چگونه نسخه قدیمی یک برنامه را در گوشی اندرویدی نصب کنیم

گاهاً برای همه ما اتفاق افتاده است که با به روزرسانی های یک برنامه احساس راحتی نکنیم و نسخه قدیمی این برنامه برای ما کاربردی تر باشد. اما آیا راهی وجود دارد که بتوانیم نسخه قبلی برنامه را به گوشی هایمان بازگردانیم یا باید با نسخه جدید برنامه کنار بیاییم؟ شما می توانید به راحتی نسخه قدیمی تر برنامه های مورد نظر خودتان را بر روی گوشی نصب کنید و ما در ادامه این مطلب شما را با چگونگی انجام این کار آشنا خواهیم کرد.

گام اول: حذف کردن نسخه فعلی برنامه

برای شروع ابتدا باید نسخه فعلی موجود در گوشی خود را حذف (uninstall) کنید. از منوی Setting به قسمت Apps & Notification رفته و برنامه مورد نظرتان را پیدا کنید. (در اندورید 5.0 تا 7.1 از منوی Settings به قسمت Apps بروید و برنامه را پیدا کنید.)

اگر برنامه مورد نظر شخص ثالث است، یعنی به طور پیش فرض بر روی گوشی نصب نشده،  ابتدا گزینه Force Stop را انتخاب کنید و پس از آن با انتخاب گزینه Uninstall و بعد با انتخاب گزینه Ok برنامه را از گوشی خود حذف کنید. اگر برنامه ای که قصد حذف نسخه جدید آن را دارید در لیست برنامه های سیستمی است، از منوی سه نقطه که در بالای سمت راست صفحه App قرار دارد، گزینه Show System را انتخاب کنید،  پس از آن برنامه در لیست ظاهر خواهد شد.

اگر برنامه مورد نظر به صورت پیش فرض بر روی گوشی نصب باشد، متاسفانه شما نمی توانید آن را حذف کنید. اما می توانید با انتخاب منوی سه نقطه در بالای سمت راست برنامه، گزینه Uninstall updates را انتخاب کنید. بدین ترتیب تمام به روزرسانی هایی که برنامه دریافت کرده است، حذف خواهد شد. در نظر داشته باشید که شما نمی توانید نسخه ای قدیمی تر از آنچه که حالا پس از حذف آپدیت ها در گوشی وجود دارد را نصب کنید.

گام دوم: نصب نسخه دلخواهتان از برنامه

زمانیکه که برنامه را حذف کردید، وقت آن است که مجدداً نسخه ای که می خواهید را نصب کنید. از آنجاییکه از طریق فروشگاه گوگل پلی این امکان وجود ندارد، بهتر است که از APK Mirror نسخه مورد نظر برنامه را پیدا و نصب کنید.

در APK Mirror برنامه ای که لازم دارید را جستجو کنید و پس از آن در نتایج جستجو نسخه مورد نظر خودتان را پیدا کنید. برخی از برنامه های ممکن است نسخه های متفاوتی با معماری های گوناگون داشته باشند. بنابراین نیاز است که کمی تحقیق کنید تا متوجه شوید به چه نسخه ای نیاز دارد. البته بیشتر گوشی های امروز arm64 هستند. اگر بخواهید از منبعی به جز گوگل پلی برنامه نصب کنید نیاز است که اجازه دسترسی و نصب برنامه را به گوشی بدهید. این دسترسی در نسخه های اندرویدی کمی متفاوت است. در اندروید 8.0 اوریو با فعال کردن گزینه Allow from this source این امکان فراهم می شود. (در نسخه های قدیمی تر نیاز است که از منوی Settings به قسمت Security رفته و گزینه Unknown sources را فعال کنید.)

گام سوم: غیرفعال کردن به روزرسانی، در صورت نیاز

پس از آنکه نسخه مورد نظر برنامه را نصب کردید، به هدف خود رسیده اید. با این حال شما می توانید نسخه های جدیدتر برنامه را بر روی آن نصب کنید. اما اگر چنانچه نمی خواهید نسخه جدیدتر نصب شود، به روزرسانی خودکار را غیر فعال کنید. برای این کار کافیست برنامه مورد نظر را در گوگل پلی پیدا کنید و با انتخاب منوی سه نقطه در بالای سمت راست، تیک گزینه Enable auto update را بردارید.  

(9 رای‌ها)

کاربرانی که در این گفتگو شرکت کرده اند

  • جمشید

    ای کاش میگفتید چطور یک نرم افزار قدیمی رو بر روی اندروید های جدید اجرا کنیم .
    مثلا من یک نرم افزار دارم روی اندروید 4 اجرا میشه اما روی 7 اجرا نمیشه شدیدا بهش نیاز دارم

    0 پاسخ
  • عنوان مطلب رو که خوندم خوش حال شدم گفت بلاخره یه راهی برای نصب نرم افزار های قدیمی پیدا شد چون خود من کلی نرم افزار قدیمی دارم که ولی یا نصب نمی شن یا ارورر استاپ ورکینگ می دن ولی مطالب اصلا ربطی به تیتر نداشت :/

    0 پاسخ

دیدگاه خود را اضافه کنید.

ارسال دیدگاه به عنوان مهمان

0
دیدگاه شما پس از تایید مدیریت منتشر خواهد شد.

تصاویر نویسندگان دیدگاه از Gravatar گرفته می‌شود.