کنسول جعلی میکرو، وجود بازی های انحصاری این کنسول باشند. بله درست شنیدید، میکرو بازی های انحصاری هم داشت! عناوینی که دارندگان منبع الهام اصلی خود یعنی کنسول فامیکام از آن ها بی بهره بودند. در این میان می توان به بازی هایی نظیر شطرنج چینی و Thunder Warrior اشاره کرد. البته در سال های پایانی عمر فامیکام، تمامی بازی های انحصاری مذکور برای این کنسول و همچنین نسخه ی امریکایی آن یعنی NES نیز منتشر شدند. با این حال بازی های انحصاری میکرو هیچ گاه به اندازه ی بازی های اصلی فامیکام در میان گیمرها محبوب نشدند

 

در سال 1994 شرکت میکرو جنیوس پس از قریب به 14 سال منحل شد. آن ها تمرکز خود را بر روی تولید نسخه ی جعلی فامیکام گذاشته بودند و نسل فامیکام با رونق دو کنسول 16 بیتی جنسیس و سوپر نینتندو دیگر به پایان رسیده بود. شاید اگر اعضای میکرو جنیوس نبودند ما هرگز نمی توانستیم بازی های خاطره انگیز کنسول فامیکام را تجربه کنیم و بالطبع در حال حاضر این همه خاطره از دوران کودکی خود و تجربه ی بازی های ویدیویی نداشتیم. با این حال اکثر گیمرهای ایرانی (همانند بسیاری از همتایانشان در سایر نقاط جهان به غیر از ژاپن و امریکای شمالی) هرگز تجربه ی بازی با کنسول فامیکام را نداشته اند و به جای آن، با نسخه ی جعلی این کنسول یعنی میکرو روزگار گذرانده اند. حقیقتی که شاید بسیاری از شما (شاید تمامی تان!) تا قبل از خواندن این سطور، از آن آگاهی نداشتید. حال بگویید ببینم! حالتان چطور است؟ در ابتدای متن هشدار داده شده بود که قصد ویرانی خاطرات کودکی تان را داریم!

 

(28 رای‌ها)
 • mohammad

  تشکر فراوان بابت مقاله. با سلام. ما میکرو مدل دندی (رنگ سفید و زرشکی) داشتیم که رفتیم پشت شهرداری به مبلغ 16 هزار تومان وقتی دوم دبستان بودم، خرید کردیم. ممنون از پدر و مادرم که به وجود مستاجری و نداری، میکرو خریدند. این ورژن روی حافظه (فیلم) داخلی که داشت کلی بازی داشت. رامبو (همون countra) را همون دو سه روز اول 8 مرحله اش رو تموم کردیم. چون تیرهای قرمز رنگش پخش میشد و کار رو آسون کرده بود. قارچ خور رو یک هفته ای تموم کردم و راه میان بر از مرحله 1 به 4 و لوبیایی که تو رو از مرحله 4 به 8 میبرد رو پیدا کرده بودم. بازی نقطه خور رو بابام چون آسون بود دوست داشت. بعدش کارم با دوستام عوض کردن فیلم بود. لاک پشت نینجا، سنجابهایی که جعبه پرت میکردند، تام و جری، بتمن. پسر کاراته کار، پسر جنگل و شیرشاه و مک دونالد و غیره را تموم کردم. دو تا بازی رو نتونستم تموم کنم. یک بازی بود که یک پسر بچه بود و شکلات پرت میکرد با حیوانات و میتونست تبدیل به قورباغه یا زنبور و عیره بشه (little nemo). اینو تموم نکردم و برام شد سوال که مرحله بعد چی بود. جند وقت پیش رفتم توی نت تمومش کردم. یکی دیگه بود که یک مرد بود و تیراندازی میکرد و با موجودات غیر زمینی میجنگید و زمینه بازی سبز و رنگ مهاجمین هم سبز بود. آهنگ بسیار جالبی هم که کمی غمگین بود داشت.
  مجموعا بازی های مرحله ای که نیاز به فکر و پشتکار داشت جذاب بود و گرافیک اولویت دوم بود.

  0 پاسخ
 • میثم

  خخخخخخخخ
  من اول ی اتاری داشتم بعد بابام رفته بود بندرعباس از اونجا برام یدونه میکرو آورد چقدر خوشحال بودم شبش خوابم نمی برد منتظر بودم صبح بشه بازی کنم ههههه بعدشم دیگه کنسول نخریدم میرفتم کلوپ تا زمانی که کامپیوتر خریدم و الانم در خدمت ps4
  چه دورانی بود یادش بخیر وضع ملت از الان بدتر بود ولی خوشتر بودند مغزشون از سیاست و چرت و پرت های جامعه خالی بود راحت بودند

  0 پاسخ
 • فرشاد

  آخ دلم زیر و رو شد.یادمه سال ۷۷ بود معدلم ۲۰ شده بود قبلش به مرحوم پدرم خیلی اصرار کردم ولی گفت پول دستم بیاد واست میخرم.یه روز ظهر حدود ساعت ۱۲ بابام کلید در رو چرخوند من دویدم سمت در حال دیدم در حالی که انتظارشو نداشتم یه میکرو دندی زیر بغلشه آنچنان ذوقی کردم که نگو پریدم از دستش گرفتمش چقد خوب بود خدا دیگه همچین روزایی تکرار نمیشه.بابام همیشه روزی که انتظارشو نداشتم یهو برام چیزایی که میخاستم میخرید روحش شاد باشه دلم برا دوتاشون تنگ شد.الان یه کنسول پلی ۱ دارم سال ۸۱ خریدم هر شب باهاش ۹۸ بازی میکنم بازم عالیه

  0 پاسخ
 • عارف

  یه بازی هواپیما بود شبیه تاندر فورس یا یکی از نسخه هاش؛که تو محیط بیولوژیک بود پر از رگ و مغزواینچیزا. تیرهای هواپیما هم قوی میشد . خیلی گشتم ولی پیداش نکردم.

  بازی های قدیمی رو الان بازی میکنم یک دهم اونوقتا هم رکورد نمیزنم. مثلا هواپیمای آتاری رو چندصدهزار میرفتم.میرسیدم جاهایی که فقط باید با سرعت بالا میرفتی چون بنزین کمیاب بود و همش آژیر ترسناکش روشن بود.

  0 پاسخ
 • توجه کنید بچه ها من اومدم برای همشون نرم افزار ساختم همه رو بازی کنید به یاد اون قدیما
  جاتون خالی نشستم همه اون بازی هایی رو که به خاطر نداشتن save نمی شد تا آخر رفت بازی کردم کنترا، لاکپشت ها، بت من،چاقوزن
  http://ibaltazar.blog.ir/post/nintendo

  0 پاسخ
 • netcharkhi@

  جریان لیس زدن فیلم میکرو چیه دیگه منکه هوف میکردم یا باالکل تمیزشون میکردم و ترمیناتور داشتم ولی هی میسوخت دوتا عوض کردم قیمتشون 6500بود دقیقا یادمه بعدشم دندی گرفتم بعدش سگا موقع اسباب کشی همه رو دادم نمکی الان که یاد گذشته میافتم میگم چه اشتباهی کردم حداقل یکیشون رو برای دکور نگه نداشتم بخصوص جعبشون رو چون هر وقت بازی نمیکردم دلم میخواست جعبشون رو نگاه کنم عجب دورانی بود جدیدا هم یه دونه رایانک برای بچه فامیل خریدم کلی ذوق کرده بود ولی یکم بزرگتر شد انداختش دور رفت سمت تبلت الان هم کاشکی جنیوس بتونه پلی4 و ایکسباکس رو کپی بزنه با قیمت ارزونتر برای کسانی که پولدار نیستن تا بتونن بخرند

  0 پاسخ
 • احمد

  یادش بخیر :smiley1

  من یه میکرو 501 داشتم، ولی رنگ دکمه هاش آبی بود!

  یادمه هر وقت درس نمیخوندم یا شیطونی میکردم، مادرم جمعش میکرد و دیگه نمیذاشت بازی کنیم!

  0 پاسخ
 • امين

  من يه ميكرو داشتم كه هيچ كدوم از اين مدلا نبود دسته هاش منحني بود و شباهت زيادي به سگا داشت و البته كيفيت خوبي هم نداشت چون فقط با همون فيلم هفت لبه(كارتريج) كه داخل جعبه خودش بود كار ميكرد و فيلم هاي ديگه رو اجرا نميكرد و يكي از دسته هاش هم بعد از دوماه خراب شد،يادمه اونموقع ٢٢٠٠٠ تومن پولشو داده بوديم كه رقم بالايي بود،

  0 پاسخ
 • beyond

  ای وای یادش بخیر بابای من واسم یدونه فامیکام خریده بود 14000 تومن!
  البته کارکرده بود ولی صاحبش میگفت این میکرو اصله نگو راست میگفت!
  یکی دو سالی بازی کردیم و سوخت....
  بعدش واسم کنسول ترمیناتور 2 رو خریدن که باید هر ماه دسته هاشو عوض میکردم!(انقدر دکمه هاشو فشار میدارم همش میرفت تو دیگه کارنمیکرد!)
  ففط بازی کنترا!تا مرحله 3 میرفتیم بعدش آداپتورش داغ میشد خاموش میکردیم، همیشه تو کف بودیم ببینیم مرحله چهارش چجوریه!
  یادش بخیر لیس زدنای فیلم میکرو!

  0 پاسخ
 • امين

  در پاسخ به: beyond

  الان رفتم سرچ كردم ديدم ميكرو منم اسمش ترميناتور بوده،بعد از اينكه يه دسته اش خراب شد و فيلم هاي ديگه رو اجرا نميكرد فروختمش ٦٠٠٠ تومن البته بعدا خيلي پشيمون شدم كه فروختمش.شما چيكارش كردي هنوز داري؟

  0 پاسخ
 • alisaeedi

  من هنوزم نسخه ی IQ-501 دارم:x:x

  0 پاسخ
 • وحید

  ما که هیچ زمانی نداشتیم و تنها از دبستان که برمیگشتیم اون هم نه همیشه ، پول از من ، بازی از هم دوستم و خودم توی پارکینگ یه خونه که یه زن ۴۰-۵۰ ساله مغازش کرده بود آتاری بازی میکردیم! همش هم یا زیردریایی یا هواپیما
  میکرو برای شانسدارها بود. ما به الک دولک - تیله بازی - در کانادارای (درکانداری= در نوشابه) - آتیش بازی - گل بازی و کثیف بازی و... قناعت کرده بودیم.

  0 پاسخ
 • رضا

  دنبال یه بازی از میکرو هستم پیداش نمی کنم.
  یه شوالیه بود که یه لنگه پا می پرید و یه شمشیر دستش بود و انواع جونور و اسکلت و ارواح تو بازی بودن.خیلی بازی جذابی بود.کسی اسمش و میدونه؟

  1 پاسخ
 • در پاسخ به: رضا

  سلام دوست عزیز.
  با توصیفات شما فعلاً تنها یک بازی به ذهنم می رسه که اسمش Ghosts 'n Goblins بود و قهرمانش یک شوالیه بود که با شخصیت هایی مثل گابلین و روح و غول و اژدها در می افتاد. بسیار هم بازی سختی بود. این لینک دانلود رامش هست:
  http://www.freeroms.com/roms/nes/ghosts_n%27_goblins.htm
  اگر این بازی مد نظرتون نبوده لطفا توضیح بیشتری در موردش بدید تا ببینیم آیا میشه پیداش کرد یا نه

  0 پاسخ
 • رضا

  من با هیچکدوم از کنسول هایی که عکساش و گذاشتین بازی نکردم.
  کنسول من ترمیناتور بود IQ500 :smiley1

  0 پاسخ
 • چرا باید بعضی حقایق بعداز 30 سال آدم بفهمه:-D

  خخخ خدا میدونه 30 ساله دیگه عمری بود الان که هستیم چه حقیفتی رو نمیدونیم:emoji5

  0 پاسخ
 • نوید

  ما به کارتریج میگفتیم. نوار میکرو - یا نوار سگا. میکرو اولین کنسول من بود. توی این مدت اخ نگفت. ولی سیمش قطع میشد که پدرم درست میکرد. الان همهی بازهاشو روی کامپیوتر دارم. بهترینشم که گفتید البته بعلاوه golden axe ، wild gunman و چندتا دیگه. البته عکسش اینجوری نبود.لینکشم ایناش
  درضمن بگم موضوع مال 20 سال پیشه و من الان 26 سالمه. :(
  http://esam.ir/sell/itemImages/89862/maspersian_92506-577989!1.jpg

  0 پاسخ
 • m-a

  برای من خوندن این مطالب خیلی لذت بخش بود. اون موقع ها من آرزوی داشتن همچین کنسولی رو داشتم اما اینقدر وضع مالیمون خوب نبود که پدرم بتونه برام بخره!! هر وقت این دستگاه رو از نزدیک می دیدم تپش قلبم زیاد می شد! در واقع همین حالا هم که عکساشو می بینم همین حالت بهم دست می ده. ممنونم از این مطلب خوب. موفق و پیروز باشید. اینها رو در حالی می نویسم که دختر چهار ساله ام داره با تبلتش بازی می کنه!!!

  0 پاسخ
 • به جه دلیل شرکت نینتندو به جز ژاپن و امریکای شمالی، کنسول انحصاری خود یعنی فامیکام یا NES در هیچ کجای دنیا عرضه نکرد؟؟؟؟

  0 پاسخ
 • من در اون زمان بار اول مبهوت کیفیت و رنگ آن در مقایسه با تصاویر پر از خش خش و برفکی صدا و سیما شدم و فکر نمیکردم چنین کیفیت رنگی هم وجود داشته باشد !!!!

  0 پاسخ
 • ما مدل dendy رو داشتیم بازی dick tracy رو میرفتیم اصلا تموم نمیشد.بعد ها روی کامپیوتر بازی رو با رمز بازی کردم متوجه شدم در حالت عادی و بدون رمز تقریبا غیرممکن بود که بازی تموم بشه.

  0 پاسخ
 • آخ آخ... چه‌کار شدم... ابتدایی بودم با اونی که الان می‌دونم اسم‌ش IQ-502 بوده بازی می‌کردم... با اون دسته‌های تپل و دکمه‌های رنگارنگ‌ش. کاراته (Kung-Fu) و کمیسر (Dead Fox)... قارچ‌خور (Super Mario)، میوه‌خور(Adventure Island)...
  الآن هم همه‌شون رو روی کامپیوتر دارم و بازی می‌کنم.

  0 پاسخ
 • آقا ما دندی داشتیم قسمت خاکستریش برای من قرمز زرشکی بود دستش هم سبز وقرمز زرشکی بود کلی هم بازی سیو شده داشت:p

  0 پاسخ
 • من که با اینا بازی نکردم و هیچ خاطره ای ندارم دلم خواست

  0 پاسخ
 • هییییییی.....
  چه زود دیر میشود ....
  پیر شدیم رفت.
  چهارم یا پنجم ابتدایی بودم بابام واسه جایزه کارنامه که معدلم 20 شده بود واسم یه میکرو دندی خرید که کل جهان من رو زیرو رو کرد دیگه گیم تبدیل به جزیی جدانشدنی از زندگیم شد. بهترین ثانیه های عمرم رو باهاش سپری کردم.
  بچه های این زمونه هیچ وقت معنی گیم رو واقعا درک نمیکنن چون با کشت و کشتار سر و کار دارن با یه سری سیاست های ذهن فریب . هیچ وقت معنی لذت واقعی از گیم رو درک نمیکنن. بازی های اون موقع واقعا بازی بود با روح و روان ادم بازی میکردن .
  یادش بخیر.....

  0 پاسخ
 • Danil.S.Kennedy

  در پاسخ به: hamed

  عزیز همه که اینطوری نیستن من خودم فن نینتندو ام و با اینکه مال نسل الانم ولی از همون ماریویی ک شماها بازی میکردین لذت میبرم...گرافیک ملاک نیست گیم پلی مهمه...ولی متاسفانه اکثر گیمرا ایران اینو نمیتونن درک کنن...

  0 پاسخ
 • مطلب عالی بود واقعا یادش بخیر

  0 پاسخ
 • میثم

  خاطرات بچگیمون هم که فکر میکردیم اصله تقلبی از آب دراومد :)

  0 پاسخ
 • میکرو .فامیکام.نس .فرقی ندارند تا وقتی می تونی از contra سی جونه لذت ببری

  1 پاسخ
 • واقعا خیلی زود گذشت، یادش بخیر
  برای اینکه دوباره بتونید از اون بازیها لذت ببرید، لینک زیر حاوی 50 تا بازی معروف نینتندو یا همون میکرو به همراه شبیه سازش در محیط ویندوز هست که فقط حجمش 7 مگ هستش. از دست ندیدش
  http://yon.ir/50micro

  2 پاسخ
 • میخوای خاطراتمون زنده بشه.

  0 پاسخ
 • یه چندتاشو بازی کردم باورم نمیشه یه زمان اینارو بازی میکردم حیف وقت:D

  0 پاسخ
 • آقا سپاسگذارم دانلودش کردم این فوتبالیستاشو تموم کنم آخه اون موقعها سریع گرم میکرد و بیشتر از چند مرحله نمیشد رفت و بازی به هم میریخت الان دیگه می خوام مرحله آخرشو برم ببینم چی میشه:D

  0 پاسخ
 • اشک تو چشام جمع شد !!!...من یه 501 داشتم عین دسته گل ازش نگهداری میکردم! ولی در کل نیت مهمه...

  0 پاسخ
 • ما که تا دوران جوانی از چنین کنسولهایی محروم بودیم و بعد ها در منازل دوستان شاهد بازیهای خاطره انگیز زیادی بودیم که اکثرا دستگاه سگا بود

  0 پاسخ
 • یادش بخیر میرفتیم میکرو کرایه میکردیم 24 ساعت یعنی عین 24 ساعت میشستیم بازی میکردیم :D
  سخت افزار با کلاس بازی درنیار ما نمیگفتیم کارتریج! ما میگفتیم فیلم ;)

  0 پاسخ
 • امين

  در پاسخ به: محمد

  آره اصلا كارتريج به گوشمون هم نخورده بود فيلم ميگفتيم به تعداد بازياشم ميگفتيم لبه مثلا اگه هفتا بازي تو يه فيلم بود ميگفتيم هفت لبه

  0 پاسخ
 • آقا بازم که اون میکرو سیاهه که رنگ دکمه هاش آبی هست که هنوزم فکر کنم دارن میفروشن تو ایران!:Dرو نزاشتید فکر کنم بیشتر ایرانی ها با اون بازی کردن منم با اون بازی کردم
  اما یادمه دسته هاش خیلی بی کیفیت بود بعد که خراب شد رفتن ازین دسته های مدل 501 خریدم که واقعا کیفیت داشتن هرچی بازی میکردی خراب نمیشدن:):)

  0 پاسخ
 • پارسا

  خیلی عالی بود دستتون درد نکنه ، یادش بخیر ، تازه الان فهمیدم کنسولم IQ-1000 بوده ، چه حالی میداد ، یادمه پنج شنبه جمعه ها با پسر خاله هام تا صبح contra میزدیم!!!
  تابستون ها میرفتیم توپخونه بازی میخریدیم ، کلا توپخونه بهشت من بود ، چقدر هم بازی ها گرون بود .

  1 پاسخ
 • در پاسخ به: پارسا

  داداش هنوزم گرونه کارتریجی 5000 تا 10000 تومنه تو کرج هنوزم میفروشن هم میکرو جنیوس هم سگا...

  0 پاسخ

دیدگاه خود را اضافه کنید.

ارسال دیدگاه به عنوان مهمان

0
دیدگاه شما پس از بررسی منتشر خواهد شد.

تصاویر نویسندگان دیدگاه از Gravatar گرفته می‌شود.