نگاهی به بازار و صنعت خودروی کشور در سال 95

در حالی که واپسین روز های سال 95 را سپری می کنیم نگاهی به رویداد ها و دستاورد های این سال و بررسی مسیر پیش رو برای سال آینده از مفید ترین اقداماتی است که این روز ها در عرصه های گوناگون صورت می گیرد. صنعت خودرو در کشور ما در سال 95 با سیلی از اتفاقات مختلف همراه بود که خوشبختانه بعد از سالیان دراز میتوان گفت اکثر این اتفاقات مثبت بوده و باعث شده تا چشم انداز روشن تری پیش روی این صنعت در سالیان پیش رو به وجود بیاید.

بعد از امضای برجام بین ایران و کشور های 5+1 بیشترین توجهات به سمت تغییرات صنعت و بازار خودرو ایران متمایل بود زیرا شرکت های زیادی به دلیل تحریم های ناعادلانه پیش از برجام روابط تجاری و صنعتی خود با ایران را قطع کرده بودند و به همین دلیل سالیان زیادی این صنعت با رکودی آزار دهنده مواجه شده بود. با اجرای برجام شرکت های خودرو سازی دوباره به گسترش بازار های خود در ایران روی آوردند و قرار داد های گوناگونی بین خودرو سازان خارجی و داخلی به امضا رسید که حتی چندین مورد از این قرارداد ها در همین سال به مرحله اجرا و بهره برداری نیز رسید.

علاوه بر قرارداد های مهم خودرو سازان داخلی و خارجی واردات خودرو در کشور نیز در سال 95 اگرچه نه در حد مطلوب ولی با روند رو به رشد و مثبتی روبرو بود. بازار خودرو های وارداتی در سر تا سر کشور و به خصوص در مناطق آزاد با سیلی از خودرو های ارزان و گران و مدل های روز دنیا همراه بود و استقبال خوبی از این خودرو ها نیز شده بود، ولی تعرفه های سنگین وارداتی و قوانین مبهم گمرکی و محدودیت در واردات انواع خاصی از خودرو ها همچنان مانع از شکوفایی ذخیره های بالقوه این بخش در بازار شده است و به نظر هم نمی رسد برنامه ریزی خاصی جهت ترمیم این بخش در سال آینده نیز در دست انجام باشد.

اما بخش تولیدات داخلی که سال های سال بدون تغییر قابل توجه تنها با تغییر نام و ایجاد تغییراتی جزیی در ظاهر خودرو های قدیمی در قالب مدل جدید آن ها را روانه بازار می کرد در سال جدید بالاخره شاهد تغییرات قابل توجهی بوده و قطب های خودرو سازی کشور با ارائه چندین مدل جدید و همینطور با استفاده از پتانسیل سرمایه گزاران خارجی و عقد قرارداد های گوناگون امید را به صنعت خودرو باز گرداندند. اگرچه همچنان کیفیت تولیدات در حد مطلوب نیست اما متاسفانه ذائقه مشتریان و همینطور توان خرید آنها باعث شده تا به خودرو های نه چندان با کیفیت تولید داخل راضی شده و تقاضای بالای این محصولات در بازار مانع از ترغیب خودرو سازان به تولید محصولات با کیفیت تر شده است.

نمایندگی های رسمی خودرو سازان خارجی در سال 95 به دلیل رفع تحریم ها رونق دوباره گرفتند و حضور دوباره محصولات خودرو سازان خارجی با پشتیبانی رسمی رنگ و روی بهتری به بازار خودرو در ایران بخشیده است. نمایندگی های فراوانی در سر تا سر کشور ایجاد شد و این نمایندگی ها نیز توانستند با بهره گیری از توان شبکه های اجتماعی در تبلیغات به سرعت محصولات خود را بر سر زبان ها بیاندازند و تعامل این نمایندگی ها با رسانه های مختلف نیز امکان معرفی و بررسی محصولاتشان را میسر ساخت که امکان آشنایی بیشتر مرد با انواع خودرو های این نمایندگی ها از این طریق نیز فراهم شده است.

در پایان میتوان اینگونه نتیجه گرفت که سال 95 برای صنعت و بازار خودرو در ایران سالی مفید بوده و مسیری رو به اتفاقات مثبت و پیشرفت های بهتر چه در زمینه تولید داخلی و چه در زمینه واردات در این سال بنا نهاده شده است. بسیاری بر این باورند که سرعت حرکت رو به جلو این صنعت در ایران پایین تر از حد انتظار است و با بهانه های گوناگون بذر نا امیدی در جامعه می پاشند، اما باید آگاه باشیم که پیمودن راه صد ساله به یک شب ممکن نیست و در زمینه صنعت خودرو در کشوری که هنوز زیر ساخت های لازم برای پیشرفت در دسترس نیست این مسیر بسیار دشوار تر از چیزی است که در ذهن افکار عمومی به نظر می رسد.

(3 رای‌ها)

کاربرانی که در این گفتگو شرکت کرده اند

  • کاش دوباره تحریم نخریدن خودرو شرو میشد مجبور ب کم کردن قیمت میکردن باز :smiley7

    1 پاسخ
  • چرا ایران خودروی برقی نداره

    2 پاسخ
  • خودرو های برقی زیادی ساخته شدن با ابعاد و توان خروجی مختلف ولی سرمایه گزاری مناسب براشون انجام نگرفت متاسفانه و در حد نسخه اولیه باقی موند تولیدشون

    0 پاسخ

دیدگاه خود را اضافه کنید.

ارسال دیدگاه به عنوان مهمان

0
دیدگاه شما پس از تایید مدیریت منتشر خواهد شد.