سردار جلالی: آذری جهرمی فیلترینگ تلگرام را اجرا نکرده است!

سردار غلامرضا جلالی، رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور در گفت‌وگو با باشگاه خبرنگاران جوان درخصوص شبکه‌های اجتماعی پرمخاطب در کشور توضیحاتی ارائه داد و واگذاری آنها به عناصر خارجی را به یک بمب شیمیایی تشبیه کرد. جلالی معتقد است:

نباید اجازه دهیم که مردم‌ را با شبکه‌های اجتماعی از بیرون سازماندهی کنند و افکار عمومی را شکل دهند و آن‌ها را به تصمیماتی علیه این کشور و حکومت متقاعد سازند.

رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور می‌گوید وجود برنامه‌های هاتگرام و تلگرام طلایی نه تنها از تهدیدات تلگرام کم نکرده‌اند، بلکه بر آن افزوده‌اند. او معتقد است که شبکه‌های اجتماعی از آن عبارت پیام‌رسان اولیه که صرفاً مسنجر باشد و فقط پیام برساند تغییر کرده است و کارکرد‌های دیگر به آن اضافه شده است مثلاً جدا از ارسال پیام که حوزه سیاسی، اجتماعی و فرهنگی باشد، یک ابزار رسانه شده‌اند.

ایجاد آشوب از طریق شبکه‌های اجتماعی: خطر مهمی سال جاری کشور

جلالی می‌گوید که پیام‌رسان‌ها دیگر صرفاً پیام‌رسان نیستند، بلکه به دستگاهی تبدیل شده‌اند که می‌توانند در حوزه امنیتی آشوب ایجاد کنند.  و افکار عمومی را شکل دهد و در حوزه عملیات روانی می‌تواند مردم را هدایت کند و درگیر کند، در حوزه‌های کاری کار تولید کند، در حوزه‌‌های بانکی دریافت و پرداخت داشته باشد و مقررات و ضوابطش را هم خودش بداند یعنی خودش بشود یک دولت، دولتی که در درون دولت ما شکل گرفته است و نفی حاکمیت را انجام می‌دهد. وی افزود:

 قوه قضائیه با وضع موجود قادر نیست درباره پیشگیری از جرم در شبکه تلگرام کاری انجام دهد چراکه تلگرامی‌ها نه اینجا هستند و نه نماینده دارند و نه زیرساخت‌شان اینجاست و نه متعهد هستند که انجام دهند؛ بنابراین هر نوع جرمی می‌تواند برایش رخ دهد و نمی‌تواند مجرم را پیگیری کند و در این زمینه نقض حاکمیت شکل می‌گیرد. این هاتگرام و طلاگرام هیچ ارزش امنیتی نتوانستند تولید کنند. مثلاً چهار تا سایتی مانند آمدنیوز را حذف کردند و دوباره در تلگرام ایکس آن را باز کردند و این ارزشی ندارد. وقتی تلگرام ایکس را وصل می‌کنید دیگر نیاز به هاتگرام هم نداریم یعنی خود تلگرام را مستقیم می‌گیرید و وقتی شما این طور می‌توانید به تلگرام دستیابی کنید یعنی اینکه تلگرام هست و هیچ چه کاهش خطری نداشته است.

جلالی عنوان کرد که از نظر سازمان پدافند غیرعامل، اولین خطر سایبری سال 98 شبکه تلگرام و شبکه‌های اجتماعی خارج از کنترل دولت و کشور است که حتماً باید فکری به حال آن شود و یک موضوع کاملاً جدی و اساسی است.

چرا جلالی معتقد است تلگرام فیلتر نشده؟

رئیس سازمان پدافند غیرعامل معتقد است که آذری جهرمی، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات تلگرام را فیلتر نکرده است. او درخصوص این موضوع اینگونه توضیح داده است:

فیلتر دو نوع است یک فیلتر آی‌پی است و یک فیلتر هم اکانت. در فیلتر آی پی، آپی تلگرام را به اپراتور‌ها و آی‌اس‌پی‌ها داده شد و آن‌ها بستند ولی فیلتر اکانت انجام نشده است و تلگرام محتوای خود را در گوگل قرار می‌دهد و در بستر گوگل منتقل می‌کند، این‌ها گوگل را که فیلتر نمی‌کنند و از زیرساخت‌ها و ابزار‌های گوگل استفاده می‌کنند و  این محتوا بدون فیلتر در دسترس‌شان قرار می‌گیرد. اگر شما در گوگل بزنید تلگرام، مسدود است، ولی اگر شما از آن طرف وارد تلگرام شوید همچنان باز است یعنی محتوای تلگرام همه در گوگل وجود دارد و در کانال‌ها کار می‌شود. مثل اینکه بگوییم اسم شما حسنی است و بگویم حسنی را راه ندهید و شما بگویید اسم من حسینی است و بگویم خب راه بدهید، در این حال شما آمدی داخل و فرقی نمی‌کند حسنی باشی یا حسینی؛ موضوع خودت بودی که نباید می‌آمدی داخل اما حالا که آمدی داخل، چه اسمت حسنی باشد چه حسینی باشد. مشکل وزارت ارتباطات است، این موضوع یک مقدار پیچیده و فنی است که ان‌شااللّه به جای خودش توضیح داده خواهد شد.

(11 رای‌ها)

کاربرانی که در این گفتگو شرکت کرده اند

 • ارین

  خخخ ... یه جورایی حرف صمدابادی رو تکرار کرد ... گوگل فیلترشکنه!

  راستی فیلترینگ بر اساس اکانت دیگه چه صیغه‌ایه؟ ;)

  به ترامپ قسم اگه اینا دو کلام از این چیزا بدونن ...

  1 پاسخ
 • مهناز

  مهم نیست، فیلترینگ هم مثل خیلی چیزای دیگه فقط روی کاغذ نوشته میشه، بهترین قندشکن‌ها روی گوشی همین مسئولین است که مدام توییت میزنند! مردم عادی هم که مثل همیشه با همین قندشکن رایگانی که روی گوشی بچه 15 ساله هم پیدا میشه سرگرم میکنند، زندگی دیگه میگذره، بیچاره پهنای باند اینترنت این مملکت که همش خوراک قندشکنن میشه! :smiley9

  2 پاسخ
 • کریستین رونالدو

  خخخ یعنی انتهای خبر بزرگ بنر زدید به کانال تلگرام ما بپیوندید خخخخ

  1 پاسخ
 • سعیدی

  وقتی توسعه اینترنت دست وزیر ارتباطات (اقای جهرمی) و فیلترینگ دست شورای عالی فضای مجازی (که به گفته اقای ضرغامی اکثرشون یه ایمیل ساده هم نمیتونن بسازن) باشه وضع کشور و فیلترینگ همین خواهد بود، اگه میخوایید راجب این مساله بیشتر بدونید برید توسعه اینترنت و فیلترینگ در کشورهای دیگه رو هم بررسی کنید.

  0 پاسخ
 • رضا

  جدای از این مساعل و حرفایی که زد ما باید یه وزیر دفاع جنگ نرم داشته باشیم که البته همه افراد این وزارت خانه جوان باشه که راجب فیلترینگ و شبکه های اجتماعی (و هر تهدیدی در فضای سایبر) اونا تصمیم بگیرن نه دولت محترمه (بی تدبیر و نا امید).
  با تشکر فراوان از سردار جلالی

  0 پاسخ
 • سعید

  حالا بالاخره اونی که داخل اومد حسنی بود یا حسینی ؟!

  0 پاسخ
 • ابوالفضل

  سردار مییییییررره

  0 پاسخ
 • خیلی داغونه، حالا ما سعی می کنیم از روی قیافه قضاوت نکنیم ولی حرفاش نشان از مغزهای کوچک زنگ زده هست! علنا هم داره از دلایل سیاسی فیلتر تلگرام می گه. جان ما بیا گوگل رو هم کلا فیلتر کن، البته سباقه اون رو هم دارین!

  3 پاسخ
 • رضا

  حرف شما کاملا درست چون تلگرام با پوسته های فارسی(طلاگرام هاتگرام و.. )به وجود اومد که در عمل بستن تلگرام رو به هیچ تبدیل کرد اما این کاری که شما میگی باید خود تلگرام انجام بده و اکانتا رو مسدود کنه (یعنی دسترسی به سرورهای تلگرام داشته باشه) =))=))=))=))=))

  2 پاسخ
 • بخاطر این طور مسولان مون هست که میگیم راجب تلگرام و اینستا و اپ ها که احتمال فیلتر دارن مطلب نزارید ،تحریکشون نکنید

  2 پاسخ

دیدگاه خود را اضافه کنید.

ارسال دیدگاه به عنوان مهمان

0
دیدگاه شما پس از بررسی منتشر خواهد شد.

تصاویر نویسندگان دیدگاه از Gravatar گرفته می‌شود.