در تکمیل پیش نویس "لایحه حمایت از داده های شخصی" همکاری کنید

هفته گذشته و در جریان برگزاری نمایشگاه الکامپ 97، وزیر ارتباطات رسما اعلام کرد پیش نویس لایحه جدیدی به نام "صیانت و حفاظت از داده‌های شخصی" آماده شده و به زودی منتشر می شود. این لایحه با هدف ایجاد قوانینی برای حمایت از حریم خصوصی کاربران ایرانی در فضای مجازی تهیه شده و تلاش خواهد کرد به سازماندهی نحوه دسترسی اپلیکیشن های داخلی به اطلاعات کاربران، پردازش و امنیت آنها بپردازد. به این ترتیب لایحه صیانت و حفاظت از داده های شخصی اولین تلاش برای پشتیبانی از کاربران در برابر سو استفاده اپلیکیشن ها و سازمان های غیر مرتبط به داده های آنان خواهد بود. روز گذشته بر اساس وعده وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، پیش نویس لایحه صیانت و حفاظت از داده های شخصی به صورت آنلاین منتشر شد.

به گفته رییس سازمان فناوری اطلاعات کشور لایحه‌ صیانت از داده‌های شخصی به صورت سندی تهیه شده است که بتواند نگرانی های مردم را درباره داده ها و اطلاعات خود در فضای آنلاین برطرف نماید. تقریبا در تمامی کشورهای جهان قوانین مشابهی برای حمایت از حریم خصوصی کاربران وجود دارد و اخیرا در یکی از سختگیرانه ترین انواع این قوانین، اتحادیه اروپا طرحی با عنوان خلاصه GDPR را به تصویب رساند که تمامی وب سایت ها و سرویس های فعال در این منطقه را ملزم می کند نوع اطلاعات و نحوه جمع آوری آنها از کاربران را به وضوح در معرض دید آنها قرار داده و در صورت به اشتراک گذاری داده ها با سرویس های ثالث کاربران را از این کار با خبر کنند. حالا وزارت ارتباطات با انتشار بیانیه ای از تمامی فعالان، حقوقدانان و مردم دعوت کرده با مطالعه پیش نویس طرح صیانت و حفاظت از داده های شخصی، به تکمیل و اصلاح نقاط ضعف آن بپردازند. این سند که در 78 ماده تنظیم شده از طریق نشانی زیر در اختیار مردم قرار گرفته است. همه کاربران می توانند با مراجعه به این آدرس پیش نویس طرح را مطالعه کرده و نظرات تخصصی خود در راستای تکمیل آن را با گروه های حقوقی وزارت ارتباطات به اشتراک بگذارند.

 پیش‌نویس لایحه «صیانت و حفاظت از داده‌های شخصی»

(3 رای‌ها)

کاربرانی که در این گفتگو شرکت کرده اند

 • علیرضا

  حالا که قشنگ اطلاعات تمامی کاربران رو برداشتند و نشون میده تا الان قانونی برای منع دسترسی نبود، میان میگن ما چنین چیزی رو نوشتیم خیلی میخوای حامی مردم خودت رو نشون بدی ولی خب دستا رو میشه دیگه

  0 پاسخ
 • کار خوبیه.

  0 پاسخ
 • مگه همین وزیر محترم نبود که با حکم قضایی انگشتش رو دکمه فیلتر رفت؟
  از اتاق فرمان میگن نه خرزو خان بود

  2 پاسخ

دیدگاه خود را اضافه کنید.

ارسال دیدگاه به عنوان مهمان

0
دیدگاه شما پس از تایید مدیریت منتشر خواهد شد.