بررسی خنک کننده پردازنده Deepcool Gammaxx GT

تجهیزات جانبی بی اغراق یکی از بخش های دوست داشتنی در دنیای تجهیزات الکترونیکی و به خصوص قطعات کامپیوتری هستند. در این زمینه شرکت های زیادی فعالیت دارند و سعی می کنند با ارائه محصولات در زمینه های مختلف خریداران را به سمت محصولات خود جلب کنند. یکی از شرکت هایی که در زمینه تجهیزاتی از این دست فعالیت دارد شرکت چینی DeepCool است که توانسته با ارائه محصولات خوش قیمت و مناسب سهم بازار منطقی را برای خود بدست اورد. یکی از جدیدترین محصولات این شرکت که گیمرها را هدف گرفته است خنک کننده بادی مجهز به LED مدل Gammaxx GT است. به گفته این شرکت این مدل به خوبی برای نیازهای یک گیمر بهینه شده است و می تواند علاوه بر ظاهر زیبا، دمای پردازنده را هم در زمان پردازش بازی در حد مناسبی نگه دارد. با ما باشید با بررسی این خنک کننده رنگارنگ!.

  بسته بندی و محتویات داخل جعبه

یک جعبه آبی و مشکی که طرح خنک کننده با رنگ های مختلف روی آن چاپ شده و اطلاعاتی روی آن دیده می شود.

بررسی خنک کننده پردازنده Deepcool Gammaxx GT

در داخل جعبه خنک کننده، فن و امکانات جانبی به صورت مناسبی در کنار هم قرار داده شده اند. خنک کننده آلومینیومی- مسی در کنار فن مجهز به LED و همچنین میله های نگه دارنده و صفحه پلاستیکی که در بخش پشتی مادربرد قرار می گیرد از جمله مواردی هستند که در جعبه این محصول دیده می شوند. علاوه بر این دو عدد سیم مشکی دیده می شود که یکی از آنها کنترلر RGB و دیگری کابلRGB Sync  است.

بررسی خنک کننده پردازنده Deepcool Gammaxx GT

بررسی خنک کننده پردازنده Deepcool Gammaxx GT

 Deepcool به همراه این محصول خمیر سیلیکون و یکسری پیچ برای ثابت کردن خنک کننده روی پردازنده در نظر گرفته است.

 

نگاهی نزدیک به خنک کننده و امکانات دیگر

خنک کننده Gammaxx GT طراحی خوبی دارد. در سطح زیر خنک کننده اولین چیزی که نظر شما را به خود جلب می کند یک برچسب سفید رنگ است که روی آن نوشته است هشدار! قبل از استفاده جدا شود.

بررسی خنک کننده پردازنده Deepcool Gammaxx GT

شاید این موضوع خنده دار به نظر برسد اما  موارد زیادی دیده شده است که فرد فراموش کرده است پوشش محافظتی روی لوله های انتقال حرارتی را بکند و با همان لایه ناز خنک کننده را روی پردازنده نصب کرده است که این موضوع باعث افزایش دمای پردازنده و بروز مشکلات حراراتی شده است. وقتی برچسب این بخش را جدا می کنید با چهار لوله مسی صیقل داده رو به رو میشود که اطراف آن توسط آلومینیوم پوشیده شده است. در اصل آلومینیوم اطراف لوله ها بخشی از صفحه الومینیومی است که به عنوان فضای قرارگیری نگه دارنده های خنک کننده مورد استفاده قرار می گیرد.

بررسی خنک کننده پردازنده Deepcool Gammaxx GT

این محصول دارای چهار جفت لوله مسی است که در پایین خنک کننده به یکدیگر رسیده اند. برای هدایت بهتر گرما صفحات آلومینیومی تعبیه شده است که گرمای لوله های مسی را به محیط پخش می کند. پره های الومینیومی ضخامت زیاد ندارند اما در هدایت گرمای پردازنده این پره ها نقش بسزایی دارند.

بررسی خنک کننده پردازنده Deepcool Gammaxx GT

در بالای خنک کننده یک صفحه آلومینیومی پرداخت شده وجود دارد که بوسیله دو پیچ شش وجعی روی خنک کننده ثابت شده است.

بررسی خنک کننده پردازنده Deepcool Gammaxx GT

در زیر این پوشش آلومینیومی یک لایه پلاستیکی سفید مات دیده می شود که در آن دیودهای نوری تعبیه شده است. برای روشن شدن این دیودهای نوری یک سیم در نظر گرفته شده است که از بین پره های آلومینیومی رد شده است.

بررسی خنک کننده پردازنده Deepcool Gammaxx GT

فن خنک کننده مجهز به دو کانکتور مجزا است. یکی از کابل ها به کانکتور فن مادربرد متصل می شود و دیگری به کنترلر RGB متصل خواهد شد تا کاربر بتواند براحتی سرعت تغییر و میزان روشنایی را مدیریت کند.

بررسی خنک کننده پردازنده Deepcool Gammaxx GT

البته کنترلر RGB این خنک کننده هر دو بخش فن و دیودهای تعبیه شده در بالای خنک کننده را مدیریت می کند. برای همین منظور روی کنترلر دو سوکت خروجی برق وجود دارد. برای گردش بهتر هوا روی پرهای فن یک سری شیار ایجاد شده است که باعث می شود هوا بهتر گردش کند و این موضوع باعث می شود گرمای پرهای الومینیومی زودتر به محیط منتقل شود. همچنین روی فریم پلاستیکی مشکی این فن یک سری شیار در بخش پشتی قرار دارد که به گردش بهتر هوا کمک می کند.

بررسی خنک کننده پردازنده Deepcool Gammaxx GT

بررسی خنک کننده پردازنده Deepcool Gammaxx GT

بررسی خنک کننده پردازنده Deepcool Gammaxx GT

برای کاهش نویز فن در زمان نصب روی خنک کننده یک سری پد مشکی نرم در محل اتصال فن به خنک کننده وجود دارد که از ایجاد لرز جدا گیری می کند. فن این خنک کننده دارای حداقل و حداکثر سرعت 500 (150 دور بالا یا پایین) و 1500 (ده در صد بالا یا پایین) دور در دقیقه است. میزان حداکثر هوایی که این فن در بیشترین میزان چرخش خود جا به جا می کند در حدود 70.08 CFM است که با توجه شدت جریان مصرفی 0.23 آمپری منطقی به نظر می رسد. میزان نویزی که این فن در حداقل و حداکثر میزان دور خود تولید می کند بین 17.8 تا 29.5 دسی بل است. نکته جالب استفاده از سیستم Hydro در فن است. این بدان معنا است که استفاده از این سیستم باعث می شود در میزان دور یکسان این فن در مقایسه با فن های نسل قبل نویز کمتری را ایجاد کند و عمر مفید بیشتری داشته باشد. این فن دوازده سانتی متری در محدوده ولتاژ 10.8 تا 13.2 ولت کار می کند اما به طور کل ولتاژ استاندارد کاری آن 12 ولت است. با در نظر گرفتن ولتاژ و آمپراژ مصرفی این فن توانی در حدود 2.76 وات را مصرف می کند.  همانطور که گفته شده دو کابل دیگر در خود بسته بندی وجود دارد. که یکی کنترلر RGB و دیگری RGB Sync است. کنترلر دارای کانکتور SATA است که به یکی از کانکتورهای ساتای پاور متصل می شود. در وسط کابل یک کلید کنترلر وجود دارد که روی آن دو دکمه تعبیه شده است. دکمه M که برای روشن و خاموش کردن دیود و یا تغییر رنگ آن به کار می رود و دکمه S برای تغییر سرعت تعویض رنگ دیودها کاربرد دارد. البته موردی که در این میان به چشم می خورد این است که در زمانی که درب کیس بسته باشد به آن دسترسی ندارید مگر اینکه همیشه درب کنار کیس باز باشد یا راهکاری برای بیرون قرار دادن کنترلر از کیس پیدا کنید. کابل دیگر هم به کانکتور مخصوص RGB Lighting روی مادربرد متصل می شود که در هر مادربردی وجود ندارد. در صورتی که مادربرد دارای این کانکتور باشد شما می توانید با استفاده از نرم افزار مادربرد رنگ دیود یا سرعت تعویض آن را تغییر دهید. Deepcool برای نگه داشتن فن روی خنک کننده از یک سری میله های فلزی نازک استفاده کرده است که در بیشتر محصولاتی از این رده دیده می شود.  این خنک کننده از سوکت های AM4، AM3 Plus، AM2 Plus، AM2، FM2 و FM1 برای AMD و LGA 20XX، LGA 1366 و LGA 115X برای پردازنده های اینتل پشتیبانی می کند. طبق اطلاعات این خنک کننده امکان پشتیبانی از  پردازنده های AMD با حداکثر TDP صد و چهل وات و صد و پنجاه وات برای پردازنده اینتل را دارد. وزن این محصول 870 گرم است و اندازه آن بدون در نظر گرفتن سایز فن 156×84.8×135 میلی متر است.اندازه فن زیاد بزرگ نیست برای همین اگر آن را در کیس های استاندارد نصب کنید با مشکل خاصی رو به رو نمی شوید.

 

سیستم تست و نرم افزارها

برای تست از قطعاتی با مشخصات زیر استفاده کردیم، این سیستم دقیقا سیستمی است که برای تست مادربرد ECS Z270 Lightsaber استفاده کردیم.  

پردازنده: Intel Core i7-7700K

حافظه: GSkill Trident Z DDR4-3200 16GB (2*8GB)

خنک کننده پردازنده: Deepcool GAMMAXX GT

کارت گرافیک: Asus Nvidia GTX 1080

درایو ذخیره سازی: Samsung EVO 850 250GB

منبع تغذیه: Enermax Revolution Duo 700W

سیستم عامل: Windows 10

همانطور که در بررسی مادربرد گفتیم ما توانستیم پردازنده را با مادربرد ECS تا فرکانس 4710 مگاهرتز اورکلاک کنیم یعنی چیزی در حدود 510 مگاهرتز بیشتر از فرکانس پایه برای هر هسته. (البته این فرکانس چندان زیادی نیست چون مادربرد ECS در  زمینه اورکلاک محدودیت داشت). در حالت کلی سعی کردیم علاوه بر حالت استاندارد دمای پردازنده را در حالت اورکلاک هم در برنامه ها مورد ارزیابی قرار دهیم تا ببینم کارایی این خنک کننده در چه حدی است.  

اشاره: در تست هایی که در برنامه ها گرفتیم دور فن روی حداکثر بود. همچنین از خود خمیر سیلیکون موجود در بسته بندی کولر استفاده کردیم.  در زمینه اورکلاک هم تغییری در ولتاژ داده نشده است و بیشتر با تغییر ضریب به این فرکانس دست پیدا کردیم. 

 

نتایج تست

مانند بررسی مادربرد سعی کردیم کارایی خنک کننده را در برنامه های مختلف بررسی کنیم. در ادامه نتایج کسب شده توسط این کولر را در حالت استاندارد و اورکلاک مشاهده می کنید. (جدول 1)

حالت اورکلاک

حالت استاندارد

 

43.5

40

PC Mark 8

44.5

41

Cinebench 15

45.5

42

3D Mark Fire Strike

43.8

40.5

Batman Arkham

44.5

41.2

Metro Last Light

 از انجایی که دستگاه اندازه گیری میزان نویز نداشتیم نتوانستیم میزان نویز را اندازه گیری کنیم. اما در کل میزان نویزی که فن خنک کننده در حداکثر میزان دور ایجاد می کرد در حد مناسبی است و حتی در ساعتی که صدای چندان در محیط نیست صدای فن شما را اذیت نمی کند.

اشاره: تست ها در دمای استاندارد اتاق گرفته شده است. قطعات مانند حالت عادی در داخل کیس نصب شده بود و دماها توسط نرم افزار گرفته شده است.

8.88.8راندمان8.9امکانات8.7طراحی8.9ارزش

جمع‌بندی

مزایا:
کارایی منطقی در مقایسه به قیمت، قیمت مناسب، صدای کم فن در حداکثر دور، تعبیه دیودهای نوری در فن و همچنین در بخش فوقانی فن، امکان پشتیبانی از سوکت های مختلف AMD و Intel، وزن به نسبت مناسب، کنترلر تنظیم سرعت و رنگ های فن، عدم تداخل خنک کننده با حافظه های بلند به علت طراحی نازک
معایب:
امکان مدیریت رنگ های فن توسط نرم افزار فقط در مادربردهای ایسوس مجهز بخ Aura Sync
امتیاز:
8.88.8راندمان8.9امکانات8.7طراحی8.9ارزش
پیشنهاد سخت‌افزار:
گزینه ای مناسب برای کسانی که بدنبال یک خنک کننده با کارایی و قیمت منطقی هستید که بتواند با دیودهای نوری موجودش حال و هوایی جدیدی به سیستم بدهد.
(4 رای‌ها)

کاربرانی که در این گفتگو شرکت کرده اند

 • سلام برای سی پی یو i7-8700k بدون اورکلاک مناسبه

  0 پاسخ
 • در پاسخ به: myzen

  بله مناسبه

  0 پاسخ
 • مسغره ترین بررسی بود که تاحالا دیدیم
  43 درجه یعنی تو فول لود هست
  گیمها نمیتونن از همه هسته ها استفاده کنن و بهتر بود از نرم افزاری استفاده کنین که بتونه پردازنده رو زیر بار صددرصدی ببره

  0 پاسخ
 • برام جالبه بدونم نورپردازیه RGB باعث ایجاد گرما نمیشه در این فنهایی که برای خنک کردن کیس و یا پردازنده و یا حتی در روی رم ها وجود داره؟

  1 پاسخ
 • سلام دوست عزیز

  خیر نورپردازی LED باعث گرم شدن نمی شود چون مصرفی ندارند.

  0 پاسخ

دیدگاه خود را اضافه کنید.

ارسال دیدگاه به عنوان مهمان

0
دیدگاه شما پس از بررسی منتشر خواهد شد.

تصاویر نویسندگان دیدگاه از Gravatar گرفته می‌شود.