6 "حقیقت" که یاد گرفتیم و دیگر حقیقت ندارند

گذشت زمان حتی می تواند حقایقی را که ما قویاً به آنها باور داشتیم را تغییر دهد. مثلاً مردم تصور میکردند که پزشکان می توانند قبل از عمل جراحی، از شستن دست هایشان چشم پوشی کنند. اما دانش همواره در حال تکامل است. در ادامه این مطلب حقایقی را بازگو که میبینم که دانش جدید درستی آنها را تکذیب کرده است. با ما همراه باشید.

قدیم: پلوتو یک سیاره است

حال: پلوتو سیاره نیست.

در اواخر سال های 1800 سیاره نهمی شناخته شده، پس از اورانوس قرار دارد. در سال 1906 پرسیال لوول در آریزونا پروژه تحقیقاتی برای تشخیص سیاره اکس در نظر گرفت. در سال 1930 کاشف 23 ساله، عکس های سیستماتیکی برای مقایسه آسمان گرفت و شروع به جستجوی اجسام متحرک کرد. سرانجام در رصدخانه دانشگاه هاروارد یک جسم را پیدا کرد. بعد از آن با انتخاب یک دختر 11 ساله انگلیسی نامه سیاره جدید منظومه شمسی، پلوتون (پلوتو) نام گرفت. در سال 2003 اخترشناسان، یک شی بزرگتری فراتر از پلوتو کشف کردند، که برطبق اطلاعات ناسا، اریس نامیده شد. اطلاعات جدید، باعث شد ستاره شناسان به این بیاندیشند که چه چیزی باعث می شود یک سیاره، سیاره باشد و آنها تصمیم گرفتند که براساس اندازه و مکان پلوتو را به یک سیاره کوتوله  تنزل دهند. اما با تمامی اوصاف هنوز هم بحث بر سر اینکه آیا پلوتو سیاره هست یا نه ادامه دارد.

قدیم: الماس سخت ترین ماده است

حال: نیترید بورون ورتیز سخت ترین ماده جهان است.

مطالعات علمی در سال 2009 دو ماده سخت تر از الماس را کشف کرد. این دو ماده نیترید بورون ورتیز و دیگری لونسدالیت نام دارند که اولی 18 درصد و دومی 58 درصد مقاومت بیشتر از الماس دارند. متاسفانه هر دو ماده غیرمعمول و ناپایدار در طبیعت هستند. محققان در سال 2013، ذرات فشرده نیترید بورون را به صورت مکعب فوق سخت نانویی درآورند و به عنوان نتیجه انتظار میرود که این مکعب های ریز به زودی برای حلقه نامزدی خانم ها مورد استفاده قرار گیرد.

قدیم: بردگان یهودی اهرام مصر را ساختند.

حال: کارگران مصری اهرام مصر را ساختند.

حتی در فیلم "The Prince Of Egypt" نیز نشان داده شد که بردگان اهرام را می سازند. این باور اشتباه حتی از طرف نخست وزیر سابق اسرائیل در هنگام بازدید از مصر در سال 1977 مطرح شد. اما در واقع هیچ یهودی اهرام مصر را نساخته است، چرا که در دوره ساخت اهرام یهودیان اصلاً وجود نداشتند. یافته های باستان شناسی اخیر نشان میدهد که مصریان خودشان اهرام را ساخته اند. کارگران از خانواده های فقیر در شمال و جنوب انتخاب میشدند، اما با احترام تمام با آنها رفتار میشد.

قدیم: تا شدن یک تکه کاغذ بیش از هفت بار از نظر ریاضی غیرممکن است

حال: رکورد آن به 13 تا رسیده است.

این شایعه قطعا در کلاس های درسی به گوش شما نیز خورده است. اما بریتنی گالیوان اسیر این شایعه نشد. او به همراه تعدادی داوطلب، تعداد زیادی دستمال کاغذی رول تهیه کردند و شانس خود را امتحان کردند. در کمال ناباوری موفق شد 11 بار آن را تا بزند. او فهمید که با الگوریتم ها متفاوت و بسته به ضخامت و عرض کاغذ می توان موفق شود. بریتنی در سال 2007 از دانشگاه برکلی کالیفرنیا با مدرک علوم محیط زیست فارغ التحصیل شد و از آن به بعد در برنامه MythBusters حضور پیدا کرد. در سال 2012 دانش آموزان در مدرسه ای در ماساچوست، رکورد گالیوان را شکستند و 13 با کاغذی را تا زدند.

قدیم: دیوار چین تنها سازه‌ی دست انسان است که از فضا قابل رویت است

حالا: بسیاری از مکان های دیگری که ساخته دست انسانند از فضا قابل مشاهده اند.

در سال 2003 اولین فضانورد چینی این باور اشتباه را نقض کرد. طبق اظهارات ناسا، Yang Liwei اعتراف کرد که نمیتواند دیوار چین را از فضا ببیند. با بررسی عکس های بسیار، اجماع نظر شد که دیوار چین تحت شرایط مناسب و با زوم کردن دوربین قابل مشاهده است. البته جاده های اصلی، پل ها، فرودگاه ها، سدها و.. را نیز می توانید تحت این شرایط خاص ببینید. ادعای دیدن دیوار از کره ماه نیز کاملاً اشتباه بود. آلن بین، فضانورد آپولو 12 به ناسا گفته است که تنها چیزی که از کره ماه می توانید ببینید یک کره زیبا، عمدتاً سفید و در برخی از نقاط آبی و زرد و هراز چند گاهی پوشش های گیاهی سبز رنگ است. جسم ساخته دست انسان در این مقیاس قابل مشاهده نیست. با ماهواره هایی در مدار زمین می توان این سازه ها را دید، اما از فضای واقعی خیر.

قدیم: جانداران به پنج (یا سه) طبقه تقسیم می شوند.

حال: جانداران را می توان به هشت دسته کلی تقسیم کرد.

بسته به زمانی که شما درس علوم را در مدرسه گذرانده باشید، در گذشته جانداران را در قدیم به دسته های حیوانات، گیاهان و باکتری ها (مونرا) تقسیم میکردند. کمی بعدتر قارچ ها و آغازیان به این دسته بندی اضافه شدند. اما باز هم این طبقه بندی گسترده تر شد. در حال حاضر ما از وجود آرکیا (باستانیان)  مطمئنیم، گونه ای که پیش از این در دسته مونرا قرار میگرفت. باستانیان در نگاه سطحی مانند موجودات دیگر تک سلولی به نام باکتری ها هستند، اما آنها کاملاً متفاوت از یکدیگرند. حتی سیستم های بزرگتری نیز وجود دارد که باکتری ها را به دو دسته تقسیم میکند و یا کرومیستها را از آغازیان جدا میکند. در آمریکا اما تقسیم بندی به 6 دسته است: گیاهان، حیوانات، آغازیان، قارچ ها، باستانیان و باکتری ها. 

 

(4 رای‌ها)

کاربرانی که در این گفتگو شرکت کرده اند

 • بدترینش اینا بود
  که بعد از فهمیدنش دنیا رو سرتون خراب میشه آماده اید؟
  یادتونه سوباسا یه عمو به اسم "جان" داشت؟ ایشون عموی سوباسا نبودن. "BF" مادرش بودن که توی نسخه ی ایرانی تبدیل شدن به "عمو جان"!  یا دو قلوهای افسانه ای! جولز و جولی اصلا خواهر برادر نبودن. یکی آسیایی و چشم بادومی. اون یکی اروپایی و بلوند! اصلا به دروغایی که بهمون گفتن فکر میکنم احساس حماقت میکنم. جولز و جولی دختر و پسری بودن که فقط همزمان بدنیا اومدن و با همدیگه یه قدرت خارق العاده داشتن که به عنوان خواهر برادر به ما قالب کردنشون!
  چوبین رو یادتونه؟ بعد یادتونه هیچ خبری از مادرش نبود؟ میدونید چرا؟ چون مادر محترم، بیکینی تنشون بوده، حذف شدن از کارتون!

  و در آخر پوزش میخوام بابت گند زدن به نوستالوژیاتون:-D

  1 پاسخ
 • از بقیه خبر داشتم . ولی با اخریه خرابم کردی رفت =)):smiley7

  1 پاسخ
 • کل باورهای بچگیم خورد شد =))
  اون سنگ قطعا بغیر از حلقه نامزدی کاربرد های دیگه ای هم داره !

  1 پاسخ
 • مهمان

  کاربر

  در پاسخ به: محمد رضا پورسانی

  قطعا هیچ کاربرد دیگه ای نداره!!! واسه این میگم که ناپایداره و به حالت نانو باید در بیاد که اینم کلی خودش داستان داره و خوش بینانه ترین حالت تنها کاربرد دیگش خط انداختن روی الماس هست با این وضعیت فکر نکنم حالا حالا ها جز حلقه ازدواج بدرد چیز دیگه ای بخوره شایدم یه خر پول عربی پیدا شد گفت قاب گوشی اپل جدیده که داره میاد رو واسش از اون ماده بسازن کلا میخوام بگم چیزی که پایدار نیست وجود نداره کل اینترنتو زیر رو کردم کاربردی واسش پیدا نکردن جایی استخدام نشده هنوز

  1 پاسخ
 • سلام بر دوستان سخت افزاریم
  سال نو بر همه تون مبارک امیدوارم سال خوبی داشته باشید

  0 پاسخ

دیدگاه خود را اضافه کنید.

ارسال دیدگاه به عنوان مهمان

0
دیدگاه شما پس از تایید مدیریت منتشر خواهد شد.