ایران باید کنسول بازی تولید کند

صحبت کردن از بخش تولید به خصوص در حوزه تجهیزات دیجیتال در ایران تقریبا بی معنی است. در کمال تاسف با وجود پتانسیل بسیار بالا از نظر نیروی انسانی، به دلیل فقر علمی و زیرساختی حتی تولید سیستم های ساده الکترونیکی در کشور نیز در شرایط کنونی غیر ممکن است. تقریبا تمامی شرکت های فعال در این بخش در کشور کار خود را به صورت مونتاژ یا در بهترین حالت خرید قطعات اصلی از بازار بین المللی و افزودن آنها به قطعات دیگر در داخل کشور دنبال می کنند و هیچ شرکتی به عنوان تولید کننده تخصصی تجهیزات الکترونیک در ایران وجود ندارد. نمونه این امر بازار محصولاتی مانند تلفن های هوشمند است. در حالی که ادعا می شود چندین شرکت ایرانی در حال تولید گوشی موبایل هستند اما عملاً همگی آنها به مونتاژ کننده بوردهای چینی در قاب های ساخته شده در ایران تبدیل شده اند و فاصله ما با تولید چیپ های پردازشی بسیار زیاد است. در چنین شرایطی سخن گفتن از خودکفایی در تولید محصولات دیجیتال کمی دور از ذهن و غیر منطقی است اما مدیرعامل سابق بنیاد ملی بازی های رایانه ای نظر متفاوتی دارد.

وی امروز در مصاحبه ای با خبرگزاری فارس از تجربه بنیاد بازی های رایانه ای در ساخت موتور بازی ملی گفته و البته سرنوشت مبهم آن را به دلیل عدم حمایت از سوی دولت می داند. او همچنین از برنامه ریزی برای تبدیل شدن به قطب بازی سازی در منطقه در سال 73 خبر داده و البته در ادامه آورده است که با تلاش های انجام شده سرانجام در سال 93 (بیست سال بعد از آغاز برنامه ریزی) توانسته ایم حرف هایی برای گفتن داشته باشیم. اما جالب ترین بخش صحبت های این استاد دانشگاه و مدیر سابق، حرف های وی درباره تولید کنسول های بازی است. به گفته او در حال حاضر می بایست برای پیشبرد صنعت بازی سازی در کشور بر روی ساخت کنسول سرمایه گذاری انجام شود. هر چند وی عقیده دارد "چنین کاری بسیار سخت است و چیزی شبیه به خط تولید هواپیما به نظر می رسد" اما با این حال ورود به حوزه ساخت کنسول بازی را "ضروری" می داند. خواندن همین چند خط از مصاحبه رییس سابق بنیاد بازی های رایانه ای می تواند پرسش های بیشماری را در ذهن کاربران ایجاد کند. اما ساده ترین پرسش شاید اینطور مطرح شود: ساخت یک کنسول بازی نیازمند گروه های متخصص بسیار زیاد، همکاری های تکنولوژیک بین المللی و سرمایه گذاری سنگین بر روی فرآیندهای تحقیق و توسعه است. حتی در صورت محقق شدن آرزوی ساخت کنسول ملی، آیا فکری برای محتوای نرم افزاری آن شده است؟ در حال حاضر سه تولید کننده بزرگ کنسول بازی در جهان فعالیت دارند (سونی، مایکروسافت و نینتندو) که صدها استودیوی بازی سازی برای تولید محتوای اختصاصی برای آنها فعالیت می کنند. کدام استودیوی بازی سازی قرار است در ساخت بازی برای کنسول ملی ایران سرمایه گذاری کند؟ آیا ساخت کنسول ملی، با پلتفرمی ملی و با تولید کنندگان بازی ملی برای کاربران ایرانی توجیه اقتصادی دارد یا خیر؟

(12 رای‌ها)

کاربرانی که در این گفتگو شرکت کرده اند

 • Spider-Man

  این پاسخ من عمومی و رو به همه ایرانگرایان هست، اما بخشی از آن، رو به کاربری به نام arthur هست:
  دلیل دشمنی دنیا با ایران، خودکفایی ایران در مباحث نظامی و طبیعی، و تاریخ آن هست.
  اگر می بینیم که ژاپن در زمینه تکنولوژی موفق هست، این حاصل حمله اِمریکا به ژاپن در زمان جنگ جهانی دوم هست - که منجر به بردگی ژاپن برای صهیونیسم جهانی شد. محض اطلاع شما، ژاپنِ کنونی - کشوری که در زمین بازی و بازی سازی، صاحب نام هست - حتی ارتش اختصاصی نداره!
  اِمریکا در ژاپن، تعداد بسیار زیادی پایگاه نظامی داره - در حقیقت، این اِمریکاست که ژاپن رو می چرخونه!
  پس وقتی شما از سر نادانی میگی "ایدئولوژی عقب مانده ای در کشور وجود داره که از دنیا یک دشمن تمام عیار برایمون ساخته"، درواقع تن دادی به بردگی برای دنیا - فارق از اینکه دنیا (صهیونیسم جهانی) غلط کرده که خود رو در حد دشمن ایران بدونه - چون محض اطلاع شما، دنیا دلش به حال من و شما نسوخته که به فکر "همکاری" با ما باشه - بلکه چشم به "خاک ایران" دوخته! پس هرگونه "سازش" با کشورهایی به غیر از دوستان ما در منطقه، نخست موجب بردگی ایران میشه، "سپس" رابطه - که حتی این رابطه، ارباب-برده ای خواهد بود!

  حالا شما آزادی که خودت رو با مباحثی همچون "ارتباط با دنیا جهت پیشرفت" گول بزنی - اما اصل و راه اینه، که ما خود دست به کار بشیم برای ساخت زیربنا - یعنی هرچه که نیاز داریم رو بدون باج دهی به "دنیا"، از نو بسازیم.

  ساخت کنسول بازی، همچنان وابستگی به همراه داره - نمونه آن "کالاهای ایرانی" داخل بازار هست، که فقط پوسته ایرانی دارن، و در داخل، همگی "غیر-ایرانی" هستن!

  شما منفعت و پیشرفت رو در رابطه با قدرت ها می دونی - اما ما اونها رو در ساخت و ساز و بومی سازی می بینیم - چرا که خود یک قدرت هستیم.

  خود می سازیم و خود به خود می فروشیم و اقتصاد رو راه می اندازیم - و کشورهای همسایه قطعا خواهان همکاری خواهند بود - و اگر آن "دنیایی" که شما دلتون به اون خوشه، خواهان همکاری و رابطه با ایران باشه، "درخواست میده"، تنها در صورت "پذیرش شروطی که ایران بنا کرده" - چرا که در نهایت، تسلط می بایست آن ماست باشه، نه دیگری.

  رابطه و همکاری دو کشور با یکدیگر، مبحثی ساده نیست - مخصوصا وقتی حرف از ایران و ایرانی و ایرانگرایی به میان باشه.

  جوانان - من هم یک جوان هستم - راه اینه: باید ریشه را بسازیم، تا درصد وابستگی به بیگانگان را به صفر برسانیم، در غیر این صورت، نه تنها نقش خود را ایفا نکرده ایم، بلکه پذیرای بی ثباتی، و بازیچه دست قدرت هایی که حتی "نمی شناسیم" شده ایم.

  0 پاسخ
 • arthur

  تا زمانی که مغز معیوب ایدئولوژی های خرافی در این مملکت بیداد میکند، جای پیشرفت تو هیچ زمینه نیست.
  ما بهتر هست به جای فکر کردن به ساخت کنسول بازی، به فکر حذف کردن ایدئولوژی هایی از روی این مملکت باشیم که چیزی جز عقب ماندگی و ضعف برای این مملکت نداشته و همیشه مانع و دست انداز در رشد و توسعه کشور و بالندگی جوانان در حوزه های علمی می شود.
  تا به حال فکر کردین چرا جوانان مملکتمون در خارج از کشور اینقدر موفق هستند، حتی نمونه اش در همین حوزه Game :
  محمد علوی، یکی از آن بازی‌سازان خوب و صاحب سبکی است که شاید معرف حضور خیلی‌ها به خاطر سری بازی‌های Call of Duty باشد...

  خوش بختانه ما چیزی از توانایی نصبت به کشور های پیشرفته نداریم، تنها مشکلی که داریم ایدئولوژی عقب مانده ای هست که از دنیا یک دشمن تمام عیار برایمون ساخته.

  وگرنه با استعداد ها و پتانسیل هایی که در مملکت دارند سر همین موضوع تلف میشن، فقط یک روزی برسه که کشور ما هم آزادی و دوستی و روابط بین الملل درست با کشور های پیشرفت کرده داشته باشد، اون موقع جای صحبت برای ساخت کنسول بازی را هم خواهیم داشت.

  وقتش هست که یک نگاه دقیقی به افکار و باور های خود بیندازیم...

  0 پاسخ
 • محسن

  اقا یا خانومی که میگه نمیتونن هیچی بسازن،خب بگو نمیتونیم هیچی بسازیم،برای چی خودتو میکشی کنار و در جایگاه ناظر دانای کل میذاری؟؟خب تو برو شروع کن بساز،بعضی ها هیچوقت نه تو کار بازرگانی بین اللمللی بودن نه کوچکترین کار تولیدی کردن،نه درکی از شرایط جغرافیایی و بومی دارن،نه حتی قادر به دیدن کلیت جهان حاضر هستن،فقط میان لودگی میکنن،نظر بی معنا میدن و با غرور از ذلت و فلج بودنشون حرف میزنن،اگه دسته بیل وارد میکردن بخاطر دلاری بود که مصنوعی سه تومن نگه داشته بودن و تولید کننده داخلی رو فلج کرده بودن،بله قطعا همه تولید کننده های داخلی هم انصاف و مروت رو با مصرف کننده هم وطنشون مراعات نمیکنن،اما تمسخر موجودات موهومی به نام ٫٫اونا و اینا٬٬ راهکغر هیچ دردی نیست،بقول علی دایی:لخت شو بیا وسط زمین تا ببینی و ببینن که لب و دهنی یا دست و پا هم داری؟؟

  0 پاسخ
 • محمد مهدی

  واقعا برای مردم جامعمون متاسفم:smiley7مردم ژاپن حاضر شدند زمانی که کشوری عقب مونده بودند، دمپایی چوبی و سفت ساخت مملکتشون رو بپوشن ولی کفش نرم خارجی نپو‌شن. ولی ما که الان عقب افتادیم، کالای ایرانی رو مسخره می کنین

  0 پاسخ
 • امیررضا

  حاجی هنوز که هیچی معلوم نیست اونوقت همه جبهه گرفتن
  بزارید این کنسوله رو بسازن ببینیم چی از اب درمیاد اونوقت مفصل همینجا در موردش حرف میزنیم
  اون عزیزی هم که میگه با شنیدن ای خبر یاد واردات دسته بیل افتادم، معلومه جنس بد بهش دادن که با خوندن خبر کنسول یاد بیل افتاده...

  0 پاسخ
 • محمدحسن

  بعضی اینجا جوری کامنت گذاشتن که انگار بچه ایران نیستند!!:-L
  چرا نمی گید نمی تونیم و به جاش میگید نمی تونن.:smiley0
  عین بچه های شدیم که منتظرن یکی بیاد لقمه را بزار ته حلقشون.:smiley0
  برید تاریخ ژاپنا بخونید ببینید چجوری از عرش به فرش رسیدن اونم فقط با یکدلی و کار و تلاش فراوان:-bd

  0 پاسخ
 • متین

  اخه ایران بیاد کنسول بازی بسازه کدوم شرکت اسکلی میاد براش بازی درست کنه/-)

  0 پاسخ
 • به همون اندازه که پراید جون میلیونها ایرانی رو توی جاده ها گرفته و خانواده های زیادی رو داغدار کرده اون هم با قیمت بسیار بیشتر از ماشین های استاندارد اروپایی ، بر فرض اینکه ما کنسول بسازیم مثل پراید ، اول اینکه قیمتش 10 برابر کنسول های خارجی میشه چونکه صد در صد اجازه رقابت داده نمیشه و واردات کنسول ممنوع میشه که همین الانشم شده و از طرفی اگه کنسولی به نام کنسول ملی مثلا تولید هم بشه مطمئنا با کیفیت پایینش اون کنسول در حین بازی منفجر میشه و گیمر رو راهی دیار باقی میکنه یا خونه رو به آتیش میکشونه در واقع ما تا نتونیم با کشورهای اروپایی و قدرتمند ارتبط نزدیک و خوبی داشته باشیم و نتونیم زبان انگلیسی رو به عنوان دومین زبان مهم در کشورمون جا بندازیم و از علم اونها به هر شکلی بهره ببریم نه تنها کنسول نمیتونیم بسازیم که سوزن خیاطی هم نمیتونیم بسازیم چونکه طبق آمار گمرک در 2 ماه منتهی به اردیبهشت سال 95 , حدود 21 تن سوزن چرخ دوزندگی وارد کشور شد که این خودش ثابت میکنه که ما حتی سوزن هم نمیتونیم تولید کنیم اون هم در کشوری که قدرت کنترل ارزش پول ملیش رو نداره و تولید کننده رو با این ضعف به خاک سیاه میشونه اولین لازمه پیشرفت توی صنعت داشتن ابزاری به نام زبان هست که مهمترین اون زبان انگلیسی هست نه عربی که در مدارس ما تدریس میشه در واقع اصلا عرب ها چه علمی دارند که بتونه یادگیری زبون اونها به علم و پیشرفت کشورمون کمکی کنه . دوم اختصاص دادن بودجه برای تدریس و آموزش علم در این زمینه هست که این خودش یک پروسه طولانی هست و نیاز به سال ها زمان هست تا بتونه در یک نسل جا بیافته سوم ارتباط خوب و قوی با کشورهای صنعتی بسیار پیشرفته چونکه ساخت کنسول نیاز به علم تخصصی بسیار بالایی داره که تولید قطعاتش بتونه در خاک کشور انجام بشه اون هم نه صد در صد چونکه برخی از قطعات رو حتی پیشرفته ترین کشورها هم مجبورن از یک کشور دیگه ای وارد کنند همون اپل هم بعضی قطعاتش رو از کشورهای دیگه تحویل میگیره و وقتی نگاه کنیم متوجه میشیم که نه تنها به دانش فنی بالایی نیاز هست که به بودجه و اعتبار و ارتباط قوی با دیگر کشورهای توسعه یافته نیز احتیاج داریم که با توجه به مشکلات امروز کشورمون چه در زمینه ارتباط سالم و دانش فنی و چه در زمینه سرمایه گذاری های کلان ما هیچ حرفی برای گفتن نداریم .

  0 پاسخ
 • Company

  من خودم کنسول ساختم هر کسی خواست بیاد خونمون نشونش میدم سیستم تهویه مایع هم داره

  0 پاسخ
 • ناشناس

  سلام دوستان
  رشته من برق هستش کم و بیش با این مسائل آشنا هستم.
  شما وقتی کتاب الکترونیک رو باز میکنید اولین چیزی که به شما یاد میده "دیود" هستش.
  ما دیود هم نمیتونیم تولید کنیم همشون وارداتی هستش.
  یکبار دستگاه تزریق (تولیدش) وارد ایران شد که بدلیل نبود دانش فنی دستگاه رو سوزوندند.
  ما در جایی هستیم که مخابرات زیرساخت قطعات میلیاردی که خریداری میکنه بدلیل نداشتن علم راه‌اندازی، اونا رو به مزایده میزاره.
  میدونید چرا از Huawei خریداری میکنند؟ چرا نود درصد شبکه زیرساخت مخابراتی ما دست چینی‌ها هستش؟ یکی از دلایل این هستش که اونا توی دفترچه راهنمای محصولاتشون به صورت نقاشی کشیدند که سیم زرد رو باید بزنید به سوکت زرد... وگرنه محصولات با کیفیت و قدرتمند نیازمند دانش مهندسی بسیار بالا برای راه‌اندازی و کالیبراسیون هستند.

  2 پاسخ
 • سیدعلی

  یاد خبر واردات 10 میلیون دلار دسته بیل توسط جمهوری اسلامی افتادم:smiley1

  1 پاسخ
 • بدنه کارت ملی رو نمیتونن بسازن
  کنسول میخوان بسازن

  1 پاسخ
 • کاش بجای اینها پرینتر معمولی می ساختند.

  0 پاسخ
 • علیرضا

  نمونه اش کنسول بازی امپراطور:smiley1

  0 پاسخ
 • علی پربهایی

  حالا کنسول هم ساخته بشه، از اونور واردات کنسولای سونی و مایکروسافت و نینتندو رو ممنوع میکنن که کنسولای خودمون فروش بره =smile

  0 پاسخ
 • حسین

  البته مطمئن باشید که دست به این کار احمقانه خواهند زد.

  0 پاسخ
 • چی میگه این=)):-))آخه یکی نیست بگه اسگل ایران حتی در نوشابه و بطری رو وارد میکنه ( نمیتونه تولید کنه) اونوقت کنسول بسازه؟! بقول دوستمون چوب بستنی هم نمیتونن بسازن! وقتی طرف هیچی سرش نمیشه عجیب نیست همچین حرفای مفتی بزنه

  1 پاسخ
 • حسن

  در پاسخ به: Behnam

  اره داداش چون دارن مخلوط سنتی و صنعتی مصرف میکنن اینطور حرف میزنن.

  1 پاسخ
 • واقعا نمیدونم چرا این کشور و مسئولینش به این بلا دچار شدند که فکر میکنن استقلال یعنی تولید همه چیز در داخل به هر قیمتی... واقعا درک نمیکنم چرا باید کشوری که در تولید ساده ترین اقلام مصرفی دچار مشکله و با یک توئیت ساده تمام اقتصادش بهم میریزه مثلا به فکر تولید کنسول بازی باشه که صد البته این کوچکترین نمونه از بر باد دادن منابع کشوره... بنده چون دستی در صنعت ساختمان دارم یک مثال میزنم، فکر نمیکنم کسی در مورد صنعت کشور آلمان شکی داشته باشه که یکی از پیشرفته ترینها در جهانه اما شاید عجیب باشه که این کشور صنعتی مقدار زیادی از سیمان مصرفی خود را از کشورهای دیگر وارد میکند و خود تولید کننده عمده سیمان نیست، چرا؟ چون تولید سیمان به شدت آلودگی ایجاد میکنه. اما مثلا کشور ما که بی شک فرسنگها با اقتصاد و صنعت آلمان فاصله داره چند سال پیش جشن خودکفایی تولید سیمان رو اعلام کرد!... در همین مورد کنسول مگر چند کشور در دنیا کنسول تولید میکنن که ما فکر کردیم از دنیا عقب افتادیم؟!!! یا مثلا سرنوشت تولید گوشی ایرانی (مثلا GLX) به کجا رسید؟! از نمونه های دیگر که بسیار زیاده میگذرم اما شاید بزرگترین نمونش انرژی هسته ای باشه که برای رسیدن بهش میلیاردها دلار از منابع کشور به هدر رفت... متاسفانه کشورهای جهان سوم و به نوعی تمامیت خواه به دلیل پیروی از یک ایدئولوژی مشخص به صورت ناهمگون و با اختلاف زیاد در یک زمینه خاص میلیاردها هزینه میکنند و به البته به پیشرفتهایی میرسند اما در بسیاری از زمینه های بسیار ساده تر دچار مشکلات بسیار اساسی و ریشه ای هستند، نمونه کاملا روشن این موضوع کره شمالی که در زمینه هسته ای جزء ۱۰ قدرت برتر هسته ای جهانه ولی وضعیت اقتصاد و صنعتش شاید بدترین در جهان...

  0 پاسخ
 • 1-من با خوندن ساخت چیزهایی مثلاً ملی اول یاد پراید در ذهنم زنده میشود ....2- کسانی که دم از ساخت چیزهایی مثلاً ملی ملی میکند فکر نکنم از پروسه ساخت کوچکترین درکی داشته باشند ...
  3- یک آدم نه چندان متخصص هم میتواند اشکالات بسیاری بر چنین سخنانی وارد بکند ...4- من فقط مانده ام که این اشخاص چگونه و به چه طریقی مراحل ترقی !!! را طی کرده وبه چنین جایگاهی میرسندو این گونه اظهارات را بیان میکنند و خود را مسخره خاص و عام میکند !!!! :-L:-L:-L

  0 پاسخ
 • STAR WARS

  چوب بستنی نمیتونن بسازن از چین میاد بعد میخوان کنسول بسازن thats funny :-)):-)):-))

  1 پاسخ
 • حسین

  جدا از اینکه کامپیوتر بهتر از کنسوله
  بحث فقط ساختن نیست الان اگه تولید کنی آیا حاضری قیمت پاییین بدی
  الان کیس z4 که تولید ایران هست به علت تحریم و دلار و ممنوعیت واردات کیس از ۲۵۰ هزار به ۵۰۰ هزار رسیده چرا
  تولید کننده ایرانی خودش هوای ما رو نداره چرا ما هواشو داشته باشیم چرا ما باید حمایت کنیم اول شما حمایتمون کنید نامردا مردم دارن ۵۰۰ پول کیس بدن خدا جوابتونو بده

  0 پاسخ
 • Abas

  ساقی بهتر پیدا کنه ، میتونیم GTX 1180 رو هم بسازیم

  0 پاسخ
 • حتی دانش ساخت بز رو هم ندارن و اکثر بز ها :p:p:p:p:p:p:pنژاد خارجی هستند

  1 پاسخ
 • یه ترانزیستور معمولی نمیتونن درست کنن


  =))=))

  1 پاسخ

دیدگاه خود را اضافه کنید.

ارسال دیدگاه به عنوان مهمان

0
دیدگاه شما پس از بررسی منتشر خواهد شد.

تصاویر نویسندگان دیدگاه از Gravatar گرفته می‌شود.