کونیگزگ جسکو، جدیدترین ابرخودروی سوئدی با حداکثر سرعت 482 کیلومتر در ساعت

شاید شرکت خودروسازی سوئدی کونیگزگ در ظاهر شعاری نداشته باشد، اما احتمالا روح و ذهن کارکنان و مهندسین این شرکت کاملا معطوف به نمایش سرعت است. در واقع هیچ شرکتی حتی بوگاتی و یا تولید کنندگانی مانند هنسی با خودروی ونوم اف 5  هم نمی توانند سرعت یک ماشین را آن طور که کونیگزگ به نمایش می گذارد نشان دهند. کریستین فن کونیگزگ، مدیرعامل این شرکت سوئدی، در نمایشگاه خودروی ژنو از جدیدترین ابرخودروی این کمپانی رونمایی کرد. کونیگزگ جسکو که رکوردهای سرعت را نه تنها ارتقا می بخشد، بلکه در هم می شکند.

جسکو نام پدر کریستین فن کونیگزگ است. کسی که پسرش را در راه بنیان نهادن یکی از متفاوت ترین و قدرتمندترین خودروسازان جهان هدایت کرد و این کار را زمانی انجام داد که پسرش یک جوان 22 ساله با انبوهی از ایده های رویاپردازانه بود. او اکنون 80 سال سن دارد و کونیگزگ جسکو یادبودی برای تشکر از زحماتی است که برای پسرش کشیده. در حال حاضر رکورد سرعت خودروهای تولیدی در اختیار مدل آگرا آر اس از همین کمپانی است که در سال 2017 موفق شده سرعت 445 کیلومتر در ساعت را به ثبت برساند. اما جسکو حداقل در آزمایشات نشان داده قادر به رسیدن به سرعت 482 کیلومتر در ساعت است. هر چند ثبت این رکورد در دنیای واقعی با توجه به محدودیت های سخت افزاری از جمله پیست مناسب کمی دشوار به نظر می رسد اما در حال حاضر نمی توان حقیقت را نادیده گرفت.  

کونیگزگ جسکو

در قلب این خودرو از پیشرانه ای 5 لیتری مجهز به دو توربو با آرایش V8 استفاده شده که نمونه ای از آن را در آگرا هم دیده بودیم. اما با تغییرات صورت گرفته حالا پیشرانه جدید 5 کیلوگرم سبک تر از گذشته است. دو توربوی در نظر گرفته شده توسط یک منبع 20 لیتری کربن مجهز به کمپرسوری الکتریکی پشتیبانی می شوند که فشار هوای 20 بار را وارد توربوها می کند و به این ترتیب تاخیر استفاده از آنها را کاهش می دهد. نتیجه این فرآیند پیچیده، 1578 اسب بخار نیرو و 1106 پوند فوت گشتاور است. کونیگزگ برای انتقال این نیروی عظیم از یک جعبه دنده 9 سرعته اختصاصی استفاده کرده که توسط مهندسین این شرکت ساخته شده و تنها 90 کیلوگرم وزن دارد.

کونیگزگ جسکو

نکته بعدی نیروی رو به پایین شدیدی است که برای روی زمین نگاه داشتن این هیولا نیاز است. این نیرو توسط اسپلیترهای بومرنگی شکل جلو و بال عقب ایجاد می شود. در حداکثر سرعت جسکو، نیروی رو به پایین تولید شده توسط بخش های مختلف خورو 1400 کیلوگرم است. جالب آن که این ماشین خودش 1400 کیلوگرم وزن دارد.

کونیگزگ جسکو

به گفته کونیگزگ تنها 125 دستگاه از این ماشین ساخته خواهند شد و قرار است هر سال 40 تا 50 دستگاه در اختیار خریداران قرار گیرد. ظاهرا قیمت جسکو هم چیزی در حدود 3 میلیون دلار تعیین شده است.

(10 رای‌ها)

کاربرانی که در این گفتگو شرکت کرده اند

 • داوود

  این شرکت سلطان راندمان و نوآوری‌ و رکورده

  0 پاسخ
 • PHoeniX

  چقدر شبیه پرایده!

  0 پاسخ
 • واقعا باید گفت..


  ...... واااااوووو ......

  :emoji6:emoji6:emoji6

  0 پاسخ
 • فسیل

  در وصف شرکت کونیگزگ
  تو محشری تو افسونگری تو از همه سری
  :x:x:x

  0 پاسخ
 • :-bd

  0 پاسخ
 • جدا این کونیگزگ با این ماشیناش همیشه آدمو شگفت زده می کنه. واقعا این عدد و رقم ها شگفت انگیزه.

  اینم باید بگیم که فشار خیلی زیادی روی موتورش هست که باعث میشه زود مستهلک بشه . به اصطلاح زود پیر میشه . مقدار 315.6 اسب بخار از هر لیتر موتورش بیرون کشیدن که خیلی زیاده. ولی چندان اهمیتی نداره چون اینجور ماشین ها در طول 20 سال آینده حتی 60 هزار کیلومتر هم راه نمیرن.

  0 پاسخ

دیدگاه خود را اضافه کنید.

ارسال دیدگاه به عنوان مهمان

0
دیدگاه شما پس از بررسی منتشر خواهد شد.

تصاویر نویسندگان دیدگاه از Gravatar گرفته می‌شود.