آموزش ایجاد فهرست خودکار برای پایان نامه در Word

اگر دانشجو باشید و حداقل یک پایان نامه فارسی را مطالعه کرده باشید حتما با سیستم شماره گذاری و فهرست بندی این نوشتارها آشنا هستید. نوشتن یک پایان نامه قواعد مشخصی دارد که می بایست به دقت توسط دانشجویان رعایت شوند. با این حال ممکن است برخی از اساتید راهنما تمایلی به کمک کردن در نوشتن و تنظیم پایان نامه به دانشجو نداشته باشند و در نتیجه بررسی درست یا نادرست بودن همه موارد فنی پایان نامه بر عهده دانشجویان است. یکی از نکات بسیار مهم درباره نوشتن پایان نامه ایجاد فهرست است. همان طور که احتمالا به ذهنتان هم رسیده در صورتی که چند پاراگراف به بخشی از یک پایان نامه اضافه شوند شماره صفحات دچار تغییرات کلی می شوند و باید دوباره همه شماره ها در فهرست را برای حالت جدید تنظیم کنید. این کار در صورتی که از قابلیت ایجاد فهرست خودکار Word استفاده نکنید به شدت دشوار و زمان گیر خواهد بود. به کمک فهرست های خودکار با تغییر محتوای نوشته دیگر نیازی به تغییر دستی همه صفحات نیست و کافیست یک بار فهرست مطالب را بروزرسانی کنید تا همه شماره صفحه ها بر اساس ساختار جدید مرتب شوند. در نتیجه اگر نحوه کار برای ایجاد فهرست خودکار را بدانید می توانید در وقت و اعصاب خود صرفه جویی کنید.  

برای استفاده از فهرست خودکار ابتدا باید صفحات پرونده شما شماره گذاری شده باشند (برای این کار از تب insert روی گزینه page number کلیک کنید و سپس bottom of page و در نهایت یکی از گزینه ها را انتخاب کنید).

آموزش ایجاد فهرست خودکار برای پایان نامه

پس از این مرحله نوبت به مرتب کردن عنوان ها خواهد رسید. عنوان ها در یک پایان نامه معمولا به صورت فصل بندی و سپس زیر بخش های یک فصل و زیربخش های یک عنوان فرعی مرتب می شوند. برای مثال می توان حالت زیر را به صورت کاملا خلاصه در نظر گرفت.

آموزش ایجاد فهرست خودکار برای پایان نامه

کاری که باید پیش از نوشتن پایان نامه یا بعد از اتمام آن انجام دهید اختصاص یک استایل heading به هر کدام از این عنوان هاست. منوی استایل ها در تب Home و در سمت راست قرار دارد و معمولا اولین استایل normal است که نوشته ها بر اساس آن تنظیم می شوند.

آموزش ایجاد فهرست خودکار برای پایان نامه

همان طور که مشاهده می کنید در همین بخش گزینه های Heading 1 و Heading 2 وجود دارند. روی Heading 1 کلیک راست کرده و modify را انتخاب کنید. در پنجره جدیدی که ظاهر می شود می بایست نوع و اندازه فونت های فارسی و انگلیسی را بر اساس آیین نامه دانشگاه محل تحصیل تنظیم کنید. (برای تغییر فونت ها بهتر است در گوشه پایین سمت چپ بر روی Format کلیک کرده و سپس Font را انتخاب کنید و در پنجره جدید تغییرات را اعمال کنید). در نهایت بر روی OK کلیک کنید تا تنظیمات ذخیره شوند.

آموزش ایجاد فهرست خودکار برای پایان نامه

برای heading 2 هم همین کار را تکرار کنید. پس از این کار word به صورت خودکار heading 3 را ایجاد خواهد کرد که می توانید آن را هم بر اساس تنظیمات خود تغییر دهید. به همین ترتیب word پس از این کار heading 4 و بعدی ها را هم خواهد ساخت تا در صورت نیاز از آنها استفاده کنید. پس از پایان یافتن تغییرات (معمولا تا Heading 4 برای یک پایان نامه کافی خواهد بود) نوبت به اختصاص استایل به عناوین می رسد. کافیست عنوان مورد نظر را انتخاب (Select) کرده و بعد روی Heading مورد نظر کلیک کنید تا به قالب آن در بیاید. برای مثال فصل 1 با Heading 1، بخش 1-1 با heading 2، فصل 2 باز هم با heading 1 (چون ساختار آن از نظر اندازه و نوع فونت مشابه تیتر شروع فصل است)، بخش 2-3-1 با heading 3 و مشابه آن برای فصل های بعد انجام می شوند.

حالا کار تقریبا به پایان رسیده. باید پیش از آغاز فصل ها و بر اساس آیین نامه دانشگاه یک صفحه برای فهرست ایجاد کنید. اگر صفحه ای برای این کار اختصاص داده اید می توانید به همان صفحه رفته و ادامه مراحل را دنبال کنید. در غیر این صورت در ابتدای صفحه ای که باید بالای آن یک صفحه فهرست ایجاد شود کلیک کنید، سپس از تب insert گزینه blank page را انتخاب کنید.

آموزش ایجاد فهرست خودکار برای پایان نامه

حالا برای ایجاد فهرست خودکار از منوی References گزینه table of contents و سپس automatic table 1 را انتخاب کنید.

آموزش ایجاد فهرست خودکار برای پایان نامه

اگر ترتیب منوی شما برعکس است (از چپ به راست) کافیست آن را سلکت کرده و به کمک تنظیمات تب Home گزینه راست به چپ نویسی را انتخاب کنید تا همه چیز مرتب شود. همچنین می توانید با کلیک بر روی Contents آن را به فهرست مطالب تغییر دهید.

آموزش ایجاد فهرست خودکار برای پایان نامه

این فهرست قابلیت آن را دارد که به صورت خودکار شماره صفحات را مرتب نماید. در نتیجه هر گاه محتوایی به پایان نامه اضافه کرده یا بخشی را حذف کردید و حالا قصد دارید فهرست را بروزرسانی کنید کافی است بر روی همین بخش فهرست کلیک کنید و سپس در بالای آن update table را انتخاب کنید. در پنجره ای که باز می شود هم باید گزینه update page numbers only را انتخاب کرده و روی OK کلیک کنید.

آموزش ایجاد فهرست خودکار برای پایان نامه

با این روش می توانید یکی از مشکلات بسیار بزرگ و زمان بر نوشتن پایان نامه را به سادگی حل کنید.

(7 رای‌ها)

کاربرانی که در این گفتگو شرکت کرده اند

 • محمدحسین

  اگه توی فهرست بندی بخواهیم شماره سرفصل ها هم باشه چی مثلا 2.1 .مقدمه نشه مقدمه خالی

  0 پاسخ
 • افسانه

  :smiley8:smiley8:smiley8:smiley8:smiley8:smiley8:smiley8:smiley8:smiley8:smiley8:smiley8:smiley8:smiley8

  0 پاسخ
 • atefeh

  سلام واقعا دستون درد نکنه من فردا باید پایان نامه مو تحویل بدم کاملو دقیق فهرست بندی بلد نبودم :Dبا اموزش کامل شما من تونستم پایان نامه مو فهرست بندی کنم:)خیلییییییی ممنونم:-bd

  0 پاسخ
 • سپیده

  باسلام
  فهرست بنده فقط تا heading3 را میاره و heading4 نمیاد. چیکار باید بکنم؟

  0 پاسخ
 • سارا

  در پاسخ به: سپیده

  تو قسمتی که فهرست می سازید یه گزینه هم داره که نوشته custom table of contents... اونو بزنید تو صفحه جدیدی که باز میشه سمت چپ پایین نوشته show levels: که جلوش یه کادر هست که نوشته 3 مقدار اونو ببرید روی 4 اگر هم هدینگ بیشتر از 4 دارید مطابق با اون عدد رو بیشتر کنید...

  0 پاسخ
 • وقتی از heading 3 استفاده کنید خود به خود heading 4 ایجاد میشه

  0 پاسخ
 • اکیدا توصیه میکنم که از latex برا نوشتن مواردی چون پابانامه استفاده بشه. word برا همچین کارهایی اصلا مناسب نیس و اعصاب خرد میکنه.

  0 پاسخ
 • آموزش که عالی بود ولی اگه پایان نامه در سطح حرفه ای میخواین بنویسید برید به سمت LATEX یکم اولش سخته ولی واقعا فوقالعادست!!

  1 پاسخ
 • ali

  بابا این خطاهای کامنت مهمانو درست کنین لطفاً.

  0 پاسخ
 • با سلام
  آموزشتون یه اشکال داره اونم اینه که اعداد انگلیسی هستن در صورتی که در پایان نامه حتما اعداد فهرست باید فارسی باشن
  البته این مشکل رو word 2013 نداره و این مشکل مختص به word 2016 هستش!

  0 پاسخ
 • دمتون گرم این اموزش خیلی وحشتناک عالی بود خواهشا از این نوع آموزش ها که میشه گفت خیلی ها در گیرشن بازم بزارید ...

  0 پاسخ

دیدگاه خود را اضافه کنید.

ارسال دیدگاه به عنوان مهمان

0
دیدگاه شما پس از تایید مدیریت منتشر خواهد شد.