جهرمی: برخی نقدها از امنیت پیام رسان‌ها صحیح و برخی سیاه‌نمایی است

آذری جهرمی، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات امروز به دعوت مشترکی از کمیسیون های امنیت ملی و اقتصادی مجلس در مجلس حضور یافت و در گفتگو با نمایندگان در خصوص موضوعات گوناگون به سوالات آنها پاسخ داد.

جهرمی در ابتدا در خصوص بلاک چین و ارتباط آن با تهدیدات اقتصادی تلگرام گفت: تکنولوژی بلاک‌چین تحولی عظیم در ساختار اعتماد بوجود می‌آورد. بانکها، ثبت اسناد و ثبت احوال نمونه‌ای از مراجع اعتماد در ساختار حاکمیتهاست که دچار تحول می‌شود. موضوع تهدیدات اقتصادی تلگرام که امروز در جامعه درباره آن بحث می‌شود ناشی از این تحول است که باید به آن توجه کرد. البته مرجع کارشناسی در این موضوع بانک مرکزی و پژوهشگاههای علمی و وزارت اقتصاد هستند.

موضوع دیگری که جهرمی در مجلس توضیحات کاملی در رابطه با آن رائه داد، پیام رسان ها و لزوم آنها در خصوص توسعه دیجیتال بود. او گفت:

 بحث پیام رسان و رسانه دو موضوع مجزاست که امروز بنا به شرایطی در کشور ما به هم آمیخته است. برخی محدودیتهای رسانه‌ای مبحث پیام رسانها را تحت الشعاع خود قرار داده است. پیام رسان‌ها یکی از زیرساختهای توسعه اقتصاد دیجیتال هستند. امروز نظام بانکی بین المللی امکان فعالیت کسب و کارهای ایرانی را در پیام رسانها بوجود نیاورده‌اند. اتصال صنعت فناوری مالی به پیام رسان ها باعث شکوفایی اقتصادی می‌شود‌.

وزیر ارتباطات در رابطه با حمایت از پیام رسان های بودو اقدامات وزارت ارتباطات در این موضوع اعلام کرد که شورای عالی فضای مجازی در خصوص حمایت از پیام رسانهای بومی مصوبه ای داشته و دستگاه ها وظایفی داشته‌اند. وزارت ارتباطات بنا بر مصوبه اقدامات خوبی انجام داده و در حال تکمیل اقدامات هستیم.
اما شاید یکی از دلایل همیشگی عدم استقبال کاربران از پیام رسان های بومی، مشکل امنیت آنها بوده است. کمااینکه در چند روز گذشته، نمونه ای این مشکلات در پیام رسان سروش توسط کارشناسان متخصص کشف شد. جهرمی در این باره گفت:

 بحث امنیت اطلاعات و حریم خصوصی بسیار حائز اهمیت است. قوانینی داریم و دیروز هم قوه قضاییه آیین نامه‌ای اعلام کرد اما نیاز به شفاف سازی بیشتری دارد. مصادیق صدور احکام قضایی بایستی شفاف تر اعلام شود و این نیازمند حمایت قانونی مجلس است. دین ما و قوانین ما تاکید بر این مساله دارند و اکنون با شفاف سازی قانونی باید ضمانتهای اجرایی را روشن کرد.

جهرمی در ادامه اینگونه توضیح داد که نقدهایی از امنیت پیام رسانها مطرح می‌شود که برخی از آنها صحیح و برخی دیگر سیاه نمایی است. آنگونه که گزارش کرده‌اند مدیر پیام رسان داخلی در پاسخ به یک ضابط خواستار طی روال قانونی می‌شود و حکم جلب صادر شده است. این دو معنا دارد، اول اینکه حساسیت در این شرکت ها به حریم خصوصی مردم هست و دوم اینکه قوانین حمایتی از این شرکت ها برای رعایت حریم خصوصی کاربران لازم است. وزارت ارتباطات لایحه‌ای در این حوزه آماده کرده که تلاش می‌کنیم با فوریت بالا به مجلس ارسال کنیم.

وزیر ارتباطات  در پایان لازمه تحول در عرضه دیجیتال را حمایت مردم و همدلی آنها با حاکمیت عنوان کرد و گفت: حاکمیت در استفاده حداکثری از منافع فضای مجازی و دفع آفات آن باید یکپارچه باشد. بین حاکمیت و مردم هم همدلی لازم است. زمانیکه جنگ با حمایت و رشادت مردم اداره شد، زمانیکه تحریمهای ظالمانه با حمایت مردم سپری شد، طبیعتا در حل مسایل پیش روی ما در تحول دیجیتال نیز نیازمند حمایت مردم هستیم.

(2 رای‌ها)

کاربرانی که در این گفتگو شرکت کرده اند

 • خدا رو شکر که بالاخره یه نفر پیدا شد ندیده و نسنجیده بگه همش کذبه ، همینم یه پیشرفت تلقی میشه :l=))=))=)):D

  1 پاسخ
 • مهمان

  پیام رسان های بودو چیست؟؟؟ توضیح دهید:smiley3:smiley3:smiley3
  ربطی به جودو داره ؟ ورزشیه ؟ پیام رسان رزمی کاره ؟ ژاپنی ه؟=))=))=))

  پاراگراف پنجم اصلاح بفرمایید

  0 پاسخ
 • وای باز عکس اینi'm sad:(
  از منفورترین چهره های دولت

  1 پاسخ

دیدگاه خود را اضافه کنید.

ارسال دیدگاه به عنوان مهمان

0
دیدگاه شما پس از بررسی منتشر خواهد شد.

تصاویر نویسندگان دیدگاه از Gravatar گرفته می‌شود.