احتمال توقف تولید خودرو توسط خودروسازان داخلی در 2 هفته آینده

از زمان آغاز تحریم‌ها و قطع همکاری شرکت‌های خارجی با تولیدکنندگان داخلی و از طرف دیگر با توجه به نوسان بازار ارز، تأمین قطعات برای خودروسازان داخلی بسیار سخت و تقریباً غیرممکن شده است. این موضوع تا اندازه بحرانی شده  است که حتی احتمال توقف تولید خودرو در هفته‌های آینده نیز مطرح شده است. گفته می‌شود که به دلیل عدم موافقت دولت مبنی بر افزایش قیمت خودروها و تلاش بر تثبیت قیمت‌های موجود، باعث شده تعدادی از کارخانه‌های تولیدکنندگان قطعه تعطیل شود، تولید خودروها افت محسوسی پیدا کند و درنتیجه آن شرکت‌هایی مانند سایپا و ایران خودرو بالغ بر 5000 میلیارد تومان ضرر کنند.

شرکت‌های خودروسازی با پیگیری‌های خود موفق به کسب مجوز سورای رقابت مبنی بر افزایش قیمت محصولات خود شدند، اما به نظر نمی‌رسد که این میزان جوابگوی نیاز آنها در تولید خودرو باشد. در همین راستا، احمد نعمت‌بخش، دبیر انجمن خودروسازان در مصاحبه اخیر خود، ابراز نگرانی کرده و گفته است:

 از اسفند 94 تا شهریور امسال با وجود اینکه قیمت مواد اولیه خودروسازان اعم از آلومینیوم، مواد پلیمری، ورق های فولادی، مس، سرب و فولاد آلیاژی بین 125 تا 277 درصد افزایش داشته است اما شورای رقابت در این مدت تنها مجوز افزایش 12.5 درصدی قیمت ها را به خودروسازان داده است. در دنیا کدام صنعت است که قیمت ورودی مواداولیه آن آزاد اما قیمت فروش آنها تقریبا ثابت باشد؟

وضعیت خودروسازان به نحوی است که اگر قیمت‌ جدید خودروها ظرف یکی دو هفته آینده روشن نشود، تولید خودرو متوقف و شرکتها تعطیل خواهند شد. متاسفأنه افزایش شدید قیمت مواد اولیه و عدم دریافت قیمت واقعی قطعات تولیدی از طریق خودروسازان، منجر به تعطیلی تعدادی از واحدهای قطعه سازی شده و این جریان تولید خودرو را به یک سوم کاهش داده است.

او دلیل این وضعیت را سرکوب مالی خودروسازان دانست و ضمن اشاره به این توان مالی آنها به دلیل افزایش هزینه افت کرده، افزود این منجر به عدم پرداخت بدهی شرکت‌ها و افزایش مطالبات قطعه‌سازان از آنها شده است. او اینگونه ادامه داد که دولت طبق قانون باید زیان شرکت‌های خودروساز را جبران کند، اما با توجه به وضعیت اقتصادی فعلی بعید است  جبران که ضرر 5 هزار میلیاردی در توان دولت باشد. او ابراز امیدواری کرد که با ورود وزیر جدید صمت، تصمیم جدید در خصوص قیمت‌گذاری خودروها انجام شود.

نعمت‌بخش معتقد است که وزیر سابق صمت برای آنکه تبعات ناشی از افزایش قیمت خودرو را بر عهده نگیرد، در اعلام قیمت‌های جدید خودرو تعلل کرد و این را بر عهده وزیر جدید نهاد. اما زمانی که دبیر انجمن خودروسازی از افزایش قیمت صحبت می‌کند، منظور چند درصد است؟ او در این رابطه گفته:

 رقم‌های پیشنهادی برای هر خودرویی متفاوت است و بر اساس ارزبری و قیمت مواد اولیه درصد افزایش قیمت خودروها از 80  تا 100 درصد خواهد بود البته مقرر شده تا خودروسازان برای جلوگیری از وارد‌شدن شوک بیشتر به بازار، این افزایش قیمت‌ها را در 3 مرحله اعمال کنند.

یعنی بدین ترتیب طبق اظهارات دبیر انجمن خودروسازان می‌توان پیش‌بینی کرد که آینده صنعت خودروسازی کشور به یکی از دو راه زیر ختم خواهد شد. یا در دو هفته آینده با عدم موافقت مبنی بر افزایش قیمت‌ها، شاهد توقف تولید خودروسازی داخل خواهیم بود، یا در آینده و در طی سه مرحله شاهد افزایش 80 تا 100 درصدی قیمت خودرو در بازار ایران خواهیم بود. پیش بینی شما چیست؟

(9 رای‌ها)
 • مصطفی

  با سلام.
  به نظر من باید مردم دست به دست هم بدم و با راه انداختن کمپین ( خودرو نو نخرید ) برای یه مدت نسبتاً کوتاه کمتر از یکسال ، پوزه کثیف این جانیان خوک صفت رو بخاک بمالن. بخاک بمالیم . اینجوری احتمالاً ورشکست میشن و دیگه ملت از دستشان راحت میشه . به امید آنروز.

  0 پاسخ
 • فکر نمیکنم اونقدرام وضعشون خراب باشه، یکی از فامیل های ما تو ایرانخودرو هست میگه مدیر های معمولی بالای 50 میلیون حقوقشونه حالا با اضافه کاری های وحشتناک که نزدیک به 70 میلیون در ماه حقوقشونه... معاون های مدیر نزدیک به 150 میلیون میگیرن، البته در حق کارگراشون بی انصافی میکنن بی وجدان ها، مردمم اگه خیلی ناراضی هستین خب نخرین چرا انقد حرص میزنین

  0 پاسخ
 • میثم نژادرستمی

  یعنی میشه از دست ات اشغالای اینا راحت شیم ( آمین) :l:l:l:):):):)

  0 پاسخ
 • محمد

  بهترین گزینه راه اوله تعطیل کنید بره با یه خداحافظی ملتو خوشحال کنید

  0 پاسخ
 • این دوتا شرکت بزرگترین خیانت رو به مملکت و مردم کرده که با گذشت این همه سال نمیتونه یک خودرو کاملا ایرانی تولید کنه . فقط منافع خودشون مدنظرشون بوده و فقط سود رو توی واردات از چین می دیدند و دولت هم سرسخت از این خیانتکارها حمایت میکرد . حتی سودی که این دوتا شرکت خیانتکار به جیب میزدند از شرکتی مثل بنز هم بیشتر بوده .

  0 پاسخ
 • نکته انحرافی این وسط نقش دولته که متاسفانه خیلی ها به اشتباه فکر میکنن دولت میتونه یا میخواد جلوی این مافیای کثیف خودرویی بایسته ولی واقعیت اینه چندین و چندساله یه سر این مافیا خود دولته و درواقع توی این بخور بخورها شریک به اصطلاح خودروسازهای کشوره و کلی ذینفعه این وسط منتهی یه سری جاها که گند کار خیلی زیاد میشه خودشو درنقش حامی ملت نشون میده ، اینم بگم رقم درآمدی دولت از محل فروش خودرو به قدری بالاست که نمیتونه بیخیال این لقمه چرب و نرم بشه محض اطلاع باید بگم رقم فروش یکساله ایران خودرو در سال 96 حدود 22863 میلیارد و رقم فروش یکساله سایپا در سال 96 مبلغ 11842 میلیارد تومن بوده یعنی فروش فقط و فقط دوتاشرکت ایران خودرو وسایپا طی سال 96 حدود 34705 میلیارد بوده یعنی بالاتر از بودجه عمرانی کل کشور حالا شما این وسط پیدا کن پرتقال فروشو و ببین کی داره راست میگه و کی دروغ؟؟

  0 پاسخ
 • عباس

  تنها موضوعی که کل ملت ایران روش اتفاق نظر ندارن تعطیلی این شرکتهای خودروسازی هستش بنده به عنوان یک ایرانی اصلا راضی نیستم که پول بیت المال بره توی جیب این اقایون چه مدیران و چه کارگرانش و مطمئن باشن که پولی که بدست میارن حلال نیست هر چه زودتر این شرکتها یا باید تعطیل بشن یا به طور کامل خصوصی بشن و بازار ماشین های داخلی و خارجی ازاد بشه ما یه بار اومدین توی این دنیا که زندگی کنیم نمیشه که معطل این خودروسازان مسخره بشینیم والا.

  0 پاسخ
 • کثیفترین و خطرناکترین تروریست دنیا همین گروه ایران خودرو و سایپا هستند :-Lدر واقع داعش اسمش بد در رفته وگرنه اگه بخوایم منطقی نگاه کنیم میبینیم که جنایاتی که این دو شرکت تروریسم در حق مردم ایران کردن اونقدر زیاده که نمیشه هیچ نوع مجازاتی رو براشون تایین کرد :emoji2و ما از دولت خواهشمندیم که از این گروهک های تروریستی بر علیه جان و مال مردم ایران هیچ حمایتی نکنند و اجازه بدهند که خودشون گورشون رو از مملکتمون گم کنند و دست از کشتار مردم ایران و نابود کردن سرمایه های مملکت بر دارند امیدوارم روزی برسه که هیچ وقت حتی اسمی از این شرکت های کثیف باقی نمونه و در تاریخ به عنوان منفورترین و خطرناکترین شرکت ها ازشون یاد بشه :-L

  0 پاسخ
 • Saeed

  یعنی بد ذات تر از اینا در جهان نیست مثل چیز دارن دروغ میگن اینا دارن با ارز دولتی قطعات وارد میکنن دیدن بخور بخور میگن چرا ما نخوریم بیشتر بخوریم انشالله که هر چه زودتر این لگن سازها تولیدشون متوقف بشه و تمام مدیرانش به جرم کشتن مردم و نابودی اقتصاد محاکمه بشن جالب میبینن مردم پراید ۲۰ ملیونیم نمیتونن بخرا بعد انتظار دارن بشه ۵۰ ملیون!البته حق این مردمم همینه وقتی میگی اقا نخرید بزارید اینا ضرر کنن اما بازم این مردم میرن پیش خرید میکنن جالب حتی تا اریبهشت ۹۸ پیش خرید کردن! این همه دزدی و کارای خلاف قانون دارن انجام میدن اما هیچ نهادی نمیاد جلوشون بگیره :smiley0از ماست که بر ماست

  0 پاسخ
 • خودرو سازان عزیز دیدید ک با این گرون کردنا و یه مشتری انداختنا آخر و عاقبت نداشت . اگه با این حیله گیری شما قرار بود شرکت ادامه حیات بده تویوتا و هیوندای روش شما رو پنجاه سال پیش میرفتن نه سر تعظیم برای مشتری فرود بیارن

  0 پاسخ
 • فسیل

  در پاسخ به: mahyarSAMSUNG

  فرغوووون سازای کثیییییف نه عزیز!!!/-)

  0 پاسخ
 • رضا

  گرون فروشی تو سرشون بخوره. این همه مردم با خودروهای آشغالشون به کام مرگ فرستاد. حمایت از صنعتی که هیچوقت هیچ پیشرفتی نداشته و فرزندان ایران هر روز به کام مرگ میفرستند بخاطر کیفیت پایین قطعاتش.
  صعنت خودروسازی ایران ده هاست داره حمایت میشه اما پیشرفتی نداشته و فقط بفکر سرد و منفعت خودشونند. ایت صنعتوباید خیلی وقت پیش تعطیل میشد.

  0 پاسخ
 • امیدوارم هرچه زوتر تعطیل بشن تا هم صرفه جویی اقتصادی بشه و هم جون آدمای بیشتری حفظ بشه.

  1 پاسخ
 • بدبخت اون کارگر قراردادی دم عیدی بیکار شد

  صنعت نابود شده به این میگن که هم تولید کننده و مصرف دهنده ضرر میکنن

  آخرین بار در تاریخ حدود 1 سال قبل توسط سیمین نوربخش ویرایش شد
  1 پاسخ
 • این ملت

  چه جالبه: دقت کنید یه تیکه از متن بالا رو:
  "در دنیا کدام صنعت است که قیمت ورودی مواداولیه آن آزاد اما قیمت فروش آنها تقریبا ثابت باشد؟"
  خودشان را با دنیا مقایشه می کنند. اما فقط در بخش هایی که به نفعشان هست:
  پس مابقی خش های خودرور سازهای دنیا چی؟l

  0 پاسخ
 • امید

  الهی که هرچه زودتر به سزای گرونفروشی شون برسن

  0 پاسخ
 • داوود

  جمله انگل و زالو برازنده ایناست
  نه معلومه دولتیه نه خصوصی . کی تصمیم میگیره
  سلطان دوشیدن مردم

  0 پاسخ
 • reza

  دارن سوسه میان که قدرت نمایی کنن. اوضاشون تو‍‍په
  اگر هم که کمبود دارن مدیران کمی از حقوقشون یا پاداش هاشون رو بیخیال بشن حل میشه
  اخه من موندم این همه در طبل افزایش قیمت میزنن اصلا حساب میکنن که قیمت بالا بره تعداد فروش کاهش پیدا میکنه!!؟
  خودشم نظر اینا یکی دو تومن نیست ده بیست تومنه
  در نتیجه هر کاری کنن بازم ورشکستن همون تخته کنن بهتره.
  اصلا آقا پول کار کنان این شرکت هارو هم ملت خودش میده فوقش رو هر خرید فروش 3 4 تومن برا حقوق اونا اضافه میدیم فقط جون مادرتون بیخیال ملت بشید.:l

  آخرین بار در تاریخ حدود 1 سال قبل توسط سیمین نوربخش ویرایش شد
  0 پاسخ
 • ناشناس

  این افرادی که قیمت بازارخودرو رابانظر وترفندها وشلوغ کاری های خود تعیین می کنند بدانند این مردم دست شماراخوانده اند روزی خداوند شر شمارا ازسر مردم کم می کند تنها راه چاره فقط تحریم خودروسازان ایرانی است تاروزی اجبارابه فکر این مردم بیچاره باشید. (انشاءاله)

  0 پاسخ
 • محمد

  تا حالا چقدر پاداش گرفتن این خودرو سازها با وجود تک بازاری و رانت دولتی و اینهمه حمایت دیگر با وجود غیر استاندارد بودن باز مجوز تولید گرفتند ،خودرو فرانسوی تاریخ گذشته را با کیفیتی بسیار پایین تر و قیمتی در اختیار خودشان ،،،چرا قیمت این قوطی های بی کیفیت را با نرخ الیاژها محاسبه نمیکنند نهایت نصف قیمت کنونی کارخانه هست ..به قیمت رشد این مدیریت فاسد و پایمال شدن حقوق مردم عادی و کسانی که تنها زنده اند و نمیدانند زندگی چیست...

  0 پاسخ
 • hello

  خدارو شکر

  0 پاسخ
 • برای نزدیک به 5 دهه تمام حمایت ها از خودروسازان داخلی شد. از سرکوب وارد کنندگان تا ایجاد فضایی بدون رقیب خارجی. از تعرفه های وحشتناک گرفته تا حمایت های مادی و معنوی از صنعت خودرو سازی داخلی. از ارز دولتی را اجبار مردم به خرید خودروهای آشغال داخلی با کیفیت و متریال های بسیار افتضاح. حالا بعد نزدیک به 5 دهه الان حتی در تولید پراید هم به خود کفایی نرسیدیم!
  به قول آقای بهرام پارسایی، عضو هیت رئیسه کمیسیون اصل 90 قانون اساسی مجلس، صنعت خودرو سازی کشور باید هر چه زودتر تعظیل شود تا از جان و مال مردم حفاظت شود.
  یک خودرو داخلی بی کیفیت در عرض 1 سال با قیمتی از 2 تا 3 برابر روبروست. دیگه چقدر باید گرون تر بشه؟مگر کسی توان خرید داره. این صنعت باید زودتر از اینها تعطیل می شد.

  0 پاسخ
 • سهیل

  در پاسخ به: امیرحسین آریایی

  قیمت صد درصد افزایش پیدا کنه یعنی پراید بشه هشتاد میلیون پارس 140 بابا دیگه مردم کشش ندارن چقدر ما بدبختیم تا کی میخواید از ما بدزدید اگه مردید این پول ها رو ببرید تو قبر خدا ازتون نگذره بی وجدان ها

  0 پاسخ
 • علی

  در پاسخ به: سهیل

  سلام دوبرار شدن قیمت رسمی نه قیمت بازار قیکت رسمی پراید ۴۰ تومن نیست که

  0 پاسخ
 • دهه شصتی بدبخت

  در پاسخ به: امیرحسین آریایی

  فقط تعطیل شدنشون کافی نیس...اینا باید به جرم کشتن و قطع نخاع و قطع عضو کردن هزاران نفر از مردم عزیز و بی گناه کشورمون که مصداق جنایت علیه بشریته به اشد مجازات محکوم بشن :l:smiley0

  1 پاسخ

دیدگاه خود را اضافه کنید.

ارسال دیدگاه به عنوان مهمان

0
دیدگاه شما پس از بررسی منتشر خواهد شد.

تصاویر نویسندگان دیدگاه از Gravatar گرفته می‌شود.