سفر مدیر ارشد سامسونگ به ژاپن برای رفع مشکل تحریم شرکت‌های کره‌ای

پس از جنگ تجاری میان چین و آمریکا که پای خود را به فعالیت شرکت‌های حوزه تکنولوژی نیز باز کرد، این بار نوبت ژاپن و کره جنوبی است که جنجالی راه بیندازند. اختلافات میان کره جنوبی و ژاپن بالا گرفته است و این غول کره‌ای فناوری جهان یعنی سامسونگ را در وضعیت بدی قرار داده است.

ژاپن تحریم‌های اقتصادی سنگینی علیه کره جنوبی وضع کرده است و این حرکت در اعتراض به حکم دادگاه کره مبنی بر پرداخت غرامت به نیروهای کار اهل کره جنوبی توسط شرکت‌های ژاپنی است که در دوران اشغال کره توسط ژاپن در آنجا مشغول به کار بودند. ژاپن در واکنش به این حکم محدودیت‌هایی برای صادرات کالا به کره اعمال کرده است. کالاهای ممنوعه از جمله موادی است که کسب و کار سامسونگ را بیش از بقیه تحت تأثیر قرارداده است. این موضوع باعث شده تا Lee Jae-yong، قائم مقام شرکت سامسونگ به ژاپن سفر کند تا با مقامات این کشور دیدار کند.

تحریم ژاپن و مشکلات ایجاد شده برای سامسونگ

تحریم‌های ژاپن محدودیت شدیدی برای صادرات سه آیتم کلیدی به کره جنوبی اعمال کرده است. این آیتم‌ها برا تولید نمایشگرهای گوشی هوشمند و نیمه هادی‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند. هر دو صنعت برای سامسونگ مهم و حیاتی هستند و بخش بزرگی از سود شرکت از همین دو بازار تأمین می‌شود. سامسونگ و دیگر کمپانی‌های کره‌ای در حال حاضر به سختی می‌توانند جایگزینی برای تأمین این مواد پیدا کنند. چرا که ژاپن تقریباً 90 درصد از سهم تولید جهانی این مواد را در اختیار خود دارد.

در حالیکه سامسونگ هیچ واکنشی درخصوص سفر لی به ژاپن نشان نداده اتس، گزارشات محلی نشان می‌دهد که او تصمیم دارد در این سفر چند نماینده تجاری ژاپن را ملاقات کند. او می‌تواند شرکت‌های ژاپنی را متقاعد کند تا از دولت بخواهند در صادارات آنها تخفیف اعمال کند. در وضعیت فعلی شرکت‌های قبل از ارسال کالای خود به کره باید از دولت تأییدیه دریافت کنند. فرآیند دریافت تأییدیه می‌تواند تا 90 روز به طول بیانجامد و این بدون شک در شرکت‌هایی مانند سامسونگ و SK Hynix تأثیر قابل توجهی خواهد گذاشت.

Hong Nam-ki وزیر اقتصاد کره جنوبی از ژاپن خواسته است تا تحریم تجاری را لغو کند، چرا اثرات منفی آن حتی در اقتصاد جهانی نیز نمود پیدا خواهد کرد.

(2 رای‌ها)

کاربرانی که در این گفتگو شرکت کرده اند

دیدگاه خود را اضافه کنید.

ارسال دیدگاه به عنوان مهمان

0
دیدگاه شما پس از بررسی منتشر خواهد شد.

تصاویر نویسندگان دیدگاه از Gravatar گرفته می‌شود.