ماجرای پیامک جعلی "قطع یارانه" و سرقت اطلاعاتی کلاهبردان از مردم

در چند روز اخیر عده‌ای از مردم پیامکی مبنی بر قطع یارانه دریافت کرده‌اند. این پیامک دریافت‌کنندگان را برای فعال‌سازی مجدد به سامانه  www. yaranehe.com ارجاع می‌دهد که جعلی بوده و قصد آن سرقت اطلاعاتی از کابران است. سازمان هدفمندی یارانه‌ها در واکنش به پیامکی که برای کاربران ارسال شده است، بیانیه‌ای منتشر کرده. در متن این بیانیه آمده است:

سامانه ثبت‌نام و اعلام نیازمندی یارانه نقدی به نشانی yaranehe.com جعلی است و شهروندان از هرگونه مراجعه به این سامانه و ثبت اطلاعات خانوار در آن خودداری کنند. سامانه ثبت‌نام و اعلام نیازمندی یارانه نقدی به نشانی yaranehe.com که اقدام به دریافت اطلاعات هویتی شهروندان همچون کد ملی سرپرست خانوار، تعداد اعضای خانوار، میزان درآمد و همچنین اطلاعات کارت بانکی که مشتمل بر شماره کارت، شماره حساب، رمز دوم، تاریخ انقضا کارت و کد اعتبارسنجی (cvv2) را می‌کند و پیامک‌های ارسالی از شماره 5000145 جعلی است.

سازمان هدفمندی یارانه‌ها دربیانیه خود تأکید کرده است که سامانه مذکور هیچگونه ارتباطی با سازمان هدفمندی یارانه‌ها و پرداخت یارانه ندارد، براین اساس شهروندان از هرگونه مراجعه به این سامانه و ثبت اطلاعات خانوار خود در آن جداً خودداری کنند.

با گذشت چند روز از این ماجرا و بعد از آنکه نشانی اینترنتی yaranehe.com از دسترس خاجر شد، پیامک قطع یارانه مجدداً برای کاربران ارسال شده است. مصطفی عباسی، مدیرکل روابط عمومی سازمان هدفمندسازی یارانه‌ها در گفت‌وگو با خبرگزاری ایرنا گفته است:

 ارسال پیامک مجعول از شماره‌های 5000145 و 9830004747476024 با متن "یارانه شما قطع شد برای فعال‌سازی در لینک زیر ثبت‌نام کنیدyaranehe.com " کلاهبرداری است. این سامانه به هیچ عنوان متعلق به سازمان هدفمندسازی یارانه‌ها نیست و به طور قطع به منظور اخاذی و کلاهبرداری از مردم راه‌اندازی شده است. از هرگونه مراجعه به این سامانه و ثبت اطلاعات خانوار و همچنین درج اطلاعات کارت بانکی خودداری کنند.

آذری جهرمی، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات هم در رابطه با این موضوع در صفحه توئیتر خود اطلاع‌رسانی کرده و گفته است:

اخیرا پیامکی از سوی کلاهبرداران به 78 هزار نفر ارسال شده که با خبر جعلی قطع‌شدن یارانه، اطلاعات آن‌ها را به سرقت ببرند. وزارت‌ICT و پلیس‌فتا سریعاً متوجه شدند و با بستن سرشماره و سایت کلاهبردار، اطلاع‌رسانی‌های لازم پیامکی را انجام دادند. جزای‌قانونی در انتظار متخلفان است.

(4 رای‌ها)

کاربرانی که در این گفتگو شرکت کرده اند

  • به نظر منم این حرکت یه جور مانور بوده . چون پیامک ها قبل از ارسال خونده میشه

    0 پاسخ
  • آقای وزیر ارتباطات معلومه که امنیت ارتباطات که به عهده شما هست تحت هیچ شرایطی کنترل نمیشه و از سکه ثامن گرفته تا هر سایت کلاهبردار دیگه بعد از اینکه حسابی مردم رو چاپیدن شما یادتون میافته که چه خبره چطور ممکنه که یک شماره به 78 هزار نفر پیامک کلاهبرداری ارسال کنه ولی صاحب شماره مجهول باشه اگه همه چیز رو هوشمند میکردید و شماره تلفن ها و کارت بانک و شناسنامه ها همگی هوشمند و به روز بودن یه مشت آدم هایی که معلوم نیست از کجا دارن ساپورت میشن اینقدر راحت از مردم دزدی و کلاهبرداری نمیکردند

    0 پاسخ

دیدگاه خود را اضافه کنید.

ارسال دیدگاه به عنوان مهمان

0
دیدگاه شما پس از بررسی منتشر خواهد شد.

تصاویر نویسندگان دیدگاه از Gravatar گرفته می‌شود.