رزمایش قطع اینترنت/ خدمات بانکی – عجیب اما واقعی

همانقدر که تیتر این خبر می‌تواند عجیب باشد، به همان اندازه این موضوع واقعی است. ماجرا از آنجایی آغاز شده است که یکی از شرکت‌های ارائه دهنده درگاه پرداخت اینترنتی و دستگاه پوز با ارسال پیامکی به مشترکین خود خبر از "رزمایش قطع اینترنت" داده است. دلیل اجرایی شدن این تصمیم اینگونه عنوان شده است که میزبانی‌های داخلی و میزان اتکا به اینترنت کاهش یابد.

در همین راستا بیانیه‌ی منتشر شده است که به شرح زیر می‌باشد:

پیرو اطلاعیه صادره از شاپرک و بنابر اعلام پدافند غیرعامل کشور، به‌منظور رزمایش قطع اینترنت به‌اطلاع می‌رساند، تمام سرویس‌های مبتنی بر کارت در تاریخ 1397/11/7 از ساعت 10 تا 12 به‌مدت دو ساعت قطع خواهد بود. در این فرآیند تمام پذیرندگان دارای سرور خارج از کشور، از دسترس خارج خواهند شد. بدیهی است که پس از پایان رزمایش تمامی سرویس‌ها به حالت عادی خود باز خواهند گشت.

در آینده نزدیک این رزمایش به‌تناوب تکرار شده و در نهایت تمامی پذیرندگانی که دارای سرویس خارج از کشور هستند از سرویس پرداخت خارج خواهند شد. لذا پیشنهاد شده است نسبت به انتقال سرور خود به داخل کشور اقدام کنند.

به نظر می‌رسد که این تصمیم بی‌ارتباط با اظهارات هفته گذشته جلالی، رئیس سازمان پدافند غیرعامل که در رابطه با اینترنت ایرانی – اسلامی در حاشیه نشست مشترک هیئت رئیسه و کمیسیون‌های مجلس خبرگان مطرح شد، نیست. او در این جلسه اعلام کرده بودیم که می‌توانیم در کشور اینترنت ایرانی – اسلامی داشته باشیم. کاری که مشابه آن را در اروپا، چین و دیگر کشور دنیا دیده‌ایم که برای خود حریم زیرساختی، موضوعی و معنوی تعریف می‌کنند. از دیدگاه او این ضرورت جدی و اساسی برای کشور ما نیز وجود دارد و باید به طور جدی به آن پرداخت. جلالی در ادامه عنوان کرده بود:

می‌توانیم اینترنت ایرانی ــ اسلامی داشته باشیم که با حفظ تمام ارزش‌های ملی و اسلامی، خدمات، فرصت‌ها و زیرساخت‌های لازم را در اختیار مردم قرار دهد.

اینگونه که از بیانیه فوق می‌توان برداشت کرد "رزمایش قطع اینترنت" تنها به سرویس‌های مبتنی بر کارت متمرکز است و برخلاف نام ایهام برانگیزش، در آن خبری از قطع اینترنت برای کاربران عادی نیست، حداقل نه در این مرحله. اما طبق پیش‌بینی‌ها احتمالاً به زودی دیگر شرکت‌های پرداخت هم هشدارهای مشابهی را برای کاربران سرویس‌های کارت خود ارسال خواهند کرد. گفته می‌شود که دلیل اصلی این موضوع استفاده از دستگاه‌های کارت‌خوان ایران در خارج از کشور برای خرید فروش ارز است.

(12 رای‌ها)

کاربرانی که در این گفتگو شرکت کرده اند

دیدگاه خود را اضافه کنید.

ارسال دیدگاه به عنوان مهمان

0
دیدگاه شما پس از بررسی منتشر خواهد شد.

تصاویر نویسندگان دیدگاه از Gravatar گرفته می‌شود.