9 روبات نظامی کاملا ترسناک و در عین حال ستودنی

ارتش ها همواره سهمی از تکنولوژی های روز را به خود اختصاص میدهند و جای تعجب نیست که پیشرفته ترین روبات ها در جهان، در جهت کاربردهای نظامی ساخته شده اند. در حالیکه تصور حمل تسلیحات سنگین توسط روباتها ممکن است کمی نگران کننده به نظر آید اما آنها پتانسیل این را دارند که به طور چشمگیری باعث کاهش مرگ و میر در مناطق نظامی شوند. از طرفی بسیاری از آنها تنها برای اهداف پشتیبانی طراحی شده اند. در حالیکه بسیاری از پروژه های نظامی در سراسر جهان به طور طبیعی با پنهانکاری پیش میروند، بعضی از آنها نیز مانند پروژه روباتها در روز روشن علنی می شوند. در این مطلب شما را با 9 ربات نظامی با کاربردهای جالب آشنا میکنیم. با ما همراه باشید.

1- MAARS

اجازه ندهید که کوچکی این ربات شما را فریب دهد. MAARS (سیستم رباتیک مدولار پیشرفته مسلح) مجهز به تعداد زیادی قدرت شلیک در قاب کوچک خود است. طراحی مدولار آن اجازه میدهد تا به انواع تسلیحات اعم از لیزر تا گاز اشک آور و نارنجک مجهز باشد. MAARS مدل پیشرفته تری از ربات قبلی با نام SWORDS است که چند سال پیش در عراق دیده شده بود.

2- DOGO

"چه ربات بامزه ای" ممکن است بعد از دیدن این ربات این جمله به ذهنتان خطور کند. این دستگاه کوچک با دو تسمه در محیط اطراف میگردند و ممکن است با اسباب بازی اشتباه گرفته شوند، حداقل تا زمانی که شکلیک نکرده است. DOGO علاوه بر دوربین که اجازه شناسایی از راه دور را میدهد، یک اسلحه کمری 9 میلیمتری نیز دارد.

3- SAFFiR

زمانی که روباتی برای اهداف نظامی طراحی میشود، یک ماشین کاملاً مسلح شده عموما ایده مد نظر است. با این حال نیروهای نظامی نیازهایی فراتر از شلیک به افراد بد نیز دارد و گاهاً جهت اهداف پشتیبانی ساخته می شوند. سفیر روبات آتش نشانی است که توسط دانشجویان مهندسی دانشگاه ویرجینیا جهت خاموش کردن آتش در کشتی های نیروی دریایی ساخته شده است. این روبات در حال توسعه است و امیدوار است که بتواند با عکس العمل سریع در هنگام آتش سوزی و دمایی که برای بدن انسان غیرقابل تحمل است، باعث نجات جان ملوانان شود.

4- Guardbot

هر روبات نظامی نیاز نیست که به اسلحه تجهیز باشد. شناسایی یک بخش حیاطی در عملیات های نظامی است و Guardbot کوچک و کروی شکل با هدفی در ذهن ساخته شده است. در اصل این روبات برای فضا ساخته شده بود. گاردبات به دوربین های قدرتمندی مجهز شده است و می تواند در محیط های مختلف مانند برف، شن، ماسه و حتی آب هدایت شود.

5- Gladiator

گلادیاتور برای کمک به تفنگداران دریایی ایالات متحده در عملیات های مختلف طراحی شده است. این ربات زمینی بدون سرنشین مانند یک تانک کوچک است که می تواند بسته به وضعیتی که در آن قرار دارد به ابزارهای مختلفی مجهز شود. اگرچه که ماکزیمم سرعت گلادیاتور 16 کیلومتر بر ساعت است، مسافتی که طی میکند به نوع سلاحش وابسته است. بدنه آن زرهی است و می تواند مسلسل و نارنجک انداز را به طور مستقیم بر روی بدنه خود سوار کند.

6- Alrobot

براساس داستانی نقل شده از "بغداد پست" این روبات بدون سرنشین توسط دو برادر برای مبارزه با نیروهای داعش طراحی شده است. فیلم هایی از این دستگاه نشان میدهد که این روبات با سلاح های سنگین با چهار چرخ در بیابان های عراق حرکت میکند. باتوجه به خطرات معمول در مبارزه با داعش (بمب های دست ساز، حمله های گازانبری و..) روبات هایی مانند الروبات میتواند به حداقل رساندن تلفات انسانی کمک کند.

7- Anbot

Anbot ربات چینی است که به عنوان یک پلیس مسلح توسط دانشگاه دفاع ملی این کشور طراحی شده است. قادر به رسیدن به سرعت 17.7 کیلومتر بر ساعت است. این ربات برای گشت زنی در مناطق پرخطر در نظر گرفته شده است. این ربات همچنین بازوی الکتریکی به عنوان مکانیسم دفاعی خود دارد که جریان الکتریکی تولید میکند و برای کنترل شورش می تواند مفید باشد. 

8- RoboBee

طراحی و توسعه این روبات توسط دانشگاه هاروارد صورت گرفته است. این روبات کوچک قادر است در هوا معلق بماند، اگرچه به نظر میرسد نیاز است که به کابل برق متصل باشد. از لحاظ تئوری روبوبی میتواند گام مهم رو به جلویی در جهت روبات های پرنده که قادر به انتقال صدا و تصویر هستند را بردارد. این نشان میدهد که اطلاعات نظامی در حضور یک مگس کوچک هم میتواند خطر درز کردن داشته باشد. البته این روبات میتواند در جهت غیرنظامی نیز استفاده شود، سازندگان روبوبی، پتانسیل او را برای گرده افشانی محصولات برجسته کرده اند.

9- PD-100 Black Hornet

یکی دیگر از روبات های پرنده، هورنت سیاه است که توسط Prox Dynamics (شرکت سازنده نروژی) ساخته شده است و شبیه به یک هلیکوپتر مینیاتوری است. دستگاه شامل دوربین هایی است که می تواند ویدئو را زنده به کاربران نشان دهد و به آنها اجازه دهد مناطق را از یک فاصله امن تحت نظر داشته باشند. کوچک، آرام و مفید در میدان جنگ، Black Hornet مانند یکی از ابزارهای فیلم های ماموریت غیرممکن، در زندگی واقعی است. این روبات در حال حاضر جزئی از تجهیزات ارتش انگلستان است  تا از خطرات پنهان در مناطق نظامی آگاه باشند.

(7 رای‌ها)

کاربرانی که در این گفتگو شرکت کرده اند

 • مهمان

  نی نی

  چرا عرض مطالب و محتویات وب‌سایت شما اینقدر بزرگه :emoji7:emoji7

  0 پاسخ
 • مهمان

  سعید

  ربات MAARS واقعا قابلیتاش جالبه........ :):):):):):)

  1 پاسخ
 • واقعا Maars عجب صلاحیه.چنین چیزی رو توی بازی Call Of Duty Modern Warfare 3 دیده بودم.جایی که با سرباز روسی یعنی یوری بازی میکردی و یه چنین ماشینی رو کنترل میکردی تا بتونی از بین 100 تا سرباز و هلیکوپتر جنگی عبور کنی.جالب بود.ممنون خانوم نوربخش:-bd

  1 پاسخ
 • خیلی جالب بود ممنون:-bd

  1 پاسخ
 • :-bd:-bd:-bd:-o:-o

  1 پاسخ
 • واقعا عجب روباتهای ترسناکی ساختن مخصوصا MAARS که فک نکنم جون سالم ازش به در ببری
  با تشکر از سرکار خانم نوربخش

  1 پاسخ

دیدگاه خود را اضافه کنید.

ارسال دیدگاه به عنوان مهمان

0
دیدگاه شما پس از تایید مدیریت منتشر خواهد شد.