چیپ T2 اپل اجازه تعمیر مک‎بوک شما را به تعمیرکار غیرخودی نمی‌دهد

تراشه امنیتی T2 اپل که در همه مک‌بوک پرو، مک‌بوک ایر، آی‌مک پرو و مک مینی جدید این کمپانی تعبیه شده است برای بسیاری از ویژگی‌های این دستگاه‌ها مانند Hey Siri و Touch ID ضروری است. این تراشه که رمزنگاری داده‌های ذخیره شده را امکان‌پذیر می‌کند، علاوه‌براین به اپل اجازه این را می‌دهد که بر روی سخت‌افزارهای خود کنترل بیشتری داشته باشد و اجازه تعمیر محصولات خود را از تعمیرکاران شخص ثالث بگیرد.

در حال حاضر، اپل تأیید کرده است که تراشه T2 برای امنیت بوت دستگاه پس از تعویض قطعات نقش دارد و اگر سخت‌افزار غیرمجازی را شناسایی کند؛ دستگاه را غیرقابل تعمیر خواهد ساخت. جایگزینی قطعات باید توسط شبکه ASP (ارائه‎دهنده خدمات مجاز) صورت گیرد و شخصی که قصد تعمیر دارد نیاز به نرم‌افزار تشخیص عیبی دارد که تنها در مراکز ASP فروشگاه‌های اپل موجود است و تعمیرکاران عادی به آن دسترسی ندارند. این آن چیزی است که در بیانیه اپل مطرح شده است.

صفحه‎نمایش، مدار منطقی، قاب بالایی و تاچ آیدی برای مک‌بوک پرو و حافظه فلش برای آی‌مک پرو در لیست این قطعات حضور دارند. اینها قطعات کلیدی هستند که شما نمی‌توانید در فروشگاهی به غیر از نمایندگی مجاز اپل، تعویشان کنید. همین موضوع برای دستگاه‌های تازه معرفی شده، یعنی مک‌بوک ایر و مک مینی نیز صدق می‌کند. این یک گام دیگر برای اپل است تا اطمینان حاصل کند که محصولات این کمپانی تنها توسط تعمیرکاران مجاز خودش تعمیر خواهد شد. اپل مدعی است که برای تضمین امنیب بوت، عدم شنود از طریق میکروفون‌های لپ‌تاپ و محافظت از داده‌های Touch ID و دردسترس قرار نگرفتن اطلاعات امنیتی کاربران توسط دیگران از چیپ T2 در محصولاتش استفاده کرده است که البته به نظر می‌رسد که این یک اقدام برد-برد برای خود کمپانی بوده است. البته طبیعتاً برای کشورهایی که نمایندگی رسمی اپل برای تعمیر محصولات کمپانی وجود ندارد، خرید دستگاه‌های این شرکت با قیمت‌های فراتر از حد واقعی یک معامله باخت-باخت است.

(46 رای‌ها)
  • هیچ دیدگاهی یافت نشد

دیدگاه خود را اضافه کنید.

ارسال دیدگاه به عنوان مهمان

0
دیدگاه شما پس از بررسی منتشر خواهد شد.

تصاویر نویسندگان دیدگاه از Gravatar گرفته می‌شود.