احتمال خروج هیوندا از بازار خودروی ایران

هفته گذشته گروه خودروسازی فرانسوی پی‌اس‌ای (مجموعه‌ای که قبلا با نام پژو-سیتروئن شناخته میشد) اعلام کرد به منظور مواجه نشدن با تحریم‌های ایالات متحده، فعالیتش را در ایران تعلیق خواهد کرد. هر چند این شرکت در بیانیه ای عنوان کرده بود که "با حمایت دولت فرانسه" با مقام‌های ایالات متحده در تماس است تا امکان گرفتن معافیت از دولت آمریکا درباره این تحریم‌ها را بررسی کنند. با این حال به نظر نمی رسد مقامات دولتی آمریکا تمایلی به همکاری با شرکای تجاری ایران داشته باشند و به همین دلیل باید با احتمال بسیار زیاد خروج مجدد پژو از بازار ایران را تایید کرد. اما ظاهرا این پایان ماجرا نبوده و شرکت های دیگری هم وجود دارند که حتی با در اختیار داشتن بخشی نسبتا بزرگی از بازار ایران ترجیح می دهند روابط تجاری خود با ایران را فدای سختگیری های بعدی آمریکا نکنند. وب سایت عصر خودرو امروز خبری منتشر کرد که به نظر می رسد نشانه ای برای خروج احتمالی کمپانی کره ای هیوندا از بازار ایران است.

داستان از این قرار است که شرکت کرمان موتور به عنوان وارد کننده اصلی محصولات کمپانی هیوندا در ایران با ارسال پیام کوتاهی به پیش خرید کنندگان خودروی الانترا از آنها خواسته به دلیل عدم توانایی در تامین مدل های پیش خرید شده، برای تعیین وضعیت خرید خود به نمایندگی های این شرکت مراجعه کنند. در واقع این طور به نظر می رسد که کرمان موتور موجودی کافی برای تامین الانتراهای پیش خرید شده را ندارد و از طرفی محموله های جدید این ماشین نیز وارد کشور نشده اند تا خریدارانی که چند ماه در انتظار تحویل خودرو بوده اند آنها را دریافت کنند. کرمان موتور توضیحات بیشتری درباره این موضوع ارائه نکرده اما به مشکلاتی اشاره دارد که "این شرکت نقشی در روند آنها نداشته" و به این ترتیب شایعه خروج احتمالی هیوندا از بازار ایران را تقویت می کند. همچنین از افرادی که خودروی هیوندا الانترا را پیش خرید کرده اند نیز درخواست شده نسبت به انصراف یا تغییر خودروی مورد نظر خود اقدام کنند تا به این ترتیب در اولویت تحویل سری بعدی قرار گیرند. کمپانی هیوندا نیز هنوز بیانیه ای درباره سیاست های کاری خود در ایران طی ماه های آینده منتشر نکرده و به همین دلیل باید در انتظار اظهارات مقامات رسمی برای تایید این اخبار باشیم.

(8 رای‌ها)

کاربرانی که در این گفتگو شرکت کرده اند

 • lol

  به قول میلاد بزار همه برن دیگه زمین هم برای ما تنگ شده، از این بدتر هم اگه هست بزار بشه، باید 1 میلیون بار بدتر از اون کاری که آمریکا با ژاپن در جنگ کرد سر ما بیاد تا شاید به خودمون بیاییم..........

  0 پاسخ
 • میلاد

  هیوندا توام برو
  سهم من از عاشق شدن جداییه توام برو :emoji1

  0 پاسخ
 • mahdi

  علی برکت الله
  این هم از سیب و گلابیای برجام
  بتون رو بیارید

  0 پاسخ
 • دیگه وقتی شرکت های ماشینای چینی از ایران میرن خودتون ببینید چقدر کشور عقب مونده و بدبختی داریم=smile

  1 پاسخ
 • فقط همینو کم داشتیم :smiley0

  0 پاسخ

دیدگاه خود را اضافه کنید.

ارسال دیدگاه به عنوان مهمان

0
دیدگاه شما پس از بررسی منتشر خواهد شد.

تصاویر نویسندگان دیدگاه از Gravatar گرفته می‌شود.