چرا برخی سایت های بزرگ، VPNهای مختلف را مسدود می کنند؟

یکی از راه های محافظت از حریم خصوصی و اطلاعات آنلاین، استفاده از VPN ها است. اما نکته ای که کمی آزاردهنده بوده این است که برخی سایت ها، هرگونه VPN را مسدود می نمایند و برای اینکار دلایل خوبی دارند. در این مطلب قصد داریم تا علت مسدودسازی VPN ها را توسط برخی سایت ها شرح دهیم و در اختیارتان قرار دهیم.

احتمالا متوجه شده اید که برخی سایت ها یا حتی برخی سایت های بزرگ و معروف مانند Amazon، Netflix یا BBC، تمامی VPN های مختلف را مسدود کرده اند که امکان دسترسی به این سایت ها از طریق VPN امکان پذیر نیست و در واقع آی پی های ساخته شده توسط وی پی ان ها شناسایی خواهند شد. تعداد این سری سایت ها بسیار زیاد است و قطعا دلیل قانع کننده ای پشت این ماجرا وجود دارد.

شاید بهتر باشد قبل از هرچیزی مجددا اشاره کنیم که VPN چیست. VPN در واقع قادر است تا آدرس IP شما را تغییر دهد و با IP جدیدی گشت و گذار در وب را برایتان فراهم نماید. در واقع به کمک VPN شما تبدیل به فردی ناشناس با آدرسی گمنام خواهید بود. در چنین شرایطی فعالیت های آنلاین شما مشخص نخواهد بود و سرویس دهنده ها نمی توانند فعالیت های آنلاین شما را تحت نظر داشته باشند. از آنجایی که مدیران سایت ها با وجود VPN ها نمی توانند فعالیت های شما را تحت نظر داشته باشند یا حتی آدرس IP را بشناسند، در نتیجه این موضوع می تواند شبیه تهدید برای سایت های بزرگ دنیا باشد. در واقع هرگز مشخص نخواهد شد که کدام اقدامات آنلاین، مربوط به کدام کشورها بوده و چه اتفاقاتی در حال صورت گرفتن است. آدرس های IP، راهی برای پیگیری کاربران است و VPN ها، این راه را مسدود می کنند و عملا ردیابی کاربران غیر ممکن خواهد شد. امکان ردیابی کاربران هر سایت، یک بخش برای افزایش امنیت یک سایت محسوب می شود. در نتیجه برخی از سایت ها برای بالا بردن و نگهداشتن امنیت سایت خود، دسترسی به صفحات را از طریق VPN مسدود ساخته اند.

البته باید اشاره کنیم از آنجایی که VPN ها از آدرس های IP مشخص و محدودی استفاده می کنند و هر بار آدرس IP منحصر به فرد نیست، در نتیجه امکان مسدود سازی IP های این چنین محدودی، کار ساده ای برای سایت ها خواهد بود. از آنجایی که امنیت سایت ها اهمیت زیادی دارد در نتیجه انجام چنین اقدامی برای سایت های بزرگ بسیار موفقیت آمیز است. البته استفاده از VPN ها در ایران ماجرای دیگری دارد و معمولا کاربران برای دسترسی به سایت ها از VPN بهره می برند، نه برای مخفی کردن آدرس IP. اما تصور کنید که سایتی برای ما ایرانیان فیلتر باشد و از سوی دیگر آن سایت امکان دسترسی از طریق VPN را نیز مسدود ساخته باشد، در چنین شرایطی عملا امکان دسترسی به این سری سایت ها برای ما ایرانیان غیر ممکن خواهد بود.

 به طور کلی باید بگوییم که قانونی ترین دلایل سایت ها برای مسدودسازی VPN ها، جلوگیری از رفتارهای غیرقانونی، کاهش مزاحمت ها و حملات است. به قولی این روش می تواند امنیت و کنترل لازم را در اختیار سایت ها قرار دهد و در چنین شرایطی اگر کسی اقدام غیر قانونی انجام دهد به سرعت شناسایی و پیگیری خواهد شد.

(4 رای‌ها)

کاربرانی که در این گفتگو شرکت کرده اند

  • مهشید

    چه دلایل مزخرفی....!!...وی پی ان اگر مطمئن باشه امنیت سایبری کاربر رو تا حدی تامین میکنه......ضمنا تمام سایتهایی رو که مثال زدید رو الان با وی پی ان رفتم هیچ مشکلی هم برای باز شدنشون وجود نداشت.....

    0 پاسخ
  • پیمان

    در حال حاضر هم کمپانی آنتی ویروس Avast، کاربران ایرانی را برای استفاده از این نرم‌افزار کاملاً تحریم نموده است؛ به طوری که حتی با استفاده از فیلترشکن و تغییر آی پی، باز قادر به دور زدن این برنامه نخواهیم بود!

    0 پاسخ

دیدگاه خود را اضافه کنید.

ارسال دیدگاه به عنوان مهمان

0
دیدگاه شما پس از بررسی منتشر خواهد شد.

تصاویر نویسندگان دیدگاه از Gravatar گرفته می‌شود.