CIA: آژانس امنیت چین برای هوآوی سرمایه‌گذاری کرده است

اوایل سال 2019 سازمان سیا به تعدادی از همتایان خود در استرالیا، کانادا، نیوزلند و انگلستان اعلام کرد که شرکت چینی هوآوی سرمایه خود را از کمیسیون امنیت ملی مرکزی حزب کمونیست چین، ارتش آزادی بخش خلق و بخشی از شبکه اطلاعات چین تأمین می‌کند. این گزارش توسط نشریه Times منتشر شده است. یک منبع ناشناس به این رسانه در انگلستان اعلام کرده است که جزئیات این گزارش تنها با مقامات ارشد بریتانیایی به اشتراک خواهد گذاشت.

هوآوی به‌طور مداوم هر گونه وابستگی خود به دولت چین را رد کرده و اعلام کرده است که هر گونه درخواستی از دولت مبنی بر دریافت اطلاعات کاربران را رد خواهد کرد. هوآوی همچنین از اعلام نظر درخصوص موضوعی که به دید آنها اتهامات نامشروعی بیش نیست، خودداری کرده است. آژانس اطلاعاتی آمریکا در استفاده از محصولات هوآوی و دیگر شرکت‌های چینی مانند ZTE با احتیاط عمل کرده است، چرا که معتقدند دولت چین نقش مهمی در فعالیت آنها دارد. Ren Zhengfei، بنیانگذار هوآوی یکی از اعضای سابق ارتش آزادی بخش خلق است و تمامی اینها می‌تواند زیرساخت‌های جمع‌آوری اطلاعات برای اهداف آنها فراهم کند.

ترس ایالات متحده از توسعه فناوری 5G هوآوی

نگرانی‌ها زمانی بالا گرفت که توسعه شبکه مخابراتی 5G آغاز شد، جاییکه هوآوی امیدوار بود به عنوان یکی از بزرگترین سرویس دهندگان جهان بتواند نقش پررنگی به ویژه در اروپا داشته باشد. اما در سال‌های اخیر کارشناسان آمریکایی نگرانی‌هایی در رابطه با استفاده از محصولات این کشور داشته‌اند، در حالیکه وزرات دفاع ممنوعیت فروش محصولات هوآوی و ZTE را در پایگاه‌های نظامی داده است و FCC هم قوانینی پیشنهاد داده است تا شرکت‌های مخابراتی آمریکایی از تجهیزات هوآوی استفاده نکنند. علاوه‌براین در ماه‌های اخیر ایالات متحده تلاش کرده است تا متحدان اروپایی خود را از استفاده از تجهیزات هوآوی در شبکه مخابراتی خود منصرف کند.

با این حال اگر بخواهیم منصفانه به ماجرا نگاه کنیم، استدلال آمریکا درخصوص عدم استفاده از تجهیزات هوآوی همواره مبهم بوده است که می‌توان آن را به دلایل سیاسی آن ربط داد. اما گزارش آخر که ارتباط هوآوی با دولت چین را تأیید می‌کند در صورت اثبات می‌تواند تا حدی این سطح از نگرانی‌های آمریکا را توجیه کند.

(0 رای‌ها)

کاربرانی که در این گفتگو شرکت کرده اند

  • وزارت خارجه امریکا و ... برای ایرانی ها فیلترشکن و شبکه های رادیویی و تلویزونی راه اندازی می کنند. برای مقاصد سیاسی از شبکه های اجتماعی حمایت می کنند و ... . انوقت کارشون خوب است ولی هر کاری که دیگران چه چین و روسیه و ... انجام بدهد برای جاسوسی و ... است.

    0 پاسخ

دیدگاه خود را اضافه کنید.

ارسال دیدگاه به عنوان مهمان

0
دیدگاه شما پس از بررسی منتشر خواهد شد.

تصاویر نویسندگان دیدگاه از Gravatar گرفته می‌شود.