3 روز دیگر یکی از بزرگترین بارش‌های شهابی سال اتفاق خواهد افتاد

بارش شهابی برساووشی (Perseid meteor shower) یکی از مهمترین بارش های شهابی سالانه است که در نیمکره شمالی دارای زیبایی خیره کننده تری خواهد بود. این بارش شهابی از شب یکشنبه 12 آگوست (21 مرداد) ساعت 12.30 آغاز می شود و تا اوایل صبح روز دوشنبه (4 صبح)، 13 آگوست ادامه خواهد داشت. در طول این مدت دنباله‌دارها از شمال و جنوب استوا قابل رؤیت خواهند بود. طبق گفته ناسا اواسط عرض جغرافیایی بهترین مکان برای رصد این رویداد نجومی زیبا خواهد بود.

در شب های مانده به رویداد اصلی شما شاید بتوانید در طول یک ساعت تعداد انگشت شماری شهاب مشاهده کنید، اما در رویداد اصلی غروب یکشنبه تعداد بارش ها بسیار زیاد تر می شود. پیک بارش زمانی اتفاق می افتد که زمین به سمت ابرهای پرچگال دنبال سوئیفت-تاتل حرکت می کند. جالب است بدانید که عبور زمین و خورشید از دنباله Swift-Tuttle هر 133 سال یک بار اتفاق می افتد. برای مشاهده این بارش تنها کافیست که یک نقطه مناسب را بدون آلودگی های نوری و با نمای خوب از آسمان انتخاب کنید. در دوره پیک بارش شما حتی ممکن است 110 شهاب را در تنها یک ساعت مشاهده کنید، یعنی به طور میانگین هر دقیقه 2 شهاب. به خاطر داشته باشید که طبق اطلاعاتی که توسط سازمان ناسا منتشر شده است، بهترین زمان برای مشاهده این بارش شهابی چند ساعت پس از گرگ و میش است.

به طور معمول اوج این بارش شهابی معمولاً هرساله در حدود ۲۲ مرداد روی‌ می ‌دهد. کانون این بارش در صورت فلکی ذات‌ الکرسی و در نزدیکی مرز آن با صورت فلکی برساوش واقع شده‌ است، ولی در گذشته که اندازه‌گیری و سنجش دقیق مکان نورباران بارش‌ های شهابی میسر نبود، ستاره شناسان مکان کانون این بارش شهابی را در برساوش می‌ دانستند و به همین دلیل آن را برساوشی نام‌ گذاری کردند.

(2 رای‌ها)

کاربرانی که در این گفتگو شرکت کرده اند

  • هادی

    جایی تو ایران هست بشه رفت و این بارش شهاب سنگ رو دید؟

    0 پاسخ

دیدگاه خود را اضافه کنید.

ارسال دیدگاه به عنوان مهمان

0
دیدگاه شما پس از بررسی منتشر خواهد شد.

تصاویر نویسندگان دیدگاه از Gravatar گرفته می‌شود.