نحوه فعالسازی و ورود به safe mode در ویندوز 10

تقریبا تمامی کاربرانی که سررشته ای از حل مشکلات نرم افزاری رایانه دارند با پدیده ای به نام safe mode آشنا هستند. قابلیتی بسیار کلیدی که در بسیاری از موارد راهگشای حل مشکلات پیچیده سیستم های ویندوزی است. در safe mode می توانید به یک سیستم عامل بدون اپلیکیشن های ثالث و نرم افزارهایی که بلافاصله پس از بارگزاری سیستم اجرا می شوند دسترسی داشته باشید و حتی در صورت بوت نشدن کامل ویندوز هم با ورود به safe mode می توانید امید بازگرداندن دستگاه را افزایش دهید. در گذشته ورود به safe mode چندان دشوار نبود و تنها کاری که باید انجام میگرفت فشار دادن کلید F8 قبل از بوت شدن سیستم عامل بود. اما پس از معرفی ویندوز 10 ماجرا کمی پیچیده تر شده و باید از قبل برای مواقع ضروری آماده شوید.

اولین راهنمایی که درباره safe mode به ذهن می رسد نگه داشتن کلید shift و بعد ریست کردن سیستم است تا پس از بوت شدن مجدد در این حالت مشغول به کار شوید. اما این نکته تنها زمانی عملی است که بتوانید وارد سیستم شوید تا shift را نگه داشته و آن را ریست کنید. در نتیجه چنین کاری آنچه به دنبالش هستیم نخواهد بود. اما دقیقا باید چه کاری انجام دهیم؟

ابتدا در منوی استارت عبارت cmd را تایپ کرده، روی آیکون command prompt کلیک راست کنید و run as administrator را انتخاب نماید.

سپس عبارت زیر را دقیقا تایپ کنید و enter را فشار دهید:

"bcdedit /copy {current} /d "Windows 10 Safe Mode

پنجره cmd را ببندید، مجددا منوی استارت را باز کرده و این بار عبارت msconfig را تایپ کنید. در پنجره تنظیماتی که به این ترتیب باز شده وارد تب boot شوید تا عبارت windows 10 safe mode را مشاهده کنید. 

روی آن کلیک کرده و سپس در بخش پایین همین پنجره تیک safe boot و سپس minimal را فعال کنید. در سمت راست هم می توانید در کادر timeout مدت زمانی که اجازه دارید گزینه safe mode را انتخاب کنید تغییر دهید. در آینده اگر قصد غیر فعال کردن safe mode یا تغییر تنظیمات آن را داشتید هم می توانید مجددا عبارت msconfig را تایپ کرده و در پنجره جدید در بخش boot همه جزئیات را مشاهده کنید.

(4 رای‌ها)

کاربرانی که در این گفتگو شرکت کرده اند

 • jimi

  دوباره بعد از این کارا - f8 - هم جواب گو میشه ؟

  0 پاسخ
 • این کار رو انجام دادید به صورت پیش فرض قبل از بالا اومدن ویندوز پنجره انتخاب بین ویندوز و safe mode رو نمایش میده

  0 پاسخ
 • نام و نام خانوادگی

  موقع بوت ویندوز چگونه وارد شویم ؟؟

  0 پاسخ
 • وقتی این کار رو انجام میدید ابتدای بوت صفحه انتخاب میاد و میتونید مشخص کنید میخواید وارد ویندوز بشید یا safe mode

  0 پاسخ

دیدگاه خود را اضافه کنید.

ارسال دیدگاه به عنوان مهمان

0
دیدگاه شما پس از بررسی منتشر خواهد شد.

تصاویر نویسندگان دیدگاه از Gravatar گرفته می‌شود.