انفجار موشک فالکون 9 و عواقب آن

شرکت اسپیس اکس که قرار بود امروز با موشک فالکون 9 خود، یک ماهواره مخابراتی را در مدار زمین قرار دهد در انجام این عملیات خود ناکام ماند.

موشک فالکون 9 قرار بود تا از ایستگاه فضایی کیپ کاناروال در شهر فلوریدا به فضا پرتاب شود. این موشک برنامه داشت تا ماهواره مخابراتی Amos 6 را که ساخت شرکت اسرائیلی Spacecom است بر روی مدار زمین قرار دهد. فیسبوک قصد داشت از این ماهواره و مشارکت با ماهواره مخابراتی فرانسوی یوتل ست برای ارائه خدمات اینترنت به کشورهای آفریقایی استفاده کند. این اولین تلاش این شرکت برای فراهم آوردن اینترنت رایگان در جهان به حساب می آمد. اما چند روز قبل از پرتاب موشک، هنگامی برای اطمینان از سالم بودن قسمت های مختلف، موشک ها در مدت کوتاهی تست می شوند، فالکون 9 سربلند نبود. به علت نقص فنی در تانک سوخت گیری قسمت های فوقانی موشک در سکوی پرتاپ واقع در پایگاه فضایی فلوریدا منفجر شد و موشک، سکوی پرتاب و محموله به طور کل از بین رفتند.

انفجار رخ داده بسیار بزرگ بود، به طوری که به گفته شاهدین موج افنجارساختمان های اطراف را تا شعاع چند کیلومتری پایگاه به لرزه در آورده بود و برای چند دقیقه انفجارهای پیاپی رخ داده بود و دود سیاه آسمان را پوشانده بود. دوربین های تلویزیونی تا سه ساعت بعد از حادثه شاهد خارج شدن دود از پایگاه بوده اند و این در حالی بود که موشک فالکون 9 هنوز سرپا ایستاده بود.

ناسا یکی از اصلی ترین تامین کنندگان مالی شرکت اسپیس ایکس است و از طرفی اسپیس ایکس نیز یکی از دو شرکت خصوصی است که محموله های ناسا را به فضا و ایستگاه های فضایی حمل میکند و جالب است بدانید که موشک فالکون 9 نیز پیش از این ماموریت انتقال محموله های ناسا به سمت ایستگاه بین الملی فضایی را به عهده داشت. این مساله پیامدهای منفی زیادی برای اسپیس ایکس به همراه خواهد داشت. هزینه ماهواره Amos 6 ، که فالکون 9 را حمل میکرد در حدود 200 میلیون دلار بوده است. مارک زاکربرگ نیز در فسیبوک تأسف خود را از این حادثه اعلام کرد. وی افزود که پروژه های دیگری مانند پهباد، برای ارائه اینترنت پرسرعت به آفریقا دارد و با جدیت آنها را ادامه خواهد داد.

در پایان ویدئوی کامل منتشر شده از انفجار موشک فالکون 9 را میتوانید مشاهده کنید. 

برای اطلاع از جدیدترین اخبار دنیای دیجیتال، قیمت انواع قطعات سخت افزاری و تجهیزات الکترونیکی، آگاهی از اخبار مرتبط با تکنولوژی از جمله نوسان قیمت ارز، تصاویر، ویدئوها و مطالب آموزشی اختصاصی به کانال تلگرام وب سایت سخت افزار بپیوندید: telegram.me/sakhtafzarmag

وب سایت سخت افزار

(3 رای‌ها)

کاربرانی که در این گفتگو شرکت کرده اند

 • با توجه به زمان عقب موندن صدا از تصویر (حدودا 11 ثانیه) میشه گفت که دوربین حدودا 4 کیلومتر با سکوی پرتاب فاصله داشته!:smiley3
  B-)

  1 پاسخ
 • واقعا همه محاسباتشون رو بهم ریخت

  1 پاسخ
 • mtm

  شاختمان یا ساختمان مسعله این است :)

  0 پاسخ
 • من دیروز ویدئو رو دیدم اینجوری بودم:oباورم نمیشد

  1 پاسخ

دیدگاه خود را اضافه کنید.

ارسال دیدگاه به عنوان مهمان

0
دیدگاه شما پس از بررسی منتشر خواهد شد.

تصاویر نویسندگان دیدگاه از Gravatar گرفته می‌شود.