زمانی برای هوشمند شدن قفل ها؛ بررسی قفل هوشمند eGeeTouch

این روزها همه چیز در حال هوشمند شدن و با قابلیت کنترل و مدیریت از طریق گوشی است. بهبود امنیت و نحوه کنترل آن هم یکی از دغدغه های همیشگی ما بوده که حالا فرایند هوشمند شدن به آن هم سرایت کرده است. قفل کوچک و جمع و جور eGeeTouch یکی از همین موارد است که قصد دارد با امکانات ویژه اش، در حد و اندازه خود امنیت ما را بهبود ببخشد.

این قفل کوچک بیشتر برای ساک و چمدان، کمد باشگاه، یا مواردی از این دست مناسب است. وجود بلوتوث و nfc در این قفل باعث شده تا گزینه های مختلفی برای کار با آن داشته باشیم و بتوانیم از راه های مختلفی با قفل ارتباط برقرار کنیم. توان مورد نیاز این قفل از طریق دو باتری تامین میشود که به گفته سازنده حدود دو سال قابل استفاده است. کیفیت ساخت دستگاه در حد خیلی بالایی نیست. روکشی پلاستیکی روی بدنه فلزی در پشت و روی آن قرار گرفته و بد نبود که حلقه قفل کمی ضخیم تر طراحی میشد.

در سمت چپ دکمه روشن و خاموش و ضامن باز کردن قفل قرار گرفته است. در پایین قفل دریچه دسترسی به باتری ها و پورت USB قرار دارد (در زمان های اضطراری که باتری داخلی قفل تمام میشود و بخواهید قفل آن را باز کنید، می توانید یک پاوربانک به قفل وصل کرده و از طریق نرم افزار یا NFC قفل را باز کنید). به گفته سازنده این محصول از استاندارد IP43 هم پشتیبانی می کند که در حد مقاومت در برابر پاشش آب است. در کنار قفل یک تگ NFC نیز ارائه می شود که از آن هم می توان برای باز کردن قفل استفاده کرد.

یکی از نشان های روی بدنه قفل، TSA Accepted است که به معنی زنده ماندن قفل در بازرسی چمدان ها در فرودگاه ها است! حتما میدانید که در بسیاری فرودگاه ها برای بازرسی چمدان ها، بازرسان مجبور می شوند قفل را بشکنند تا محتویات را بازرسی کنند. در قفل های  TSA Accepted این امکان وجود دارد تا بدون نیاز به شکستن قفل و با یک کلید مرجع قفل را باز کرده و سپس دوباره آن را سرجایش قرار دهند. بدین ترتیب قفل از اسیب دیدن و از بین رفتن در امان می ماند (سوراخ کلید کنار قفل نیز به همین منظور تعبیه شده است). از آنجا که سابقه باز و بسته شدن قفل ثبت میشود، میتوان متوجه شد که در طول سفر قفل باز شده است یا خیر.

 

نرم افزار و نحوه کنترل

در کنار موارد سخت افزاری، نرم افزار مخصوص این قفل نیز برای دستگاه های اندرویدی یا iOS قابل دسترس است. حتی ساعت هوشمند اپل هم می تواند این قفل را کنترل کرده و آن را باز و بسته کند! سازندگان معتقدند با داشتن این قفل دیگر نگران گم کردن کلید آن یا فراموش کردن کد رمزی که برایش گذاشته اید نخواهید بود. خوشبختانه امکانات نرم افزار تنها در حد باز و بسته کردن قفل نیست و انتخاب های متعددی در اختیارتان قرار میگیرد.

قبل از آنکه بخواهید از قفل استفاده کنید باید نرم افزار را نصب کرده و مراحل راه اندازی را طی کنید. این مراحل شامل تعیین نام برای قفل و اضافه کردن آن به لیست و برخی تنظیمات نرم افزاری میشود. پس از اتمام این کار، در صفحه اول لیست قفل های اضافه شده به نرم افزار دیده می شود. با فشار دکمه قرمز رنگ، قفل فعال شده و می توان با انتخاب آن از لیست قفل ها در نرم افزار، می توان آن را باز و بسته کرد.

پس از باز کردن قفل، به طور خودکار پس از سه دقیقه قفل بسته خواهد شد. همچنین این امکان را دارید که فاصله تقریبی خودتان از قفل را هم از طریق نرم افزار ردیابی کنید. مکان قفل روی نقشه از طریق GPS داخل گوشی تشخیص داده میشود و اگر به مداوم از این قابلیت استفاده کنید، باتری قفل زودتر تمام خواهد شد.

ایراداتی هم در این نرم افزار دیده میشود. برای مثال اگر قفل را باز کرده و از نرم افزار خارج شوید، دیگر به صورت خودکار بسته نمیشود. همچنین برای دسترسی به تنظیمات کلی نیز باید حتما به قفل را فعال کرد و به آن وصل شد.

 

نتیجه

قفل هوشمند eGeeTouch ابزار خوبی برای کسانی است که می خواهند در همه موارد قدم به دنیای هوشمندی بگذارند. دسترسی به قفل و مدیریت چندین قفل به صورت همزمان از طریق نرم افزار جالب بوده و اینکه میتوانیم ببینیم در چه فاصله ای از قفل قرار داریم و آخرین مکان قرار گیری آن کجا بوده در نوع خود می تواند مفید باشد. با این حال نرم افزار جای کار بیشتر داشته و بد نبود که حفله قفل نیز تا حدودی مستحکم تر ساخته میشد. در ضمن این نکته را نیز به یاد داشته باشید که برای داشتن این محصول باید ۴۰ دلار خرج کنید که رقم بالایی به شمار می آيد.

7.58راندمان9امکانات7طراحی6ارزش

جمع‌بندی

مزایا:
امکان کنترل چندین قفل از طریق پنل نرم افزاری، دسترسی از طریق NFC و بلوتوث، عمر باتری مناسب، دارای تاییدیه TSA
معایب:
حلقه قفل نه چندان ضخیم، وجود برخی باگ های نرم افزاری، قیمت بالا
امتیاز:
7.58راندمان9امکانات7طراحی6ارزش
(5 رای‌ها)
  • هیچ دیدگاهی یافت نشد

دیدگاه خود را اضافه کنید.

ارسال دیدگاه به عنوان مهمان

0
دیدگاه شما پس از بررسی منتشر خواهد شد.

تصاویر نویسندگان دیدگاه از Gravatar گرفته می‌شود.