تماشا کنید: بزرگ ترین مکعب روبیک قابل حل کردن جهان

سال 1974 شاید از نظر اقتصادی و سیاسی سال چندان جالبی در تاریخ جهان به حساب نیاید. زمانی که آهنگ بند " جوکر " از استیو میلر از رادیو پخش می شد؛ محمد علی، جو فورمن را شکست داده بود تا مقام برنده سنگین وزن را دوباره کسب کند؛ تورم در آمریکا دو برابر شده بود؛ منبع تغذیه گازوئیل بود و رئیس جمهور ریچارد نیکسون پا به فاجعه Watergate گذاشته بود. اما در تمام این دوران نه چندان جالب در تاریخ آمریکا یک معمار 29 ساله مجارستانی به نام Ernö Rubik به این فکر بود که چگونه می توان یک مکعب را که از مکعب های کوچک تر تشکیل شده بدون این که کل ساختار آن به هم بخورد حرکت داد. و به این ترتیب ، مکعب روبیک که سر انجام باعث خوشحالی و همین طور عذاب میلیون ها نفر شد ، برای اولین بار به وجود آمد.

علاوه بر یک اسباب بازی ، مکعب روبیک می تواند موضوعاتی از کلاس ریاضی در دبیرستان گرفته تا تحقیق در علم کامپیوتر را دربر گیرد. این هفته دانشجویان دانشگاهی در میشیگان موفق شدند بزرگترین مکعب روبیک قابل حل کردن جهان را بسازند. البته کار به همین سادگی هم نیست. شما نمی توانید اندازه یک روبیک را هر چقدر که دوست دارید افزایش دهید چون اصطکاک آن با افزایش سایز زیاد تر می شود. به علاوه یک مکعب به این بزرگی دقیقا در دست جا نمی شود و آن ها باید می فهمیدند که چگونه باید به کمک علم مکانیک راهی برای حل کردن این معمای عظیم پیدا کنند. دو تیم دانشجویان مهندسی مکانیکی و یک سرپرست بسیار صبور و سه سال زمان لازم بود تا آن ها مشکل اصطکاک و چسبندگی را حل کنند. شاید زمان بسیار زیادی برای انجام کاری نه چندان مهم به نظر برسد اما با دیدن ویدئوی نهایی آن به این نتیجه می رسیم که ظاهرا ساخت این مکعب رکورد شکن ارزشش را داشته است.

(2 رای‌ها)

کاربرانی که در این گفتگو شرکت کرده اند

  • :/
    واقعا این سه سال زمان برده؟ اولش فک کردم یک مکعب بزرگ منظورتون اینه از لحاظ تعداد مکعب ها بزرگش کردن نه اینکه فقط اندازه رو بزرگ کردن به نظر من کار زیاد خاصی نکردن.:smiley0

    0 پاسخ

دیدگاه خود را اضافه کنید.

ارسال دیدگاه به عنوان مهمان

0
دیدگاه شما پس از تایید مدیریت منتشر خواهد شد.