جهرمی: حملات سایبری دیروز فقط از یک رژیم شرور برمی‌آید

 روز گذشته حمید فتاحی، معاون وزیر ارتباطات و رئیس هیئت مدیره زیرساخت از حملات پراکنده اسرائیل به زیرساخت‌های ارتباطی ایران خبر داد. او در حساب توئیتر خود اعلام کرد که تمامی این حملات با قدرت دفع شده‌اند. آذری جهرمی، وزیر ارتباطات هم اعلام کرد که با هوشیاری تیم‌های فنی، خطر برطرف شده، اما از مجامع بین‌المللی پیگیر موضوع خواهد بود. امروز جهرمی اطلاعات کاملتری از هدف حمله سایبری روز گذشته ارائه کرده است. او گفت:

 تصمیم داشتند از طریق نفوذ به یکی از سرورهای پابلیک موجود در بستر اینترنت برای ارائه خدمات به زیرساخت‌های داخلی دسترسی بگیرند که این نفوذ شناسایی و کدگذاری شده بود و متوجه بودیم که این را برای روز مبادا گذاشته بودند و اکنون با مستندات، این اقدام وقیح را از مراجع بین‌المللی پیگیری می‌کنیم. تمام فعالیت‌هایشان روی این کدها تحت پایش از طریق مراکز SOC خود مراکز ارتباطی و با همکاری که در مرکز وجود داشت بود.

طبق گزارش خبرگزاری ایسنا، آذری جهرمی در همایش پدافند غیرعامل با اشاره به این موضوع که در قدیم پس از وقوع حمله متوجه آن شده و شروع به تحلیل می‌کردیم، گفت که امروز پیش از شروع حمله در جریان قرار می‌گیریم و از آسیب‌های آن جلوگیری می‌کنیم که این دستاورد بزرگی است.وزیر ارتباطات ضمن اشاره به نقش مهم فضای مجازی در پخش اطلاعات، در خصوص جزئیات حمله روز گذشته و چگونگی دفع آن اینگونه توضیح داد:

روز گذشته از نوع تعاملی و command هایی که ارسال می‌کردند احساس می‌شد که می‌خواهند عملیات اجرایی را آغاز کنند که سریعا هم جلوی آن گرفته شد و اطلاع رسانی هم شد. مستندات آن هم جمع آوری شده که از مراجع بین‌المللی پیگیری می‌کنیم. آنها برای این تخریب حتی ip خود را هم مخفی نکردند و رسما با ip شرکت اینترنتی خود چنین کاری را انجام می‌دهند که این جز از یک رژیم شرور و انسان‌های شرور بر نمی‌آید.

جهرمی نسبت به پایداری شبکه به مردم اطمینان داد و از دسترس خارج شدن آن را غیرممکن خواند. او احتمال عدم دسترسی به یک سایت برای مدتی را مجتمل دانست اما محتل کردن خدمات عمومی را بعید عنوان کرد. او با اذعان به اینکه اجازه خرابکاری در شبکه را نخواهند داد، عنوان کرد که در مرحله بعد از پیگیری بین‌المللی، دانش حاصل شده را در اختیار کشورهای دوست و همسایه قرار خواهیم داد، تا از خرابکاری‌های احتمالی در کشور خود اگاه شوند و توان دفاع از خود را داشته باشند.

(6 رای‌ها)

کاربرانی که در این گفتگو شرکت کرده اند

 • نکنه این هم کار نیروهای انقلابی خودی بوده برای منحرف کردن؟! البته بعید می دونم!

  0 پاسخ
 • در پاسخ به: واحد

  اگه بخوان منحرف کنن که یجور منحرف میکنن شما فکرشم نکنی
  همونطور که الان .

  0 پاسخ
 • من شک ندارم که این حمله گسترده سایبری یک پوششی بوده برای یک حمله ی نامحسوس دیگه
  تا افکار و نیروها رو متوجه و درگیر خودش کنه و از اون هدف اصلی که فعلا نمی دونیم چیه منحرف کنه
  یا مقدمه ای و تستی برای یک حمله ی بزرگتر
  و یا...
  به هر حال عوامل نخبه و دستگاه امنیتی کشور باید علل حمله رو از حیث زمان و مسائل مربوط سیاسی و نوع حمله و اینکه چه جاهایی ممکن رخنه بشه و ... رو بخوبی برسی کنند
  خیلی ساده لوحانه است اگر بخوایم بگیم یه حرکت اصلی و واقعی بوده مگر اینکه قبلا با رصد شواهدی بدست آورده باشیم
  نیروهای زبده و انقلابی باید در آماده باش کامل قرار بگیرن

  0 پاسخ

دیدگاه خود را اضافه کنید.

ارسال دیدگاه به عنوان مهمان

0
دیدگاه شما پس از بررسی منتشر خواهد شد.

تصاویر نویسندگان دیدگاه از Gravatar گرفته می‌شود.