10 روباتی که در حال تغییر دادن جهان هستند

درست است که شغل های ما را می دزدند ، به عنوان پیش خدمت شخصی به ما خدمت می کنند یا اینکه می خواهند با برنامه ریزی نسل بشر را نااست کنند. به هر حال ما هر روز مشتاقانه منتظر انواع جدید آن ها هستیم. انگار اشتیاقمان به آن ها در خون ماست . از شروعشان که از چرخ دنده های اتوماتیک برای ساعت ها است بگیرید تا به امروز که مجهز به آخرین تکنولوژی ها هستند و هر کاری از دستشان بر می آید. ما هر روز و هر روز منتظرشان استیم. انگار که منتظریم ببینیم جواب زار اینکا ها که از پانصد سال پیش تا به حال حل نشده و باقی مانده چیست. ده روباتی می خواهیم به شما معرفی کنیم ، روبات هایی هستند که در نمایشگاه روبات های موزه علوم لندن وجود دارند. همه این ربات ها در واقع نگاه ما را به سمت دریچه پیشرفت دنیا می چرخاند. دنیایی خودکار و بدون دخالت انسان‌. ربات هایی که دنیایمان را با دقت تمام کار هایمان را انجام می دهند و دنیا را برنامه ریزی می کنند و هر چه از آن ها بخواهیم ، برایمان فراهم می کنند یا انجام می دهند. .این بات ها می توانند کارهایی انجام دهند که تا به حال در تاریخ بشر کسی نتوانسته با این میزان دقت انجام دهد ولی در حقیقت این خود انسان استه که با القای هوش خود به ماشین ها آن ها را ایجاد کرده و به طبیعت انسانی خود تا توانسته نزدیک کرده. امروز می خواهیم برایتان ۱۰ مورد از پیش گامان صنعت ربات ها را معرفی کنیم ؛ ربات هایی که می خواهند سبک زندگی ما را تغییر دهند ، شغل هایمان را عوض کنند و حتی مفهوم عشق را تغییر دهند ؛ برایمان موسیقی پاپ بنوازند و یا نگاهی کلی از آینده ماشینی دنیا را به ما نشان دهند.

روبات اول: Inkha

10 روباتی که در حال تغییر جهان هستند

اینخا رباتی است که می تواند به عنوان مسئول پذیرش در هر جایی مورد استفاده قرار گیرد. این ربات که توسط متئو واکر در سال ۲۰۰۲ ساخته شد ، رباتی است که می تواند به صحبت های شما واکنش نشان دهد و با کسانی که با آن سر و کار دارند ، سر و کله بزند. این ربات که تا پیش از نمایش در نمایشگاه در Kings College لندن قرار داشت ، به تمام سوالاتی که از طریق صفحه لمسی تعبیه شده رویش از آن پرسیده می شد ، پاسخ می داد‌. این ربات آن قدر هوشمند طراحی شده که می تواند در موقعیت های اجتماعی مختلف واکنش های مختلفی نشان دهد. Walker بر روی این ربات حتی شخصیتی القا کرده  که این ربات خود را اینخا می نامید. وجود یک دوربین بر روی ربات کمک می کند تا اینخا حالت خود را بر اساس وضعیتی که در آن حضور دارد ، تغییر دهد ؛ مثلا  هنگامی که منتظر کسی است حالت بی حوصله از خود نشان دهد و در کل دقیقا مثل یک مسئول پذیرش واقعی باشد.

ربات دوم : Telenoid

10 روباتی که در حال تغییر جهان هستند

تلنوئید یک ربات ارتباطی است که توسط دانشگاه اوزاکا و لابراتوآر های ATI ژاپن در سال ۲۰۱۳ معرفی شد. شاید ظاهر این ربات کمی ترسناک و نچسب باشد ، شبیه کسپر ،ولی دقیقا مانند کسپر  بر خلاف ظاهر ترسناکش ، برای هدفی شیرین طراحی شده و ذاتی مهربان دارد. در واقع هدف از طراحی تلنوئید این است که "شما" در آن سوی تلفن باشد. عملکرد این ربات این است که صدا و حالت های چهره یک گوینده خود را از پشت تلفن تشخیص داده و بتواندآن ها را  در سوی دیگر ارتباط تلفنی برای مخاطبتان تقلید کند. شاید به ظاهر زیاد جدی به نظر نیاید اما در وضع عمیق تر درباره این ربات ، این رباتی بسیار کاربردی خواهد بود .

ربات سوم : Yumi

10 روباتی که در حال تغییر جهان هستند

یومی یک ربات کارگر است که توسط انجمن ABB رباتیک سوییس در سال ۲۰۱۵ معرفی شد. وقتی که صحبت از اتوماسیون کاری و اتوماتیک شدن همه نیروی کار و از دست دادن شغل توسط انسان به میان می آید ، شما احتمالا رباتی شبیه یومی را در ذهن خود طراحی می کنید. طراحی بازوهای این ربات بی به طور واضحی از روی انسان کپی برداری شده. اگرچه اندام دست ها آن تعداد مفاصل بسیار بیشتری نسبت به دست های انسان دارد که به همین جهت مهارت و دقت بی نظیری را به این ربات اضافه می کند. با همین دلایل می توان فهمید که چرا این ربات پر کاربرد و به درد بخور خواهد است. مخصوصا برای خطوط تولید ؛ سر هم کردن دستگاه های کوچک ، حساس و ریز که این ربات را بسیار جذاب می کنند.

ربات چهارم : REEM

10 روباتی که در حال تغییر جهان هستند

ریم یک ربات سرویس دهنده پیش خدمت است که توسط پال رباتیک اسپانیا در سال ۲۰۱۶ ساخته شد. شاید دربان های هتل های آینده افرادی با کلاه بلند و کت قرمز نباشند شاید ربات هایی باشند که ی پک باتری در پشتشان دارند و صفحه تاچ اسکرین در جلو. ربات اسپانیایی ریم رباتی است که به عنوان ربات پیش خدمت از آن یاد می شود‌ که شرکت سازنده آن مدعی است که از آن می توان در نمایشگاه ها ، مراسم ها و همایش های تبلیغاتی استفاده کرد‌. این ربات می تواند در آدرس دادن ، دعوت کردن مهمان ها ، خوش آمد گویی و فعالیت به عنوان مدیر تشریفات یک جشن برنامه ریزی شود. می تواند خود به خود حرکت کند ، با سایر مهمان ها که انسان هستند ارتباط برقرار کند و به سوالات آن ها پاسخ دهد و از دستوراتشات پیروی کند. دستوراتی که از روی تاچ اسکرین روی آن ، به این ربات داده می شود.

ربات پنجم : Kasper

10 روباتی که در حال تغییر جهان هستند

کسپر که یک ربات رده اجتماعی است و در دانشگاه هرفورشایر انگلیس در سال ۲۰۱۵ ساخته شد‌. این در واقع یک حقیقت است که شما اگر یک ربات را مانند یک کودک خردسال لباس بپوشانید و به آن چشم های درشت رنگین اضافه کنید ، می توانید مطمئن باشید که مردم را خواهید ترساند. این کاملا حقیقت است و کسپر در این تست ترسناک بودن به طرز  نا امید کننده ای موفق عمل کرده. اما  کسپر کارایی والا و مهمی خواهد داشت. این ربات مخصوص کودکانی که مبتلا به بیماری اوتیسم هستند طراحی شده ؛ کسانی که توانایی پاسخ گویی به اطرافیان خود را به خوبی ندارند و نمی توانند احساسات خود را به راحتی ابراز کنند. حرکات مینیمال کسپر این کودکان را تشویق می کند که راه های جدید ارتباطی را خودشان پیدا کنند و کسپر در واقع همدم و همراه رباتی آن هاست. با وجود کسپر ، کودکان مبتلا به اوتیسم می توانند اعتماد به نفس خود را در کنار توانایی هایشان افزایش دهند . در واقع کسپر کسی خواهد بود که هیچ وقت از این کودکان خسته نخواهد شد و همواره برای بهتر شدنشان تلاش خواهد کرد بی آن که در طول مسیر نا امید شود . این ربات به طور کلی گامی جدید در کمک به افراد ناتوان می باشد.‌

ربات ششم : Asimo

10 روباتی که در حال تغییر جهان هستند

آسیمو یک ربات پیشرفته متحرک است که توسط هوندا موتور ژاپن در سال ۲۰۰۰ معرفی شد. شاید ظاهر آسیمو معروف ترین ظاهر در ربات های حال حاضر دنیا باشد. شاید در ابتدای معرفی آن ، آسیمو  طرفداران زیادی نداشت  اما به مرور زمان این ربات هوندا نشان داد که تا چه حد می تواند کاربردی باشد. قابلیت حرکت با حداکثر چابکی ، آسیمو را به ربات هایی شبیه کرده که بیشتر در فیلم های علمی - تخیلی میبینیم. اما شاید سیستم ارتباطی آن به اندازه قدم های استوراش قدرتمند نباشد.

ربات هفتم : Harry

10 روباتی که در حال تغییر جهان هستند

هری توسط تویوتا موتور ژاپن در سال ۲۰۰۵ طراحی شده و یک ربات نوازنده ترومپت است. به اعتقاد تویوتا ، اگر شما یک کار در دنیا داشته باشید ، باید آن را به بهترین نحو انجام بدهید‌. ربات هری از کمپانی تویوتا فقط برای انجام یک هدف طراحی شده و آن این است که بتواند ترومپت بنوازد و اگر از حق نگذریم ، واقعا این کار را خوب انجام می دهد. البته اگر از چند بلندگوی جاسازی شده در آن صرف نظر کنیم ، ربات تویوتا واقعا خوب است. دمیدن هوا توسط لب های قابل انعطافش و ضربه زدن به دکمه های ترومپت با تغییر هر نت  یک موسیقی تمیز و دقیق را برای شما اجرا خواهد کرد. شاید از خودتان بپرسید این ربات که ترومپت می نوازد ، چطور می خواهد دنیا را تغییر دهد ؟ اما باید این را در نظر بگیرید که شاید کاری که عرضه می کند به اندازه ربات های دیگر ارزشمند نباشد ، اما نبوغی که این ربات در انجام این کار از خود ارائه می کند می تواند دنیا را زیر و رو کند. این ربات این توانایی را دارد که برای هر کاری برنامه ریزی شود. مضاف بر اینکه این ربات می تواند اولین عضو کنسرت نوازندگان مکانیکی دنیا باشد.

ربات هشتم : iCub

10 روباتی که در حال تغییر جهان هستند

آی کیوب یک کودک است که قابلیت آموزش دیدن دارد و توسط موسسه تکنولوژی ایتالیا در سال ۲۰۰۴ معرفی شد. این طور در نظر بگیرید که اگر ما بتوانیم توسط هوش مصنوعی که یک ربات دارد ، به او یاد بدهیم که چطور وظایف خود را انجام دهد ، این ربات در عوض به ما یاد خواهد داد که ذهن ما چگونه چیز ها را یاد می گیرد ؛ مخصوصا در نوزاد انسان . و این دقیقا ایده ای است که پشت سر طراحی آی کیوب قرار داشت. دقیقا با شمایل یک کودک نو پا طراحی شده و این ربات بامزه دارای حسگر هایی در دست ها و پوست خود است. و این دو مورد امکان ایجاد پوستی حساس به لمس را ایجاد خواهد کرد. با استفاده از این حسگر ها ، آی تیوب قادر خواهد بود تا با دنیای اطراف خود شبیه کودک یک انسان برخورد کند. بیاموزد که دنیای اطرافش چگونه است و در عوض به محققین کمک کنند تا بهتر بتوانند متوجه ربات های آینده و انسان ها شوند و یاد بگیرند که چگونه بدون برنامه ریزی قبلی با یکدیگر کار کنند.

ربات نهم : Rosa

10 روباتی که در حال تغییر جهان هستند

این ربات یک ربات Open Source است و توسط راب نایت فرانسوی در سال ۲۰۱۰ طراحی شده. Rob Open Source Android یا به طور خلاصه Rosa نما دارد .در واقع روزا جدید تر آسیمو از کمپانی هوندا است. بخشی از برنامه پروژه اِ کیِ راگ نایت این است که ربات هایی طراحی کنند که بتوانند حرکات انسانی ، فیزیولوژی و ساختار استخوانی و عضلانی انسان را بازسازی کنند و توسط برنامه های Open Source پشتیبانی شود. ربات Rosa توسط اسکلت پلاستیکی و تاندون های طناب مانند و موتوری طراحی شده که می تواند به این ربات حرکاتی مانند حرکات انسانی را القا کند. این ربات حتی می تواند مانند یک انسان ، صورت هایی که رو به روی خود هست را دنبال کند.

ربات آخر : Komodoroid

10 روباتی که در حال تغییر جهان هستند

این ربات ، رباتی ارتباطی است که توسط دانشگاه اوزاکا و لابراتوآر ATI ژاپن در سال ۲۰۱۴ رونمایی شد. شاید در نگاه اول شما اصلا متوجه نشوید که این یک ربات است اما زیر پوسته واقعی آن یک ربات وجود دارد ، مانند تمام ربات هایی که قبلا دیده اید. یکی از واقعی ترین ربات های حال حاضر دنیا ، کومودوروئید است که می تواند به عنوان خواننده اخبار فعالیت کند. این ربات می تواند بدن و حرکاتش متناسب با هر واژه ای که در حال خواندن آن است تنظیم کند .

(3 رای‌ها)

کاربرانی که در این گفتگو شرکت کرده اند

دیدگاه خود را اضافه کنید.

ارسال دیدگاه به عنوان مهمان

0
دیدگاه شما پس از بررسی منتشر خواهد شد.

تصاویر نویسندگان دیدگاه از Gravatar گرفته می‌شود.