تقاضای غرامت 1 میلیارد دلاری از اپل برای چیزی که وجود ندارد

پس از سال‌ها کشمکش اپل و کوالکام سرانجام کدورت‌ها را کنار گذاشتند و از شکایت‌های خود علیه یکدیگر کناره‌گیری کردند. اما این بدان معنی نیست که اپل از شر شکایت‌های چند میلیارد دلاری که علیه آنها می‌شود خلاص شده است و دیگر کسی به این موضوع فکر نمی‌کند.

نیویورک پست و بلومبرگ امروز گزارش داده‌اند که یک جوان 18 ساله با نام Ousmane Bah از غول فناوری جهان شکایت کرده و از آنها مبلغ 1 میلیارد دلار درخواست کرده است. این جوان ادعا کرده است که در روز 29 نوامبر سال گذشته و به اشتباه توسط پلیس نیویورک دستگیر شده است و دلیل آن هم سیستم تشخیص چهره اشتباهی بود که اپل در فروشگاهش استفاده کرده بود.

پلیس نیویورک ظاهراً به اتهام دزدی از فروشگاه‌های اپل در بوستون، نیوجرسی، دلاور و منهتن عثمان را دستگیر و روانه زندان کرده است. این جوان در شکایت خود ادعا کرده است که اپل یک هویت دزدیده شده را با نام و آدرس پیدا کرده است، اما تصویری از این شخص نبوده است، سیستم تشخیص چهره فروشگاه با این اطلاعات هویت عثمان را تشخیص داده‌اند. در شکایت عنوان شده است که براساس هویت اشتباه او در خانه خود در نیویورک دستگیر شده است.

اما چرا عثمان باه سارق فروشگاه‌های اپل نیست؟

پلیس پس از تحقیقات خود، او را آزاد کرد. کارآگاهان این ماجرا کشف کردند که مشخصات سارق ماجرا به عثمان یکی نیست و زمانی که دزد در فروشگاه اپل 1200 دلار از محصولات این کمپانی را به سرقت می‌برد، او در مکان دیگری بوده است. در آن روز شواهد نشان می‌دهد که عثمان در نیویورک حضور داشته است. در نتیجه اتهامات وارده از او در تمامی مناطق برداشته شد به جز نیوجرسی. او این ایالت پرونده او هنوز در جریان است.

نکته جالب نوع شکایتی است که عثمان باه علیه اپل تنظیم کرده است. او گفته است:

اپل از نرم‌افزار تشخیص چهره در فروشگاه خود استفاده کرده است تا افراد مظنون به سرقت را با نظارت به روش اورولی تحت تعقیب قرار دهد، که این باعث وحشت مشتریان می‌شود؛ به‌خصوص آنکه می‌توان درنظر گرفت بیشتر این مشتریان از اینکه چهره‌های آنها توسط اپل مخفیانه آنالیز می‌شود، بی‌خبرند.

درحالیکه این موضوع می‌تواند یک اتهام جدی علیه اپل باشد، کوپریتینویی‌ها اعلام کرده‌اند که از هیچ سیستم تشخیص چهره‌ای در فروشگاه‌های خود استفاده نمی‌کنند.

 

اورولی (به انگلیسی: orwellian) یک صفت است که به رفتارها و سیاست‌های کنترلی به وسیله تبلیغات، پایش و شنود، اخبار نادرست، انکار حقیقت، و دستکاری گذشته اشاره دارد، که توسط حکومت‌های سرکوبگر مدرن مورد استفاده قرار می‌گیرد. این وضعیت و شرایط اجتماعی را جرج اورول در رمان‌هایش، به ویژه کتاب 1984 توصیف کرده است، و به همین خاطر، به آن اورولی یعنی منسوب به اورول می‌گویند – به نقل از ویکیپدیا

(3 رای‌ها)
  • هیچ دیدگاهی یافت نشد

دیدگاه خود را اضافه کنید.

ارسال دیدگاه به عنوان مهمان

0
دیدگاه شما پس از بررسی منتشر خواهد شد.

تصاویر نویسندگان دیدگاه از Gravatar گرفته می‌شود.