پیش بینی قطعی های گسترده اینترنت در سال 2019

نشریه NewAmerica امروز در مقاله ای به وضعیت اینترنت بین المللی در سال 2019 پرداخت و طی آن پیش بینی کرد امسال شاهد قطعی های گسترده و بسیار بیشتری در اینترنت جهان باشیم. به گفته نویسنده این مقاله، افزایش قطعی اینترنت در جهان به دو دلیل عمده رخ خواهد داد. در درجه اول تعداد کشورهایی که با اهداف مختلف از جمله تلاش برای کنترل ترافیک و هدایت کاربران به سمت استفاده از سرویس ها و وب سایت های خاص به صورت عمدی دسترسی کاربران کشور خود به اینترنت را مسدود می کنند افزایش خواهد یافت و در درجه دوم، هکرهای بیشتری به اجرای حمله های به ظاهر ساده ای مانند DDoS خواهند پرداخت که باعث قطعی فراگیر دسترسی به اینترنت برای کاربران خواهد شد. هر دو رویداد ذکر شده سیاستگذاران را به این فکر خواهد انداخت که اینترنت به خودی خود هر چه بیشتر در حال مرکزگرا شدن است و به همین دلیل سو استفاده از آن ساده تر خواهد شد. چنین روندی باعث افزایش ناامنی اینترنت برای همگان می شود. 

در بخش هایی از این مقاله در توضیح دو دلیل افزایش قطعی اینترنت در جهان آمده است:

"در مورد تلاش کشورها برای قطع کردن اینترنت کاربران داخلی می بایست به تاریخچه ای بسیار مهم توجه داشت. در سال 2004 دولت مالدیو زمانی که شهروندان این کشور تظاهراتی علیه رییس جمهور مالدیو به راه انداختند اقدام به قطع نمودن کامل اینترنت در این کشور کرد و همین اتفاق در نپال نیز رخ داد. در سال 2007 دولت برمه با هدف قطع مسیر انتقال مجموعه ای از فایل ها و تصاویر تظاهر کنندگان این کشور به خارج از مرزهای آن اقدام به تخریب عمدی کابل های زیر دریایی کرده بود و در سال 2011 هم دولت مصر بخش زیادی از اینترنت کاربران این کشور را در پی تلاش دولت برای فرونشاندن تلاش مخالفان حسنی مبارک قطع نمود. همین کار در همان سال توسط دولت لیبی هم تکرار شد. 

اما این پایان ماجرا نیست. سوریه از سال 2014 تا کنون و با افزایش شدت درگیری نیروهای مختلف در این کشور شاهد قطعی گسترده اینترنت است. در سال 2018 اینترنت در کشور موریتانی برای مدت 2 روز به طور کلی قطع شد و تقریبا چند ماه بعد دولت سیرالئون نیز به صورت عمدی اقدام به قطع نمودن دسترسی شهروندان خود به اینترنت کرد. در نتیجه می توان پیش بینی کرد قطعی عمدی اینترنت توسط دولت ها یکی از مورد استفاده ترین تکنیک ها برای کنترل اجتماعی و محدودسازی کاربران است".

در پایان این نشریه نتیجه گیری کرده که افزایش نا امنی در بسیاری از کشورها در کنار قدرت رو به افزایش شبکه های مجازی در کشورهای در حال توسعه و کمتر توسعه یافته می تواند باعث قطعی بیشتر اینترنت در جهان به دلایل سیاسی باشد. 

(4 رای‌ها)

کاربرانی که در این گفتگو شرکت کرده اند

 • mohsen

  میشه لطفا لینک خبر رو هم قرار بدید چونکه چنین خبری رو داخل سایت NewAmerica پیدا نکردم

  0 پاسخ
 • فردا تو تاکسی :
  راننده تاکسی ؛ کار خودشونه

  0 پاسخ
 • مهمان

  حالا چرا مالدیو
  انگلیس هم در جریان تظاهرات چند سال پیش با همکاری فیسبوک و .... صفحات مرتبط با مخالفان رو مسدود کرد
  این قضیه با تمام دنیاست فقط فرقش اینه شرکتهای اررائه دهنده خدمات در کشورهایی چون انگلیس ، فرانسه و امریکا با دولت ها در جهت خفه کردن تظاهرات همکاری میکنن ولی با بقیه کشورها نه ، اونا هم مجبور میشن نت رو به صورت کلی قطع کنن و گرنه هیچ تفاوتی در رویکرد ایجاد خفقان برای بقا حکومت نیست

  0 پاسخ
 • نمی دونم چرا این وقته خیلی از قطعی اینترنت سخن به میون اومده شاید یه چیزی پشتش باشه

  0 پاسخ

دیدگاه خود را اضافه کنید.

ارسال دیدگاه به عنوان مهمان

0
دیدگاه شما پس از بررسی منتشر خواهد شد.

تصاویر نویسندگان دیدگاه از Gravatar گرفته می‌شود.