جهرمی: اقدام جدیدی در مقابله با فیلترشکن‌ها آغاز نشده‌است

محمد جواد آذری جهرمی روز گذشته در گفت و گو با خبرنگاران از اثرات مخرب فیلترشکن ها گفت. او از نقش شرکت زیرساخت در مسدود کردن فیلترشکن ها تحت دستور رئیس جمهور خبر داد. این موضوع با واکنش تند کاربران در شبکه اجتماعی توئیتر همراه بود. زمانی که کاربری در این شبکه از وزیر ارتباطات هدف مسدود سازی فیلترشکن ها را جویا شد، جهرمی اینگونه به کاربر مورد نظر پاسخ داد.

جهرمی در صفحه شخصی خود در اینستاگرام که لینک آن را در انتهای توئیت خود پیوست کرده است، دلایل اعمال محدودیت ها را این گونه توضیح داده است:

 1. یکی از دلایل مخالفت دولت با اعمال محدودیت کلی بر پیام رسان ها فراگیر شدن فیلترشکن ها بود.
 2. اگر ظنی بر ارتباط برخی پیامرسان ها مثل تلگرام با سرویسهای اطلاعاتی وجود داشت، در مورد برخی فیلترشکن ها این ارتباط دیگر ظن نیست بلکه یقین است و بودجه برخی از آنها مستقیما از طرف دولت آمریکا تامین می‌شود. بنابراین اکنون با فراگیر شدن فیلترشکن ها که قابل پیش‌بینی بود، شرایط نامناسبتری رخ داده است.
 3. در سیاست های اعلامی دولت های متخاصم با مردم ایران، راهکارهایی برای فراگیر شدن فیلترشکن‌ها در ایران مطرح و پیگیری شده است. عدم تدبیر برای همراهی مردم در تصمیماتی که برای فضای مجازی اتخاذ می‌شود، عملا باعث ترویج فیلترشکن‌ها و در نتیجه تقویت برنامه‌های متخاصمین است.
 4. جدا از این دسته فیلترشکن ها، دسته‌ای دیگر نیز باج افزار و بدافزار هستند و در زمانیکه زندگی روزمره مردم در فضای مجازی شکل گرفته، تهدید بزرگی برای امنیت آنها مطرح می‌شود.
 5. اختلاف نظر در مسئولین و نارضایتی جمعی از مردم اکنون تهدید بزرگتری را برای امنیت فضای مجازی فراهم کرده که نمیتوان از کنار آن به راحتی گذشت و باید برای آن چاره جدی اندیشید.

جهرمی امروز در گفت‌وگو با اعتمادآنلاین، ابتدا در خصوص پیام‌رسان‌های داخلی گفت: 

با ارزیابی اظهارات شرکت‌های پیام‌رسان در فروردین 97، به این نتیجه رسیدیم که مجموع توان پیام‌رسا‌ن‌های داخلی 15 میلیون کاربر فعال است. اکنون مجموعا حدود 10 میلیون کاربر فعال دارند که برخی مردم هم کاربر چند پیام‌رسان هستند. بنابراین فعلا از بابت ظرفیت پیام‌رسان‌های داخلی جای نگرانی وجود ندارد و در حال توسعه هستند.

او با اعلام اینکه آمادگی دارد تا با هماهنگی مرکز ملی فضای مجازی مستندات امکانات واگذار شده به سروش را منتشر کند، اظهار داشت که مدیران سروش راه صلاحی را در پیش نگرفته‌اند. مکاتبات آنها برای پوشش ظرفیت 20 میلیونی با همان امکانات در فروردین‌ماه موجود است.

او در پایان در مورد وضعیت استفاده کاربران ایرانی از تلگرام بعد از دستور قضایی برای فیلترینگ این پیام‌رسان گفت:

بنابر شواهد کاربران در مقابل تصمیم قضایی مقاومت نشان داده‌اند و متاسفانه فیلترشکن‌ها در حال ترویج هستند و امنیت فضای مجازی با چالش مواجه شده است. گزارش وضعیت به طور مرتب برای مرکز ملی فضای مجازی ارسال می‌شود. اقدام جدیدی در مقابله با فیلترشکن‌ها آغاز نشده و روال همان است که از دی‌ماه وجود داشته است. مقابله با این حجم درخواست فیلترشکن‌ها کار ساده‌ای نیست و پیچیدگی بسیار بالایی دارد. حدود یکماه قبل این چالش‌ها را به مقامات ذیربط منعکس کرده‌ایم.

(3 رای‌ها)

کاربرانی که در این گفتگو شرکت کرده اند

 • آقای جهرمی خیلی ساده هست. میخوای فیلتر شکن نباشه باید فیلترینگ رو حذف کنید و الا به تعداد راه های رسیدن به خدا فیلتر شکن اومده و خواهد اومد. جالبه که ملت رای میدن که دولتمردان بهشون خدمت رسانی کنن نه اینکه خودشون رو مالک و اختیار دار مردم بدونن. یجوری از کوچ به پیام رسان داخلی حرف میزنن انگار حضرت موسی میخواد قومش رو جا به جا کنه. آقا دست بردارید و به وظیفه اصلیتون بپردازید. بجای سنگ اندازی خدمت رسانی کنید.

  0 پاسخ
 • Amin7r

  آقا من می خوام باج افزار رو گوشیم باشه ولی توی نت آزاد باشم، شما چیکاره ای که برای من و امثال من تصمیم می گیری؟ کم تحریم نرم افزاری هستیم که شما هم ما رو فیلتر می کنین؟
  از ده تا سایت مطرح دنیا نصف اش فیلتر کردین، گند زدین به اینترنت

  این بود شعار استقلال» آزادی « جمهوری اسلامی؟

  :smiley0:emoji0

  0 پاسخ
 • وی پی ان خریدم سالی 40 تومن.خیالم دیگه راحته!اصلا تلگرامو ازاد هم نکنن مشکلی نیس
  البته من شک هم دارم ک وی پی ان فروشا همین ژن های خوبن ک با این رفتارای دولت کسب و کارشون رونق گرفته

  0 پاسخ
 • "اقدام جدیدی در مقابله با فیلترشکن‌ها آغاز نشده و روال همان است که از دی‌ماه وجود داشته است"!!!
  پس چطور چند روزه که هیچ فیلترشکنی کار نمیکنه؟
  خر گیر آوردن.

  0 پاسخ

دیدگاه خود را اضافه کنید.

ارسال دیدگاه به عنوان مهمان

0
دیدگاه شما پس از تایید مدیریت منتشر خواهد شد.

تصاویر نویسندگان دیدگاه از Gravatar گرفته می‌شود.