معرفی سیستم تست و شیوه سنجش قطعات در لابراتوار سخت افزار
معرفی سیستم تست و شیوه سنجش قطعات در لابراتوار سخت افزار

معرفی سیستم تست و شیوه سنجش قطعات در لابراتوار سخت افزار

مجموعه سخت افزار تا به امروز تلاش کرده است تا در بررسی های سخت افزاری، ضمن رعایت بی طرفی کامل، همواره از یک سیستم تست واحد برای کلیه قطعات مورد بررسی استفاده کند. بخش های مختلفی از یک کامپیوتر، بسته به نوع قطعه مورد آزمایش، به صورت مستقیم و غیر مستقیم در نتیجه ی نهایی بنچمارک ها تاثیر گذار هستند، از این رو، ما همواره تلاش کرده ایم، تا جای ممکن شرایط یکسانی برای کلیه قطعات مشابه بوجود آورده و تست ها را با رویه ثابتی انجام دهیم تا اجهافی در حق هیچ قطعه ای صورت نپذیرد. در مطلب پیش رو، ضمن آشنایی با سیستم تست، با هم نگاه اجمالی می اندازیم به چگونگی انجام تست ها و اهمیت آنها:

معرفی سیستم تست

معرفی سیستم تست و شیوه سنجش قطعات در لابراتوار سخت افزار

قطعه

مدل

مشخصات

تامین کننده

پردازنده

Intel Core i7 7700K

OC 4.8 – 4.9GHz

-

مادربرد

MSI Z270 GAMING M5

DDR4 3800
VRM 10+2 Phase

Dual M.2 NVMe

Realtek S1220A

LAN Killer E2500

شرکت محترم MSI

کارت گرافیک

GIGABYTE RTX 2060 GAMING OC PRO

6GB GDDR6 192Bit

GPU Boost: 1860MHz

VRAM: 14Gbps

شرکت محترم GIGABYTE

رم

G.SKILL TRIDENT Z F4-3600C16D-16GTZ

2X8G 3600MHz

CL16-16-16-36 1.35V

شرکت محترم G.SKILL تایوان

درایو ذخیره سازی

ADATA XPG SPECTRIX S40G RGB NVMe

Read Seq: 3500MB/s

Write Seq: 1200MB/s

Read 4K: 210K IOPS

Write 4K: 230K IOPS

شرکت محترم آونگ نماینده ADATA

درایو ذخیره سازی

SAMSUNG 860 EVO 250G SATA III

Read Seq: 550MB/s

Write Seq: 520MB/s

Read 4K: 98K IOPS

Write 4K: 90K IOPS

-

خنک کننده

GREEN GLACIER GLC360-EVO

Radiator 360 CM

3X FAN 2000 RPM

3X FAN 1200 RPM

INTEL AMD Support

شرکت محترم GREEN

منبع تغذیه

GREEN 1050W GP1050B-OCDG

1050Watt

80Plus Platinum

شرکت محترم GREEN

خمیر سیلیکون

GREEN GT-4 PREMIUM

5.0W/m.K

شرکت محترم GREEN

هاب

ORICO MH4PU USB 3.0

4 Ports USB 3.0

شرکت محترم ORICO ایران

کیس

SUNBEAM UV BLUE ACRYLIC TECH STATION

OC STATION

MODDED

شرکت محترم GREEN

مانیتور

LG 27UD69-W

4K UHD IPS 27” LED

AMD FreeSync

Flicker Free

Response Time: 5ms

-

آخرین مشخصات سیستم تست لابراتوار سخت افزار را در جدول فوق مشاهده می فرمایید که این قطعات حتی المکان بر اساس امکانات در دسترس به روز می شوند. مادربرد، پردازنده و رم این سیستم در سال 1396 تهیه شده است و مابقی قطعات به مرور به به سیستم اضافه شده اند. در سال 1396 تلاش بر این بوده است تا سیستم تست در حد بودجه ی متوسط کاربران باشد، اما به دلیل افت شدید ارزش ریال در سال 1397، این سیستم متوسط نیز از حد متوسط قدرت خرید کاربران بسیار فراتر رفت. با این حال تلاش می کنیم تا ضمن به روز رسانی، از قطعاتی استفاده کنیم که امکان تهیه آن با یک بودجه متوسط امکان پذیر باشد و در عین حال، این قطعات بتوانند توانایی سخت افزار های روز دنیا را به خوبی در تست ها نشان دهند.

معرفی سیستم تست و شیوه سنجش قطعات در لابراتوار سخت افزار

همانطور که پیش تر در جدول اشاره گردید، کیس مورد استفاده ما مدل OC STATION گرین است که در سال 1396 از طرف شرکت محترم گرین در اختیار لابراتوار سخت افزار قرار گرفت. از آنجایی که جنس بدنه ی این کیس از آکریلیک شفاف است که به مرور ممکن است کدر شود، برای حفظ شفافیت آن تصمیم گرفتیم تا با ماد کردن (اعمال تغییرات ظاهری) آن را هم زیبا تر کنیم و هم قدرت بدنی اش را برای استفاده در شرایط سخت آماده کنیم. برای این کار از پوشش تزیینی فیبر کربن بهره گرفتیم و سراسر کف سینی ها و بدنه ی کیس را با آن پوشاندیم.

همانطور که در تصویر مشاهده می فرمایید نتیجه ی کار فوق العاده عالی بوده است. از پوشش فیبر کربن برای پوشش بالای رادیاتور واترکولر گرین نیز استفاده کردیم.

معرفی سیستم تست و شیوه سنجش قطعات در لابراتوار سخت افزار

به جهت افزایش قدرت خنک کننده، 3 فن تزیینی RGB گرین در جلو و از 3 فن اصلی واتر کولر در پشت رادیاتور به صورت Pull-Push بهره گرفته ایم که در نتیجه ضمن افزایش زیبایی، قدرت خنک کنندگی واترکولر را افزایش داده ایم. لابراتور مجموعه سخت افزار سالهاست از پاور های ساخت گرین برای تست و بررسی محصولات سخت افزاری خود استفاده می کند. منبع تفذیه مورد استفاده ما در آخرین به روز رسانی به مدل 1050 وات دیجیتالی از خانواده Overclocking EVO گرین ارتقا یافت. به دلیل اینکه این پاور در طبقه پایین کیس نصب شده است، ممکن است کمتر از آن در تست ها تصاویری منتشر می شود.

معرفی سیستم تست و شیوه سنجش قطعات در لابراتوار سخت افزار

و اما برای زیبایی و حفظ حق کپی رایت تصاویر سیستم تست، نام سخت افزار را با پلکسی ساخته و سپس به LED RGB مجهز کرده و بر روی رادیاتور نصب کردیم تا ضمن بوجود آوردن امکان تست مادربرد های مجهز به خروجی LED RGB، نمای کلی سیستم را بهبود ببخشیم.

معرفی سیستم تست و شیوه سنجش قطعات در لابراتوار سخت افزار

برای گزارش دمای محیط در هنگام اورکلاک، بر روی کیس یک سیستم پیشرفته سنجش دما و رطوبت مجهز به سنسور ساخت زیمنس نصب کردیم. نمایشگر این سیستم در لبه ی پایین کیس نصب گردیده است تا در تصاویر میزان دمای محیط مشخص باشد.

معرفی نرم افزاری های تست

معرفی سیستم تست و شیوه سنجش قطعات در لابراتوار سخت افزار

پکیج نرم افزاری 3D Mark بهترین بنچمارک برای تست سیستم در عملیات گیمینگ است. این نرم افزار شامل چند بخش گوناگون است که یکی از متداولترین و موفق ترین آنها تست Time Spy می باشد. این تست در نسخه Free این نرم افزار در دسترس همگان قرار دارد که با استفاده از Direct X12، قدرت گرافیکی سیستم را برای اجرای بازی های روز به خوبی می سنجد. این نرم افزار با شبیه سازی محیط بازی، پردازنده، کارت گرافیک و رم سیستم را تحت فشار شدید قرار می دهد تا عیار پردازشی آنها در فریم دهی مشخص شود.

معرفی سیستم تست و شیوه سنجش قطعات در لابراتوار سخت افزار

پس از انجام تست Time Spy، قدرت پردازشی پردازنده تحت عنوان CPU Score و قدرت پردازشی کارت گرافیک تحت عنوان Graphics Score در نتیجه نهایی این تست به صورت تصویر فوق نمایان می شود. ما در بررسی های مادربرد، رم، و پردازنده از امتیاز CPU Score این بنچمارک و در تست های کارتهای گرافیک از امتیاز Graphics Score این نرم افزار استفاده می کنیم. بدهی است هرچه امتیاز قطعات در این تست ها بیشتر باشد، آن قطعه بهتر است. گیمر های عزیز توجه ویژه ای به نتایج بدست آمده از این نرم افزار داشته باشند.

برای دانلود 3D Mark می توانید به این لینک مراجعه فرمایید.

معرفی سیستم تست و شیوه سنجش قطعات در لابراتوار سخت افزار

بنچمارک Unigine Superposition با استفاده از موتور Unigine 2.0 به خلق تصاویری بدیع از اتاق کار یک پروفسور تنها می پردازد که به تنهایی بر روی پروژه های مخوف کار می کرده است. این نرم افزار بسیار سنگین، قدرت سیستم شما را برای اجرای نرم افزار های شبیه سازی سه بعدی، Post-Processing، گیمینگ، و حرکت دوربین در میان یک ساختمان همزمان با اجرای الگوریتم های پیچیده رهگیری نور SSRTGI تحت فشار قرار می دهد و میزان توانایی آن را با امتیاز بیان می کند. دوستانی که به دنبال تهیه یک سیستم مناسب نرم افزار های شبیه سازی سه بعدی، واقعیت مجازی VR، انیمیشن، و صد البته گیمر ها، توجه ویژه ای به نتایج این بنچ مارک داشته باشند.

معرفی سیستم تست و شیوه سنجش قطعات در لابراتوار سخت افزار

این نرم افزار پروفایل های مختلفی حتی برای دقت های 4K و 8K دارد، اما ما به صورت معمول با استفاده از پروفایل تست 1080P Extreme به تست سیستم ها و کارتهای گرافیک می پردازیم. نتیجه این بنچ مارک یک نتیجه کلی است برای همه ی اجزای سیستم و همچنین منحصر به فرد است. بدین معنا که مثلا یک کارت گرافیک مشخص با سیستمی با مشخصات سیستم تست سخت افزار امتیازش با امتیاز همان کارت گرافیک، بر روی سیستم دیگر با پردازنده و مادربرد دیگر تفاوت می کند. بنابراین نمی توان نتیجه ی این بنچ مارک را به دیگر سیستم ها تعمیم داد مگر اینکه عینا همه ی اجزای دو سیستم مشابه هم باشد و مثلا فقط کارت گرافیک تفاوت کند. برای تست کارتهای گرافیک، چون دیگر قطعات سیستم تست ثابت است (و فقط کارت گرافیک تغییر می کند) ما برای سنجش قدرت کارت گرافیک از این نرم افزار بهره می بریم.

برای دانلود Unigine Superposition می توانید به این لینک مراجعه فرمایید.

معرفی سیستم تست و شیوه سنجش قطعات در لابراتوار سخت افزار

نرم افزار رایگان 7ZIP برای فشرده سازی Compression و یا از حالت فشرده خارج ساختن De-Compression فایل ها استفاده می شود. این نرم افزار قابلیت بی نظیری برای استفاده از تمام هسته های پردازنده به صورت Multi-Thread دارد و با امکان Benchmark خود می تواند عیار سنج مناسبی برای سنجش قدرت پردازنده ها باشد. همچنین، در صورتی که این تست با یک پردازنده و رم ثابت بر روی چند مادربرد مختلف انجام شود، می توان نتیجه کلی از قدرت و کارایی مناسب بدست آورد.

معرفی سیستم تست و شیوه سنجش قطعات در لابراتوار سخت افزار

بنچمارک این نرم افزار در دو بخش Compressing و Decompressing به فشرده و از حالت فشرده خارج ساختن فایل های فرضی می پردازد و امتیاز خود را بر اساس KB/s می دهد که برای خواندن راحت تر ما این میزان را به MB/s تبدیل و در جدول های تست می آوریم. دوستانی که در زمینه برنامه نویسی و برنامه سازی کار می کنند، به نتیجه این بنچ مارک در تعیین سرعت سیستم مورد نظر خود، توجه ویژه ای داشته باشند. این برنامه را می توانید از روی وبسایت سازنده دانلود کنید.

معرفی سیستم تست و شیوه سنجش قطعات در لابراتوار سخت افزار

پکیج نرم افزاری AIDA64 یکی از پیشرفته ترین نرم افزار های تست قطعات سخت افزاری سیستم و همچنین مانیتورینگ و آزمون پایداری است که شامل بخش های مختلفی برای سنجش قدرت پردازنده، رم، گرافیک، هارد دیسک، و همچنین پاور سیستم می شود. نتایج این نرم افزار برای تمامی گروه های کاربری مهم است و بیانگر قدرت عمومی سیستم در کلیه عملیات های پردازشی است.

معرفی سیستم تست و شیوه سنجش قطعات در لابراتوار سخت افزار

در بخش Sensor این نرم افزار (سمت چپ تصویر) می توانید نسبت به پاییش گزارش دمای در لحظه کلیه سنسور های فعال همه ی بخش های سیستم (ائم از مادربرد، رم، گرافیک، هارد، اس اس دی، و . . . ) بپردازید و همچنین نسبت به میزان مصرف (واتیج)، جریان ورودی پردازنده و همچنین سرعت چرخش فنها و ولتاژ های ورودی ریل های مختلف را پاور را بررسی کنید.

برای تست پهنای باند (سرعت) خواندن، نوشتن، و کپی رمهای سیستم که در عملیات های رندرینگ و تبدیل تصاویر ویدویی اهمیت فراوانی دارد این نرم افزار بخش مخصوصی (سمت راست تصویر) تحت عنوان Aida64 Cache & Memory Benchmark دارد. هر چه اعداد این بخش بیشتر باشد قطعه ی مورد بررسی قوی تر است. برای دوستان علاقمند به گیمینگ هم در همین بخش، گزارش میزان تاخیر رمها Latency مشخص می شود که هر چه کمتر باشد برای گیمینگ بهتر است.

ما در بررسی رم به این تست رجوع می کنیم و در بررسی مادربرد ها، با استفاده از رمهای سیستم تست، در حالت اورکلاک شده، به ثبت بالاترین امتیاز بدست آمده توسط آن مادربرد در حالت اورکلاک در جدول می پردازیم. بدیهی است هر مادربردی که توانایی بهتری در هنگام اورکلاک رم از خود نشان دهد امتیاز بهتری کسب خواهد کرد.

معرفی سیستم تست و شیوه سنجش قطعات در لابراتوار سخت افزار

برای تست و بررسی قدرت پاور، از بخش تست پایداری Stability Test این نرم افزار استفاده می کنیم تا با وارد کردن حداکثر فشار بر روی بخش های مختلف سیستم، مصرف سیستم را به حداکثر رسانده و سپس به ثبت ولتاژ خروجی ریل های مختلف در این حالت می پردازیم. صد البته گرفتن گزارش ولتاژ ریل ها توسط نرم افزار از دقت بالایی برخوردار نیست و تست پاور نیازمند تجهیزات بسیار پیشرفته تر و گرانقیمت تری است که در دسترس لابراتوار ما قرار ندارد و در ایران تنها در یک یا دو مرکز (مانند لابراتوار شرکت گرین) یافت می شود.

برای دانلود AIDA64 می توانید به این لینک مراجعه فرمایید.

معرفی سیستم تست و شیوه سنجش قطعات در لابراتوار سخت افزار

نرم افزار سینی بنچ از معروفترین نرم افزار های سنچش قدرت پردازش سرعت CPU و کارت گرافیک است که یک صحنه سه بعدی را رندر می کند و پردازنده و کارت گرافیک شما را به اندازه معقولی تحت فشار قرار می دهد. هر چه سیستم شما بتواند صحنه مورد نظر را با سرعت بیشتری رندر کند، برنامه امتیاز بالاتری به آن می دهد. ما از سینی بنچ به صورت متمرکز برای سنجش قدرت پردازنده هم به صورت چند رشته پردازشی و هم به صورت تک رشته پردازشی استفاده می کنیم. در تست برتری مادربردها این بنچمارک را ابتدا به صورت پیش فرض بر روی سیستم اجرا کرده و به ثبت امتیاز می پردازیم، سپس پردازنده را تا جای ممکن اورکلاک می کنیم و به ثبت امتیاز می پردازیم.

معرفی سیستم تست و شیوه سنجش قطعات در لابراتوار سخت افزار

این برنامه دو بخش متفاوت سنجش عملکردCPU  و عملکرد کارت گرافیک OpenGL می باشد. هر چه قدرت پردازنده بیشتر باشد، این برنامه امتیاز بیشتری به آن می دهد. نسخه مورد استفاده در تست ها نسخه R15 است و نسخه جدید تر این برنامه R20 هنوز به دلیل کمبود تعداد تست ها جدولی در بررسی ها ندارد اما در آینده جدولی برای مقایسه امتیازات نسخه R20 سینی بنچ را هم در بررسی ها خواهیم داشت.

برای دانلود CINEBENCH R15 می توانید به این لینک مراجعه فرمایید.

معرفی سیستم تست و شیوه سنجش قطعات در لابراتوار سخت افزار

موتور رندر Corona یکی از معروفترین موتور های رندر تصاویر واقعی در میان نرم افزار های رندر است که می تواند هم به صورت یک نرم افزار مجزا و هم به عنوان یک Plugin در برنامه های Autodesk 3ds Max و MAXON Cinema 4D مورد استفاده قرار گیرد. نرم افزار بنچمارک Corona Benchmark از موتور نسخه 1.3 کرونا رندر استفاده می کند و می تواند قدرت چند رشته پردازشی پردازنده را (تا حداکثر 72 رشته پردازشی) با رندر کردن تصویری واحد بسنجد. این نرم افزار بسیار سنگین است و هرچه پردازنده هسته های سریعتر و رشته های پردازشی بیشتری داشته باشد، سرعت رندر گیری در این نرم افزار بیشتر می شود و در نتیجه مدت زمان انجام پروژه کوتاه تر خواهد بود.

معرفی سیستم تست و شیوه سنجش قطعات در لابراتوار سخت افزار

 مدت انجام پروژه رندر در این نرم افزار هرچه کمتر باشد بهتر است و مبنایی است برای محاسبه قدرت پردازنده سیستم شما. بنابراین دوستان طراح، معماران و رندر کاران عزیز می توانند به عنوان یک معیار سنجش به نتایج بدست آمده از این نرم افزار اتکا کنند.

معرفی سیستم تست و شیوه سنجش قطعات در لابراتوار سخت افزار

پکیج نرم افزاری PC Mark10 شاید بزرگترین و به روز ترین نرم افزار بنچ مارکینگ سیستم به شمار می رود. این پکیج نرم افزاری شامل انواع تست ها برای بررسی قدرت سیستم شما برای انواع کاربری ها است. نسخه رایگان این نرم افزار شامل تست Basic است که تنها تفاوت آن فقدان تست Gaming می باشد که با توجه به اینکه برای تست گیمینگ از 3D Mark استفاده می کنیم، نیازی به تست مجدد بخش گیمینگ نیست. بنابراین تست نسخه Basic به اندازی کافی مناسب است.

معرفی سیستم تست و شیوه سنجش قطعات در لابراتوار سخت افزار

تست PC Mark10 شامل سه بخش عمده مطابق چارت فوق می شود.

بخش اول تست Essentials یا پیش نیاز (ملزومات ابتدایی) است که شامل:

 • تست سرعت لود شدن نرم افزار ها در حالات مختلف، توانایی حجم بالای اینترنت گردی با باز کردن چندین صفحه از مرورگر های کروم و فایرفاکس،
 • سنجش قدرت پردازش کلمات با استفاده از نرم افزار LibreOffice Writer،
 • سنجش قدرت پردازش تصویری با استفاده از نرم افزار GIMP،
 • بررسی کیفیت برقراری چندین کنفرانس ویدیویی با استفاده کتابخانه تشخیص چهره OpenCV و همچنین استفاده از زبان OpenCL کارت گرافیک برای پردازش تصویری ویدیو ها

این نرم افزار با بررسی موارد فوق به سیستم در این بخش یک امتیاز تحت عنوان Essentials می دهد.

بخش دوم تست Productivity یا بهره وری است که شامل:

 • تست سرعت تحلیل نوشتار با استفاده از کتابخانه LibreOffice Writer و اسکریپت های AutoIt3
 • تست عملکرد شیت های نوشتاری با استفاده از بنچ مارک LibreOffice Calc و سرعت اجرای فرمول های پیچیده بر روی سورس کد های اکسل و آفیس

در این بخش، نرم افزار بیشتر عملکرد اداری یک سیستم را مورد سنجش قرار می دهد و یک امتیاز تحت عنوان Productivity به آن می دهد.

بخش سوم، تولید محتوی دیجیتالی Digital Content Creation است که شامل: 

معرفی سیستم تست و شیوه سنجش قطعات در لابراتوار سخت افزار

 • تست سنگین ویرایش عکس های سنگین تا دقت 8K و انجام انواع عملیات های ویرایشی با تمرکز بر پردازنده و کارت گرافیک و استفاده از نرم افزار ImageMagick
 • سنجش سرعت ذخیره سازی، بازخوانی، تبدیل تصاویر به حالت بند انگشتی
 • رندرینگ، ویرایش و تبدیل ویدیویی با استفاده از نرم افزار Windows Media Foundation و کدک های 264 و FFmpeg
 • تصویری سازی و رندرینگ سه بعدی با استفاده از نرم افزار 3DMark Sling Shot و زبان OpenGL 4.3
 • تست رندر POV-Ray

در این بخش نیز نرم افزار PC Mark10 عملکرد رندرینگ سیستم را مورد سنجش قرار می دهد و یک امتیاز تحت عنوان Content Creation به آن می دهد.

معرفی سیستم تست و شیوه سنجش قطعات در لابراتوار سخت افزار

امتیاز نهایی TOTAL این برنامه تابعی از سه امتیاز یک سیستم در این سه بخش است که امتیاز هر 3 بخش به صورت مجزا بعلاوه امتیاز کلی سیستم در چارت PC Mark10 نمایان است و می توانید آنها را مقایسه کنید.

برای دانلود PC MARK 10 می توانید به این لینک مراجعه فرمایید.

معرفی سیستم تست و شیوه سنجش قطعات در لابراتوار سخت افزار

نرم افزار GEEKBENCH دو بخش منفک از یکدیگر دارد که یکی با تمرکز بر روی قدرت CPU و رم سیستم نسبت به سنجش قدرت چند رشته پردازشی و تک رشته پردازشی کامپیوتر اقدام می کند. در بخش پردازنده این نرم افزار با بررسی قدرت سیستم شما در زمینه ادیت تصاویر، انجام عملیات روزانه پردازشی و حتی Augmented Reality و Machine Learning امتیازی را به پردازنده شما می دهد.

معرفی سیستم تست و شیوه سنجش قطعات در لابراتوار سخت افزار

این نرم افزار سیستم امتیاز دهی منحصر به فردی دارد و در سمت راست امتیاز چند رشته پردازشی و در سمت چپ امتیاز تک رشته پردازشی CPU سیستم را نمایش می دهد. از این نرم افزار برای سنجش قدرت پردازنده و مادربرد استفاده می کنیم. در کلیه تست های سخت افزار نسخه 4 این نرم افزار آزمایش شده است.

معرفی سیستم تست و شیوه سنجش قطعات در لابراتوار سخت افزار

نسخه جدید تر این برنامه نسخه 5 است که به تازگی عرضه شده و کمی طول خواهد کشید تا جدولی برای آن آماده کنیم. قابل توجه است که امتیازات نسخه 5 و 4 قابل قیاس نیست و به طور کلی این دو نسخه متفاوت از هم عمل می کنند.

معرفی سیستم تست و شیوه سنجش قطعات در لابراتوار سخت افزار

در بخش سنجش کارت گرافیک یا Compute Benchmark، این نرم افزار می تواند با تست های متمرکز بر OpenCL، CUDA و Vulkan نسبت به امتیاز دهی به بخش گرافیکی سیستم شما اقدام کند که البته با توجه به اینکه ما برای کارت گرافیک از دیگر نرم افزار های تست استفاده می کنیم، از تست این بخش از گیکبنچ صرفه نظر می کنیم.

برای دانلود این برنامه می توانید به وب سایت GEEKBENCH مراجعه فرمایید.

معرفی سیستم تست و شیوه سنجش قطعات در لابراتوار سخت افزار

یکی از بهترین نرم افزار های تست مبدل های ویدیویی، نرم افزار HEVC Decode Benchmark (Cobra) است که در سایت ثبت رکورد HWBOT مخصوص اورکلاکر ها یافتمی شود. این نرم افزار با استفاده از کدک H.265 به تبدیل سه نوع ویدیو HD، FHD، و 4K می پردازد و سپس به هر بخش امتیاز داده و یک امتیاز کلی را هم برای سیستم در نظر می گیرد.

کاربران عزیزی که در سیستم های خود تبدیل های ویدیویی دارند به نتایج این بنچ مارک توجه ویژه ای داشته باشند. لازم به ذکر است عملیات تبدیل ویدویی در این برنامه تماما بر روی پردازنده انجام می شود و از این لحاظ این نرم افزار تست پردازنده است. برای دانلود این برنامه می توانید به سایت HWBOT مراجعه فرمایید.

معرفی سیستم تست و شیوه سنجش قطعات در لابراتوار سخت افزار

یکی دیگر از برنامه هایی که برای تست قدرت پردازنده در تبدیل های ویدویی که استفاده می کنیم، نسخه HWBOT X265 است که البته این برنامه خیلی وقت است به روز رسانی نشده است و گه گاهی در تست ها مورد استفاده قرار می گیرد. این برنامه با تبدیل دو ویدیو در دقت های 1080P و 4K، قدرت تبدیل ویدویی پردازنده را می سنجد و از اکثر جداول پردازشی CPU از جمله AVX و AVX2 پشتیبانی می کند. برای دانلود این برنامه می توانید به سایت HWBOT مراجعه فرمایید.

معرفی سیستم تست و شیوه سنجش قطعات در لابراتوار سخت افزار

پکیج نرم افزاری RealBench ساخت شرکت ایسوس است و شامل 4 بخش Image Editing، Video Encoding، OpenCL، و Heavy Multi-Tasking می شود که هر بخش امتیازی را به خود اختصاص می دهد تا در مجموع امتیاز نهایی سیستم تحت عنوان System Score نمایش داده شود.

معرفی سیستم تست و شیوه سنجش قطعات در لابراتوار سخت افزار

این نرم افزار در بعضی بررسی های ما که بتوان در آنها شرایط تمای اجزای سیستم را به غیر از مادربرد ثابت نگاه داشت حضور دارد تا معیاری برای مقایسه قدرت مادربرد باشد. وجود اس اس دی، رم خوب، پردازنده و گرافیک، همه تاثیر مثبتی در اعلام نتیجه نهایی این نرم افزار دارد. برای دانلود این بسته نرم افزاری می توانید به وبسایت ایسوس مراجعه فرمایید.

معرفی سیستم تست و شیوه سنجش قطعات در لابراتوار سخت افزار

بنچ مارک نسخه 1.0.8 رندر V-Ray که یکی از موتور های معروف رندر به شمار می رود، یک تصویر را به صورت زنده برای شما رندر کرده و مدت زمان بدست آمده را نشان می دهد. می توان از این نرم افزار برای تست پردازنده و گرافیک استفاده کرد که اغلب ما برای تست پردازنده از آن بهره گرفته ایم. بدیهی است هرچه مدت زمان کمتری پروژه به پایان برسد قطعه مورد بررسی بهتر است.

اخیرا تست جدید V-Ray Next، جایگزین نسخه قبلی شده است و در این نسخه با دو شیوه متفاوت رندر گیری می شود و همچنین شیوه امتیاز دهی کاملا تغییر کرده است. در بنچ مارک قبلی، امتیاز داده شده بر مبنای زمان پایان رندر بود، اما در تست جدید، به مدت یک دقیقه سیستم یک تصویر را رندر می کند و هرچه در این مدت زمان سرعت بیشتری از پروژه به پایان برسد، امتیاز بیشتری نصیب قطعه می شود. این امتیاز نه بر پایه زمان بلکه امتیاز اختصاصی خود نرم افزار است.

تست رندر V-Ray می تواند یک بار از CPU به صورت اختصاصی برای رندر استفاده کند و امتیاز آن را اعطا نماید، و یک بار هم می تواند با پردازشگر گرافیکی GPU رندر کرده و امتیاز دهد. دوستانی که برنامه های رندر مبتنی بر GPU دارند می توانند از بخش GPU این برنامه برای مقایسه امتیازها استفاده کنند. البته حالت هیبریدی هم ممکن است که این تست می تواند همزمان از پردازنده و کارت گرافیک برای رندر استفاده کند و امتیاز آن را اعطا نماید. پس از تست چند قطعه با این تست جدید، حتما برای آن هم جدولی خواهیم داشت. دوستانی که رندر بر پایه GPU و یا به صورتی هیبریدی انجام می دهند، حتما به نتایج این برنامه توجه کنند.

موتور جدید OctaneRender ساخت شرکت OTOY از جمله موتور های رندر جدید الورود مبتنی بر پایه کارتهای گرافیک است که ویژگی خاصی دارد. این موتور رندر می تواند از قابلیت هسته های RTX کارتهای گرافیک سری RTX انویدیا برای سرعت بخشیدن به عملیات رندر استفاده کرده و زمان آن را بشدت بهبود بخشد.

شرکت OTOY یک بنچ مارک به نام OctaneBench مجهز به موتور OctaneRender عرضه کرده است که به زودی بررسی های آینده ما از کارت های گرافیک حاوی این بنچ مارک مهم در زمینه رندرینگ GPU خواهد بود. این بنچمارک جدید همزمان دو امتیاز به قدرت کارت گرافیک در زمینه رندرینگ اعطا می کند، یکی با استفاده از قابلیت RTX و دیگری بدون استفاده از آن. امیدواریم دوستانی که از نرم افزار های رندرینگ مبتنی بر کارت گرافیک استفاده می کنند، بتوانند معیاری از قدرت کارت های گرافیک برای رندر داشته باشند.

معرفی سیستم تست و شیوه سنجش قطعات در لابراتوار سخت افزار

پکیج نرم افزاری Passmark PerformanceTest از جمله معروفترین تست های بنچ مارک مربوط به قطعات سیستم است که می تواند کلیه بخش های متصل به مادربرد از جمله پردازنده، رم، کارت گرافیک، هارد دیسک، اس اس دی، درایو نوری، و همچنین انجام تست های ترکیبی را انجام داده و به هر بخش امتیاز مخصوص به خود را بدهد و در انتها این نرم افزار یک امتیاز کلی را می تواند برای سیستم شما در نظر بگیرد. شما می توانید با آپلود کردن امتیاز این برنامه، آن را از طریق لینک در امضای خود در انجمن ها قرار دهید تا دیگران به قدرت سیستم شما پی ببرند. این نرم افزار به خوبی عیار سیستم شما را در برابر انجام هر گونه عملیات پردازشی، از گیمینگ گرفته تا رندرینگ، می سنجد و می تواند آن را با دادن امتیاز و مقایسه آن با دیگر سیستم ها، اطلاعات خوبی از توانایی سیستم در اختیار شما قرار دهد.

معرفی سیستم تست و شیوه سنجش قطعات در لابراتوار سخت افزار

ما در بررسی ها صرفا از تست بخش پردازنده این نرم افزار استفاده می کنیم و آن را نسبت به دیگر موارد مشابه می سنجیم. لازم به ذکر است این نرم افزار همچنین می تواند درایو نوری شما را نیز بررسی کند به آن امیتاز دهد، برای این منظور حتما باید یک دی وی دی را درون درایو نوری قرار دهید تا هنگام تست بتواند امتیاز آن را نیز لحاظ کند.

برای دانلود این نرم افزار رایگان می توانید به سایت Passmark مراجعه بفرمایید.

معرفی سیستم تست و شیوه سنجش قطعات در لابراتوار سخت افزار

سالها پیش شرکت Random Control موتور رندری تحت عنوان Fryrender عرضه کرد که می توانست با استفاده از تمام هسته ها و رشته های پردازشی پردازشگر به رندر فیزیکی نور بپردازد. این موتور رندر بر مبنای نورپردازی فیزیکال برای تولید تصاویر واقع گرایانه Photo Realistic بر اساس قوانین فیزیک نور پایه گذاری شده است. نرم افزار FryBench از همان موتور برای رندر یک تصویر واحد استفاده می کند و می توان از آن برای سنجش قدرت چند رشته پردازشی پردازنده استفاده کرد. هرچه مدت زمان رندر تصویر کمتر باشد شما پردازنده قدرتمند تری دارید. اگرچه شرکت Random Control بعد ها از دل Fry Renderer موتور جدیدی تحت عنوان Arion Render تولید کرد که می توانست به صورت هیبریدی در کنار CPU همزمان از GPU هم برای سرعت بخشیدن به زمان رنده بهره گیرد، و در آخرین مورد از محصولاتش، همین امسال این شرکت نرم افزار های رندر کاملا مبتنی بر کارت گرافیک تحت عنوان Maverick Studio را به بازار عرضه کرد، اما خوشبختانه همچنان نرم افزار قدیمی FryBench در دسترس است و می توان از آن استفاده کرد.

معرفی سیستم تست و شیوه سنجش قطعات در لابراتوار سخت افزار

مدت زمان رندر در نوار ابزار پایین این پنجره قابل روییت است و ما در بررسی مادربرد و پردازنده جدولی برای این نرم افزار رندرینگ داریم.

معرفی سیستم تست و شیوه سنجش قطعات در لابراتوار سخت افزار

از جمله دیگر نرم افزار هایی که برای تست قطعات استفاده می کنیم، نرم افزار بنچ مارک NovaBench است که بسیار ساده به سنجش 4 بخش از سیستم، پردازنده، رم، کارت گرافیک و درایو ذخیره سازی می پردازد. این نرم افزار رایگان است و برای MacOS نیز عرضه شده است و دوستانی که Mac دارند می توانند به مقایسه امتیازهای خود با امتیازات سیستم های دسکتاپ مبتنی بر ویندوز بپردازند. البته در هنگام کار با این نرم افزار متوجه شدیم، امتیاز کارت گرافیک در سیستم های مبتنی بر پلتفرم AMD کمتر از امتیاز همان کارت گرافیک در سیستم های مبتنی بر پلتفرم اینتل است. همچنین امتیاز رم به اندازه کافی ثبات نداشته و در سیستم های مختلف بعضا امتیازات متفاوتی به یک نوع رم داده است. به این دلایل کمتر از این نرم افزار در تست ها استفاده می کنیم اما به هر شکل، این نرم افزار یکی از متداول ترین نرم افزار های بنچ مارک سیستم است که قابلیت مقایسه ای آن بین Mac و ویندوز جالب است و می توان به راحتی از آن استفاده کرد.

معرفی سیستم تست و شیوه سنجش قطعات در لابراتوار سخت افزار

امتیاز هر بخش به صورت مجزا نوشته می شود و در پایان، جمع کلی امتیازات، امتیاز نهایی را شکل می دهد. برای دانلود این نرم افزار می توانید به وبسایت سازنده آن مراجعه فرمایید.

معرفی سیستم تست و شیوه سنجش قطعات در لابراتوار سخت افزار

نرم افزار تست بازی Final Fantasy Storm Blood، یکی از شاهکار های بنچ مارکینگ است. این نرم افزار به تست کارت گرافیک و توانایی کلی سیستم شما برای اجرای بازی FFXIV می پردازد و در عین حال، یکی از جالب ترین بخش های آن توانایی محاسبه زمان لود شدن از روی درایو ذخیره سازی است. این بنچ مارک هم CPU محور است و هم GPU محور، و بر این اساس امتیاز نهایی آن وابسته به هر دوی این قطعات است. البته این نسخه کمی قدیمی است و از دقت 4K پشتیبانی نمی کند. اما نگران نباشید، تست های جدید تر بنچ مارک این بازی از 4K نیز پشتیبانی می کنند.

هرچه پردازنده و کارت گرافیک بهتری داشته باشید می توانید امتیاز بهتری کسب کنید. از طرف دیگر برای محاسبه قدرت SSD ما از Load Time بدست آمده از این برنامه برای مقایسه درایو های ذخیره سازی SSD با یکدیگر استفاده می کنیم.

برای دانلود این بنچ مارک می توانید به وبسایت GURU3D مراجعه بفرمایید.

معرفی سیستم تست و شیوه سنجش قطعات در لابراتوار سخت افزار

HWiNFO برنامه ی بنچ مارک نیست اما برای اعلام مشخصات و همچنین خوانش اطلاعات سنسور های دما و فرکانس بخش های مختلف سیستم از آن بهره می گیریم. این یکی از بهترین برنامه ها برای مقایسه میزان دما و سنجش اطلاعات عمومی دستگاه است. در بررسی لپتاپ ها بخصوص از آن استفاده می کنیم.

معرفی سیستم تست و شیوه سنجش قطعات در لابراتوار سخت افزار

در بررسی SSD ها، به جهت تست سرعت یکی از نرم افزار های بنچمارک که از آن استفاده می کنیم، Samsung Magician است. این نرم افزار صد البته به صورت رایگان نست و تهیه یک درایو اس اس دی سامسونگ پیش نیاز استفاده از آن است که به همین جهت یک درایو سامسونگ تهیه و در سیستم تست از آن بهره گرفته ایم. در سمت چپ، سرعت خواندن و نوشتن متوالی است به مگابایت در ثانیه و در سمت راست، سرعت خواندن و نوشتن اتفاقی است که به ورودی و خروجی اطلاعات ظرف یک ثانیه اندازه گیری می شود.

معرفی سیستم تست و شیوه سنجش قطعات در لابراتوار سخت افزار

یکی دیگر از برنامه های تست اس اس دی، نرم افزار معروف Crystal Mark است که هم در بررسی درایو های ذخیره سازی و هم در بررسی قدرت چیپست مادربرد ها در نقل و انتقال داده ها از آن استفاده می کنیم، مهمترین ردیف های این برنامه ردیف اول و آخر است که البته ما برای ردیف اول جدول مقایسه برای درایو های ذخیره سازی تهیه کردیم و در تست ها به ردیف اول سرعت خواندن و نوشتن ترتیبی اشاره می کنیم.

معرفی سیستم تست و شیوه سنجش قطعات در لابراتوار سخت افزار

نرم افزار Anvil کمی قدیمی است، اما همچنان در میان کاربران برای تست SSD ها محبوبیت زیادی دارد. این تست یکی از بهترین ابزار ها برای سنجش سرعت و توانایی SSD است که می تواند انواع سناریو های کاربری را بر روی اس اس دی بررسی کند و سرعت درایو را اندازه گیری کند. در این نرم افزار از حاصل جمع امتیاز خوانش و نوشتار، نتیجه Total Score بدست می آید.

معرفی سیستم تست و شیوه سنجش قطعات در لابراتوار سخت افزار

نرم افزار تست ATTO Disk Benchmark از جمله دقیق ترین نرم افزار های تست درایو های ذخیره سازی است که با آن می توان انواع SSD ها و عملکرد کنترلر های ساتا و NVMe را سنجید. این برنامه فایل هایی از سایز 512 بایت تا 64 مگابایت را در مدت زمانی مشخص در اس اس دی جابه جا می کند و سرعت آنها را به ترتیب نشان می دهد. در حالت Overlapped Input/output به دلیل فشار زیادی که بر اس اس دی وارد می کند، حفظ سرعت درایو ذخیره سازی در طول این تست اهمیت فراوانی دارد. اس اس دی هایی که در هر ردیف با حداقل افت سرعت بتوانند این پروژه را به پایان ببرند، اس اس دی های خوبی هستند. اما اس اس دی هایی که داغ کنند، افت سرعت آنها شیب بیشتری دارد و تعداد ردیف هایی که به حداکثر سرعت رسیدند کمتر است. از این تست برای SSD ها استفاده می کنیم ولی جدولی برای آن تهیه نکردیم و خود این تست را صرفا نمایش می دهیم.

معرفی سیستم تست و شیوه سنجش قطعات در لابراتوار سخت افزار

و در آخرین بخش،  دو نرم افزار CPUZ و GPUZ مخصوص اعلام مشخصات پردازنده و کارت گرافیک به همراه Core Temp برای اندازه گیری دمای هسته های پردازنده، بخش جدایی ناپذیر بررسی های لابراتوار سخت افزار هستند که اکثر کاربران با آنها آشنایی لازم را دارند.

درک بنچ مارکها

دو مطلب را در نحوه درک نرم افزار های بنچ مارک باید مورد توجه قرار داد. اولین موضوعی که باید در تست ها به آن توجه کرد این است که امتیاز یک بنچ مارک به تنهایی اهمیت خاصی ندارد، بلکه آن امتیاز در مقایسه با امتیازات دیگر قطعات است که معنا پیدا می کند. برای مثال، در تست Passmark امتیاز پردازنده 9700K برابر 18617 است. این عدد به تنهایی معنا ندارد. اما وقتی با نتیجه ی پردازنده ی 7700K که برابر 13205 است بسنجید، متوجه خواهید شد 9700K تقریبا بیش از 40 درصد قوی تر از 7700K است. همچنین اگر به مقایسه امتیاز همین پردازنده در دو مادربرد X و Y بپردازید، مادربردی قوی تر است که امتیاز بهتری را برای 9700K به ثبت رساند.

مطالب بعدی، همسان سازی است. مثلا شما از یک نرم افزاری برای رندر استفاده می کنید که موتور رندر آن با نرم افزار هایی که ما برای تست رندر استفاده می کنیم متفاوت است. در اینجا باید توجه کنید، پردازش نرم افزار رندر شما بر پایه CPU است، و یا بر پایه GPU؟

اگر موتور رندر نرم افزار شما بر پایه پردازنده باشد، نتیجه تست های رندر ما بر پایه پردازنده قابل تعمیم به نرم افزار شماست و می توانید از این تست ها مفهوم سرعت قطعات را دریابید. اما اگر بر پایه GPU باشد، باید به تست هایی توجه کنید که تست OpenCL و تست محاسباتی GPU را انجام می دهند. صد البته ممکن است نرم افزار شما هم به پردازنده قوی و هم به کارت گرافیک قوی نیاز داشته باشد که در آن صورت بهتر است برای تهیه سیستم رندر حتما مشاوره اختصاصی دریافت کنید که ما در انجمن سخت افزار برای این منظور بخش خاصی را تدارک دیدیم که در آنجا می توانید نسبت به دریافت مشاوره برای تهیه سیستم اقدام کنید.

احتمال خطا

همیشه احتمال خطا در تست ها وجود دارد، شما یک تست را دو بار تکرار کنید ممکن است کمی نتیجه آن با هم تفاوت کند. به صورت کلی، باید حدود 1 درصد احتمال خطا را در تست های انجام شده در نظر گرفت. بنابراین برای مثال اگر اختلاف نتیجه یک بنچ مارک برای دو مادربرد، در حد 1 یا نهایت 2 درصد بود، در عمل می توان آنها را برابر و در یک سطح در نظر گرفت.

حد اورکلاک

ما در تست های خود، همیشه میزانی از اورکلاک را انجام می دهیم که در حد و اندازه یک کاربر متوسط کامپیوتر باشد. به هیچ وجه قصد زدن رکورد جهانی نداشته و نداریم و اصولا برای افزایش کارایی، صرفا کارهایی که انجام آن در حد و توان یک کاربر عادی کامپیوتر باشد در نظر می گیریم و پیش می رویم تا عموم کاربران، آن حد از اورکلاک، برایشان قابل انجام باشد.

همیشه به یاد داشته باشید، 90 درصد میزان و موفقیت یک اورکلاک به شانس شما در داشتن یک چیپ خوب بستگی دارد. 5 درصد باقی مانده به خنک کننده مناسب، و 5 درصد دیگر به مهارت و امکانات اورکلاکر. بنابراین اگر مثلا پردازنده شما به اندازه پردازنده ای که در تست ها بررسی کرده ایم اورکلاک نشد، هیچ ناراحت و غمگین نباشید. بخش اعظم این موضوع به شانس بستگی دارد.

تصاویر Wallpaper

معرفی سیستم تست و شیوه سنجش قطعات در لابراتوار سخت افزار

بسیار از خوانندگان گرامی پرسیده بودند تصاویر مورد استفاده در پس زمینه تست ها را از کجا می توان تهیه کرد، در اینجا اشاره می کنم کلیه تصاویر پس زمینه مورد استفاده در تست ها و آزمون های لابراتوار سخت افزار برگرفته از این تاپیک در انجمن سخت افزار می باشد. در صورتی که به این تصاویر علاقمند هستید می توانید برای دانلود سری به انجمن بزنید.

در پایان، ضمن اشاره به اینکه کلیه نتایج به نمایش در آمده در این مطلب صرفا برای مثال گزینش شده و آرشیوی است، امیدوارم این مقاله برای درک نحوه انجام تست ها و شیوه مقایسه قطعات در لابراتوار سخت افزار برایتان مفید بوده باشد. هر گونه سوال، پیشنهاد و یا انتقادی داشتید می توانید در زیر همین مطلب برای ما ارسال کنید. لازم به ذکر است، با تغییر قطعات سیستم تست، مشخصات آن در این مقاله به روز رسانی خواهد شد.

(99 رای‌ها)

کاربرانی که در این گفتگو شرکت کرده اند

 • عالی بود!!!:-bd:)
  به به!!! از قضا معلومه عکس ها رو با IPhone 6S Plus گرفتید!:smiley3
  فقط ای کاش سیستم Ryzen 9 بود!!!!!!!
  در کل خسته نباشید!:emoji1

  1 پاسخ
 • مرسی دوست عزیز =smile

  0 پاسخ
 • من از سیستم های تست شما خیلی خوشم میاد همشون خوبن ولی این سی پی یوش دو نسل قبله
  ۳۷۰۰x ای ام دی که اومد بزار
  پاورشم خیلیه ۷۵۰ وات بزار
  اس اس دی هم همون پلکستور ۲۴۰ بزار
  کیسشم خارجی ۵۰۰ تومن حداکثر بزار گرین نزار که گرون فروشن بچه پولدارا مثل اینکه رئیسشن
  خنک کننده هم همون دوفنه گولر مستر که میشد خریدش
  دیگه خب اون سیستم رویایی ۸ تومنی پارسال رو دیگه بدتر نبند اونم دیگه نمیتونیم بخریم ۲۰ تومن شده اگه ۱۰ تومن هم بود میتونستیم بخریم
  :smiley0سیستم تست ۲۰ میلیون تومنی :smiley0
  ای داد بیداد
  نه بابا همون یه i5 نسل ۳ با یه گرافیگ ۷۵۰gtx بزار واسه ملت تست کنن البته با یه ssd ۱۲۰ گیگی
  این بهتره. راسته ولی این قدرت خریدمونه
  چرا باید دائم یه چیز جدید بیاد که نمیتونیم بخریم بعد هی خبرشو پخش کنیم:smiley0

  1 پاسخ
 • BijanMortazavi

  در پاسخ به: حسین

  هعی از این روزگار ...
  اون اواخر متنتون رو باید طلا گرفت ، قدرت خرید ملت شده صفر ، فکر نکنم دیگه سیستم متوسط هم بسته بشه کم کم!

  1 پاسخ
 • ارمین جان چقدر خوب که بعد از مدت ها پست جدید گذاشتی

  یه پیشنهاد داشتم
  اگه بجای اون دوتا هارد یه 970 pro بذاری تا چندسال اصن نیازی به حافظه نداری
  یه پاور ax1600i هم بگیر بزار که بازم دیگه اصن نیازی به پاور نخواهی داشت از خمیر سیلیکون arctic mx4
  گه بهترین خمیر دنیاس استفاده کنی
  بهترین سیستم میشه
  7700 خوبه ها ولی میخوای بهترین fps رو بگیری i9900 بندازی بروز میشی البته

  1 پاسخ
 • سلام آقا متین عزیز

  مرسی از نظر شما ولی راستش مواردی که فرمودین متاسفانه هیچکدام امکان پذیر نیست. بر فرض محال هم اگر امکان پذیر بود، به نظرم خیلی استقبال نمی شد چون سیستم تست باید طوری باشه که کاربران متوسط توانایی تهیه اونو داشته باشند.

  الان همین قطعات رو هم اکثرا توانایی تهیه اونها رو ندارند، چه برسه به مواردی که شما اشاره کردین. پلتفرم (مادربرد و پردازنده) البته باید به روز رسانی شود و در برنامه ما برای ارتقا در آینده نزدیک وجود دارد، اما بعید می دانم در حد قطعاتی که شما فرمودین باشد.

  آخرین بار در تاریخ حدود 1 ماه قبل توسط آرمین ابیشی ویرایش شد
  1 پاسخ
 • در پاسخ به: متین

  ۱۰۰ درصد میدونم خوب بودجه ایی درکار نیست یا اسپانسر کمه ولی منظورم این بود اگه قطعه ایی در دسترست بود مثل اینایی که گفتم
  دیگه نیازی به اپدیت نیست
  پاور بخاطر این که شاید یروزی خواستی دوتا 208pti رو nvlink کنی یا شاید دوتا radeon pro duo
  خمیرم که خودت بهتر از من میدونی ضریب انتقالو بالا تر میبره
  Cpu بخاطر گلوگاش گفتم تو یه بازی شاید ۲۰ فریم فرقش باشه

  1 پاسخ
 • به شخصه از بهترین بررسی کننده ها همین آرمین جان رو میدونم چون واقعا بی طرفانه بررسی میکنه.و بیشتر به فکر کاربر هستش تا برند !!!!
  فقط آرمین جان ازاون نمایشگر که توی سیستم تست هست برای فروش هم میزنین ؟! البته فقط یه نمایشگر باشه و سنسور هاش نباشه ! یعنی فقط یه نمایشگر که یک لوگو رو نشون بده

  1 پاسخ
 • آقا علیرضای عزیز، نظر لطف شماست.

  در مورد نمایشگر هم راستش اینو یکی از دوستان برای سخت افزار درست کردند، ما نمایشگر یا کلا سخت افزار برای فروش نداریم عزیز دل. ;)

  آخرین بار در تاریخ حدود 2 ماه قبل توسط آرمین ابیشی ویرایش شد
  1 پاسخ
 • BijanMortazavi

  مطلب عالی بود آرمین جان ، ولی خداییش یه دل نه صد دل عاشق اون سیستم تستتون شدم ولی صد حیف که به قول خودت خریدش غیرممکن شده دیگه ...

  1 پاسخ
 • ممنون دوست خوبم، امیدوارم سیستمی که دوسش دارید رو تهیه کنید. =smile

  اگر محدودیت مالی نبود به گمونم 9900KS میگرفتی با 2080Ti، درسته؟

  آخرین بار در تاریخ حدود 2 ماه قبل توسط آرمین ابیشی ویرایش شد
  0 پاسخ
 • BijanMortazavi

  در پاسخ به: آرمین ابیشی

  بله صد در صد همینطوره.
  9900KS که غول پردازشی هست + 2080Ti یا 2080Super دیگه جای هیچ حرفی رو باقی نمیزاره.
  البته اینم اضافه کنم که به همراه چنین سیستمی حیف میشه اگر مین بردی مثل سری GodLike یا AurosGaming برنداشت.

  کلا این چیزایی که گفتم اگر خیلی خوش شانس باشم تو خواب میتونم ببینمشون و واسه خودم داشته باشم =smile

  1 پاسخ
 • سلیقه ات عالیه می پسندم. :x

  0 پاسخ

دیدگاه خود را اضافه کنید.

ارسال دیدگاه به عنوان مهمان

0
دیدگاه شما پس از بررسی منتشر خواهد شد.

تصاویر نویسندگان دیدگاه از Gravatar گرفته می‌شود.