PS5 و Xbox Scarlett از گرافیک‌های متفاوتی استفاده می‌کنند

سونی و مایکروسافت هر دو با AMD همکاری می‌کنند تا گرافیک‌های 7 نانومتری برای کنسول‌های نسل بعدی خود فراهم کنند اما به نظر می‌رسد نتیجه این همکاری‌ها یکسان نخواهد بود. با توجه چند گزارش و حتی خود AMD، پلی‌استیشن و اکس‌باکس بعدی از نسل‌های متفاوتی گرافیکی استفاده می‌کنند.

در حالیکه به تازگی گرد و خاک حاصل از حضور نفس گیر کیانو ریوز در کنفرانس مایکروسافت کنار رفته، مردم مشغول صحبت درباره نسل بعدی بازی‌ها و کنسول‌ها هستند. سونی و مایکروسافت هر دو به معرفی برخی قابلیت‌‌های نسل بعدی کنسول‌ها که براساس سخت افزار AMD خواهد بود، پرداخته‌اند اما به نظر می‌رسد شاهد تفاوت‌های آشکاری هستیم. سطح همکاری آنها با AMD از دیده‌ها مخفی بوده اما می‌دانیم که سونی در زمینه ساخت سخت افزار نسل بعد خود با تیم قرمز همکاری کرده ولی مایکروسافت مستقیما در مهندسی و طراحی یک چیپ گرافیکی سفارشی دخالت داشته است.

PS5 و Xbox Scarlett از گرافیک‌های متفاوتی استفاده می‌کنند

نتیجه چنین امری بدین شکل خواهد بود که پلی‌استیشن بعدی از چیپ سفارشی براساس AMD Ryzen Zen 2 و معماری Radeon Navi بر پایه فناوری 7 نانومتری استفاده خواهد کرد اما Xbox Scarlett از معماری گرافیکی گیمینگ نسل بعدی Radeon RDNA بهره می‌برد. AMD تایید کرده که نسل بعدی RDNA براساس لیتوگرافی 7nm+ FinFET تولید خواهد شد و از Ray Tracing هم زمان در سطح سخت افزار بهره خواهد برد. لازم به یادآوریست که معماری 7 نانومتری Navi از Ray Tracing برپایه Shader پشتیبانی می‌کند.

PS5 و Xbox Scarlett از گرافیک‌های متفاوتی استفاده می‌کنند

به شکل خلاصه نسل بعدی کنسول‌های اکس باکس و پلی‌استیشن از نسل‌های گرافیکی متفاوتی بهره خواهند برد. در حال حاضر تفاوت دو معماری GCN RDNA و نسل بعدی RDNA در بازی‌ها مشخص نیست اما عجیب به نظر می‌رسد که سونی تصمیم گرفته از این منظر خود را یک نسل عقب‌تر از مایکروسافت قرار دهد. امری که در نسل حاضر تقریبا مشابه آن را با قدرت گرافیکی ضعیف‌تر اکس‌باکس وان در برابر پلی‌استیشن 4 شاهد بودیم.

(6 رای‌ها)

کاربرانی که در این گفتگو شرکت کرده اند

 • تجربه ثابت کرده همیشه عناوین انحصاری بودن که سونی رو روی قله موفقیت نگه داشته وگرنه گرافیک و دیگه نمیشه به اون صورت تشخیص داد کدوم بهتره کدوم بدتره نمونش تفاوت کنسول های ps3 و ps4 رو با کنسول های مایکروسافت توی این چن ساله دیدیم تفاوتش چنان کمه که اصلا متوجه نمیشی توی بازی ....قرارم نیست توی بازی وایسی زل بزنی به صفحه ...اینقدری ورجه وورجه میکنی توی بازی که خیلی از جزئیات چه باشن یا نباشن اصلا متوجهش نمیشی ..

  0 پاسخ
 • Reza

  مایکروسافت برای اینکه شکست این نسل رو جبران کنه ، قشنگ میدونه چیکار کنه ، کنسولی با سخت افزار قوی تر و تقریبا یه لول بالاتر از Ps5 عرضه می کنه با قیمت کمتر که این کار میتونه تو نسل بعد برای سونی خسارت جبران ناپذیری رو تحمیل کنه . قطعا کنسول مایکروسافت تو نسل بعد یکم قوی تر از کنسول سونی خواهد بود شکی درش نیست ولی اگه استدیو هایی برای بازی های انحصاری نداشته باشه کار سخت میشه براش .

  0 پاسخ
 • ایکس باکس قویتر و بهتره.

  1 پاسخ
 • اگه همچین کاری کنه برای قیمت تمام شده کمتر انجام میده و به نفعشم هست مثل همین نسل.
  مهم بازیه انحصاریه نه فقط گرافیک بالاتر:-bd

  1 پاسخ
 • (. ) ( .)

  اوم یام یام یام:emoji5

  1 پاسخ
 • Vahid

  این گزارش درحالی بیان شده که توی همین E3 طبق اطلاعات درز کرده، بسیاری از سازنده ها تایید کردن که کیت توسعه سخت افزار PS5 که در اختیارشون هست، به شکل قابل توجهی قوی تر از کیت توسعه سخت افزار Xbox Scarlet هست که مایکروسافت بهشون داده...
  پس با توجه به حرف های بسیاری از سازنده ها، نباید این گزارش جدید رو موثق بدونیم!
  (منبع: توییت ها و صحبت ژونالیتست های وبسایت IGN و Game Informer)

  1 پاسخ
 • این خبر رو به نوعی خود AMD تایید کرده.
  ولی همچنان مشخص نبست چه اتفاقاتی قراره در نسل بعد بیافته و البته که هنوز شایعه وجود دوتا اکس باکس برای نسل بعد هست

  1 پاسخ

دیدگاه خود را اضافه کنید.

ارسال دیدگاه به عنوان مهمان

0
دیدگاه شما پس از بررسی منتشر خواهد شد.

تصاویر نویسندگان دیدگاه از Gravatar گرفته می‌شود.